Габички на нокти

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Suzeto, 9 јануари 2010.

 1. jarec6

  jarec6 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  959
  Допаѓања:
  1.257
  Девојки другарка ми има направено операција на двата палци на нозете демек операцијата ќе и помогнеше меѓутоа еве долго време не и растат како што треба.И пораснаа задебелени и крути,неможе ништо да облече бидејќи се многу испакнати.Па сега сака пак да превземе нешто па пишете некоја препорака каде да се обрати зошто и е страв не знае кај да оди пак да не ја зезнат.
   
 2. Suzeto

  Suzeto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  260
  Допаѓања:
  13
  operacijata ne e spas,mora da se izleci, gabickite se se uste tuka i posle operacija...jas odev na kozmeticar mi gi struzea so masince odev sekoj mesec i sekoj den kapki od cajevac,mi pomogna no pocnaa mnogu da me boli posle 8 meseci struzejneto bese mnogu bolno i prekinav pa sama se lecev so soda bikarbona sekoj den noktot omeknuvase i mozev da go secam,sega se mackam so kapki loceryl,neznam se uste e rano 3 meseci ima ama ne veruvam deka ce mi pomogne bas,a so sodata ima efekt dobar a e besplaten,neka proba za eden mesec ce vidi efekt,jas ne mozev da gi secam odkako pocnav so soda omeknuvase zarazenoto mesto i noktot podbeluvase....otkako ce zavrsam so loceryl planiram so 70%kiselina toa bilo najdobar lek,a moze i so mlekoto od smokvite svezi no sega veke zavrsuvaat so rod....srekno
   
 3. ljubov1

  ljubov1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2009
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  10
  ako e istiot kavalitete jas go imam kupeno 45 evra od Grcija ,vo kutivcheto ima lak ,mali turpiichki ,plastichni lazichinja ,ako e istoto moram da te razocaram , nema nekoj poseben efekt ;( barem kaj mene ;(
   
 4. Suzeto

  Suzeto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  260
  Допаѓања:
  13
  istoto e da.......pa evo 4 meseci go koristam i ne e bas najdobro,100dolari go kupiv, od avstralija go naracav......poveke imase efekt so sodata......
  ljubov1
  sto koristis ti sega
   
 5. Suzeto

  Suzeto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  260
  Допаѓања:
  13
  ima edna nedela kaj sto pocnav so esencija dodadov malku voda,pa ke vidime kako ke bide,so loceryl 8 meseci i nemase bas nekakovi efekt.....


  [mod-kirilica:30met3xt][/mod-kirilica:30met3xt]
   
 6. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.916
  Допаѓања:
  654
  јас имам кандида на прстот и ми дадоа канестен па да видиме дали ќе го биде.
   
 7. acko980

  acko980 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 мај 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  kazete mi dali znae nekoj lek za nokti so se raspukuvaat.veke eden mesec pijam 8 kompleks so 8iotin i folna kiselina ,ama nisto ne pomaga .istoto site mi vikaat da go pijam.ako nekoj imal takvo iskustvo neka kazuva veke pocnuvam da se nerviram mnogu ruzno izgledaat.pozdrav

  [mod-kirilica:1cjy2t6b][/mod-kirilica:1cjy2t6b]
   
 8. saska86

  saska86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2010
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  1
  е па вака...темава не да ми е кошмар него многу повеке,лично јас имам вадено нокити на нозете и тоа не еднас него трипати.Прво на двата палци на нозете,не помина една година на едниот палец се повтори инфекцијата,после 5-6 месеци на другата и плус на дргите два прста.Но најново е тоа што се сомневам повторно дека се појавува истиот проблем на истите прсти.Сето ова се одвивасе во дрзава.Процитав за др.ваис и сакам да идам но тука читам не помагала а не сум пробала ни на козметицар па дајте некој совет.поздрав :(
   
 9. snow.patrol93

  snow.patrol93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  5
  преку лето какви обувки носете? отворени? затворени?
   
 10. nice.girl9090

  nice.girl9090 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2010
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  64
  Го имам и јас проблемот со едниот нокт на прстот од едната нога. Ноктот никогаш не ми расте целосно здрав. На почетокот е ок додека расте но на крај ми станува како тврда кора и ми пага. И се така. Кога ке падне овој ке почне да ми расте друг, па после и тој ке падне. :worried: Немам болки, ниту пак ми смета,не се примека многу а и онака ноктите ми се секогаш налакирани. Не знам дали се работи за габична инфекција пошо не знам многу околу тоа па затоа ве прашувам вас. :D Дали да посетам лекар за тоа или не, пошо не ми прави никакви проблеми ама од др. страна па и не е баш ок така нонстоп да се обновува и пага...??
   
 11. Suzeto

  Suzeto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  260
  Допаѓања:
  13
  најдобро да си појдиш на кожно.......и јас имам проблем со ноктите и никако да го решам, сега се мачкам со есенција,ама само на ноктот кога ке ми појде на кожата како пече уххххххххххххх
   
 12. saska86

  saska86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2010
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  1
  настојувам да носам отворени,но носам и патики еден број поголеми наводно требало да бидат по комотни.поздеав
   
 13. Suzeto

  Suzeto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  260
  Допаѓања:
  13
  jas sum poveketo bosa i vo zima nastojuvam po doma da sum bez corapi
   
 14. Mishela

  Mishela Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  7.829
  Допаѓања:
  20.291
  Пол:
  Женски
  А дали по отстранувањето на ваквиот нокт може да се случи пак да порасне таков инфициран или? :?:
  И јас имам такво нокте и веќе скоро година дена се мачам со него, редовно го скратувам со грицкалка, ама пустото абер нема од паѓање или заздравување, го мачкам со Канестен.
  Инаку не ми прави никакви проблеми, ама ме секира зошто мораше баш такво да стане :^) ...само повеќе се задебелува, а мазна е површината, меѓутоа приметливо и очигледно е дека се работи за таква инфекција...ми иде дури да го откорнам со грицкалката - ме нервира страшно, а слушнав дека таквата инфекција се повторувала...има ли воошто и колкави се шансите да се излекува таквата напаст? :(

  Еј, да ..и дали е штетно ваквиот инфициран нокт да се лакира? Јас мојот се трудам секогаш да биде покриен со лак, колку да не се заприметува жолтеникавата боја...
   
 15. betelu

  betelu Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  2
  "Gljivične bolesti - najčešće se pojavljuju na noktima stopala, prvenstveno palcima. Nokat se postupno odvaja od nokatne ploče na postraničnim rubovima, no promjena je jače izražena na jednom rubu. Tu se vidi bjelkasto-žućkasta mrlja, a prilikom čišćenja nokta nastaje bijeli mrvičasti sadržaj. S vremenom se slobodni rub nokta počne mrviti sam od sebe.
  Bolest se može zaraditi u saunama i na kupalištima jer gljive obožavaju topla i vlažna mjesta. Obično infekcija nokta dolazi nakon infekcije kože, a budući da gljivične infekcije ne stvaraju jaku upalu, ne pojavljuje se bol, no mijenja se kvaliteta nokta.
  Što činiti: U dogovoru s liječnikom obavezno treba uzeti odgovarajući antibiotik i to u obliku koji se uzima oralno (na usta). Njegovo nanošenje na nokat nije učinkovito.

  Urasli nokat - radi se o upalnoj promjeni kože postraničnog žlijeba nokta, koja nastaje zbog pretjeranog uraštanja nokta. Najčešće se se bolest pojavljuje na palcu stopala.Upala se razvija velikom brzinom, krot nekoliko sati. Osim bola i crvenila na zahvaćenom području može se nakon 24 sata pojaviti i zamućena tekućina. Ako se odmah ne započne s liječenjem stvara se granulomatozno tkivo. To novonastalo tkivo sastavljeno je od nepravilno poredanih vezivnih vlakana i krvožilnih spletova što su nastali kao poslijedica napada bakterija i obrane okolnog tkiva.
  Najčešće pojavi bolesti vode pogrešno rezanje slobodnog ruba nokta, preagresivna higijena, spuštena stopala te tijesna obuća koja natiskuje prste.
  Što činiti: Obavezno se treba javiti liječniku koji će uzeti bris nokta te odrediti lokalnu terapiju i uzimanje odgovarajućeg lijeka na usta.

  Psorijaza - upalna bolest kože što se prepoznaje po crvenkastim žarištima pokrivenim bijelim ljuskicama, koja se najčešće pojavljuje na koljenima, laktovima i vlasištu, ne štedi ni nokte. Na njima nastaju točkaste udubine promjera oko 1mm, dolazi do odljepljivanja slobodnog ruba nokta, zadebljenja nokatne ploče, promjene boje nokta te upale zaslona nokta.

  Neurodermitis - kronična upalna promjena na koži, poznata kao atopijski dermatitis, svoj trag ostavlja i na noktima.
  Ploča nokta je uzdužno isprugana, neravna, a može biti i lomljiva i listati se. Često se pojavljuje i zadebljanje nokatne ploče.

  Lišaj - "lichen planus" je dermatoza koju obilježava crvenilo i jak svrbež kože. Odražava se i na noktima, slobodni rub nokta se odvaja, nokatna ploča postaje lomljiva i uzdužno isprugana. Može doći i do poprečne ispruganosti te atrofije nokatne ploče.

  Kružno ispadanje kose
  Muški tip ćelavosti ili alopecija areata na noktima se "prepoznaje" po mutnoj, zadebljanoj te izgrebanoj ploči nokta, kao da je brušena brusnim papirom. Može se pojaviti i odljepljivanje nokta."

  Редкатирано од модератор: Секогаш цитирајте го изворот или линкот од каде што ги копирате податоците.
   
 16. TennisBabe

  TennisBabe Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  591
  Допаѓања:
  356
  Дали некој има искуство со др.Ваис ? Преска на нет,на нивната страна прочитав дека нивните третмани се ефикасни и безболни.Никако да го решам проблемот со ноктот,здебелен ми е и потемен за разлика од другите :|
   
 17. Justi

  Justi Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 август 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Мене ми се појави габична инфекција микоза на кожата... ужасно чеша... пробав со канестен се мачкав може 2 месеци и ништо не ми помогна.... имам 34 рани по цело тело и постојано ми излегуваат нови... моја другарка исто ја има истата инфекција, ама помалце од мене и почна да се мие со свински сапун и за неполни 2 дена имаше резултати.. инфекцијата се повлече (истовремено се мачка и со канестен). Јас сега земав свински сапун, во исто време се мачкам и со канестен и со чаевец, се мијам и со превриена вода со морска сол, и пијам Нистатин апчиња и гледам дека веќе почнаа да ми се повлекуваат. Пробајте со свински сапун или со солена вода, зошто мислам дека може колку-толку да помогне.... инаку од солената вода инфекцијата се губи, знам сигурно, зошто ја имав истава инфекција и пред да одам на одмор, на море и кога бев таму ми се изгуби, а не се мачкав со никакви креми, ниту пак пиев апчиња, па претпоставувам дека е од водата, т.е. од морската сол. Пробајте и со ова па пишете дали имате некакви подобрувања. Поздрав ;)
   
 18. ada21

  ada21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2011
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  166

  jas bev na tretman kaj dr vais vrska nema samo da znaete ...samo maka mi e za parite so i gi dadov a ne se malce ...barem da imase nekoj efekt...nisto ne pomaga sega sama si pravam tretmani so masinka za manikir i pedikir se prodava nasekade i eftina e istoto go pravi i taaa...posle toa se ma4kam kanesten redovno i mislam deka ima nekoe podobruvanje...i neka ti bidat na otvoreno po4esto u sandali barem sega leto e ...pozzz
   
 19. Suzeto

  Suzeto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  260
  Допаѓања:
  13
  kolku pari e masinkata i dali mozis sama da gi struzis so nea ...dali e ista kako tie na kozmeticar ili e pomala....jas ne bi mozela sama da se struzam ..i dali moze da mi kazis od koja firma e masinkata......najdobar efekt kaj mene dosega e so soda bikarbona no uporno sekoj den po 30min.najmalku isto taka i cistenje na noktot non-stop
   
 20. ada21

  ada21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2011
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  166

  neznam to4no kolku pari e ali ne e poskapa od 1500 den ke vidam posle koja marka e ke i pisam ..pomala e malce da poprakti4na e i efektot e ist ..sama ke gi struzis isto kako so turpija samo polesno i pobrzo ke go otstranuvas pozoltenoto zadebelenoto mesto ke gi otrgnes site gabi4ki so se nasobrale i posle isto pak so soda ili hipermangan rastvor i kanesten
   

Сподели ја оваа страница