Горјан Петрески

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од I.love.your.lips, 28 март 2012.

 1. COollLady

  COollLady Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2011
  Пораки:
  654
  Допаѓања:
  1.324
  Ги имам прочитано од него Споменка,Спомените за Споменка,Марта,Исти очи,сама. Имав задоволство оваа година и лично да се запознаам со него. Го гледав на телевизија и во списанија читав за него и си го замислував како повисок,не знам зошто :lol: А,за книгите немам зборови :x Прекрасни !
   
  На I.love.your.lips му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Princess.S

  Princess.S Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2011
  Пораки:
  764
  Допаѓања:
  637
  Има многу лесен стил на пишување, кој детално ги опишува нештата, со прости изрази. Затоа и сакав да читам негови дела порано. Веќе мислам дека ги израснав неговите книги, но сепак, сеуште би сакала да се релаксирам со Марта или Сама. Му имам прочитано добар дел од книгите, убави се, зошто да не. :)
   
  На I.love.your.lips му/ѝ се допаѓа ова.
 3. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.516
  Допаѓања:
  1.853
  Има лесен и разбирлив стил на пишување што го прваи еден од најдобрите и толку се убаво опишани некои случки што те остааат без здив...
   
  На I.love.your.lips му/ѝ се допаѓа ова.
 4. the-girl1

  the-girl1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2012
  Пораки:
  1.296
  Допаѓања:
  656
  Предобар автор е..Ги имам прочитано:Споменка,Марта,Исти очи..:)
   
  На I.love.your.lips му/ѝ се допаѓа ова.
 5. l0vE...-love

  l0vE...-love Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2012
  Пораки:
  572
  Допаѓања:
  127
  Мој омилен .. :D :D :D
   
  На I.love.your.lips му/ѝ се допаѓа ова.
 6. awl

  awl Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  608
  Допаѓања:
  1.061
  Пол:
  Женски
  Омилен ми е... Нема книга од него која не ми се допаѓа. Пренајомилена книга од детство ми беше „Снеговите на Климентина Евин“, мислам дека во една година ја прочитав 7 пати...
   
  На I.love.your.lips му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.692
  Допаѓања:
  4.419
  Колку го сакав како мала!
  Поради некоја, за мене се уште непозната причина, го мешав со Григор Прличев. |( Дете бре!

  Многу ја сакам Исти очи.
  Го обожавам описот на јоргованите.
  Е тогаш како што се препуштав на фантазијата...
  Паметот не можеше да одолее и ме носеше во таа клисура. :)
   
  На I.love.your.lips и Ammy.Lee им се допаѓа ова.
 8. Ammy.Lee

  Ammy.Lee Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2011
  Пораки:
  1.967
  Допаѓања:
  2.187
  Пол:
  Женски
  И мене ми беше омилена „Исти Очи’’.
  Прекрасни му се сите книги,ги прочитав кога бев 6то-7мо :D A сега и ги препорачувам на сестра ми. :)
   
  На I.love.your.lips му/ѝ се допаѓа ова.
 9. francais

  francais Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2012
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  1.258
  Кога бев во основно, наставничката ни носеше на час писатели, а Горјан Петрески го носеше 2 пати годишно на час.
  Покрај редовните лектири, се договаравме кој која книга ќе ја чита...
  Секогаш земав книги од него.. Ги имам прочитано сите, по неколкупати. Скоро сите си ги имам дома.
  Веќе човекот ме научи, па кога на саем дели автограми, ако го начекам уште си чекам да ми потпише. Да не заборавам да се пофалам, од цел клас само мене ми даваше посвета. На сите други само автограм :angel:
  Омилена посвета од него, што ми ја даде последен пат на саем ми е:
  На ___ за да има свое небо со среќно сонце!
  Со љубов,
  Горјан
   
  На Rock.Lady и I.love.your.lips им се допаѓа ова.
 10. Foreveryoungiwannabe

  Foreveryoungiwannabe Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2012
  Пораки:
  309
  Допаѓања:
  678
  Ах,мојот омилен писател :) Му ги имам прочитано Исти очи,Марта,Далечна љубов,Споменка,Спомените за Споменка,Сонот со споменка...Едноставно толку добро пишува,книгите знае да ги погоди за секој да ги прочита воодушевено и во еден здив.Нема врска што остаре,сеуште пишува со истиот инзетитет.Како да знае што мислиме и чувствуваме ние децата и тоа го преточува во прекрасни дела.Браво :)
   
  На I.love.your.lips му/ѝ се допаѓа ова.
 11. BlackPiano

  BlackPiano Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 декември 2012
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  314
  Пол:
  Женски
  Многу го сакам писателов. Ги имам прочитано книгите Споменка, Спомените на Споменка, Сонот со Споменка, Снеговите на Климентина Евин, Марта, Пламени залези, Сама, Исти очи, а сега ги читам Задоцнети писма до Споменка (аман веќе со таа Споменка :D ) и Вечниот ветер. Многу ми се допаѓа стилот на писателов. Прекрасни се неговите книги за 6то-7мо одделение. :)
   
  На I.love.your.lips му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Neytiri

  Neytiri Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.294
  Допаѓања:
  2.429
  Со „Исти очи“ прв пат зачекорив во светот на „повозрасните“. Можеби баш тоа ме тера и ден денес да кажам дека ми е една од омилените книги. Зарем има некој што ја прочитал, а да не се сеќава на клисурата и јоргованите? Клисурата...Ех колку посакував да се најдам таму додека ја читав. Сликите што си ги содавав во главата дури ја читав сеуште ми се пред очите како да сум ја читала вчера.
  Горјан Петрески знае како да допри до срцата на тинејџерите и со тоа да остани запаметен. :)
   
  На I.love.your.lips му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Lella

  Lella Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  2.823
  Допаѓања:
  10.528
  Пол:
  Женски
  Има прекрасни книги и сите вредат да се прочитаат како „Споменка“, „Марта“, „Бојан“, „Исти очи“ итн.
  Ми се допаѓа неговиот стил на пишување, ненападен, добар, значи со малку се ти кажува..

  Го обожавам :rock: идол ми е!! :$
   
  На I.love.your.lips му/ѝ се допаѓа ова.
 14. NewYorker

  NewYorker Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2012
  Пораки:
  388
  Допаѓања:
  90
  Го обожавам писателов! :wasntme:
  Мислам дека скоро сите негови книги ги имам прочитано,и тоа по 2-3 пати.Те тера да читаш,да не можеш книгата да ја оставиш.Навлегуваш во самата приказна,едноставно се обземаш. :$
  Мислам дека овој автор е причината,поради која ги засакав книгите и читањето. :)
   
  На I.love.your.lips му/ѝ се допаѓа ова.
 15. LittleFairy

  LittleFairy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 април 2012
  Пораки:
  1.428
  Допаѓања:
  1.921
  Скоро сите книги од Горјан ги имам прочитано :D А и често како лектири ни се паѓаат,а најубава ми беше Споменка и сега омилена Марта :l: Прекрасна е, и оваа како лектира,единствена лектира што со задоволство и внимание ја читам. :D
   
  На I.love.your.lips му/ѝ се допаѓа ова.
 16. LoStedLOvee

  LoStedLOvee Активен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2013
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  4
  Девојки знам дека нема да сакате да ми ја раскажете лектирата Сама од Горјан Петрески ама ако може барем малце воведниот дел за да знам како да почнам фала ви однапред :(
   
 17. Jay-jay

  Jay-jay Активен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2013
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  39
  LoStedLOvee незнам дали беше баш вака, дека имам читано доста книги од Горјан Петрески, а сите се пишувани некако со слична структура... :?: така да, во "Сама" мислам дека станува збор, ама не сум сигурна :!: ....станува збор за девојче по име Теодора која е каратистка, и има брат кој се вика Малин, татко и е тренер... :?: па еден пијанист ќе се заљуби во неа, а таа тоа најмалку го очекува, и тоа од него...се збркав... :D во секој случај најубо да си е прочиташ, преубава е... јас само ја мешам дека некој 518418918168 книги имам прочитано... :D :*
   
 18. tirkenbal

  tirkenbal Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2013
  Пораки:
  1.108
  Допаѓања:
  2.641
  Пол:
  Женски
  Имам прочитано повеќе книги од Горјан Петревски и сите се прексрасни :)
   
  На I.love.your.lips му/ѝ се допаѓа ова.
 19. ang246

  ang246 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  653
  Допаѓања:
  135
  Писателов а воедно и сите негови книги ми се омилени :inlove:
   
  На I.love.your.lips му/ѝ се допаѓа ова.
 20. strawberry111

  strawberry111 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 август 2011
  Пораки:
  141
  Допаѓања:
  50
  Мене многу ми се допаѓаат книгите од овој писател особено „Сама“ и „Марта“. „Марта“ дури 2-3 пати ја имам прочитано и повторно би ја читала. :D
   
  На I.love.your.lips му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели ја оваа страница