1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Депилација во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од prettygirl, 26 ноември 2009.

  1. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.698
    Допаѓања:
    72.592
    Пол:
    Женски
    Osobeno na intima bolkata streknuva i ne se preporacuva depiliranje na intima do 12ta nedela, posle toa plodot e ubavo zacvrsten i nema tolku golem rizik... (iako jas sum poseben slucaj, ne znaev deka sum bremena pred odmor bev na depil, a togas sum bila bremena 2,3 nedeli... Fala bogu nisto ne mi se sluci)...
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  2. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Да ви кажам искрено јас се предомислив околу мојава депилација. Некако ме фати страв, можеби ирационален, но сепак страв. Си велам ај до 12 недела ќе се бричам а за потоа пак ќе си продолжам со бразилска со шеќерна паста.
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  3. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Zeni kako stoite so depilacija vo bremenost? Jas da vi kazam pravo se depiliram skoro sekoj mesec i eve sega pred poragjaj pak moram da se depiliram ako ne drugo barem intimata cela da ja sredam oti so bric nema sansi da se sredam taka kako sto kje me izdepiliraat skroz i plus ne sakam vo bolnica da me bricat :(
    Sakav denovive da idam ama ne zbam koga kje i tekne na bebuska da izleze da ne podranam ili pa da zaksnam a ona da uzleze porano.... od ponedelnik sum 38 nedela pa togas da idam.....
    Kako ste vie okolu taa tema? Koga odite na depilacija koga ste vekje pri kraj na bremenosta?
     
  4. Pcelka94

    Pcelka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    4.390
    Пол:
    Женски
    Со првото се издепилирав во38 г.н и слабо ми растеа ради хормоните па пред да идам накај ГАК за секој случај се пројдов надве-натри со бикченце онака на слепо а и не планирав дека ќе ме задржуваат инаку во 39 пуни г.н се породив со првото една не цела недела од депилацијата имаше пројдено :) иди си и ти најубаво во 38 зашто ништо не се знае ;)
     
    На Fatalnata и kallias им се допаѓа ова.
  5. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.878
    Допаѓања:
    19.047
    Пол:
    Женски
    Јас решив, ќе се депилирам. Откако останав, првите месеци не бев, само нозе, раце и сл, е сега мислам време е да се вратам во нормала :D Инаку козметичарката депилира со топол восок, ама го фрла одма, така да, од тоа не ми е страв. Повеќе ми е за болката, да не ми направи грчеви или контракции :D Ама штом @kallias , се депилирала редовно, ме охрабри :D
     
  6. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Zaki aj razmisli uste ednas. Jas bi te posovetuvala so topol da ne se pravis. Toplina na intima mene bi mi bilo strav da stavam. Vidi laden ili sekerna pasta- jas toa bi te sovetuvala, samo seker. Baska za infekcii, so toa stapceto brca vo istiot kup, ako go frla.
     
  7. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.878
    Допаѓања:
    19.047
    Пол:
    Женски
    Да, а???? Леле, јас сама знам шеќерна да правам, ама на себе не можам, а со ладен восок ме боли таму. Не знам во Бт дали има шеќерна депилација негде. Ме замисли сега :worried: Знам викаат ако немаш ризична бременост не е опасно, ама леле, во дилеми сум. @kallias , со каков восок се депилираш? Брич нема теорија да ставам, со години не сум се бричела долу, само строго депилација.
     
  8. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Zatoa ti velam razmisli uste ednas. Jas licno so topla ne bi, jas se pravam so sekerna ama vo salon. Za vo skopje ke ti kazev, za bitola nemam poima.
     
  9. Pcelka94

    Pcelka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    4.390
    Пол:
    Женски
    So topol vosok i so prvoto i so vtorovo celo vreme se depiliram i fala bogu nema nikakov kontraefekt,zasto toj na visoka temperatura se topi i se cedi o vlaknata.
     
  10. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.008
    Пол:
    Женски
    Јас цела бременост со првото се депилирав со топол восок и немав никаков проблем.Сега ми е тешко зашто неможам од кревет да станам па неможам да отидам да се издепилирам и одвај чекам да застанам на нозе па да отидам да се средам и раат да си бидам.Ништо поубаво од депилација,чисто,средено,раат :)
     
  11. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Eve jas da vi kazam vcera si se srediv cakum pakum, se izdepilirav i noze i cela intima i mozam da kazam ovoj pat super pominav, mnogu minimalni bolki dolu ama i devojceto epten pretpazlivo bese, poleka mi gi vadese i ne ni setiv koga rece gotova si dolu nemas ni edno vlaknence, super mama epten izdrzliva za bolki mi rece :muscle:
    Inaku nozete so laden gi depiliram, a intimata so topol vosok, poinaku i ne moze intima mislam osven so topol visok, so znam... I moram da si kazam deka otkako se izdepilirav me bolat i noze i preponi i edvaj odam, toa i drug pat mi se slucuvalo, ne znam zosto, kako da sum vezbala se osekjam pa me boli se :emo:
    I taka, sega sum raat i bebuska moze uste utre da izleguva :P
     
    На Pcelka94 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.878
    Допаѓања:
    19.047
    Пол:
    Женски
    Еве и една пријателка во 9ти месец е, ми вика секој месец со топол се депилирав. Оваа што ме депилира не го претопува восокот, туку директно ги фрла тие во канта. Не сум депилирана 4 месеци, замислете сега :/ Морам нешто да превземам, не можам да се поднесам.
     
  13. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Sekoj kako saka. Jas topla depilacija ne praktikuvam veke so godini a kamoli sega koga sum bremena nema sansa. Ne e higenski voopsto. Sum pisuvala i drupat na temava, samo so sekerna od koga dojde vo skopje. Mene me pravat so rakavici i normalno pasta za edna upotreba. Vosok nepostuem. Nema sansa. Pa preceduvan ni vo ludilo, zosto voopsto ne e tocno deka od temperaturata se cisti od virusi i bakterii. Imas virusi sto prezivuvaat na golemi temperaturi. Toj rizik vo bremenost nikako.
     
  14. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Abe izdepiliraj si se pa i ti, sto se misles. I jas koga doznav deka sum bremena prvite 2 meseci ne se depilirav ama posle pocna ubavo vreme, kako kje obleces fustance, shorcevi pa leto i si pocnav sekoj mesec, samo noze i intima ama ne cela oti me bolese :( i super mi e, baska poradi hormonite im se zabavuva rastot na vlaknata i na mesec i pol e dovolnno da se depiliras. Sega imam tolku malku vlakna tuk tam, vcera se cudese kozmeticarkata kolku mnogu se izretcile i kolku malku vlaknenca imv na nozete, a inaku mi se gusti crni i taka. Inaku so topla cela se imam depilirano pred da ostanam bremena i nema nikakov problem duri i poubavo mi e mene, ama tuka vo Gr.samo za intima praktikuvat topla inaku site kozmeticari so ladna depilirat :)
     
  15. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.878
    Допаѓања:
    19.047
    Пол:
    Женски
    @kallias за нозе, раце, немам гајле, редовно се депилирам, и тоа сама дома со восок, за интима не сум издепилирана подолго :D
     
  16. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    I jas ne bev intima edno 5,6 meseci nikako depilirana i sega morav da se depiliram pred krajot za da ne me bricat vo bolnica i super pominav, zavisi kakva raka ima kozmeticarkata sto kje te depilira, mene ovaa da ti kazam epten vnimatelno i ne ni setiv koga zavrsi ;)
     
    На jacqueline.s му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Sarasweet

    Sarasweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    150
    @slobodka Може ли да ми кажеш каде се депилираш со шеќерна паста и колку чини интима, а колку и нозе и интима?
    Ти благодарам однапред.
     
  18. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Vo poraka ke ti pisam da neispadne reklama.
     
    На Sarasweet му/ѝ се допаѓа ова.
  19. juli rak

    juli rak Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    356
    Пол:
    Женски
    Jas redovno si se depiliram eve vo vtornik imam zakazano, do Sega sum nemala problem
     
    На Draginja и Pcelka94 им се допаѓа ова.
  20. Angel.Heart

    Angel.Heart Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2012
    Пораки:
    593
    Допаѓања:
    2.053
    И јас цела бременост се депилирав и немав никаков проблем
     
    На Draginja и Pcelka94 им се допаѓа ова.