1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Габички на нокти

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Suzeto, 9 јануари 2010.

  1. ljubov1

    ljubov1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    33
    jas go imam istiot problem i veruvam deka ti e horor......a do fativ ot po kozmeticari i tie se shirat ko ke ti padne imunitetot ,iskreno pomalku pocnavda se naviknuvam na niv i gi imam na palecot i pokazalecot .kanestenot pomaga ama mnogu bavno recisi ke se okapesh machkajki ,a inace kaj taa vo sk,ako mislime za istata dr.vajs nemoj da idesh samo parite ke ti gi zemat pregled 15oo den za nisto .jas najveke vidov podobruvanje od eden trevar od prilep mislam deka besh ke ti go kazam receptot pa probaj ;7cheshninja luk ke gi stavis vo chashka i ke gi preliesh so domashen vinski otcet i neka stojat 12 saati posle ke gi istolcish i pak ke gi vratish vo sadot da stojat ushte 12 saati posle se proceduvaat preku gaza i so tecnosta se machkash,a prethodno morash da go isecesh isusheniot del od noktot.probaj pozdrav
     
    На RedWine му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    fala ti ce probam......a kolku treba vinski ocet ,samo da se pokriat ili? a za skopje imam citano neznam kako se vikase,jas imam na nozete cel nokt mi bese skapan do dolu samo nekolku milimetri imase ostanato,i mnogu zadebelen ne rastese,na kozmeticar mi go skinaja prvo do dolu i pocna da rastit podobar se zalepi ama se uste ne e kako sto treba povece ne odam zatoa sto mnogu mi e bolno i nemozam da trpam.se mackam so caevec 1200den e sisence malecko.........a denski so kantariovo maslo a procitav deka e dobro vo voda so soda bikarbona da sedis..kade sto odev na kozmeticar mi rekoja deka ce mi kazat lek za trajno resenie ama ovde go nema vo stranstvo da se naraca
     
  3. astra

    astra Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    габични инфекции на нокти на нозе

    Здраво имам проблем со габична инфекција на палците на ноктите на нозете.Две години како ги лечам со канестен крем и хиперманган раствор ама инфекцијата се повторува ве молам ако некој имал слично искуство нека размени сознанија за некој лек
     
  4. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Пробај секоја вечер миј ги нозете во вода со сода бикарбона и после мачкај ги со ламисил крем.
     
  5. IvanaIvanchica

    IvanaIvanchica Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2010
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    82
    Уфффффф темава ми е кошмар мене :worried: Јас 3 години ги лечев, исто имав на палците на нозете, што ти не направив и ниту малку не мрднаа да се подобрат. На крајот, морав хируршки да ги отстранам и сега за среќа супер ми се новиве што ми растат. Е сега, многу споро растат, ама тоа е, ханзапласт на прстот и така. Сум слушнала за случаи на кои им има поминато, сите од различни лекови, зависи значи од лекарот. Јас ја немав таа среќа, ама кога ќе помислам колку се измачив и вака ми е супер сега!
    Позз ;)
     
  6. astra

    astra Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    mene prvo mi gi vadea hirurski pa ne se izlecija posle odev dve godini kaj taa dr vais od skopje eden kup pari dadov i pak fakkat gabicki i sega stvarno ne znam so se namaciv.Se nadevam deka ke docekam den da gi vidam zdravi kako so bea
     
  7. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Јас еве веќе 5 месеци кај што го правам тоа, докторката ми рече дека долго време требало ама да ти кажам има резултати, тој ноктот инфицираниот го сечам по малку и одоздола почна да расте нов, значи пробај колку што можеш најмногу исечи ги инфицираните нокти, немора наеднаш, секоја вечер по малку, од содата ќе ти омекнат и подобро се сечат, биди малку упорна и ќе даде резултати ;) леле ќе заборавев најважното да ти го кажам- пијам и таблети се викаат: флуконазол, еднаш неделно се пијат, на рецепта е 5ден. а приватно 45. и едно паковање содржи една таблета.
     
    На Kalin4eeee му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    gi ima sekade da se kupat flukonazol.......i kolku se stetni dali znaes
    i jas imam problem 5 god.odev na kozmeticar mi gi struzea kako so burmasina odev 8 meseci i mi stana mnogu bolno i prekinav,sekoja vecer vo soda gi kisnam i mi pobelija polesno se secat,mi rekoa atifan tableti slicni se so flukonazol ama gi nema nikade i se piea sekoj den a vo pakovajne imase po 14 cenata 1200,a se piet nekolku meseci, tie se evtini ti sto gi zemas mi rekoja za zamena nekoj lamisil mislam deka se vikaja ama tie bea dupla cena a i za nev rekoja deka tesko mozit da se najdet,a isto taka se i stetni site ovie ...kolku vreme kaj sto gi pies ti
     
  9. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Не мислам дека се штетни флуконазол, и мене ми понудија поскапа терапија со поскапи таблети кои ги немаше во Мк, па требаше една аптека да ми ги увезува,а и содржеа некакви отрови, но матичната ми ја понуди оваа терапија што е многу ефтина и задоволна сум засега. Незнам какви се ламисил таблети, но, јас ја користам маста околу 400 денари е ама еве веќе 5 месеци не ја имам потрошено, а таблетите ги пиев 3 месеци еднаш неделно, па направив пауза од 1 месец и матичната ми рече дека подобрени ми се ноктите и сега ги пијам еднаш месечно.
     
  10. maryjane

    maryjane Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    6
    И јас имам ваков проблем со едниот палец на ногата .Се мачкав со канестен истиот што го препорачуваат за вагинална употреба.После година дена ми се врати во нормала ноктот (мислам на дебелината) меѓутоа сеуште е пожолтен и расне одново така расипан(ако може така да се изразам).Порано и ме болеше сега не,ако може да ми кажете како да ја тргнам таа жолта боја од него????
     
  11. IvanaIvanchica

    IvanaIvanchica Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2010
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    82
    Не ми се верува баш дека брзо ќе се тргне бојата. Таквите габички се многу упорни и тврдоглави да кажам. Само редовно посетување на лекар,јас на кожен сум била и многу, многу трпеливост и редовно користење на се што ќе ти даде. Се надевам дека ќе успееш да ги средиш.
    Позз ;)
     
  12. maryjane

    maryjane Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    6
    Немам посетено медицинско лице,ни консултирано.Ова од искуство на една другарка која хирушки ги отстрани двата нокта.Ме фати паника и веднаш почнав да користам канестен и ми се подобри.Не сакам да одам на лекари и да пијам апчиња имам мн слаб желудник и не ми е дозволено да си екпериментирам.Ги киснам нозете во морска сол,редовно ги мачкам со канестен и летно време го лакирам....значи тоа ќе ми стане навика :D
     
  13. IvanaIvanchica

    IvanaIvanchica Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2010
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    82
    Епа еве и јас од искуство ти кажувам :D 3 години ги лечев со секакви лекарства, на крајот морав да ги извадам и 2-та нокти од палците на нозете. Но, повторувам, не е случајот ист кај сите. Значи, иако имаш проблем со примање лекарства, сепак би ти советувала да појдеш на лекар, да кажеш дека смееш само надворешно да се мачкаш и тогаш да видиш што ќе ти каже.
    Позз :)
     
  14. princess483

    princess483 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    6
    ноктот ми е вака веќе неколку месеци мачкав канестен клавав листови од алое , тегавец, разни листови ама ништо не помага пробав и со уринотерапија ама џабе......сакам да знам дали некој имал нешто слично?и дали боли многу кога се вади нокт?и ако некој знае како можам да го излечам нека каже.поззз
     

    Прикачени фајлови:

    • Picture.jpg
      Picture.jpg
      Големина на фајлот:
      297,6 KB
      Прегледи:
      673
  15. astra

    astra Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Vaka mene mi gi vadea pred dve godini so lokalna anestesija i ne me bolese potoa prevrskite mi bea pobolni ama ne kojznae kolku. Noza zal pak ne se dobri da znam deka ke mi porasnat ok pak bi gi otstranila hirurski.
     
  16. princess483

    princess483 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    6
    a od koga ti gi izvadija ti porasnaja?oti znam slu4aj povtorno porasnaja i pak vaka se napraja
     
  17. astra

    astra Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Od koga mi gi izvadija mi porasnaa pak nearni posle odev skopje vo dr vais tamu mi gi cistea tri cetiri pati bev od koga ke gi iscistat se arni nekoj den ama posle pak fakaat gabicki. I mnogu skapo bese tamu ne odam veke.Da ti kazam mi se smaci veke ne znam so da probam .Na eden sajt na google imase pisano da probas so esencija za zimnica da stavas na cepkalka za usi i da go nnamackas noktot ama mi strav da probam sepak esencija e otrov ne e sala. Pozzz
     
  18. princess483

    princess483 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    6
    znaci jas imam probano so lisja od aloe so tegavec so 1 cveke nz kako se vika so kanesten so decotal mycoril i 1 dr mast so mast od med sega mi rekoja so tikva da probam.a od so ti se pojavija tebe gabicki?
     
  19. astra

    astra Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Ne znam od sto mi se pojavija demek od slaba cirkulacija na krvta ama e veruvam da od toa mozebi so stoev na rabota po 10-12 ssaati na den vo cizmi zimno vreme stvarno ne znam od so.
     
  20. dambova

    dambova Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0

    Jas pred 2 nedeli bev kaj Dr VAIS, i mi gi izvadi skroz nezdravite nokti, ostana samo mal del zdravo spaseno nokto. i za 9meseci ke mi porasni skroz pa ke vidime, skoro sum sigurna deka ovoj zafat ke bide uspeshen. ako mu treba nekoj br od Dr.VAIS kazete, go imam.