1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Второ тромесечие од бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од BellaS, 19 јуни 2014.

  1. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Како бе тоа докторот го загледал дека е машко уште на 13 та недела?:angel:
    Јас влегов во 16та па уште ми е страв за пол да прашам.
    Од што си имам други проблеми,што фала богу не се со плодот и на пол ич не мислам.
     
    Последна измена од модератор: 14 април 2017
    На SpangeBob му/ѝ се допаѓа ова.
  2. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    Mariz,

    и јас усм тука некаде со тебе и со femina 11 краен термин ми е 12.04 ама незнам дали осекам клоцање:) си викам а цревата ми работат:Dили толку разбирам:D
     
  3. Mekuska

    Mekuska Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    2.301
    Пол:
    Женски
    незнам како му се виде дека е машко, ама и на мене така ми се виде на екранот, ама сеуште е рано тоа го знам, ке се зголеми плодот, па поубаво ке се виде, мене првото бебче ме клоцна почетокот на 5 месец, и е машко, а викаат дека што сум слушала од стари, дека машките покасно почнуваат да клоцаат, а женските бебиња порано, колку е тоа точно незнам, ,, имам јас едно прашање, пијам фолна во комбинација со јод, имам уште 5, 6 ке ги испијам,дали да продолжам понатаму, една трудница преска ми кажа дека толку се пијат, до 3месец, а магнезиумот до крај на бременост,,и ова не сум го знаела, уз муабет ми кажа дека магнезиумот го пиела навечер, а јас и викам зашто навечер јас го пијам во текот на денот, а она ми вика па после нели ти се спие, цццц боже мој, не сум знаела дека магнезиумот терал на спиење, ете ја мојата поспаност во текот на денот, а јас си викам оти сум бремена ми се спие,,,а тоа да ме терало од магнезиумот, така да секоја информација добредојдена, се извинувам за долгиот пост, имајте пријатна вечер драги трудници..
     
    Последна измена од модератор: 14 април 2017
  4. femina11

    femina11 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2010
    Пораки:
    553
    Допаѓања:
    225
    Исто така многу често мокрам. Во врска со полот на бебето,кога бев во 16 недела на преглед, докторката ми рече дека е машко, ама јас мислејки дека е рано,никому немам кажано,освен на најблиските.
    Е сега од почетокот на оваа недела имам низок притисок. Пијам солен јогурт и јадам маслинки,пијам течности,ама ништо не ми помага. Кажувајте некое чаре,бидејќи во понеделникот да не беше еден чичко на автобуска потројка ќе паднев во несвест.
     
    Последна измена од модератор: 14 април 2017
    На SpangeBob му/ѝ се допаѓа ова.
  5. SpangeBob

    SpangeBob Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    1.267
    Пол:
    Женски
    Ви се познава ли стомаче? Мене веќе почна... Интересно ми е 8). Малку ми смета во спиење, ама сум радосна!!! ;)
     
    Последна измена од модератор: 14 април 2017
  6. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    Јас другата недела сум на скрининг во ГАК тој што се прави во 20 недела па тогаш ќе прашам што да правам. Инаку мислам дека и железото не ми е точно зошто пиев чај од сува коприва(викаат е добар за железото). Ми рекоа дека цвеклото го зголемува железото на крвна слика па минатиот месец правев пауза 5 дена пред да правам крвна слика и железото ми беше 16. А сега заборавив на копривата и зато мислам дека не ми е точно. Па ќе видам др. недела ако треба ќе ја повторам крвната слика. Инаку до колку најмногу смее да падне хемоглобинот и железото?
     
    Последна измена од модератор: 14 април 2017
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  7. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Оф срцуле,дури сега ја загледав.:inlove:
    Јас одам на трето да ти кажам.
    Тука ми се малку лабилни и двата,мада си признавам дека проблемот до некаде е и кај мене.
    Матичниот ми е некако ептен песимист,и дотука како догурав.
    На дргиот кај шо лежев 40 дена ми е оптимист и да си проврам пак.
    Матичниот ми најде полип,цервикален канал отворен,,и ред други работи.
    Едвај чекам да ставиш сликче сликано од твои раце.:inlove:
     
    На janickaskopje му/ѝ се допаѓа ова.
  8. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.769
    Допаѓања:
    72.681
    Пол:
    Женски
    Abe mene ednas 12ti ednas 4ti :D koga kje bide kje vidime, tuka nekade sme... No koga kje im tekne da iskocat kje vidime haha :D

    Kakov e toj skrinig vo 20ta nedela, mene doktorkata ne mi spomnala za toj, a eve me 20ta nedela :D
     
    Последна измена од модератор: 14 април 2017
    На menelele му/ѝ се допаѓа ова.
  9. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    Mariz
    Pa toj skrining sto se pravi od 20-22 nedela e mn biten gi gledaat site organi na plodot. Ja ke go praam na gak a maticniot mi zakaza uste pred 1 mesec. Neznam zosto nisto ne ti kazale. Javi se i vidi toj e zadolzitelen pregled. Pa kazi sto si napravila.
     
  10. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    тоа е 4 д, се први од 20 до 22 недела, препорачано е ситеда го направат
     
    На Jokiiniki му/ѝ се допаѓа ова.
  11. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Ајде со лесно со убаво тие од првото тромесечје да ни се придружат овде.
    Пред една недела бев во систтина и ми го кажаа истото како и матичниот.Но пуси страв.
    Имаме гинеколог кој е еден од најдобрите во Македонија,ама има премногу пациенти и затоа делува некако не заангажирано,па затоа многу често се случува да бараме второ мислење.
    Од почетокот до сега сум качила 4 кг:$,и секој ден се демек ке пазам пазам цел ден и на крај во ноќните саати баш кога што не треба не издржувам.
    Дали дека лежам од сам почеток ептен од ич ништо се изморувам.
    Додуша одкако излегов од болница,за домашните работи се грижам сама,само не кревам,ама и тоа проследено со триста паузи.
    Вчера ми ги земаа бризовите,резултати во понеделник.Едвај чекам.
    Сеуште ме гледаат вагинално,а вас?
     
    На Mekuska и danichap им се допаѓа ова.
  12. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.619
    Пол:
    Женски
    Не е задолжителен.Но е мн битен.Со првата бременост пред 6 год не ни знаев што е скрининг или приска немаше тогаш тоа.Барем не во мојот град.Со оваа бременост самата си се информирав за се.И сама сакав да го правам скринингот во 22 та па закажав во Систина кај Димчев и добро пројдов :)
     
  13. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    јас сум од денес 14 недел, значи влегувам во второто тромесечие, со + 1 кг (близнаци) и се мислам што да пијам, премама, мамавит, прегменткеар или фембион? до сега бев само на фолна и мгнезиум

    ако не е тајна колку зема Димчев за скрининг, и колку време се чека? ми рекоа дека тој е најдобр во македонија за тоа
     
    Последна измена од модератор: 14 април 2017
    На Iviste му/ѝ се допаѓа ова.
  14. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Обичниот преглед во систина кај Димчев е 2000.Скринингот мислам дека е околу 4000денари.
    Иначе јас пијам мамавит,не дека знам дека се најдобри,туку со нив почнав.
     
  15. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Скринингот кај Димчев е 3500, ќе си го закажеш на време, да биде во периодот 20-22 недела. Мене ми го закажа прегледот мојот матичен. А инаку отидов точно на време но ме викнаа внатре после 10-15 мин.
     
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.619
    Пол:
    Женски
    Морав да редактирам.Сега ги побарав папките со фискалната 3500 е 4д а за обичното ехо плаќав по 2000.Тогаш немаше гужва за сега незнам како е :)
    Не да е добар одличен е.Имав целосна доверба во него.
     
    Последна измена: 1 декември 2014
  17. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    Скринингот и во 12 и во 20 недела кај Димчев е 3.720,00 денари, а за чекањето како ќе се погоди ја првиот пат чекав 40 мин, а вториот пат на време влеговме. јас заказав дестина дена порано.
     
  18. Iviste

    Iviste Активен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2014
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    28
    Мешиња еве ме и мене сега сум 13 недела и 2 дена што значи мислам дека веќе е време да ви приклучам. Акко не грешам и ако ми се точни пресметкиве добредојдов :D Се радувам на заеднички совети и дружба :)

    Волшебна кога ти беше терминот за породување мислам дека сме тука негде :)
     
    Последна измена од модератор: 14 април 2017
    На femina11, Mandarinka, volsebna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    8 јуни, сакам да ве прашам дали и вие спиете многу? Јас мнооогу спијам, 10 - 12 часа дневно, легнувам со кокошките заспувам на тросед, а се будам со аларм 10 часа покасно, а поручек пак спијам по 2 часа
     
  20. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Si spieme i nie ic da ne se sekiras.So od bremenost so od razgalenost.Jas na primer od sto moram da lezam postojanospijam ama na intervali.