1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гинеколошки преглед

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од SLATKA23, 17 јануари 2010.

  1. SLATKA23

    SLATKA23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    41
    Пол:
    Женски
    LUGE SAKAM DA VE PRASAM KAKO VI BESE PRV PAT NA GINEKOLOG, JAS IMAM 23 GOD I SE USTE NEMAM OTIDENO NA PREGLED, BIDEJKI NE SUM IMALA NIKAKVI PROBLEMI AMA ZNAM DEKA TREBA DA NAPRAVAM BAREM EDEN PREGLED NO MNOGU MI E SRAM.
     
  2. Maja85

    Maja85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    22
    hehe 23 i uste nemas na ginekoloski pregled otideno?Moras da odis kako i da e ili sea ili nikad.sto porano toa podobro.Jas otidov na prviot pregled na privaten i toa so majka mi i kazav da sedi so mene i do mene celo vreme da ne izleze od sobata.Ti ako sakas ima 3 vida pregledi na masa neli na boksot so noze nagore i te pregleduva so taka nareceno "patka" i ti zima bris od matka za Pat-test koj se pravi na sekoi 6 meseciDrugiot e so eho na stomak ama toj ne ti go preporacuvam zasto ti gi gleda jajnicite samo odozgora i a ne celosno znaci moze nesto da se slucuva pozadi jajnici a on da ne go vidi.i tretiot e koga ti stava vnatre edno kako vibrator hhh ":) na nego ima navleceno kondom i odozgora ima kamera.toa e mnogu neprijatno ali najsigurno.Ako ti e sram so majka ti idi so najbliska drugarka sto i na nejze ke i bide prv pat.samo da ti kazam nikogas ne se baziraj deka si nemala problem site devojki imaat problemi makar i da nemas cesanje iritiranje bolka crvenilo bilo sto sekogas postojat dole bakterii od momentot kooga si seksualno aktivna.I uste eden sovet otkako ke otides na pregled bilo sto i da se sluci mislam na toa da nedajbeoze imas nesto ako ti preporacaat hormoni ne gi zimaj zasto ima glupavi posledici od tie hormoni.pozz
     
    На Веснуш, SunnyGirl2, engy88 и 3 други им се допаѓа ова.
  3. ivance5

    ivance5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    196
    На гинеколог-мораш да отидеш. Нема зашто да ти биде срам и не треба да почувствуваш дека ти е нешто за да отидеш. На гинеколошки преглед одам на секои 6 месеци, и иако (за среќа) до сега не ми било ништо, се чувствувам многу поубаво и посигурно кога ќе направам одреден преглед.
     
    На maricui4 и inmate1807 им се допаѓа ова.
  4. soledad

    soledad Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    251
    и јас немам никогаш отидено :? имам 20 години и некое време сум сексуално активна немам забележано некои проблеми ама сакам да одам но секогаш кога ке се решам се откажувам и мене ми е срам многуу :oops:
     
  5. magic

    magic Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски
    :o Сите што немате отидено на гинеколошки преглед ВЕДНАШ да сте се нацртале на гинеколог :lol: . Колку подолго велите „Страв ми е“ или „Срам ми е“ толку полошо за вас. Одете кај жена-гинеколог така нема да ви е толку срам и откако еднаш ќе одите нема да ви е срам никогаш повеќе :lol: Ќе се опуштите. А и не е ништо страшно, нив не ги интересира дали вие се шетате гола пред нив или не, нив им е важно да си земат парички. Никој нема да гледа дали имате целулит или стрии или...

    И мене првиот пат ми беше срам и страв да не ми најдат нешто, но сепак преживеав и сега си одам редовно на преглед. Со тоа што се плашите да не ви најдат нешто само си правите полошо. Иначе има работи што не се гледаат, а што може да ги има таму внатре. Не мора да значи ако немате инфекција дека немате раничка или циста или не знам што друго. Сепак сме жени и треба утре другиден да раѓаме, па мора да се чуваме.

    Закажете преглед уште утре (не утре-недела е :lol: ) - понеделник и само така ќе се решите да одите. Поздравче до сите и ви посакувам се најдобро.
     
    На -Juliette, Chimera, Wolf.girl95 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. in.love

    in.love Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2010
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    20
    Jas imam 18 god i sum sexualno aktivna i sakam da odam na ginekolog zasto me stra od rakovi i slicno no neznam kako da i kazam na majka mi deka sum imala odnosi...zasto neznam kako ke izreagira zasto sekogas mi veli da ne pocnuvam so to...pomos
    xoxo
     
    На Osamena devojka и slatkamala11 им се допаѓа ова.
  7. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    jas prv pat otidov na 23 :) ne bese ni tolku strasno, ni tolku sramno kako sto se filmav deka ke bide. otidov so decko mi - me cekase nadvor :)
     
    На inmate1807 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. LaRagazza

    LaRagazza Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    121
    Леле бе луѓе не сфаќам како може да ви биде срам,тоа е најнормална работа.Тоа им е работа на гинеколозите. Навикнати се да го гледаат тоа секој ден!
     
    На 100nogalka, Lile_05 и Cuciii им се допаѓа ова.
  9. magic

    magic Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски
    И јас првиот пат не и кажав на мајка ми. Позајмив пари и отидов на приватен преглед. Така не ти пишува никаде дека си била ако немаш матичен гинеколог. Но, јас ти препорачувам да ѝ кажиш на мајка ти и да си избереш матичен гинеколог. Мораш еднаш да го направиш тој чекор. Колку порано ќе одиш на гинеколог толку подобро. Мајка ти ќе те разбере сепак и таа е жена. Поззз
     
  10. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.751
    Допаѓања:
    65.206
    Пол:
    Женски
    Jas otkako imav odnosi za prv pat otidov na ginekolog da proveram dali e se ok poso sum si golema panicarka :) nema nisto sramno vo toa i do sea imam otideno edno 100 pati :) jas na majka mi nisto ne sum i kazala sama si odam po takvi raboti. Prviot pat e malku nezgoden ama posle si e isto ko i sekoj drug pregled. Taka da samo hrabro :D
     
    На nensss, Gaabbii и Cuciii им се допаѓа ова.
  11. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    a kolku cini eden ginekoloski pregled na privatno? i kade vaka ste odele, kade bi preporacale?
     
  12. magic

    magic Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски
    Прво кажи ни од каде си, а после ќе ти препорачаме :D . А за пари секаде мислам дека е различно. Мене во Битола приватно за Пап тест и за ехо првиот пат ми зедоа 500 денари мислам, не ме држи за збор. Позз
     
  13. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.751
    Допаѓања:
    65.206
    Пол:
    Женски
    Ejjj evtino vo Bitola:) Vo Sk na privatno pregledot e trista barem jas kaj sto bev a za pap ili eho okolu iljada mislam ama ne sum bas sigurna. Poso mi bese skapo na privatno sega mi e maticen. I onaka sekoj vtor den sum tamu ke treba samo za ginekolog da rabotam
     
  14. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
  15. ivance5

    ivance5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    196
    Мене на приватно за пап и за ехо ми земаа 1200 денари. А во Јане Сандански со плави картони околу 200-300 денари
     
  16. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    На приватно варираат цените, зависи каде ќе отидеш...едино мислам дека стандард е цената за ехо на приватно-500ден (без разлика дали се работи за надворешно или вагинално), а пап-от различно го наплаќаат. Имам слушнато дека во Систина пап-от е 1500. Јас лично не би дала толку пари, бидејќи сите брисови на крај сепак завршуваат на клиника за анализа, а пап-от на државно е бесплатен. Да дадам толку пари за да седам на свемирско столче па и каква сака нека е услугата што ми ја наплаќаат, сепак 1500 не се малце пари, а резултатот на крај е истиот. Ехото на државно мислам го наплаќаат 100-200ден, а мене докторот еднаш не ни сакаше да ми земе пари, ми рече- ајде, ти си студентка- :D
     
  17. Lacrymosa

    Lacrymosa Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    90
    а како оди тоа со избор на матичен лекар??? досега имам одено на приватен али некако прибајаѓи пари ми се тоа за давање па би да почнам на матичен
     
  18. Maja85

    Maja85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    22
    Resavas kade sakas da odis i koj da ti bide maticen.Primer vo vojna bolnica i ja/go baras taa/toj sto sakas da ti bide matice.ti otvaraat karton kako na opsti lekar i sekogas si ides tamu kaj nea/nego.normalno prvo so zakazuvanje i site problemi i lekarstva ona ti gi prepisuva
     
  19. Sarasweet

    Sarasweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    150
    Девојки може ли некој да ми каже доколку има информација може ли да се отиде на гинеколошки преглед без здравствена книшка и без здравствени картони? :worried: :worried: :worried:
     
  20. Sarasweet

    Sarasweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    150
    И јас го имам истиот проблем, сакам да одам на приватен гинеколог, но сепак мислам дека тоа ќе биде заведено во здравствена книшка како и PAP тестот и сл. :roll: Дали ти "magic" кога отиде беше со здравствена книшка или без, и дали воопшто може да се отиде без здравствена книшка? :( Поздрав