1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Денешното мени (за бебиња до 1 година)

Дискусија во 'Бебе' започната од girl1985, 9 август 2012.

  1. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    28.329
    Нашето денешно мени:
    -11:00 банана,млеко и бисквита (за моја среќа изеде околу 80гр и се радувам дека сме подобри од вчера)
    -15:30 ќе и спремам ориз со блитва. Се плашам дека нема да го јаде, ама мое е да понудам. Ако не го јаде тоа испеков тиква па ќе и дадам да јаде тоа.

    Досега има испиено 100мл вода, до крајот на денот сигурно уште толку ќе испие. Сок не сум и понудила.
    Инаку навечер цица по 5-6 пати,некогаш и повеќе (затоа сум вечно не наспана)

    @Cacuvche мене малку ми се чини 50гр на еден оброк но ти најдобро си знаеш колку му е доволно на твоето бебе. Нашите бебиња за недела ипол ќе полнат 7 месеци и мислам дека оброците не треба да им се под 80гр.
     
  2. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    А како сте со тежина, плус тоа денес му дадов јаболка пред појдување и во количка ја поврати околу 80гр. беше ама и како и да е многу е тоа за бебе 3 оброци на 6 месеци од 120 гр.
     
  3. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Офф леле ни јас незнам од толку информации секаде различно е а овде секоја од вас му дава оброк а мене ми рекоа помалку ни јас сама незнам по колку оти ми повраќа ако се прејаде па и тоа не чини. А и сега со алергијата неможам ништо ново да му дадам, само со 6 суровини сме.
     
  4. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Намали на доење. На 7 месеци не треба на саат да цица ако ти ги повраќс кашичките. Му треба храна зошто ќе му падне хемоглобинот.

    А тоа дали си во право е субјективно. :)
     
  5. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Не треба да сум јас во право туку да му биде добро на бебето мое а мајчиното млеко не може да замени никаква каша за тоа сум уверена а и неможам да не му дадам кога сака и бара цице барем за тоа сме тата-мата.
     
  6. gluvarche

    gluvarche Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 септември 2010
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    113
    мајки дали ставате сол во зеленчуковите каши? или што ставате за да добијат некаков вкус? јас мака мачам со бебуш мој овошни каши јаде најверојатно зашто се благи а зеленчукови нејќе ни да мирисне, порано јадеше сега што се случи незнам, не јаде, на сила две три лажички и тоа ги голта со гадење, за комбинации имам пробано се и сешто и пак не ни оди , ме излудува ситуацијава, само варам пасирам и на крај фрлам..... нерви се во прашање помагајте :)))
     
  7. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Pa za 6mesecno bebe, 3 obroka se mnogu od 120gr, spored mene. Namali gi na dva obroka, ne forsiraj odma cvrsta hrana. Jas tri obroka vovedev na 8 meseci. Davaj mu dva obroka i neka si cica. Ne go nudi od dvete gradi. Ne sme mereni sega nie sigurno sme nekade okolu 9kg. Ti rekov ne gledaj dr majki kolku davat i sto. Gledaj si.go.deteto, samoto ti.kazuva znaci deka mu e mnogu. Iako do nekade e normalno po malku da povakat, ama preterano i stalno ne. Probaj po 80 grama dva obrpka, a neka cica kolku saka.
     
  8. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Нашето денешно мени:

    * Доење кога сака, колку сака!
    - Појадок (11:00-12:00)
    -
    Каша/ Палента и јаболко
    * Доење кога сака, колку сака!
    - Ручек (15:00-16:00)
    -
    Каша/ Просо, батат, карфиол и пашканат
    * Доење кога сака колку сака!
    - Вечера (18:00-19:00) -
    Каша/ Печена тиква и круша

    @gluvarche јас не користам сол, а ни шеќер. Барем не до навршена прва година, но фала Богу мене синко ми ги прифати кашичките такви.
    Ти можеш да пробаш со маслиново масло, или пак стави пашканат, морков.. Било што, што ќе и даде на кашичката поблаг или ароматичен вкус. Можеби со младо кромидче ќе ги сака? Си пробала?
     
  9. gluvarche

    gluvarche Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 септември 2010
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    113
    Јагода сум пробала само компир и морков, компир морков брокула, тиквица, имам мешано и со младо кромидче ништо последно мешав со јогуртче, вчера месо малку ставив пошто нели треба да се воведе полека полека и месо али ништо од тоа :( ставав и малку путерче пробав и со маслиново и пак ништо........ незнам што ќе се прави, само со овошје и житарки не бива, сега планирам да почнам да мешам зеленчук со овошје па да видам како ќе оди
     
  10. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Тогаш немаше потреба да го нагласуваш тоа дека ти со право.
    Давај му и девојче и јагода им даваат ама имаат и храна.
    Јас само реков не дај Боже ако му падне хемоглобинот и заглавите во тој круг да знаеш дека е од што мислиш дека за се си во право, а не дека на детето колку му треба цицка толку му требаат и оброци после 6-7 месеци зошто расте и ги троши резервите на железо.

    Приметувам дека многу од членките се повлекоа да дебатираат со тебе, зошто џабе губење на време е, не ни дослушуваш кој што ти кажува, па и јас се повлекувам.
    Со лесно нека му е на малиот.
     
    На donna.17, Jagoda123, leona83 и 2 други им се допаѓа ова.
  11. l-a-d-y-di

    l-a-d-y-di Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    839
    Допаѓања:
    488
    Пол:
    Женски
    И мене докторката ми рече 2 оброка во денот да му давам ужина и ручек
    Гледдам детево малце ми јаде од 60-80 гр вкупно не му иде 160 и знам дека е гладен, а цица кога сака и колку сака,
    Мене ми е страв да не му стигнува млекото, а храна му е малце
    Денес јадеше праска каша
    за ручек палента со кисело млеко планирам
    незнам дали да му дадам уште еднаш нешто да јаде
     
  12. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Бебињата штрајкуваат:) еве денес и мојата како на сила јаде, ама пак не е без ич.
    @Cacuvche штом доктор ти кажал колку да даваш толку и давај ( тој сигурно има и др.информации за разлика од нас). Дека само со млеко можете- не можете, после 6 месеци треба и да јаде.

    Не го пишувам денешното мени оти пола ден не бев дома ама понудено и беше: авокадо и круша, па само банана, па модра слива, па демек ручекот- месо со прокељ и зелена пиперка.
    Наше е да готвиме, нудиме и на крај фрламе:)
     
  13. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Ти од кога се појави само не укинуваш сите по ред нова си и не замарај со глупости туку замарај со бебе.
     
  14. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Леле ве читам и се загрижувам уште повеќе. Мојот проблем го пишав и во воведување цврста храна. Веќе сме 6 месеци а никако да прифатиме друга храна освен мајчино млеко.
     
  15. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Lellee aj sea pak zakacki, znaci stvarno ne znam. @zuto vie ppcnuvate enos, poleka poleka ima vreme ke prifati, ti samo treba da nudis
     
  16. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    А нормално е за три недели да нема никаков напредок? Можеби сум напорна, ама се секирам многу. Денеска земав и купечка да пробам, не сака ни да проба.
     
  17. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.599
    Пол:
    Женски
    Секогаш си вака живчана или само виртуелно? Сите сме со иста цел овде да даваме но и примаме совети.Но ти очигледно не сакаш совет тогаш не разбирам зошто си тука.Секогаш негодуваш ако не е по твое.И мајките прават ненамерни грешки така и ти.
     
    На kostadinka24, zuto, Jagoda123 и 4 други им се допаѓа ова.
  18. devojce321

    devojce321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2012
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    37
    Не се расправајте , никој нема корист од тоа,а нема ни потреба Ч) зосто да си го расипувате денот , свиркајте и узивајте инаку вака можете и до утре сабајле ,ама џабе ке е
    А ние денес ни заврши штрајкот дводневен и пак си јадеме по старо Ч)))
    Мени : млако АД (секогаш маскирано де со житарици, де со банана , де со тиква или со ориз и рогач ,може и со плазма (не ја сака и неа) Ч))))))))
    Јаболко со праска 90 гр.
    телешка каша под Хипп
     
  19. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    28.329
    И? Како поминавте со палентата? Јадеше? Колкави сте? Се си мислам 6 месеци сте или грешам? Прашувам заради воведувањето на кисело млеко...Нели сте мали за кисело млеко... Мајките на форумот советуваат после 7 ми месец.
     
  20. l-a-d-y-di

    l-a-d-y-di Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    839
    Допаѓања:
    488
    Пол:
    Женски
    за 1 недела 7 полни, ама со дохрана почнавме од 5 месеци
    денес јадеше палента со кисело млеко, не изеде количински многу 50 гр толку сакаше ама не ми побара цицање веднаш како по овошните
    јадеше што е накважно со сласт
    а педијатарот ме советуваше да му давам колку што сака, со сила да не му давам
    незнам дали приквечер да му давам уште еднаш овошје