1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали имате страв да легнете да спиете?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Kristina.R, 3 февруари 2013.

  1. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.260
    Допаѓања:
    124.764
    Порано ми беше многу страв сега не.
     
  2. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Тууу, и од тоа ли имало фобија, не сум знаела. :shake: Дефинитивно не се плашам, со душа чекам да ја допрам перницата и да потонам во длабок сон. Ретко и сонувам. :D
     
  3. fatamorgana123

    fatamorgana123 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2013
    Пораки:
    1.273
    Допаѓања:
    1.530
    Да.Кога спијам сама ја оставам неонката вклучена.Инаку цела вечер нема око да склопам.Не ми е страв од темници,туку едноставно неможам да спијам сама. :yawn:
     
  4. nikiiii

    nikiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2013
    Пораки:
    1.370
    Допаѓања:
    942
  5. renata77

    renata77 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    1.738
    Допаѓања:
    8.146
    Пол:
    Женски
    Некако не ми е јасно прашањево.
    Разбирам страв од темница,од природна непогода додека спиеш,од провала,од вампири,да испуштиш душа додека спиеш.....или пак можеби се мисли на сето ова заедно. :^)
    Како и да е,немам страв да легнам и да спијам. :) Повеќе имам страв да не се успијам,па затоа го местам и алармот и мобилниот. :lol:
     
  6. tweety26

    tweety26 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Имам страв а незнам зошто.Често знам да не спијам со саати од страв.Или пак ќе почне паника да ме фаќа па се врткам лево десно а страв ми е глас да пуштам.
    Незнам зошто така...
     
  7. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.993
    Допаѓања:
    166.710
    Пол:
    Женски
    Кога бев мала имав периоди на таков страв, но сега веќе доволно е само да ја навалам главава на перница и чао тути :)
     
  8. Blue97

    Blue97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    44
  9. Girl3105

    Girl3105 Нов член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    И јас како тебе несакам да спијам од причина што се плашам од лоши соништа (често сонувам лоши соништа), но пред да си легнам се трудам да не мислам на тоа мислам на нешто друго и така се смирувам и заспивам.Пробај да не мислиш премногу на тоа те разбирам дека ти се плаче ама тоа е пробај да не мислиш на тоа мисли си на нешто убаво,мисли што ќе правиш нареднито ден :)
     
  10. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Сигурно си се уплашила од нешто чим така ти се случва.
    Земи преку ден трчај вежбај физички биди многу активна па ко ќе легниш да видиш дали нема да заспиеш.
    Запали си светло некоја ламба и не мисли на глупости.
    Не се плаши од соништа, па то се само соништа.

    Јас имам сонвано толку лоши соништа шо сум се разбудила и сум плачела оти беше сон фала богу. Сто пати ми се има случено. Па спијам ко ретардирана по 100 сати :emo:

    Оди на бајач ако верваш во такви работи :lol:
     
  11. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.415
    Пол:
    Женски
    Имам страв да легнам да спијам кога сум сама во соба и да е чита темница, инаку така не :yawn:
     
  12. LadyNitro

    LadyNitro Активен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2013
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    31
    Каков страв, од двај чекам да си легнам :lol:
     
  13. Anne15

    Anne15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2012
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    244
    Пол:
    Машки
    Не,во главно ме ми се страв.Ќе си легнам и заспивам.
    Но има моменти кога ме обзема страв,помислувам на глупости,но брзо поминува.
    Кога ќе ви дојдат тие моменти,размислете дека тоа воопшто не постои,дека сами тоа си го замислуваме односно дека се тоа е фантазија.Верувајте подобро ќе ви биде.
    И мајко му не гледајте хорори и не читајте глупости пред спиење. |(
     
  14. Kikka.C19.20

    Kikka.C19.20 Нов член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2013
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    22

    А зашто уствари ? Не деца за да се плашат :lol:
     
  15. Majli.15

    Majli.15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2013
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    237
    Пол:
    Женски
    Некогаш знам да се плашам но тоа е кога ќе гледам нркој хорор филм и одма се сместувам на кррветот од сестра ми :lol:
     
  16. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.209
    Допаѓања:
    13.044
    Пол:
    Женски
    Кога сум тешко болна да, се плашам да не ми се случи никогаш да не се разбудам.
     
  17. Twinkles

    Twinkles Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    980
    Немам таков проблем..
    Одма легнувам и одма заспивам :)
     
  18. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Ист случај сум и јас. Цели 5 год ретко да засијам навечер, секогаш седам до изгрејсонце и еве барам психолог за помош. За да заспијам ми требаат барем 2 помали светла вклучени и обавезно компјутерот. едното светло ми е диодно ( батериско) за во случај да снема струја. Само тогаш можам да заспијам.
    И еден совет од мене. Никако некој да ги слушаш ако ти речат дека клинот со клин се избива. Не. Никако немој да те натера некој да седиш во темно, за да го победиш стравот, дека дури тогаш ке бидеш преплашена.
    Обавезно да си чуваш батериско светло под перник. ЗАДОЛЖИТЕЛНО. Ако те фати страв и паника и она гушење во вратот од кое немаш ни глас, одма пали светлото. Ке најдеш сила за тоа, но нека ти биде при рака.
    Сигурна сум и дека кога се будиш си преморена и под стрес. И уште ако ја кршиш вилицата и забите на сиење, ке ти треба 2 часа, за да ти помине болката па да можеш да јадеш. Ако го правиш тоа, мораш да побараш гумен заштитник, барем за едната вилица, дека така си ги рониш забите.

    Уф кај ме потсети. Кој ке чека уште 5 часа да се раздени.
     
  19. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Ако сум прочитала некоја страшна приказна или гледала некој страшен филм да.
     
  20. Tatjana95

    Tatjana95 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2014
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    1.115
    Пол:
    Женски
    Долго време си чекала за да побараш помош... Може ти се случило нешто во тој период што сега имаш страв од спиење во темница (а тоа со компјутерот ми е малку чудно.. може да крие нешто :^) ). Кога спиеш бе ти душиче, ако ноќта ја преседуваш? :|
    Иначе, мислам дека проблемот може да се реши ако најдеш добар психолог. Такви работи се случуваат и не е ништо страшно, само не требало да се мачиш толку долго. Колку повеќе време поминува а проблемот не се решава, ти си го сфаќаш како секојдневие, рутина. Во секој случај, биди упорна, побарај помош, и ќе ти биде полесно. Се надевам ќе го решиш проблемот, па ќе ни се пофалиш дека сега можеш да спиеш без проблем, кога сакаш и каде сакаш... ;)
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.