1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали ви паднало вашето бебе/дете?

Дискусија во 'Бебе' започната од Annath, 13 септември 2012.

  1. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.731
    Допаѓања:
    72.635
    Пол:
    Женски
    Leleee i Teo se ima taka kako pomal prekrseno nanazad (nekade 6,7m imase) i se utepa od placenje, jas bev krivata go drzev na polovina kaj mene sednat, mi zvonese mob i so ednata raka go pustiv da se javam i sam se otfrli nanazad... Fala bogu nisto ne mu bese..
     
  2. ladymici

    ladymici Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    И јас дојдов во клубов, пред не цел саат , малата е легнав на спална и ја заградив со перниците како и обично, а ја в кујна да профатам. Она си гуга и наеднаш бааам.....гледам на ламинат ледната на грб.... како што проценив се има слузнато со нозете надолу и има паднато на грб и треснала со главата. Поплака малку и дадов да цица се смири одма. Сега ми гледа ок си гуга .... ама ја едвај на нозе стоев
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  3. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    пред отприлика еден месец, ден два пред роденденот,ручаме во кујна, и јас станав да си ставам вода,а поголемата керка се задеваше со малово кое беше седнато во количка, и тоа така темпераментно да ти рипнало и директно на плочки со глава,а количката е поприлично висока,секунда било ,а мм до неа седеше, јас дур дојдам со чашата,гледам таа занемена ,модра,мм во рака ја теши,леле мајко,незнаев по кој да викнам,мм па вика јадењето у грло му останало,ама тоа е,помина,среќа ништо страшно не стана
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Mi-Ma

    Mi-Ma Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2016
    Пораки:
    492
    Допаѓања:
    1.127
    Пол:
    Женски
    Moras da vnimavas da ne zaspie podologo od voobicaeno, da ne povrati ili da ne e pospana i na sekoe zaspivanje da ja budis treba da zaplace ako e se ok i potoa pak zaspij ja. Ova za NE DAJ BOZE. Se nadevam se e ok no ete ovie preporaki mi gi kazaa vo Sistina koga mi padna maliot od spalna pa ispanicivme i otidovme da proverime ali dobar bese.
     
  5. ladymici

    ladymici Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Се испадна во ред, внимавав на неа два дена ја пратев како ќе реагира, се беше нормално фала му на бога, уште не можам да го извадам од глава моментот многу топна со главата.... ама срцето на мама научило да лазит наназад и си слегла од спална.
     
    На Mi-Ma му/ѝ се допаѓа ова.
  6. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Nie denot go zapocnavme so edno trasss...znam deka spievme i samo slusnav trass,ripam vednas, gledam lezi na podot pokriena so kebe odozgora,so liceto nadolu se ima udreno,taka lezese i na celoto ima modrica.ne placese mnogu, onaka,mozebi minuta dve,i dadov da cica i se smiri.igravme malku na spalnata,se presoblekovme,cekav 2 saata da pominat togas ja zaspav.osven modricata nema nadvoresno nisto.mislite li deka treba da ja odnesam na pedijatar ili nema potreba?i na sto da vnimavam ,znam deka ako povrati mozebi ima vnatresni povredi,drugo neznam sto??inaku godinka sme..
     
  7. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Gledaj da ne se uspiva mnogu, i pazi kako sto rece na povrakanjeto od potres mozga da ne e slucajno. Moras da ja pratis dva dena za sekoj slucaj.
     
    На bella.s му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Mama Maja

    Mama Maja Активен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2016
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    429
    Пол:
    Женски
    Majki pomos!!! Bebcevo mi padna od krevet. Placese mnogu , ama za 5min se smiri i zaspa sega od sto placese. Sto da prevzemam?
     
  9. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    @Mama Maja ништо. Само следи како ќе се однесува кога ќе се разбуди. Ако повраќа и слично, тогаш на лекар. Се случило и ќе се случува, не се секирај толку, мали и жилави се ;)
     
    На Mama Maja му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Mi-Ma

    Mi-Ma Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2016
    Пораки:
    492
    Допаѓања:
    1.127
    Пол:
    Женски
    Mene koga mi padna sin mi od spalna odma go odnesov na pregled. Ali i tamu mi go kazaa istoto sto go znaev. Sledi go da ne e pospan ili da ne povrati.
     
    На joy1 и Mama Maja им се допаѓа ова.
  11. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.731
    Допаѓања:
    72.635
    Пол:
    Женски
    Ako e vesel posle toa, nema gajle. Ehee kje pagja uste mnogu :D Eve mojov sega na odmor prv pat od spalna na plocki se zalepi (doma mi padnal na laminat i tepih), duri i dzumka na sred chelo imase :D
     
  12. џунџуле

    џунџуле Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2016
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    1.481
    Пол:
    Женски
    И моето падна од спалната. Среќа ништо нема. Ама јас одвај се смирив. И после цела недела кога само ќе ми дојде сликата, уффф!!!
    Само нека е со поминување. За паѓање ќе паѓаат уште многу.
     
  13. Mama Maja

    Mama Maja Активен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2016
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    429
    Пол:
    Женски
    FalaVi na site. Super pomina,bez posledici edinstveno mala grebnatinka na glavceto. A povrati malku samo ednas ama mu davav da cica nekolku pati so red za da go smiram oti mnogu placese. Se nadevam deka povrati od toa. Ufff ama se isplasiv. Luge zdiv nemozev da si zemam. Panika me fati golema. A doma sama i nz sto da pravam. Fala Vi uste ednas :hug:
     
    На ines.h му/ѝ се допаѓа ова.
  14. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.530
    Пол:
    Женски
    Stom povratilo jas bi posla na lekar
     
    На Miss.Sweet и mariatim им се допаѓа ова.
  15. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Ми се случи прв пат кога отидовме на одмор и неможев да се соземам ми беше многу криво. Ја оставив на кревет и се свртев да земам памшерс кога таа падна од спалната измегу креветчето. Малку плачеше ја смиривме не беше ништо сериозно за среќа.
    А исто ми се случи да ја оставам во релакстарот и јас во кујна и правев доручек а таа сакала да фати нешто од земја пред неа и кога се вртам јас таа виси со главата надоле од релаксаторот. Мислам дека со брзина на светлината бев до неа и ја фатив и не падна.
     
    Последна измена: 13 август 2016
  16. Верче4

    Верче4 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    Мамички синко ми падна од спална, за секунда незнам како успеа на средина на спалната беше да се изврти толку. Кога го видов косата ми се крена плачеше многу му дадов одма водичка и се смири. После тоа беше весел нормално се. Сега многу ми е страв незнам дали да одиме на доктор. Што да направам, што да очекувам? Кои се реакциите ако недајбоже има нешто? ;(:worried:
     
  17. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    Мене ми падна пред неколку месеци, знам дека е застрашувачки за нас, ама верувај на сите ни се случило. Прво добро е што плачел, а потоа се однесува нормално. Докторите велат да не се заспива веднаш и ако заспие да го будиш. Друго не треба да повраќа, и на тоа внимавај. Следи го наредните 24 часа, ако се е нормално, нема ништо.
     
    На Верче4 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Зависи како паднал т.е странично или врз глава и дали има оток?
    Обично ако падне од висина макс. рамна на неговата висина тогаш нема проблем. Ако е весел и свесен и не повраќа тогаш е во ред.
    Друг пат оставај го на земја врз ќебе ако треба на кратко да го оставиш.
    Инаку плачат повеќе од што се исплашени отколку што ги боли.
     
    На Верче4 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. џунџуле

    џунџуле Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2016
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    1.481
    Пол:
    Женски
    Внимавај да не повраќа, и да не е поспано многу. Сите бебиња паѓаат. Моето на два месеци ми падна. среќа ништо немаше
     
    На Верче4 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    На сите ни паднале децата :tmi: Прво што прашуваат ако се трча на ургентно - дали повраќало. Тоа е загрижувачки знак. А во основа, на бебињата уште им се меки и незатворени шевовите на коските на главчето па полесно ги издржуваат падовите - ова е исто коментар од доктор.
    #мајка на три - сите три паднале :tmi:
     
    На pink95, Верче4, Dust и 1 друга личност им се допаѓа ова.