1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Грчеви кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од Rossana, 9 мај 2010.

  1. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Не знам што да правам, вчера на пример поминавме со помалку плачење кое траеше околу саат време. Инаку педијатарот ми рече дека доколку се смирува после прдење и какање слободно да дадам еспумисан, што кај нас досега се покажа дека е така, па мислам да почнам да давам три пати на ден, превентивно, не пред секое доење.
     
  2. mace31

    mace31 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    59
    a колкаво ти е бебето?и како му ги давас какпките?ги растварас или дирекно?и по колку капки му давас?
     
  3. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Во петок полниме 40 дена.капките ги давам 4 пати на ден пред цицање, нерастворени со лажиче и по 15 капки. Значи не давам пред секој подој и не по 25 капки, е сега некој ќе рече нема ефект ако не се даваат по упатство ама има и те како. Грчевите ги снема, одвреме навреме личо дека се витка и потплачува ама за 2 минути се смирува. Ете ова е нашето искуство:)
     
  4. dzanina

    dzanina Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    291
    Допаѓања:
    117
    Мајки да ве прашам еве утре правиме 2 месеци ама уште плаче многу значи преку денот не ама од 17 до 20 не престанува со плачење можно е да ја боли стомачето ама пак секој ден не верувам да ја боли искуство ваше некое дали и вас ви се случува ова ? Кога ја боли знам се ги витка нозете ама некогаш не ги витка само си плаче можно ли е навика да и остана или пак да ја боли стомачето ?
     
  5. mamita83

    mamita83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2014
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    426
    Виткањето на ноџињата мене ми беше сигурен показател дека се грчеви, но плачењето и е сигурно со причина не е од навика, можеби и е топло или ладно, можеби е гладна, ја боли нешто, сака да смени положба. Стави ја на твојот стомак на стомак и ако се грчеви би требало да и помогнеш на тој начин, кај мојата ќеркичка тоа помагаше и тоа ви е периодот мора да се помине.
     
  6. dzanina

    dzanina Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    291
    Допаѓања:
    117
    Да ве прашам мамички колку пати на ден треба да се кака едно бебе еве денес мојата керкичка се искака 7 пати првите два беа многу и беше пролив а потоа беше по малку и како лиги беа каките дали тоа значи дека е настината или нешто друго исто така денес цел ден имаше грчеви :( помош некој да ми кажи што знај :| на доктор имам дури по две недели па сакам што побргу да знам
     
  7. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Ма и сируп и капки и трици сега моментално се смири после цела ноќ напор откако го ставив на стомаче да полежи 2 3 минути.И одма заспа лек сега беше овој.
     
  8. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    28.326
    Ви го пијат бебињата тој чај незасладен? Се убив цела вечер од давање на тој чај (само јас 5-6зрна ставив од кимот) и нејќаше ни со лажиче ни со шише.
    И после пробав да и го дадам малку засладен со шеќер, па сакаше да го пие, ама мене не ми се даваше засладен чај на едномесечно бебе.
    И сега или ќе ми го пие засладен со шеќер или воопшто нема...
     
  9. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.534
    Пол:
    Женски

    podobro ic da ne go pie otkolku na eden mesec seker da vnesuva :) ako ne go saka toj probajte so planteks ili bekutan caj ili nekoja druga alternativa protiv grcevi ama seker nemoj premnogu ste malecki
     
  10. nene88

    nene88 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    И во бекутанот и во на Хипп чајчињата има шеќер. Затоа и се ограничени по дози.
     
    На KIKI KIKI му/ѝ се допаѓа ова.
  11. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Мамички ќерка ми има 10 дена и има чести но не многу јаки грчеви. Ми рекоа да и давам Еспумисан капки 3x25 капки. Дали може да и давам почесто, но помала доза ( по 15 капки)? Бидејќи сме на АД млеко плус што се одмолзувам сакам да и давам на секое 3 шише по 15 капки, со надеж да нема континуирано грчеви.Што ме советувате?
     
  12. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Mozes, ama jas bi davala po 10 kapki ako e pocesto
     
  13. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Фала ти многу на одговорот :*
     
  14. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Мене ми помогнаа еспумисан само една недела потоа се зголемија и ич не делуваа еве сега ќе ги фрлам помина рокот од 4 недели. Ништо не помага само на стомак да лежи и да се ниша додека траат грчевите тие саати.
     
  15. jovana.d

    jovana.d Активен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2014
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    Ние имаме месец ипол и од пред некој ден имаме така појаки грччеви, јас пијам чај од хип, му давав и чајче хумана му помагаше ама така така, во аптека ми препорачаа капки Colief и да ви кажам помагаат, може се малце поскапи ама имаат дејство и со тоа што не му ги давам пред секој подој!
     
  16. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Кафе пиете ?? Или создаваат грчеви?? и нескафе??
     
  17. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Кафето е повеќе да не предизвика несоница( зависи и тебе како ти влијае). Јас пијам турско од сабајле и некогаш нес попладне ( илу ајс кафе) и не сум приметила дека лошо влијае на бебето.
     
  18. jovana.d

    jovana.d Активен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2014
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1

    Јас имам приметено дека турското му прави грчеви, а на нескафе не реагира! Ама по се изгледа е за секого различно.
     
  19. nene88

    nene88 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    Нас најмногу од се ни помогна мобилна апликација :) звукови на фен, правосмукалка и сл, ги смирува во секунда! нас финтава ни ја кажа другарка на мм што е фармацевт, и ние грчевите ги поминавме без никакви капки и без да се пазам што јадам. :)
     
  20. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски

    Ги смирува да ама не секогаш, кога има јаки грчеви не го интересира ништо, еее сега се напив турско 4 голтки нема да му наштети се надевам оти денес за чудо сме одлични со грчевите само се надевам нема вечер да надокнадиме оти ги имаме 24/7 постојано, еве па и чајче постојано го нудам со капки после секој подој по пола саат. А и дали некоја го држи додека спие на стомак свртено и тоа на нејзиниот стомак така спие цело време во креветче неможам после тоа да го ставам мака мачам ама понекогаш па си спие во креветче убаво после банање и цела нок сме ок само накај 7 сабајле го фаќа па морам на стомак да гоо држам подолго и заспивам па ми е страв да не се превртиме затоа дали има некоја со моево искуство да ми даде некој совет ??