1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали и што знаете да готвите?

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од maja8, 11 јануари 2010.

  1. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Знам да испржам јајца, :?: хммммм, друго не ми текнува :lol:
     
  2. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    знам да зготвам и готвам скоро се мислам животот на се ќе те научи, а и ич да не се секирате тие што незнаат да готват кога ќе се омжат и кога детето и мажот ќе речат ми се јаде и тоа како ќе научат, ако еднаш го изгорат втор пат ќе го погодат :lol: па нели така се учи никој не се родил научен ;)
     
  3. nenuska

    nenuska Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    461
    taka e jas pred da se omazam neznaev da gotvam bukvalno nisto osven przenici no sega sum vo brak veke 5 god.i mozam slobodno da kazam deka sum odlicna vo toa uzivam koga gotvam
     
  4. macysh

    macysh Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2010
    Пораки:
    1.090
    Допаѓања:
    767
    хах јас од готвење не се разбирам воопшто дури и лепче мама ми мачка :rofl: :rofl: :rofl: само знам да си направам нескафее и тоаа наајубавоо :$ во тоа никој не ми е рамен,сите другарки ми идат секој ден на несс
     
  5. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    ја готвам

    полнети пиперки, пица, лазања, грашак,ориз пити,торти,макало т.е летни прженици хуху само тоа :lol:
     
  6. princessofthedark

    princessofthedark Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    149
    јајца на око, јајца варени, кајана, кајгана со печурки, пиперки и едно друго зелено нешто што не знам што е :rofl:
    пица знам да правам ииии толку :P :)
     
  7. Oluska

    Oluska Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2010
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    24
    Уживам да готвам.Знам да готвам и брза храна и нешто од манџите како грав,леќа,ориз.Правам и благо со мала помош од мајка ми :P А за пинџур мислам дека ми нема рамен :lol:
     
  8. chicka

    chicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    98
    Јас појма немам од готвење :$ Знам малку така компири да испржам,да сварам и да си направам салата друго баш и не
     
  9. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Можеби не знам да направам многу работи, ама тие што си ги знам, утнување нема . :lol:
    Доведени ми се до совршенство.

    Знам да направам пилешки прсти, секаков вид на јајца и кајгани, тестенини, пица, крофнички, се знае пржење компири и варење виршли и не ми е некоја посебна вештина, ориз, пире (не од ќесичка), сама правам ражничи и скара, секакви салати и свежи и руска, кинеска, пилешка...

    Последното што го научив е полнети риби на скара во фолија со маслиново масло, ммммм... Но, чекајте, :!: тоа не е се'!!!! :rofl: Успеав сама да ги исчистам рибите... Цццц, страшно се гордеам. :)

    За крај, сакам само да кажам дека секоја девојка треба да знае да зготви барем нешто. Јас сум нетрадиционална, ама кога станува збор за готвење, патот до срцето оди преку стомакот! ;)
     
  10. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    Знам скоро се да зготвам. Ама не сакам да готвам класични манџи и слично. Секое јадење што го готвам го модифицирам. Најмногу екпрериментиам со зачини. Имам секакви и луда сум по зачини! Да не се фалам, ама стварно многу вкусно готвам. Ме фалат сите што пробале мое јадење :lol:
    За мене готвењето е уметност и креација...
     
  11. mysterious

    mysterious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    1.491
    Допаѓања:
    2.661
    Па,кујната е повеќе место каде наоѓам јадење,а не да го правам истото :lol: :D
    Знам да испржам јајца,компири,леќа да сварам...
    Салата да си направам..
    Кафе ако ен знаете да сварите срамота!
    Не знам,вака не ми текнува,но никогаш ја немам одбиено мајка ми е кога се работи за нешто да и помогнам во кујна... :)
     
  12. Tenkai

    Tenkai Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    2.316
    Допаѓања:
    1.904
    Знам да испечам компири, да испржам јајца, да сварам шпагети, макарони, тортелини и да направам мој сос за истите, да направам супа и салата. И знам од оние полесните работи да направам кафе, пудинг, пуканки.. :lol:
     
  13. snake

    snake Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    124
    знам да готвам скоро све знам да сварам супа,да сварам шпагети или макарони,да изпржам стек,јајца,виршли,да направам ориз во рерна,макарани во рерна а за благо сум експерт абе кој ќе ме земе ќе се усреќи :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
     
  14. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.223
    Можам да зготвам се што ми е убаво и што сум видела како се прави!
     
  15. Iva-Sliva

    Iva-Sliva Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    45
    Мхм... малку.. шпагети/макарони...знам тортелини фунги да направам, да испржам компири..супа...оф незнам што друго знам
     
  16. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Денес што се не готвев. Ептен сум се покажала и татко ми се зачуди.
    Правев скара , па пиперки со оцет и лук, па правев сладолед, па чоколаден пудинг ,а како сум го декорирала со рендано црно и бело чоколадо и малини, правев шопска и нафора...цел ден сум во кујна :D
    Сакам да готвам , се сакам да правам , и многу ми е мерак кога ќе ме пофалат :D
    А највкусно ми е сама кога си готвам :)
     
  17. TheKiketoo

    TheKiketoo Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    883
    јас знам да зготвам нешто поедноставно така макарони, шпагети, пица да наредам, да испржам јајца и сл ама кај и да е некогаш ке се научам и јас ко ке се сака се се можи :lol:
     
  18. broken099

    broken099 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2010
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    434
    па знам да готвам али не претарано, но сепак многу од другарките ме фалат :$ :D .. знам да спремам нешто поедноставно - тестенини, пица, компири, јајца, тост, сендвичи и сигурно уште нешто што не ми текнува во момент :^)
     
  19. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Научив да правам мусака. Вкусна беше како за прв пат.
     
  20. N.E.87

    N.E.87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    270
    Допаѓања:
    12
    Знам да готвам, ај да не набројувам што се :lol: .Уште како мала сакав да и помагам на мајка ми во кујна и се научив да готвам скоро се.Мислам има работи што незнам да ги правам тоа што немам правено,меѓутоа за тоа се рецептите и од нив учам ;)