1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Второ тромесечие од бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од BellaS, 19 јуни 2014.

  1. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    3.494
    Aко може да прашам каде правесе ехо на срце и колку пари е и зошто има потреба 29 недела да се повтори, имаат сомнеж ?
     
  2. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Во Систина го правев, чини 2600 денари. Резултатите беа добри, а во 29та недела требало да се направи повторно за да се следи следната фаза, да не случајно почне да се создава преградата меѓу преткоморите. Знам жени што и директно во 29та недела биле, тогаш секако е покомплетна сликата.
     
  3. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    3.494
    Ти благодарам и јас одам во Систина и мислам дека само таму ги форсираат овие ехо прегледи. Ако можеш да издржиш финансиски ок, направи ги да не ти е на мисла, јас мислам дека и на обично ехо се гледа доколку не дај Боже има проблем, само Господ нека ги чува нашите бебушки.:inlove:
     
  4. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Токму така... Баш и коментирав, на 4Д ехото во 21ва недела докторката го виде срцето убаво, на ехото само гледаа плус параметри, за на крај да испадне дека главниот преглед е после 28ма недела. Здравје, толку го чекав ова бебенце, што ќе ги направам сите прегледи што ќе ми ги препорачаат, само тој нека се роди здрав и жив :inlove:
    За цените на чинење, со оглед на тоа што поминав низ инсеминации, инвитро, редовни прегледи во Систина, редовни прегледи кај трансфузиолог, испитувања и сл, фраксипарин инекции секој ден... фино татко ми вика дека бебето ќе ни биде скапо и навикнато на луксуз, така што за 18ти роденден ќе треба Порше да му купиме :D
     
    На kukla21 и pilenka им се допаѓа ова.
  5. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    @menelele примаш ли нешто за подобрување на крвта? од тоа може да дојде до стврднување на столица
     
  6. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    Da da pijam nekoi pregnance care i magnezium cedeni sokovi i ovosje mnogu. Pazam na hranata epten ama nekako slabo se dvizam sega i ova ladnovo ne mi se mrda. Izv od mob sum sega neznam kaj se menuva fontot. Pisete ako znaete.
     
  7. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    Jas sum cela potresena... Vcera na eho na glavceto na bebceto doktorkata vide cista nekoja. Rece mnogu mala cista na lev pleksus, unilateralna, koja najverojatno ke se zatvori do 29 nedela. Ne prestanav da placam. Ima li nekoj slicno iskustvo?
     
  8. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Da, jas. Moeto bebe imase mala cista na desnata strana, se iznacitav se zivo po internet I zaklucokot e deka vo 99% od slucaite sama se povlekuva I nema nikakov problem. I kaj nas bese taka, vekje na skriningot sledniot pat bese vo faza na povlekuvanje, a pravev I amnio I 4d I se si e vo red. Opusti se kolku sto mozes, navistina mnogu bebinja ja imaat. Sega povekje se primetuvaat ovie cisti so sovremenite eho aparati, inaku od sekogas gi imalo.
     
  9. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    13+2
    Имам 36 години.Прва бременост.
    Прва па проследена со проблеми.
    Повремени крварења.После 50 дена во болница,веќе неколку дена дома.
    Дијагноза од матичен,полип на грлото од матката.
    Крвна слика добра,урина уредна,бриз исто така.
    Тест за приска со резултат за низок ризик.
    Будно сонуваме дури и кога спиеме :inlove:
    Со лесно на сите.

    Сама ли ќе си пишувам јас овде?:wasntme:
     
    Последна измена од модератор: 14 април 2017
    На SpangeBob, pilenka и janickaskopje им се допаѓа ова.
  10. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Имам пишано порано, ова е изгледа "најнеактивното" тромесечје ;). Додуше, јас сум 26та недела, па следната здравје Боже се селам во трето :)
     
  11. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    3.494
    Еве јас сум тука:) Galapce ти посакувам соновите да ти станат реалност и ти си се измачила, ама има за што. Само позитивна мисла, почитување на мислењето на *добар доктор* и се ќе биде ок. И јас имав искуство со многу крварења во минатите бремености знам како е:envy:.
    Со оваа бременост добро возиме и се надевам дека ќе продолжиме така до крај. Бебушка убаво напредува, мама е многу поправена ама не и се познава зошто по природа е слабичка, секое нејзино движење мнооогу ме радува. Единствено во последнава недела приметувам болки на вагиналните коски кога подолго стојам и се движам, кога лежам е ок, незнам дали е нормално толку рано да чуствувам вакви промени, Darsy твое искуство?
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  12. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Која недела си? Јас повремено имав болки, ама не многу јаки и долги. Пред 2-3 недели дури и отидов да види дали е се ок, бидејќи ми беа чудни, излезе се нормално. Сега докторката ми рече дека високо го носам, па и нема прилика многу да притиска.
     
  13. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    3.494
    Еве имам тикерче, 25+4 и кај мене се повремено, а кога отиде те прегледа вагинално или?
     
  14. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Ах, не го видов тикерот :) Ептен сме блиску со датите :)
    Вагинално со прст провери само да не сум отворена, рече се е супер. Минатиот четврток бев и на редовното ехо во 25та недела, и тогаш го даде коментарот дека дечкото е високо поставен (кога клоца над папокот го осеќам и онака). Додуше нешто е помирен вчера и денес, мене паники така ме фаќаат...
     
  15. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    3.494
    Јас искрено го изгубив редот за ехо прегледите. НА 21/22 бев на скрининг во Систина и кога ми рече за ехото на срце како рутинска контрола се налутив и не отидов, па ме фати шубе после и отидов кај мојот матичен и тој не само срцето туку пак целосен скрининг ми направи, тоа беше 23+6 недела и сега веќе ми е многу да одам и оваа недела, следна контрола кога ќе одиш?
    Е мене под папакот или во висина на папакот ме клоца, што значи не е високо. Не се вознемирувај за клоцањето, некои денови повеќе спијат:D (што тоа кај мене не е случај, ќе ми го дупне стомакот, машала ама многу е активна).
     
  16. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Јас уште во 9 тата недела чувствував повремено болку во вагиналните коски и тоа баш во тој период од кревет не станував,во болница лежев.Ваљда не би требало тоа да не паничи.Едвај чекам да наполнам 16 и да дојдам и јас на еден преглед до систина.Засега не сакам да ризикувам пошто до пред една недела не ми дозволуваа од кревет да станам а не пак да патувам со кола два саати.
     
    На pilenka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Следна контрола е во 28ма недела, тогаш рекоа дека е и последниот значаен преглед за следење на развојот на бебето. Тогаш треба да одам и пак на кардиологот и на ехо кај докторката, па да чекаме мирно Нова година :). Ова сега во 25та недела беше ептен рутински, ако си била пред 10 дена, нема потреба да одиш пак.
     
    На pilenka му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Mekuska

    Mekuska Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    2.301
    Пол:
    Женски
    труднички еве и јас ви се приклучувам во темава, јас сум 13 недела, па со тоа влегувам во второто тромесечје, и јас ке ве дружам, вие сте напред, па ке преминете и во трето тромесечје, само здравје, ке дојдат и други идни мамички, јас иначе бремена со второ детенце, прво машко 6 годинки,,, а за второ здравје, је видеме, ама сега кога бев последен пат на преглед, некако машко ми се виде и ова, исто и на докторот, ама рано е, здравје, какво и да е, нека биде живо и здраво, и право...поздрав и со лесно нека поминуваат деновите..
     
    На galapce и mariz им се допаѓа ова.
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.766
    Допаѓања:
    72.680
    Пол:
    Женски
    Bogami denovive letaat :D imam aplikacija vo mobilen koja mi sledi nedeli, kako vcera da pisuvase 10 nedeli :D eve me vekje odam nakaj 20ta nedela :D
     
    На galapce и janickaskopje им се допаѓа ова.
  20. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    I jas sum tuka se si citam na forumov eve teram 19 nedela i tek dr. nedela sum na pregled pa ke vidime kako rasteme i kakov e polot uste ne znaeme:) inaku vikaat ova tromesecje e najubavo i najlesno pa da si pouzivame dodeka mozeme. Jas sum si dobra ama so stolicata imam problemi malku pa baram care. Poz i stom go doznaam polot se zapisuvam vo termini na porodouvnje
     
    На galapce и SpangeBob им се допаѓа ова.