1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали и што знаете да готвите?

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од maja8, 11 јануари 2010.

  1. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Се си знам ;) :D Мајка ми ме научи се што може само да не ја малтретирам нонстоп сакам ова сакам она :lol: Дури и знам да месам :D Единствено не знам манџа,обавезно ќе ја загрешам :oops: многу мирудии има :lol:
     
  2. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.220
    Пол:
    Женски
    Ееее Кате блазеси ти... :lol: :D Камо и јас се да си знаев да си готвам :(
     
  3. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Ааааа,кога ти се јаде нешто ,а мајка ти не ти прави,ти вели нучи се ,голема си,срамот да не знаеш...ќе научиш и тоа како ;)
     
  4. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.220
    Пол:
    Женски
    Па мене да ми рече не верувам дека и би направила нешто,воглавно зашто немам баш време, а и не би ни си го погодила. И ќе се хранам надвор :lol:
     
  5. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Е за погаѓање,незнам колку пати сум направила јадење што ни животно не би го јадело :lol: А за време,фала богу ,кога се има :)
     
  6. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.220
    Пол:
    Женски
    Ама ја мислам дека кога на некој му иде готвењето нема утка. Еве мајка ми ми е пример. Нема да направи нешто, а да испадне лошо. И мастрав доволно немала, ама кога ќе фати и ќе го направи па не знма што да е.А ја за жалење сум. Школото ми беше такво, по кујните, ама кога не те бива,не бре брате ништо не помага.
     
  7. WildAngel

    WildAngel Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    1.012
    Допаѓања:
    108
    znam i nesto sama da si napraam ama povise sakam koga majka mi ke mi naprae i dade :lol: taka mi e poslatko :lol:
     
  8. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Море мене ми е послатко сама да си направам. Абе никакво да испадне, најслатко ми е пошо јас сум се помачила и ќе си го изедам, какво-такво :lol: . И обавезно не давам на никого :lol: .
     
  9. Lady-Sweet

    Lady-Sweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    90
    Ако сум мнооогу помлада,знам да готвам скоро се...
    За родендени,за куќни слави,за празници-јас сум главна во кујната----мајка ми нема време и морав јас да учам уште од дете...Порано се нервирав што морам јас да правам ручек и што јас ги пречекував мајка ми и татко ми од работа,но денес сум мноогу задоволна и најблагодарна бидејќи обожавам да готвам----Понекогаш знам и да утнам :D но се случува и тоа... ;)
     
  10. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    znam i toa podobro i od majka mi...duri i po svoj recept nesto ke napravam ama vkusno..obozavam i da pravam netradicionalni jadenja
     
  11. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.822
    Допаѓања:
    102.690
    Пол:
    Женски
    Da , znam da gotvam , imam nauceno se da pravam soleno , mandzi , treba da pocnam da ucam da pravam i blagi raboti :D
     
  12. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Па мислам дека за моја возраст доволно знам:
    Знам да правам супа меѓутоа не од кесичка туку сама со фиде. :)
    Да испечам компири,да ги испржам,похувани...
    Стек знам да испечам или испржам,Соја,Пица
    и исто така и една попара со леб незнам дали сте слушнале но многу е вкусна. :)
     
  13. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Ако мислиш на попара со млеко и леб, или леб, вода и сиренце тогаш знам за што збориш и вкусно е .
     
  14. Sweety-Tweety

    Sweety-Tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    500
    уф знам да готвам почнувајќи од традиционалните наши манџички па се до брази јадења од типот на шпагети, компирчиња и пилешки стек, пици...единствено нешто што не сум пробала да направам, иако ја знам теоријата, е гравче зошто едно не јадам а друго долго време се готви и не сум замесила лепче :) ... сепак најмногу што обожавам да правам е кифлички и колачи..ммммм
     
  15. didija

    didija Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    118
    Па скоро се си знам :) а и обожавам да готвам
    Ориз(печен), грашок, пилешки прсти, грав, компири на сите начини :D исто и месо, пржено, поховано, печено, сарма, полнети пиперки, разни сосови, салати(посебно со макарони ја обожавам)... хммм може има и уште ама не ми текнува во моментот ;)
     
  16. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Не така. :) Прво водата врие и кога ќе зоврие се става лебот на ситни парчиња (како за попара за јогурт) меѓутоа треба да се погоди количината на лебот со количината на водата.Потоа се става сол и се попарува со извриен зејтин. Премногу е вкусно.
     
  17. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Ќе го пробам твојов рецепт, обожавам попара, баба ми ми правеше кога бев мала :D
     
  18. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    sakam da gotvam i koga imam slobodno vreme go pravam toa... e sega znam da gotvam znaci skoro se :) e sega nezz da gotvam blagi raboti izgleda posto ne sum mn po blagoto i ne sum zainteresirana pa zatoa :) ah palacinki znam :) samo toa od blago :)
     
  19. Lizalka

    Lizalka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    93
    И јас многу сакам палачинки да си правам, а не знам :( :(
     
  20. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    Знам да готвам речиси се, освен некои манџи што воопшто не ги јадам како боранија, компир манџа... Инаку знам да направам домашна супа со зеленчук или месо, знам да правам една пилешка чорба со стек, печурки, павлака.. знам да испржам се што се пржи :D риба, пилешки прсти, помфрит, пирошки... Знам да правам полнети пиперки, ориз.. печено селско месо итн.
    Од благите знам многу работи да направам затоа што обожавам благо :D а од месењето, до сега сум правела само кифлички и убави ми испаднаа како за прв пат.