1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Второ тромесечие од бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од BellaS, 19 јуни 2014.

  1. Mydla

    Mydla Активен член

    Се зачлени на:
    12 август 2023
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    54
    Пуштај среќа со две раце :inlove::hug:
     
    На behappy111 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    2.341
    Допаѓања:
    8.492
    Пол:
    Женски
    Ќе се види. Мене на јас сум од утре 16 та. Минатиот понеделник на преглед ми кажа 99% женско дека е.
    Ќе видиме понеделник дали ќе се потврди. Ние битно по име си ја викаме :rofl:
     
    На Mydla му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Јасссс

    Јасссс Активен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2024
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Дали уште осеќаш исто . Јас да и веќе сум преплашена. :(
     
  4. CvetCvet

    CvetCvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2020
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    1.126
    Пол:
    Женски
    Јасссс кои препораки ти ги дадоа на контрола за плацентата (ако не сум грешка ти констатираа плацента превиа така)
    Јас сум исто со ниска плацента со можност за делумна превиа ,имав и крварења кои со мирување и терапија престанаа.Сега функционирам нормално, секако без наппр и оптеретување.
    Такви чудни пецкања повеќе како тежина и притисок имав и јас, доктор рече нормално е бидејќи притиска плацентата ниско на матка.
    Ми рече само почести контроли и ќе следиме, во смисла нема ништо страшно освен што ако се спушти во целосна ќе треба царски здравје кога ќе дојде време.
     
  5. Јасссс

    Јасссс Активен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2024
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Ke ti pisam sega
     
  6. Flooora96

    Flooora96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2021
    Пораки:
    621
    Допаѓања:
    553
    Пол:
    Женски
    Јас дури другата недела сум на преглед. Некако чудно клукнување доле, мислиш напон да сака бебе да излегува.. Не знам читам за контракции не се такви. Не знам како се чувствуваат тие со скратен цервикс? Имате некои симптоми? Јас пред 2 недели ми беше 39..
     
  7. Јасссс

    Јасссс Активен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2024
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Пиши ми
     
  8. maichka

    maichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2009
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    155
    Пол:
    Женски
    Женски здраво јас сум 10+5 недела но имам прашање кое се однесува за 17+1 и 24+5 ... на 17+1 треба да идам на службен пат и искрено не зна дали да го откажам или да идам ... се работи за авионско патување така да летот би бил 1.30h... вториот пат на 24+5 сакаме да идеме со мм на патување исто авионско но летот би бил 5часа ... дали некоја од вас летала во текот на бременоста и дали е дозволено ... секако дека ќе го прашам и докторот но ме интересира и ваше мислење
     
  9. Stela Maris

    Stela Maris Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2023
    Пораки:
    1.108
    Допаѓања:
    1.507
    Пол:
    Женски
    Do 34 mislam beše so avion dozvoleno, toa od avio kompanijata, a što se odnesuva do drugo treba da e uredna bremenost da ne ti brani doktorot
     
    На maichka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Abc baby

    Abc baby Активен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2024
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Mislam dekq odukata e individualna, jas dvete patuvanja vo 9 i 18 nedela gi otkazav zaradi vozrasta koja ja imam i zamorot koj go cuvstvuvam. Ne sakav dopolnitelni stresovi. Ne e zabraneto sekako posle konsultacija so ginekolog, samo mora da nosis potvrda deka si bremena za da eventualno ne te stavaat na rentgensko zracenje na kontrola.
     
    На maichka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Abc baby

    Abc baby Активен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2024
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Dali sega prv pat vi otkrija niska placenta? Dali imavte bolki ili bekakvi drugi simptomi?
     
  12. Sani.Z

    Sani.Z Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    12
    Да,на последен преглед претходно ништо ми нема речено.Немам никакви болки.Се надевам ќе се смени како расне плодот со 1 бременост не сум имала ниска планцета.
     
    На Abc baby му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Abc baby

    Abc baby Активен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2024
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Ti Blagodaram za odgovorot. Bas toa se prasuvav dali niskata placenta i skraten cervix davaat nekakvi simptomi. Znaci sepak treba redovni kontroli i mnogu vnimanie so diganje tezina i sl. Isto taka me interesira od koja nedela pocnavte so ispituvanje na DDmeri?
     
  14. Abc baby

    Abc baby Активен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2024
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Sakav da prasam dali za ova preporacuvaat boleduvanje, miruvanje?
     
  15. Marsi*

    Marsi* Активен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2023
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    117
    Мешиња здраво.
    Вие што на почеток по прв пат ги имате осетено бебушките, дали потоа секој ден ги чувствувате?
    Втора бременост ми е, а скроз не сум сигурна.
    Пред една недела како да осетив нежно мрдање, потоа околу папокот дефинитивно осетив нешто.
    Ама читав тука по темите дека уште ниско се наоѓа велам може си замислувам,сепак од утре треба да сум 15та недела.
    Вчера легната на грб го чешкам стомакот и на двапати во исто место како пуканка кога пука осетив под папокот.
    Дали е бебе?
    Од сабајле ништо нема, иако чекам :wasntme:
    Со првото првпат осетив во 18та недела, исто како пуканка.
     
  16. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    1.220
    Со првото порано, и навечер кога легнев осеќав ниско како да ме чепка нешто мислам знсев дека е бебе.. со второто постелка на преден ѕид, саламм да знамм дека е тоа тоа скоро 20та недела.. и директно удари осетив кога веќе бепе големко ....постелката играпе голема улога кај мене
     
  17. Flooora96

    Flooora96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2021
    Пораки:
    621
    Допаѓања:
    553
    Пол:
    Женски
    Девојки нормално ли е да се чувдтвува некоја болка во меше во 26та недела? Се е океј ко станѕвам ме наболува.. Утре сум на преглед.
     
  18. Marsi*

    Marsi* Активен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2023
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    117
    Кај мене првото на заден зид и осетив во 18та недела.
    Сега ми е на преден зид, ама мислам осетив нешто нежно.
    Посебно вчера дефинитивно како пуканка кога пука осетив двапати.
    Денес еве ништо.
    Знам дека е многу малечко, ама ме фаќа паника не сум бидена 3 недели на контрола, а сигурно уште 2 ќе поминат додека ми закажат тука кај што сум:|
     
  19. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    1.220
    Чим е на преден ке е покаснп, и јас паничев е го псеќав два пати пример и после два дена наредни ич... тррба некаде 400 500 гр да дојде за да почнеш поубаво а тоа е 20, 21 недела
     
    На Marsi* му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Twinkle.

    Twinkle. Активен член

    Се зачлени на:
    26 август 2023
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Женски
    Здраво,

    Јас сум 25+5, утрово се разбудив со мали болки во кичмата како за добивање? Има ли простор за паника???