1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Депилација во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од prettygirl, 26 ноември 2009.

  1. Arthur

    Arthur Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    2.518
    Пол:
    Женски
    па добра е и козметичарката ако ја знаеш онаа кај новите згради Табана долу во дуканите од назад до сега се е ОК барем мислам јас така зошто има и доста муштерии
     
  2. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Од 38ма недела па натаму се рачуна дека можеш да се породиш во секој момент, поради тоа јас се издепилирав во 38ма за да чекам спремна :)
    Се породив ден пред термин така што во тие две недели влакната малку подраснаа но не ме бричеа во болница. Така што процени сама кога би ти било најзгодно.
     
  3. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Јас се издепилирав минатата недела тогаш бев 37ма недела ама секако ми растат многу споро се надевам ќе ме држи до порајѓај да не ме бричат таму,ако ми подраснат малку додека да се породам со брич ќе ги поминам ама не би требало зошто воопшто не сум влакнеста одвратно како можат несредени да одат и таму ги бричеле цццц
     
  4. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.697
    Допаѓања:
    72.592
    Пол:
    Женски
    Edna prijatelka ne stignala da odi na depilacija , porano mu teknalo na bebus da izlaga :D Tamu na suvo ja izbricile i ja isekle... vika taa rana maki mi bese... mi zagnoi, pa cistenje, kremi :/ Taka da dali depilacija, dali mazite, dali sami kolku tolku fatime , poubavo sami otkolku nedepilirani na poraganje :D
     
  5. baby2014

    baby2014 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2014
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    125
    Сама нема шанси да се средам...од стомаков неможам ни бутовите да си ги видам :tmi: :rofl: а маж ми да ме средува no way :fubar: ...ни брадата незнае да си ја избричи ко што треба :lol:
    Досега на гинеколог не сум отишла несредена, а најмалку па сакам да бидам несредена на пораѓај...
    А на пример, кога ќе дојдам до 37 недела, нема ли да ми кажат приближно кога би се породила? :?:
     
  6. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    мене од почеток скоро мм ме бричи, за да се привикни додека можев да гледам, да го подучам хахаха
    па и сеа ми е страв да одам на депилација, страв ми е хахаха.. 37+4 сум... :)
     
  7. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Историски гледано, се е маркетинг. Луѓето во Египет и на Ориентот уште пред поќе од 2000 години се депилирале, ама во Европа почнале дури почеток на 20 век, поточно 20тите години на 20ти век. И тоа постоеле средства за отстранување на влакната, ама бидејќи тоа не било вообичаено, со скратувањето на сукњите ,новата мода како и добриот маркетинг, со порака дека е срамота да имаш влакна, жените почнале да се депилирааат (слична е историјата на дезодорансите, добар маркетинг, бидејќи во тоа време, можеби веќе постоеле парфеми и луѓето носеле облека од пооргански материјали и се хранеле поздраво, па некако не им било природно да не потат). Па мислам дека целата работа околу тоа колку е хигиенски или не да се има влакна во интимната зона или не веќе прилично дискутабилно и личен избор. И самиот факт што ги бричат пред пораѓај мене лично ми е глупаво, ама ете сепак е превенција. Убаво рече една феминка многу сме разгалени жените во денешно време, ем не здраво се храниме, ем е загадено, ем прилично доцна спрема нашите прабаби остануваме бремени, како лесно да им било на прабабите наши со по 5-6 деца, кои нивни, на некои им била маќеа. Па прабабите наши дома се пораѓале. Во Пиреј мислам дека беше Велика и на нива се породила сама, што не било преседан сигурно во тоа време. Па жените пред 80-100 години ни се бричеле ни се депилирале, па пак по 5-6 деца раѓале и растеле. Сега секоја втора недела се на депилација, секој ден на фитнес или кеј или на зумба, аеробик и што уште не. Па се гладува на големо, ваква диета онаква диета, оти ако немаме рамен стомак ниеден маж нема да не погледни, тоа е пресудно за тоа дали заслужваме да создадеме семејство или не. Па секоја 2-3 има проблеми со зачнување или со доносување на бебето. А што им фалело тогаш што ем работеле, ем се хранеле здраво? Ништо! Се е во главата! И многу чисто и многу здраво не е на арно.. Не маѓепсаа со добар маркетинг и тоа е тоа. А сепак има мажи кои не сакаат жени кои се целосно депилирани долу.
    Гледајте здраво живо да го доносите бебето и вие да се одржите здрави и живи, та кога запнале чисто ради превенција да ги бричат, ете мајка, сестра, сопруг ќе ве издепилираат пред пораѓај.(Сигурно прабабите наши не оделе на бразилска пред да се породат, па пак сите здрави живи биле, ама тоа модерни времиња, мора од се пари да се прават).
     
  8. virgo25

    virgo25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    27
    Здраво Феминки, јас сум бремена некаде 9 недели, по пат на ин -витро, ме интересира дали можам да се депилирам, претходно редовно се депилирав ама откако го почнавме процесот почнав да се бричам бидејќи ми беше страв да не си направам беља :( непријатно ми беше да го прашувам докторот, имам преглед за една недела а целата сум несредена, хаос а мразам да се бричам, не знам што да правам :^)
     
  9. nana2112

    nana2112 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    408
    Здраво вирго и јас сум бремена со ивф и сум 12+2 недели и сум кај Петановски во Ремедика и јас го бев прашала дали да одам на козметичар за да се депелирам ми рече никаква топла депилација таму вика секакви жени одат и можеш да закачиш некаква инфекција .И јас дома само се бричам со бикче ,можеш слободно да си го прашаш докторот каде што одиш на преглед дали смееш да се депелираш или не.
     
    На virgo25 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.722
    Допаѓања:
    3.365
    можеш да се издепилираш со шекерна паста , похигиенски нема од тоа, за една употреба, за да земат од пастата ставаат нова ракавица, знали нема шанси за инфекции. 300 денари чини. Во салон александрија кај католичка црква :)
     
    На virgo25 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    И јас си се издепилирав денес, спремна сум за болница :). Иначе за тие што прашуваат, се депилирам цела бременост во козметички салон каде што работат со восок за една употреба. Секако е поскапо но подобро пари на восок одколку да давам пари по гинеколози и лекарства.
     
    На Bufi му/ѝ се допаѓа ова.
  12. juli rak

    juli rak Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    356
    Пол:
    Женски
    Поздрав девојки и јас имам едно прашање дали може да се депилирам, јас депилирам и препони цел живот не знам како е со брич цела ке се исечам инаку влевам во 9 недела во 5 недела имав мало крваренје сега е се во ред фала му на бога кисес
     
  13. <3 pleza4e <3

    <3 pleza4e <3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    770
    Допаѓања:
    3.442
    Пол:
    Женски
    Исκρено за ова најубаво да си пρашаш тој што ти ја води бρеменоста. Мене не ми дозволува мојата, исκρено и не ми се ρизиκува зошто имам еден спонтан пρетходно. Инаκу имам една пρијателκа κоја пρоκρваρе од депилација па лежеше во болница додеκа да се сρеди фала богу се исκочи добρо на κρај, имам и пρијателκи па што цела бρеменост си депилиρаа интима најноρмално и немаа ниκаκви лоши последици. Сеκој човеκ индивидуално затоа најубаво пρашај си го доκтоρот а аκо се ρешиш за депилација би ти пρепоρачала со ладен восоκ од хигиенсκи пρичини
     
  14. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Трудна сум 4 недела, треба од понеделник да одам на гинеколог. Читајки ги сите постови на темава почнав да се премислувам околу депилацијата на интимната зона. Инаку со години веќе се депилирам комплет бразилска депилација и тоа исклучиво со шеќерна паста на козметичар. Добро би ми дошол совет дали да си продолжам со депилација во рана бременост или не.
     
  15. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Јас чим забременив престанав да одам на козметичар на депилација поради начинот на кој го топи и претопува восокот, нели од мене па претопи го на тебе и на друга трета.. а за таква паста незнам, ако ја користи прв пат само на тебе незнам зошто не би одела. Со лесно бременост, ајде на дружење во труднички муабети!
     
    На slobodka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. <3 pleza4e <3

    <3 pleza4e <3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    770
    Допаѓања:
    3.442
    Пол:
    Женски
    Штом си веќе навикната можеш да се депилираш само би ти препорачала да избегнуваш првите три месеци.
    Не се препорачува доколку почнуваш сега, бидејќи е болката голема за да не си ствараш грчеви, а штом веќе си навикната нема да имаш проблем.
    Плус шеќерната паста ти е за една употреба, така да немаш гајле во однос на инфекции :)
    Прашај си го и гинекологот за секој случај, меѓутоа после 3 месец не би требало да ти забрани.:)
     
  17. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Во однос на болка навикната сум и тоа како бидејќи се депилирам со години. Девојчињава во салонот каде одам работат со ракавици и плус шеќерна паста е вопрашање, за една употреба. Но сепак почнав да се мислам.
     
  18. Pcelka94

    Pcelka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    4.390
    Пол:
    Женски
    Со обичен восок оној кафениот идам на депилација и тоа не на козметичар туку дома кај снаами од братучед и уште не знаев која недела сум бев на депилација и се до пораѓај се депилирам но восокот од интима кај усните го фрла само од нозе и раце го претопува и цеди и секоја недела нов восок става не го користи повеќе од недела :)
     
  19. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.759
    Пол:
    Женски
    јас да прашам за една другарка..тазе е бремена некоја недела,нема штета ако се издепилира стомак, нозе, интима не депилира, само стомак и нозе..нејзе ја плаши болката која секако ја има при депилација да не штети на плодот затоа што има забременото со инсеминација :(
     
    На Pcelka94 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Pcelka94

    Pcelka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    4.390
    Пол:
    Женски
    Со бикченце нека се среди најубаво нека не си ризикува штом е со инсеминација бар првите месеци
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.