1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали ви паднало вашето бебе/дете?

Дискусија во 'Бебе' започната од Annath, 13 септември 2012.

  1. ana.nl

    ana.nl Активен член

    Се зачлени на:
    25 септември 2013
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    31
    Gledam po datumov i pretpostavuvam deka se pominalo bez nikakov problem,ama koga procitav si rekov malku da te utesam :) pred dve i pol god.brat mi dobi kerka arno ama bebus malku pogolem od prosecno skoro 5 kg.se resavaat na priroden poragaj i bebce se zaglavi,i ete go problemot za da go izvadat go svrtile nekako i mu go skrsija raceto levata nadlaktica kutro bebule place korne ne mozes da go sleces da go obleces ni da go kapis .Odat na kontrola po izvesno vreme go snimaat bebcevo i gledaat ne samo levoto race tuku i desnata klucna koska skrsena a nikoj predhodno ne videl i taka samo od sebe si zazdrave si pomina fala bogu bez nikakvi posledici sega trca luduva si besnee i so red ;)
     
  2. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.134
    Допаѓања:
    25.080
    Пол:
    Женски
    Golemata dva pati mi padna od na troset ,no nisto strasno ja krenav ja setav malku dase smiri i i pomina,malku samo se uplasi od padot no ne ja odnesav na bolnica zatoa sto brzo se smiri, a padna od na pod direk na masa se udri so glavata , no nisto strasno, masata deka lesna i bas ja podturna i ne se udri mnogu
     
  3. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Честа појава е при пораѓај кај крупните бебуши. Но кај нив и полесно зараснува. Супер сме и ние фала богу :) Брзо зарасна а јас веќе и заборавив :) Фала ти за утехата, се надевам тоа ќе им биде прва и последна поголема повреда :)
     
    На slobodka, Kaetana, irenna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. ana.nl

    ana.nl Активен член

    Се зачлени на:
    25 септември 2013
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    31
    Bash mi milo dusa mila :*
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  5. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.710
    Допаѓања:
    72.607
    Пол:
    Женски
    Ajde da se zapiseme i tuka :D
    Deneska sinko polni 9meseci i za prv pat padna ubavo... Sekoe sabajle maz mi mi go dava od krevetce na spalna i si lezime so sinko... Arno amaaa denes jas hronicno nenaspana sum uspeala cvrsto da zaspijam... Koga odednas slusam bum i vristenje koga ripnav odma znaev deka padnal, lezevme vo kjos on da si stanal da si izlazil i padnal, a spalnata ni e visoka mnoguuu i dole parhet :( Si se iznaplaka i sega ima crvenko na glavata, ne ostana podueno i dobar e, valjda ne e strasno, si se smeska sega si igra...
     
    На Mekuska и menelele им се допаѓа ова.
  6. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    И синко мој пред три дена во хотел падна на под... Го имав земено до мене да цица, продолжи да спие, а јас отидов до тоалет - тој изгледа сакал да продолжи да цица и се превртувал се додека не паднал. Плачеше многу, го смирувавме, си игравме во 2 по полноќ, гледаше телевизија и се смири на крај. Јас веројатно имам неколку бели влакна плус, посебно додека не се осигурав дека си реагира стандардно (видовме веднаш дека физички не му е ништо).
    Секако треба нон стоп пазење, и плус Господ да ги чува...
     
    На Mekuska, Kaetana, makedonkamak и 3 други им се допаѓа ова.
  7. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    и јас овде да се запишам... на 6 месеци децата ги оставив дента да спијат на кревет во спалната, (каде и навечер спиевме, јас во средина),, а ние чистевме воо дневна со правосмукалка,и не сме чуле кога едната станала и се превртувала ипаднала од кусата страна на креветот, долгите ни беа заградени со перници. плачеше малку, ама не беше страшно. од тогаш спие во креветче, нотќа ја зимам зацицанје, една вечер ја зедов, ама јас многу уморна сум заспала... и слушам бум трес, се нацицала и превртувајки се да се намести паднала... почна да плаче, пола час не можев да си дојдам на себе :) ama немаше ништо... тоа за едната керка, другата фала богу не е падната
     
    На irenna, mariz и Mekuska им се допаѓа ова.
  8. Manuela.

    Manuela. Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2015
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    3.384
    Пол:
    Женски
    Да се запишеме и овде.Синока ќерка ми падна од гарнитура.Обично ја пуштам гарнитурата и во коше ја седнувам со куп играчки ама и јас тука некаде се врткам де.Само што ја чучнав,станав да одам до кујна да и земам млеко и се вртам гледам госпогицава се симнува сама по кревет и нема контрола па до дека стигнам здраво се тресна на тилот.Плачеше пола час и ај велам не и е ништо ама нокта ме загрижи,цела вечер спиеше без да се разбуди и не сакаше млеко.Сабалје неможам да ја разбудам и правец на доктор.Не и било ништо сериозно само исплашена е,а реагира исто како секој ден,се смее,си игра ама ајде де.И малку ме караа таму што не сум ја однела уште синока,ама тоа е,ке помине:nod:
     
    На Mekuska му/ѝ се допаѓа ова.
  9. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.710
    Допаѓања:
    72.607
    Пол:
    Женски
    о душичка, се исплашила многу затоа така си преспала... синко има 10м, а до сега падна неколку пати :D ама веќе рефлексите ги развива па кога ке падне пази да не ја удри главата, ја држи високо :D
     
    На Antebellum и Manuela. им се допаѓа ова.
  10. Едно Чупе

    Едно Чупе Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2015
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    1.067
    Пол:
    Женски
    Нема паднато до сега еден куп барикади ставам околу него ги нема пробиено до сега :Dа имало ситуации свеста да ми ја земи како на пример да се чукни со тропалка еднаш со челото од ивицата на масата еднаш му го облекував ракавчето и спишти како да му го откостив раката.А преѓе пред капење го оставив само со боди и спремав за капење и кога му го слекував бодито заборавив дека нема памперс и во опкопчувањето му го штипнав тестисот :headbang: и сега жива се јадам да не му направив нешто :worried:
     
    На Mekuska му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Mekuska

    Mekuska Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    2.301
    Пол:
    Женски
    да да и ние паднавме и тоа 3пати од петосед,еднаш со брат му го пазел,а дете ко дете ли ќе паза и бебе трес
    а двапати на мене ми падна,2пати од дубалка се превртел,али фала богу без последици. господ да ги чува сите па и моите деца
     
  12. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    И синко мој пагал и сеуште пага , иако веке доволно цврсто и сигурно оди , се качува и слегува од кревети и фотелји . Како мал му има паднато на мм од транспортерот ( не видов како се случи , за срека не се удри многу , па и не плачеше скоро ич ) . Еднаш додека спремавме за слава со свеки , бабата на мм го чуваше малово црвче , имаше околу 11 месеци ( не ме држете за збор , се движеше со дубале во тој период ) вратата од ходник отворена , влегуваме , излегувавме а црвчево по нас , и се преврте на прагот пред дневната . Душа ми излезе , веднаш потрчавме да го дигнеме свеки го зема него а јас го дигнав дубалето , и правац у соба , го рассоблековме и прегледавме детално , за срека не беше повреден . И тазе случка , вчерашната се потпре на масичката , ама подот е ламинат и се лизга , фраерчево со неполни 2 год стои со прекрстени нозе , а и само на половина нога ( онаа на која стоеше , до половина стапало , речиси на прсти стоеше ) , бидејки ме разбира што му зборувам , му велам : буции ај застани на двете нозе мами ке паднеш вака бум , немој сонце ке се лизнеш и ке се удриш ..Ама кога сака слуша , што не беше случај вчера , и падна , и се удри со брадата во масичката . Го дигнав , го смирив , го прегледав , а после го искарав малку ( на бебешки со џиди - џиди :lol: ) дека не ме послушал и затоа паднал .Не плачеше многу околу минута , ама видно се исплаши :| Господ да ги чува маливе црвчиња , ама да трепне човек , ке направат нешто :whew:
     
    На Mekuska му/ѝ се допаѓа ова.
  13. malooto

    malooto Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    640
    Допаѓања:
    380
    и мојов има паѓано неколку пати ама еднаш толку многу ме исплаши што мислам дека 10 години ми скрати.
    станав утрото а тој спиеше и излегов од соба мм одеше на работа да го испратам и реков да го замијам лицево и само што влегов во бања слушнав само кај што лупна кога паднал и вриштење истрчав тој лежи на земја со ококорени очиња.
    го зедов го прегледав немаше ништо и си заспа.
    кога се разбуди весел си беше се и наеднаш исповрати во млаз и имаше и крв е тогаш ми се пресекоа нозете, правец на лекар го прегледаа се и ми вели нема ништо ако поврати пак донесете го може да има потрес на мозок.
    накај 3 попладне пак поврати и пак право на лекар таму го прегледаа пак и вика неми изгледа како да има и не пратија на рентген срека немаше ништо и испадна дека кога паднал беше и на носето црвено можело наместо надвор крвта да му се вратила во устето и ја голтнал.
    ни рекоа следните 48 часа да го надгледуваме ама ништо немаше за среќа
     
  14. Smizzy

    Smizzy Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    852
    Допаѓања:
    4.150
    Пол:
    Женски
    Првото паѓање животот ми се скрати и ми беше многу криво бидејќи бев до него. Леѓеше на тросед ја буквално до него и да земам залче да каснам нешто одеднаш на земја се најде. Среќа рачињата прво ги пуштил и не удри со глава, всушност не удри со ништо бидејќи се излизга. Веднаш го земам го кренав бебево плаче ама не да вриска писка, туку тивко, го гледам во лице почна очите да ги затвара, како поспан целиот, е тоа ме преплаши. Го замив со ладна ода, малце на огледало се поигрАвме и се насмевна. Го прегледав немаше ништо и тој и јас се исплашивме, ама ете помина.
     
  15. Mi-Ma

    Mi-Ma Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2016
    Пораки:
    492
    Допаѓања:
    1.127
    Пол:
    Женски
    Sabaljevo i mene mi se desi toj stres od koj mi se skratija 10god. Spiese do mene na spalna i imase mnogu prostor posle nego ete neznam kako no samo slusnav tras i silno placese stanav i sinko lezese so liceto na laminat. Go pregledav nemase nisto no go odnesov do sistina za sekoj slucaj. Tamu ne zadrzaa 2saati da sledat reakcija i ne pustija. Ne povrati i ne e pospan no na sekoe negovo zaspivanje mi rekoa da go budam i treba da zaplace. Prviot go razbudiv placese no posle toa nemozese da se uspie i bese pospan i nerapolozen. Sea zaspa pak neznam dali da go razbudam ili da pocekam saat vreme obicno tolku spie sekoj den? Sovet?
     
  16. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.297
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски
    @Mi-Ma веројатно нема ништо, ама јас би направила како што те советуваа денес. За да си мирна после.

    На темава немам искуство со паѓање, не ни сакам да имам нормално како и секоја мајка, а и уште е мал. Го оставав со перница до него, сега почна да е поактивен се врти од вертикално во хоризонтална положба и на меше пробува, се држи за ќебенце и се исправа за седнување и сега најчесто ко ќе работам ми е во количка и до мене. И во релаксатор не ми е сигурен.
    Најблиску до паѓање беше пред некој ден, свекрва ми го држеше со лицето накај неа со една рака само и тоа подолу, и наеднаш и се отпреврти наназад. Се преплашив и јас и тој, зајде од плачење. Среќа што го задржа и не падна. :sweat:
     
    На Mi-Ma му/ѝ се допаѓа ова.
  17. only44you

    only44you Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2014
    Пораки:
    2.475
    Допаѓања:
    4.783
    Пол:
    Женски
    Не дај боже , така во половината можела да го прекрши.... Затоа дете се држи погоре со ракате или со двете раце, но ако им кажеш нешто на стариве одма се лутат, небаре се тие си знаат , искусни биле, 2-3 деца пораснале (facepalm)

    Господ само да ги чува сите дечиња ....

    Како што ти рекле во систина така прави, ако е за будење, буди го... денес барем издржи , поубаво нека плаче, но прати го и денес цел ден и вечер цела ноќ... Сепак јас мислам не е ништо страшно....
     
    Последна измена од модератор: 3 април 2017
    На m.i.g, Bebulleee, bella.s и 3 други им се допаѓа ова.
  18. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.297
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски
    @only44you знам за тоа многу се плашев, цел ден го проверував дали го боли, го ставав на меше да видам како реагира, среќа немаше ништо. Јас никогаш не го држам така и да е поголемо бебе не ми е сигурно, а не 4 месеци. Таа сметала на тоа дека се држи и е цврст и стабилен ама не е секогаш. Сега на сите им напоменувам и обратно го држат.
     
    На only44you му/ѝ се допаѓа ова.
  19. only44you

    only44you Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2014
    Пораки:
    2.475
    Допаѓања:
    4.783
    Пол:
    Женски
    На сите да им напоменуваш за држењето и да немаш воопшто обзир за тоа.... а дете и големо да е и годиначе или две ако не го држиш правилно , мозже да ти се прекрши наназад, не дај боже!!!
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Едно Чупе

    Едно Чупе Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2015
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    1.067
    Пол:
    Женски
    Пред некој ден го имав слезено кај свеки јас го варев кафето свеки до него тој беше во полуседечка положба свеки таман потстана синко се идправи наеднаш во седечка ама мн нанапред се исправи исе отпррврти ама некако на косо и се најде долж работ на креветот и го фатив да не се најди на земја:worried: свеста ни се зеде ама не се случи ништо.100 пати и имам речено макар поглед да вртиш ставај перница или масичката рано било децата нејзини покасно се вртеле.после се чуди оти немам толку доверба во неа за чување кога треба да излезам и оти не прифаќам нејзини совети.Некој ден пред тоа го оставив да се видат се качив горе да направам јадење за то време со рокче на челото ми го врати па дури се правда сега ко го ставив во дубакот се удри ами оти не заплачи ако се удри овде еее дее сега ќе почни да се удира не свакај трагично :@ штом крие можеби и паднал од каде да знам.На секој можи да му се случи ама ова за мене е свесно невнимание.:worried:
     
    На LUCERKA му/ѝ се допаѓа ова.