1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали ви паднало вашето бебе/дете?

Дискусија во 'Бебе' започната од Annath, 13 септември 2012.

  1. stefeli

    stefeli Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2010
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    35
    пред некое време кога ке прочитав дека бебе паднало си велев што ли прави мајката, каде гледа ??? но вчера останав без душа. ја ставив малата да седе на тросед и стоев до неа, се свртев на секунда и само слушам бум. се вртам и ја гледам малата свиена како топче долу на тепихот. ме погледна и почна да вришти! посакав да ме нема и се молев ништо да не му е на детето. едно 10 мин не можевме да ја смириме и со мм правец на детско (дома пробав да ја соблечам и да проверам да нема нешто по телото, но многу плачеше и ја однесовме само со еден облечен ракав) докторките ја прегледаа, се беше во ред и почнаа да се смеат за тоа уште колку пати ке паднела. срце мало не да беше исплашено :sweat: се смири, се игравме и смеевме и потоа заспавме (цела вечер со цицето во уста). да не беше мм дома не знам што ке правев, јас бев хистерија тој не смируваше и двете. се чувствував многу лошо, како најлоша мајка. :( :( :( по ова повеќе не смеам да ја оставам сама.
     
  2. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.899
    Допаѓања:
    103.029
    Пол:
    Женски

    Мајка , тоа е , и арно ти рекла докторката , уште колку ќе паѓаа... ;) секако треба да ги пазиме нели мали се , но од кога ќе прооди ќе има паѓања многу повеќе тек кога ќе почнат инатите и бељите по втората година... еве ќерка ми ми е пример , нема каде не се качува по маси , по столици , буквално неможам ни до вц да отидам , вчера ја гледам качена на бирото на компјутерот , а високо е , си викам ако падне глава ќе искрши.. ама Господ ги чува сите малечки.. позз :)
     
  3. mihael4u

    mihael4u Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2013
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    22
    Мами се приклучив и јас во клубот :worried: Сабајле ми падна душичето од кревет, бев до кујна да ја измијам цуцлата, свеста ми се зеде кога вресна, досега толку силно нема плачено ;( . Се испаничив и се јавив на др Камбовска и трк на преглед, среќа моја се беше во ред... ама е ептен плачлива, можеби ке и помине до утре :(
     
  4. fifi16

    fifi16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2013
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    уфф, битно добро е... гледај да го занимаваш што повеќе, играј си со него смеј го, ќе се занесе со игра... душиче мало, моето плачеше и во текот на вечерта тој ден кога падна, ама утредента како ништо да не било... не се секирај, ќе биде се во ред :)
     
  5. mihael4u

    mihael4u Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2013
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    22
    ех помина заборави веќе :) ама јас сеуште сум преплашена освен во креветче заградена на друго место не :) ти благодарам на утехата фифи16, поздрав
     
  6. milko7

    milko7 Активен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2012
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    6
    Вака, го шетав внукми година ипол е детенцето, и го однесов на љуљашки, го лелкав и се отпушти со едното раче и падна, значи падна на гас онака исправено на грб, како да лежи, незнам дали удри со главчето или не , се уплаши и почна да плаче (друг пат и повеќе има плачено,се смири одма ) , ама и за спиење тоа време беше и попат враце ми заспа.
    Спиеше едно 2ипол сати, стана како нерасположено, ама така имат и навика некогаш располежен да станит , некогаш да не му се погаѓат ништо.

    Другата ден детево нејадеше, и креваше температура, и повраќаше, ама му излагаа тројките и беше омалаксано, три дена такво беше. Сега нема, температурата, ама малце ми е ко чудно,ко да клепкат повеке со очината ,или не му е уште допоминато или јас си фантазирам, си викам да не имал потрес на мозочето, читав по интернетиве за симптомите и како ме фати страв,а симптомиве дали слулчајно се поклопуваа или навистина незнам, а на болница не го однесов, леле ако имат некоја последица од тоа како ми е срцево копец, само тука ми е паметот..

    Имате вакво искуство??? Како се поклопија знациве со забите дека му излагаа, и сега су збунета многу и уплашена. А дома не ни знаат дека падна.
     
  7. Meredit

    Meredit Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    91
    Јас мислам дека е најдобро сепак да им кажеш дека детето паднало,мислам не мора да значи дека има потрес на мозокот ама најдобро е да си кажеш па да ти биде мирна душичката.Инаку децата паѓаат ли паѓаат моите уште од каде и како не паднале ете пред три четири дена помалото падна на ивицата од масата удри со главчето баш на увото.И после цело уво модро а и главчето му се поду малку од таа страна.Ама јас веќе си навикнав да ви кажам мислам две деца имам знам дека паѓаат и дека многу ретко може да се случи да има некоја последица зависи од тоа и како ќе падне детето де.За среќа кај нас секогаш поминувало до сега без поголеми повреди од мала џумка и модро.Само треба трезвено и смирено да се реагира во таква ситуација,да се прети детето како се однесува дали веднаш ќе заплаче после падот или не,и никако не треба да спие веднаш после падот затоа што може да се случи уште полошо.Ама како што ти реков не мора да значи и дека детето имало потрес кажи им па нека го однесат на лекар тој да го потврди тоа.Така и ти нема да имаш грижа на совеста што не си кажала.
     
  8. milko7

    milko7 Активен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2012
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    6
    Добар е за срека внукми, еве неколку дена поминаа, се му било од запчињата ,сега е стариот тој палав улав, ама како се поклопи се, леле колку само се исплашив. ама не било ништо
     
  9. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    Pred nedela dena so mazot mi go vozevme maliot niz grad i pominavme od kaj edni skali, (kolickata ne e nasa tuku ni e dadena na usluga)mazot mi napred ja kreva kolickata i jas pozadi da fatam da ja krenam kolickata se rasklopuva vo istiot mig deteto se trkala od nea tocno vrz moite stapala, srejka ne cukna na cementot, kako sto spiese poplaca malce,.. od okolu dojdoa luge i ni pomognaa da ja sklopime kolickata, maliot ne spiese placese malku po pat i celo vreme go gledame kako se ponasa, od toj den mislam deka mi spie nemirno, ne place postojano no primetiv na banjanje do sega dvapati koga go mackam krema po gradite i okolu ramencata pocnuva silno da place epten, se mislam dali e povreden, i kade posto voobicaeno denta go zemam vo race go drzam go dojam go soblekuvam si e vesel se smeska mrda so race i noze ako go boli i togas ke place, i pred banjanje koga so soblekuvam nema nisto, posle banjanje na mackanje i masiranje od togas dvapati kako go banjam mi place na istoto, utre go nosime na pregled na ortoped i na pedijatar se molam na boga da ne e nesto seriozno :(
     
  10. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Кога ќе прочитав дека ви паднало бебето јас бев ваква :o :x :fubar:
    Ама денес случајно дознав дека и јас кога сум била бебе сум паднала кога мајка ми ме оставила покрај татко ми, и отишла да земе пелена, ама татко ми задремал и јас во тој момент сум паднала. :D
    И сега дури сфатив дека мора секое бебе барем еднаш да падне, зашто ако не паднеш додека си бебе, тогаш не си бил бебе. ;)
     
    На anina му/ѝ се допаѓа ова.
  11. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.237
    Пол:
    Женски
    Мене не ми паднало бебе, ама затоа е мм тука за да надокнади за мене. Често знае да го тргне погледот од детето и тоа да тропне. Истренирани се моиве деца. Силни на мама:D
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    НИКОГАШ нема да си простам што го оставив сам во релаксатор на кревет!!!
    Неколку секунди беа потребни да се преврти и да падне на паркет. Среќа нема видливи повреди, се надевам ниту внатрешни!
    Веќе извесно време ЗНАМ дека може да се преврти и јас пак го оставив!
    Отидов само вода да земам од кујна, мислев за неколку секунди нема ништо да се случи.
    Тој звук на самото паѓање ми ѕвони во глава и ме остава без воздух...
    Како можев?;(
    Како можев?;(
    Како можев да дозволам да се повреди?
    Како?;(
     
  13. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.237
    Пол:
    Женски
    Веќе пишав претходно на темава ама ај... Не се обвинувај за тоа, на сите им се случува кога тогаш. Еве сега мојата се исправа на се и сешто, па нормално паѓа. Не можам да и стојам над глава цело време. Додека одам во WC таа 100 пати се удира. Па ова моево за ништо не плаче. Рокче си направи и се смееше :D
    За паѓање бебиња, мм е супермен. Не знам колу пати му паднале децава а уште толку сокрил од мене. Па ај здрави прави се.
     
    На cresa-jagoda, TIGARCE86 и Jagoda123 им се допаѓа ова.
  14. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Син ми плачеше, едвај го смирив. Мислам дека повеќе беше исплашен.
    Јас не можам да опишам како се чувствував, крв во мене немав. Кога го кревав релаксаторот (целиот беше наопаку превртен) не знаев што ме чека. Очеквав крв да видам и мислам срцето не ми чукаше и не дишев.
    Се тресев како никогаш до сега. Искрено.... Мислев никогаш нема да се случи да ми падне...
    Го смирив на цице и почнав да го закачкам. Се расположи и почна да се смее, еве го сега си игра.
    Душа моја, душа..
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Јаготке, не се секирај. Ретки се мајките на кои не им паднало бебето/детето, бар јас не знам такви. Нормална е твојата реакција, сите сме поминале низ тоа кога првпат ни паднале децата.
    Знај дека не можеш да го довардиш, макар била 24/7 со него. Паѓањето е дел од растењето, а како ќе остареме ние?
     
    На cresa-jagoda, tessie, TIGARCE86 и 2 други им се допаѓа ова.
  16. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.449
    Допаѓања:
    34.363
    Пол:
    Женски
    Јагода првото паѓање е најболно . Малиов ми има паднато повеќе пати од спална . Последно е пред некој ден кога падна и реков на свеки да го гледа да не тресне додека бев во кујна . Женава заборави што и реков и за секунда падна детево . ;(
    Моево пример не седи веќе во релаксатор. Не седи некаде две минути мирен а не па да е уште и врзан.
    Само е во движење , пред месец дена почна да се исправа сам. сега оди околу маса , се издигува по ѕидовите се држи . Секаде може да го најдеш. Сабајле ме извади од памет ,
    го најдов исправен се држи за кадата во вц. Ме фати страв да не се лизне да не ја удри така главата :worried:

    Пазење многу пазење .
     
    На Jagoda123 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.755
    Допаѓања:
    137.557
    Пол:
    Женски
  18. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.685
    Допаѓања:
    97.991
    Пол:
    Женски
    Син ми беше паднал на скали.Се тркалал како топче оd првата до последната скала.Среќа децата имаат еластични меки коски па ништо не скрши ама беше добро набиен.Еден месец имаше модрици по телото.
     
  19. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    @Jagoda123 ако се расположил после тоа немај гајле ништо не му е. На сите ни се случува. Знам само дека после паѓање/удар треба да откако ќе се смири бебето, а и мајката, да се пофаќа низ цело тело, да се види дали ќе изреагира со плач на определено место, дали му се шорат/собираат зениците и дали ќе биде поспано. Не треба да спие два саати после паѓањето.
    Еластични се бебушките.
     
    На zuto и Jagoda123 им се допаѓа ова.
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Јас ги тешам другите, ама самата сум за никаде, невиден паничар кога е мое дете во прашање. Синоќа син ми падна од стол, си ја удри главата на ногарките од масата и одма џумка му излезе, малку и изгребан беше, да не речам еден рез има... мене срце лешниче... уф, не знаете како сум испаничила, мислам дека косата ми обеле за една секунда. Не го оставив да заспие едно три саати, пола саат после ударот си јадеше најнормално како ништо да не било. Џумката спласна, сабајлево нема ништо, а јас не го оставив да се наспие ноќеска, нонстоп го будев. И вечер така ќе направам. Уф... ич не ми е лесно, сега сум на работа, а умот ми е дома. Ете, мм вели дека детето си е супер, ама мене место не ме држи....
     
    На cresa-jagoda, galapce, TIGARCE86 и 1 друга личност им се допаѓа ова.