1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Грчеви кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од Rossana, 9 мај 2010.

  1. Ana Marija 1

    Ana Marija 1 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 април 2015
    Пораки:
    553
    Допаѓања:
    9.914
    Пол:
    Женски
    Секој со своето искуство. Сум слушала за деца кај кои траеле 6 месеци. Кај моето најсилните грчеви беа до 40 дена. Имаше само 1-2 дена грчеви некаде во третиот месец. Со коментарот сакав само да ја утешам мајката:hug:
     
    На Sweetheart87 и Espadrila им се допаѓа ова.
  2. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.752

    чај од ким мајка но ти да го пиеш. и преку тебе го прима бебето
     
    На iloveyou29 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.824
    Пол:
    Женски
    Може и бебето да го пие
     
    На okcenzi, iloveyou29 и Nana19 им се допаѓа ова.
  4. Sunshine_1979

    Sunshine_1979 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2015
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    11.927
    Пол:
    Женски
    За бебето колку зрнца во колку вода и дали во вода од чешма или флаширана го варите?
    Подобро ким или бекутан?
    Со лажичка или во шише му давате? Ако во шише, со каква цуцла? По колку чај дневно?
    Уф, многу прашања но од вчера почнаа гасовите и грчевите, а малечката има 19 дена.
    Од вторникот пијам оспен оти добив запушување на едната брадавица, дали можеби и лековите и ја влошуваат болката или пак фаза е!
    Ве молам за одговор!
     
    На Marii12. му/ѝ се допаѓа ова.
  5. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.824
    Пол:
    Женски
    подобро ким поприродно е
    во 100 мл вода 3-4 зрна ким и ке процедиш.Грчевите се досадна но нормална појава
     
  6. Femina89

    Femina89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Мајки синко мој пд синоќа не е спиен убаво, се грчи на секои 5 минути. Имам дома чај бекутан една кесичка па се мислам да му дадам да видам дали ќе му помогне. Е сеа, дали чајчето му е како замена за оброк или треба да цица после? Или може да се измолзам и во тоа млеко да го растворам чајот?
     
  7. Nikita7

    Nikita7 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2016
    Пораки:
    881
    Допаѓања:
    13.161
    Пол:
    Женски
    Чај се дава 30мин пред или после подој.не е замена за оброк пошто не го заситува бебето и да можеш место со вода со твое млеко да раствориш
     
    На Femina89 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.575
    Допаѓања:
    48.895
    Пол:
    Женски
    Нас ни престанаа грчевите после 3тиот месец. Секакви капки пробавме. И Колиев како најскапи-без ефект кај нас.
    Само Еспумисанот ни помогна.
    Стававме и топли облоги; немаше ефект.
    Држење на колено со мешето надолу помагаше моментално само.
    На ситр кои допрва ќе се справуваат со грчевите- со лесно нека ви е мамички.
     
    На Mari* и okcenzi им се допаѓа ова.
  9. Nikita7

    Nikita7 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2016
    Пораки:
    881
    Допаѓања:
    13.161
    Пол:
    Женски
    Ние уште малку 5м ќе правиме па навечер понекогаш ја фаќаат грчеви
     
  10. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.110
    Допаѓања:
    2.701
    Пол:
    Женски
    Kako prepoznavate deka bebe ima grcevi? Mojata place ponekogas koga e preslecena, nadoena i ednostavno nesaka da zaspie. Toa na grcevi da prepisam? I dali e mozno da se stvaraat od mlekoto, na AD sme. Da ne treba da go smenam? Koga place ne sum sigurna dali e od grcevi ili nesaka vo krevetce tuku vo race.
     
  11. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Ќе се грчи целото, ги собира ноџињата. Обично грчевите почнуваат после 10-14 дена и траат највеќе три месеци. Грчеви имаат сите бебиња, без разлика на какво млеко се, но мајките што давале Ад кажуваат дека грчевите биле појаки или се намалиле кога смениле фирма на млеко. Нека те посоветува некоја што има искуство со Ад.

    И третата работа, бебето плаче и кога едноставно сака близина :)
     
    На Kaetana, Mari*, Girl-Rabbit и 2 други им се допаѓа ова.
  12. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.334
    Пол:
    Женски
  13. @Ledi@

    @Ledi@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2015
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    152
    Пол:
    Женски
    Bidejki bevme komsiki u bolnica mislam deka i tebe ti go preporacaa Novalac 1.Ako go koristis toa mleko bidejki im go davaa vo bolnicata zemi si sega Novalac AC (anti kolik) sega za sega ne smiruva nas,a mi go preporaca prof.Piperkova bidejki i nie sme so dohrana i cicanje.
     
    На slobodka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.110
    Допаѓања:
    2.701
    Пол:
    Женски
    Nesajam da go menuvam vednas. Tocno toa mi go peeporacaa zosto tamu si takvo gi ranele. Nie imame problem so neredovna stolica, i dokolku menuvam mleko ke go smenam so toa za reguliranje na stolica.
     
  15. maja.mitrova

    maja.mitrova Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    166
    Me interesira za iskustvara sp grcevite? Dali so pominuvanjeto na nedelite ke mi se zgolemuvaat grcevite ili ..?sega za sega samo kenka, se crvenuva I gi vitka nozinjata, a sme 17dena. Dali ke stane poloso posto ovie simptomi mu se isti sega za sega I mu pocnaa pred nekolku denovi.
     
    На Mari* му/ѝ се допаѓа ова.
  16. M.Alan

    M.Alan Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2014
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    163
    Моево малечко денес две недели полни а грчевите ни почнаа точно од втората недела и тоа со голем интензитет ноќе. Пробавме со Еспумисан првите два дена подобро беше ама после некако краткотраен беше ефектот и земавме Суб Симплекс и као нешто подобро да е. Му давам ноќе и чајче Бекутан, поточно ја превривам водата со ким и потоа 1/4 лажиче чај во 50мл вода. Јас имам проблем со брадавиците, ми се вовлекуваат и додека ги фати да цица голта воздух и веројатно од тоа има толку гасови и грчеви. Ноќе од 3:30 најсилни му се, тогаш му давам да цица и после тоа кака обавезно и си седиме 2 саати будни додека се смири и заспие и наутро од 6-8 се мачиме ем со грчеви ем со цицање фати-пушти.
    Преку ден пак многу спие, се заборава и за цицање, еве денес не можам да го разбудам да јаде, малку стана цицна и пак заспа по 5 мин, дури и ме загрижува.
    Најмногу се смирува кога го легнувам на стомаче на мене и си ги свиткува ножињата и спие така.
     
  17. Girl-Rabbit

    Girl-Rabbit Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2015
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    918
    Пол:
    Женски

    Пробај со шприц малку да ги извлекуваш брадавките пред подој

    За грчевите тоа е тоа сите ги имаат безразлика што ќе правиш.Додека најдеш од што и како му поминуваат ќе завршат.Пробај на раката ставено на стомак да го држиш свртено надолу.
     
  18. maja.mitrova

    maja.mitrova Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    166
    Dali cresite predizvikuvaat grcevi? Poslednite tri dena jadev mnogu I detro pocna da mi vristi
     
  19. Nikita7

    Nikita7 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2016
    Пораки:
    881
    Допаѓања:
    13.161
    Пол:
    Женски
    Знам дека е тежок период сите сме го поминале,ќе вришти тоа ти јадела или не јадела ти треба да го утешиш дали на града или мев со мев или ке го држиш за стомачето.пиши на google ќе ти испадне шо ствара грчеви а што не има повеќе работи не е една за цреши не сум слушнала
     
  20. M.Alan

    M.Alan Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2014
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    163
    Што и да правиме, грчевите мора да си ги помине секое бебенце, ние колку што можеме да им олесниме.. Душички. Ние се мачиме ноќе со заспивањето, кога се буди за вториот подој околу 3 часот, потоа не ми заспива до 5, некој совет како да го заспијам побрзо??