1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали носите очила за вид?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од anamarija65, 2 октомври 2015.

  1. anamarija65

    anamarija65 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2015
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    113
    Пол:
    Женски
    Дали носите очила за вид и дали вршите нарачка преку интернет за очила?
     
  2. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    Јас носам очила за вид и не нарачувам преку интернет.
     
  3. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.071
    Пол:
    Женски
    Да и јас носам очила за вид ама не нарачувам преку интернет очила , само леќи
     
  4. anamarija65

    anamarija65 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2015
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    113
    Пол:
    Женски
    @koritsaki од кај нарачуваш за леќи? која страница
     
  5. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.071
    Пол:
    Женски
    Нарачувам леќи од ибеј , пред 6 месеца порачав и се супер сосема исти како тие во оптика , а ги испраќаат од Полска и од Германија зависи од продавачот. Дупло се поевтини , за цела година околу 40 евра а за 6 месеца ги платив околу 25 евра. Толку се движат цените. Инаку јас ги користам Air optix aqua. Ако сакаш ќе ти дадам линк од продавачот од кај што порачувам :)
     
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Носам наочари за вид ама не ги порачувам од интернет, не постојат оптики за џабе. :D
     
    На cresa-jagoda и MilaP им се допаѓа ова.
  7. DragonSlayer

    DragonSlayer Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2015
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    154
    Пол:
    Женски
    Не носам, но мислам дека би требало да носам.
    Се приметувам како на одредени објекти во далечината неможам да фокусирам добро со погледот.
    Но, сепак не сакам да носам очила!
    Не сум кажала на моите дома.
    Треба да се распрашам?
     
  8. Cricket

    Cricket Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    1.074
    Пол:
    Женски
    Треба да носам8-|, ама ене ги, берат прашина по полицине а ја жмурам се собирам ко баба кога читам нешто (facepalm)
     
    На teffi.tkm му/ѝ се допаѓа ова.
  9. kim.k

    kim.k Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    14.464
    Пол:
    Женски
    Јас носам, ама за далеку. Дома ги носам кога гледам телевизија само.
    А кога искачам скоро секогаш ги носам, ми се свиѓа како ми стојат :)
    Верувајте не е глупо да носите наочари, ќе си го дорасипете видот за џабе ако не носите ништо.
    Јас дури повеќе комплименти добивам со нив, така да имајте самодоверба и go for it :P
     
    На Pepa B.., cresa-jagoda, Sunshine.Sunshine и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. anamarija65

    anamarija65 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2015
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    113
    Пол:
    Женски
    @koritsaki да, прати ми :)
    @DragonSlayer распрашај се одма, убаво е да носиш очила или леќи за вид, вака само ќе си го расипеш видот и ќе ти биде криво подоцна. Закажи си на очно, тие таму најдобро ќе ти објаснат и кажат што како треба.
     
  11. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.071
    Пол:
    Женски
    @anamarija65 eve
    http://www.ebay.com/itm/ACUVUE-AIR-...ompany-/151820170269?var=&hash=item23592ff41d

    http://www.ebay.com/itm/Air-Optix-AQUA-1x3-Alcon-gunstig-/151221768979?var=&hash=item2335851313

    Првиот линк е за цела година , а вториот е за 6 месеца. Прво ќе порачаш една кутија со диоптер од едното око а уште еднаш за другото ;)

    Инаку општо за сите вас , носете на време очила или леќи , барем денес има избор голем на очила , нема срам секој втор човек носи очила. Јас инаку со леќиве се препородив , толку ми е полесно , ама како сакате само нешто носете ако имате проблем. Јас така на почеток ми открија на 15 години дека имам миопија и ми беше диоптерот 0,50 и и викам абе ништо гледам како не не носам ништо и кога отидов на лекар после 5 години диоптерот ми `рипнал` на двојче :)
     
    На kikkki, Estell, Eli23 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. anamarija65

    anamarija65 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2015
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    113
    Пол:
    Женски
    не сум сигурна дека е сигурно поручувањето на леќи од ebay.com .. јас вршам нарачки за накит само од ebay и aliexpress и задоволна сум до накитот.. но за леќи баш ми е чудно некако. @koritsaki
     
    На eatpraylove90 и koritsaki им се допаѓа ова.
  13. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.071
    Пол:
    Женски
    и јас не бев сигурна да ти кажам и ми беше страв дека за очи се работи , но еве јас порачав па брат ми , па претходно една моја другарка она со години порачува и од неа дознав. Инаку исти се со тие во оптиките , сосема исти само декларацијата што е на полски и гермнски зависи од кај ги праќаат. Јас веќе толку пaри на оптикиве не им давам , тоа претеруваат со цените :)
     
    На Eli23 и anamarija65 им се допаѓа ова.
  14. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.071
    Пол:
    Женски
    да се саморецитирам и
    @M.laDy од форумов исто има порачано леќи од ибеј :)
     
  15. synonym

    synonym Активен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2014
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    84
    Да, носам наочари за вид (за далеку) редовно, но никогаш не сум порачала преку интернет бидејќи не знам како би ми стоеле и дали би била задоволна.
     
  16. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.138
    Допаѓања:
    88.596
    Пол:
    Женски
    Носам очила 19 години. Неколку години носев и леќи, но некако поубаво ми е со очила. Никогаш не сум порачувала од интернет, имам мало лице, во оптика не можам да најдам добри, не па да се мислам какви ќе стигнат и дали ќе ми одговараат.
     
  17. realGirl

    realGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2014
    Пораки:
    1.411
    Допаѓања:
    6.697
    Пол:
    Женски
  18. M.laDy

    M.laDy Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    905
    Допаѓања:
    798
    Пол:
    Женски
    Како што кажа кортисаки и јас имам порачано леќи од ибеј и еве две недели ги носам и се супер. Инаку на едното око носам леќа купена од овдешна оптика а на другото леќе од ибеј за да споредам и се буквално исти во носењето. Го споредив пакувањето на леќите што ми стигна со овдешното пакување и буквално до буква е исто.
    Инаку јас носам очила уште од 13 години, а леќи веќе 10 години. Т.с сега комбинирам леќи со очила. Наочарите ги носам за низ дома а леќите за надвор.
     
  19. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    Nosam ocila za od daleku uste od dete,lekite nikogas ne gi osekav dobro.Od internet ne bi poracala,nikogas ne znaes sto tocno moze da stigne i kakvi se i moze samo da si go ostetam vidot.
     
  20. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Na 3 godini mi se pojavi krivenje na levoto oko,odnosno strabizam,kako malecka pametam me nosea na razni vezbi,mi go zatvoraa desnoto oko so nedeli za da go vezbam levoto oko,a jas edvaj gledav,mi bese celosno unisteno,nosev naocari da,ama,vo toa vreme retko koj nosese,na decata im bev cudna,mi gi krsea naocarite,bev ismejuvana od drugarcinjata,i taka vo osnovno bidna,si nabiv kompleksi i ne staviv nikogas poveke naocari,a sekoja godina kupuvav novi i namerno gi krsev nesakav da gi nosam i pokraj insistiranjata na moite,sega po tolku godini ne mi se poznava krivo okoto,ama ne gledam so nego skoro ic,za leki prasav nemozam da nosam ,neznam zosto,isto bev i vo vizija dent vo Skopje za operacija,mi rekoa nema da bide uspesna da ne se lazam,i taka sega mi svetna vo glava ideja da si kypam naocari i da gi nosam,posto sega sekoj vtor
    nosi,bilo od potreba bilo od moda,eden sovet od mene do vas,ne se sramete da nosite naocari,gledajte si go vidot,ne potpagjajte pod nicie vlijanie...
    Najmnogu mi e zal koga gledam mali decina so naocari,ama mora...
     
    На kikkki, 2212, samovila.red. и 4 други им се допаѓа ова.