1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали и што знаете да готвите?

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од maja8, 11 јануари 2010.

  1. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    За благи работи, тестенини и кифли сум експерт. Сите ме имаат пофалено. Манџите не ги правам баш вкусни, затоа што не ги правам со љубов. За печени јадења ме бива, ама не знам да ги правам сите. Риба не знам да спремам, ниту планирам да се научам. Ми се гади од риба.
     
  2. Zeynep

    Zeynep Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    1.100
    Пол:
    Женски
    Девојќи,дечко ми нонстоп ме напнува за тоа што не знам јадење да правам,ама буквално ништо.Освен кафе знам да правам,некад и тоа не ми излева.....Е сега кога ќе идам за ск,имаме таму друга куќа,сама ќе бидам,се договоривме таму да бидеме цела вечер и тој ми кажа јас да му направам пица :( али ја стварно не знам,а кога ќе се пече ќе ја изгорам дефинитивно...Да купам ќе примети...Помош ? :(
     
  3. Zeynep

    Zeynep Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    1.100
    Пол:
    Женски
    Леле никој ли не ми одговара ццц...:(
     
  4. *цветче*

    *цветче* Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2015
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    1.249
    Пол:
    Женски
    Купи готово замрзнато тесто за пица има по маркетиве, намачкај го со доматно пире, нарендај од горе салама, кашкавал, тури печурки, маслинки, пиперки зависи што сакате, стај у рерна на 250 степени и печи десет минути. Готово.
     
  5. Zeynep

    Zeynep Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    1.100
    Пол:
    Женски
    Еваа, ние двајцата само со кашкавал јадиме со ништо друго..Е веќе знам како да правам од прилика,фала ти многу.
     
  6. *цветче*

    *цветче* Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2015
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    1.249
    Пол:
    Женски
    :bandit: евааааа (facepalm) Не гледам никаков проблем во тоа кој со што преферира да јаде, постапката е таа. Ставаш што САКАШ, печеш. Без филозофии.
     
    На Summerlover му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Zeynep

    Zeynep Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    1.100
    Пол:
    Женски
    Хаха да знам ама кога спомна се што може да се кладе.....ми се повраќа озбилно.
    А мора ли баш точно 10 минути,мене малце ми се гледат |(
     
  8. ennaz

    ennaz Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2013
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    412
    Не е малце. Некои пици и по 7 минути се печат. На тестото (на опаковка) си пишува колку треба да се пече и на колку степени. Ама за секој случај ќе си погледнеш дали е доста. Ако си јадела пица до сега ќе знаеш дали е готова по изглед.

    Мене готвење не ми е некоја филозофија, и слободно можам да се пофалам дека супер ми оди.
    Пред да се омажам не сум готвела нешто многу по дома, факултетот ми беше таков да време немав воопшто. Кога се омажив почнав да готвам, и од одма ми ги бендисаа јадењата. Може и талент е во прашање ама секое (добро скоро секое) јадење што сум го прабала во животот можам да го рекреирам и без рецепт, и благо и солено. За торти сум експерт, за колачи исто, едвај чекам прилика да се покажам. Многу рецепти ми се објавени, а и блог имав за готвење. Единствена маана ми е што исто јадење не можам да направам два пати. Стално менувам состојки по расположение и моментална содржина на фрижидер, а после може да не се сетам точно што имам ставено.
     
    На Zeynep му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Zeynep

    Zeynep Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    1.100
    Пол:
    Женски
    Алал да ти е,јас се знам каква сум и знам дека нема да научам ништо да правам,ни па ке биде убаво :(
     
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.081
    Пол:
    Женски
    Jas nisto neznaev pred da se omazam , dojde leto svekor i svekrva na more , gotvenjeto ostana za mene xD se snajdov i me pofalija plus :D koga uspeav kokoska da zgotvam , znaci spremna sum za uste eksperimenti :P inaku znam poveke rabodi da pravam , od mandzi znam kompir mandza a momentalno rabotam na toa da naucam i nekoja druga da pravam , osobeno me biva za pohovan stek i pomfrit ili pleskavica i pire od taze kompir . Od salati znam onie standardite kupuz , marula , ruska , proletna , najomilena mi e svezo cveklo so morkov i brokula . E za blago ne sum bas :lol: od tolku recepti i torti , samo parena znam da napravam , i brzi gonzalez ama nekogas i tie mi se cista utka (facepalm)
     
  11. redmama

    redmama Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    395
    Пол:
    Женски
    Многу сакам да готвам ,признавам дека не сум вешта нешто ептен ама желбата е преголема.Сакам само да имам повеќе време и само МОЈА кујна,па можам да правам многу утки без да види некој.Во последно време обожавам да правам проја посебно (хељдуша,така си ја викам дека со брашно од хељда).Манџи горе доле сите ,слатки работи само поедноставни .
     
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Stories

    Stories Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2015
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    1.514
    Пол:
    Женски
    Знам да правам манџи,тавчиња,мои измислени чорби,колачи,торти.Сите ме терале пак да правам,со други зборови ме биваТ.Сакам да готвам,уживам,уште па и ко ќе ми речат да направеше повеќе ^_^И посебно дм ко ќе почне да ммммммммка.:DНемам уште ништо месено,сукано ама ќе му дојде време и на тоа.
     
  13. Annah87

    Annah87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2015
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    719
    Пол:
    Женски
    Знам речиси се да зготвам, ама за торти не ме бива. Два пати во животов пробав и не и не и не ми успева пандишпанот.
     
  14. s&s

    s&s Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2015
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    1.066
    Пол:
    Женски
    Со тестенини и сосови да експериментирам многу ме бива :)
    Се' уште сум студент и не готвам многу, можда ќе бидне од мене домаќинка :)
     
  15. bella12

    bella12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2015
    Пораки:
    1.231
    Допаѓања:
    7.315
    Пол:
    Женски
    Откако се омажив почнав да готвам, не велам дека е лесно, битно да се има желба и со љубов да се готви :) Засега научив да варам грав, леќа, боранија, полнети пиперки, правам секаков вид на тестенини од варени до печени со сос, месо на секаков начин... имам уште за учење :lol:
     
  16. praski4e

    praski4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    643
    Допаѓања:
    369
    Пол:
    Женски
    Се знам да зготвам,освен сега некои пити да сукам не знам и торти со пандишпани не знам да правам само нешто полесно набрзинка да е од благо.
     
  17. bebuleeeeeeee

    bebuleeeeeeee Активен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2016
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Нешто брзо благо, тестенини, супи, јајце, пире, пица со готово тесто хехе:D:D
     
  18. Neophodna

    Neophodna Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2018
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    548
    Пол:
    Женски
    Знам манџи,мускаца,сарма,грав,ќуфтиња,макарони,компир варен пржен,стек,пире и други јадења
     
  19. lilly57

    lilly57 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2018
    Пораки:
    464
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    знам манџи,ориз со копани,ориз со компири(тоа е друга опција на ориз), ориз со кари и пилешки стек,летна манџа,компир манџа,чорба,баклава,многу видови слатки,торти,шпагети со сос,макарони со сос од печурки,рижото,ќофтиња,пилешки прсти,салати итн.
     
    На Neophodna му/ѝ се допаѓа ова.
  20. kikkki

    kikkki Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    2.743
    Допаѓања:
    4.842
    Кајгана,пржени компирчиња,лосос во рерна,похован стек,леќа,торти,шпагети,сутлијаш,грчка тава,салати,чорби...