1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Депилација во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од prettygirl, 26 ноември 2009.

  1. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Е ќе те бричат таму (којзнае со што и со каков брич :puke: ). Ајде, би се спремала нели секоја трудница пред време, ама не знаеш кога ќе ти дојде времето за породување :)
     
  2. Shana

    Shana Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    1.505
    Бричат со бикчиња, оние најобичните за една употреба, него како бричат..... Мене ме искасапи сестрата :worried: Уствари после тоа јас почнав да се депилирам комплет со восок :D

    Blond и јас се срамев, најповеке бидејки сум ХХХЛ.... Одам во еден салон каде има повеке вработени ама си закажувам кај едно крупничко девојче па некако се пресрамив. За болење боли, ама самата помисла на нелагодноста кога растат влакната после бричење, депилацијата не ми е проблем.
     
  3. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    ^ А дали се препорачува депилирање на интимните делови во бременост? И тоа во поодмината ? :^)
     
  4. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    ^Не се препорачува.Поради зголемениот проток на крвтта особено во тој дел на телото кожата е многу осетлива па искуството би било 10 пати поболно него кога не би била бремена,а и можно е да дојде и до прснување на капилари.
     
    На blond му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Сметам дека кај секоја жена е индивидуално во врска со депилирањето на козметичар, значи ако си има нормална бременост, ниту депилацијата со восок не би била проблем и покрај тоа што лекарите не ја препорачуваат. Имам другарка која 5 дена пред да се породи отиде кај козметичарката и ја издепилира туто комплето, и од напред и од позади.
    Инаку Блонд, бидејќи не си се депилирала до сега со восок, не би ти препорачала баш сега да почнеш. Секогаш првиот пат е многу болен дури и неколкуте наредни додека да се навикнеш и да почнеш да ја толерираш болката. Тоа направи го откако ќе се породиш. Со шеќерната смеса немој ни да помислуваш, потешка процедура за интимна депилација нема! Ем ако планираше тоа сама да го правиш, цела ќе се улепиш и ќе ти биде страв да потегнеш како што треба ради болката, можеш и капилари да си попукаш. Затоа како за прв пат интимна депилација, најубаво кај стручно лице, ако сепак по некоја случајност решиш да се депилираш.
     
    На blond му/ѝ се допаѓа ова.
  6. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    имам слушнато од стручни лица дека не е океј за време на бременост да се депилираш.. бидејќи можело да дојде до некое оштетување.. или пак до предвремена бременост .. :)
     
  7. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    :o Леле стручно лице да ти каже дека од депилирање може да дојде до оштетување и предвремена бременост :tmi: :tmi: Кај учеле тие факултет баш ме занима :!:
     
    На bittersweet му/ѝ се допаѓа ова.
  8. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски

    незнам воопшто и мене ми беше чудно ... имало негативно влијание и нешто слично.. :!:
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.827
    Пол:
    Женски
    :^) предвремена бременост? :^)
     
  10. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    841
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    ^за ова погоре :D , а сега да ви кажам за мене. Јас пред да одам на пораѓај си се избричив дома убаво , малку лево десно зашто мешето ти смета, а нормално со помош на огледалце, без него касапница сигурно ќе се направев :lol: . Сега и за второво исто ќе направам. :D
     
    На DJURIC му/ѝ се допаѓа ова.
  11. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Јас се депилирав сите месеци и немав некој проблем. Не се сеќавам дека сум имала екстра болка ама подобро да ме среди моја козметичарка (каде што одам веќе 4 год.) отколку сестри во болница да се подигруваат со мене.
    Затоа ви препорачувам подобро самите (или со помош на маж ви) отколку таму некој да се учи на вас :) како се бричи. И да сте малку подраснати не е страшно
     
  12. mamence

    mamence Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2011
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    45
    Доколку се има нормална бременост, воопшто не е штетно, ниту опасно да се депилира интимната регија
    Кои ви се тие доктори што ви велат дека депилација не е препорачлива? Воопшто не точно !
     
  13. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    А со што го поткрепуваш тоа дека не е точно дека не е препорачливо?
    Напиша а ништо не објаснуваш,докторите не знаат ама ти со сигурност знаеш :x

    Опасност по плодот нема никаква,освен нели можност од некаква инфекција ако се депилирате во нехигиенски услови,не се препорачува поради болката која за време на бременост е 10 пати поголема,поради можност за пукање на капилари итн..
     
  14. Spagetka

    Spagetka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2011
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    Ги прочитав сите форуми и верувајте дека сега воопшто немам поим што да правам хахаха.
    Едни викате дека МОЖЕ едни дека НЕ Е ПРЕПОРАЧЛИВО.
    Тоа значи дека секој си има свое мислење и искуство , еднинствено што можеме овдека да направиме е да се испокараме хахаха.
    Е сега кажете ми искрено како да знам што да направам : влезена сум во 9 месец цела година не сум се депилирала пошто сум во странство - додека бев дома секој месец и пол - ама сега веке година НЕ.Тоа значи дека ако отидам сега ке ми биде исто како да ми е прв пат со болка,тоа значи дека подобро да се избричам дома како што некои девојки мајки напишале - ‘‘ Јас се избричив пред порагај и ми беше супер ‘‘
    Е сега едно прашање за нив : Од каде знаеле кога ке се породат ?
    Значи пак незнам што да направам ......
    Сепак фала ви многу што ме збунивте тотално

    Поздрав
     
  15. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.818
    Интимна депилација во бременост не се препорачува (офф топик, во САД имаше некој предлог од нивното здружение на гинеколози да настапат официјално против интимната депилација воопшто заради инфекциите кои во таа област лесно се комплицираат). За депилација на нозе, јас ја прашав мојата лекарка плус уште една каде што бев на некое испитување, вика не се препорачува, најмногу заради инфекциите кои може да се закачат по салоните. Јас користев ленти за депилација (не креми за депилација и сл, за што помалку хемикалии да дојдат во допир со кожата), а пред породување пола нозе со ленти, нагоре не можев да се видам од стомакот :P па се избричив. И не се секирај, ќе знаеш кога ќе биде моментот за породување, нема шанси да го утнеш :D. Јас се бричев на пр. во 5 сабајле пред да тргам за во болница на породување :D .Маж ми не можеше да се изначуди :o
     
  16. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Јас се бричам со помош на огледалце, ништо не можам онака да видам од стомакот :lol: Нема шанси да дозволам да ме бричат на клиника :!:
     
    На Emilija_M му/ѝ се допаѓа ова.
  17. BeautyS

    BeautyS Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    11
    и јас исто се бричам..ризик ми е сега да продолжам со депилација...поосетлива сум на болка а и од хигенски причини..штознам не ми е сигурно
     
  18. marence89

    marence89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0


    nema vrska....jas se dipiliram 6 godini redovno,sekoj mesec...bole samo prviot pat koo ti se gusti od bricenjeto,a posle se naviknuvas....a na kozmeticarkata ne si i ti edinstvena so i ja gleda pupata...ona e pominalaaaa uste mnogu taka da nemaj gajle....

    [mod-kirilica:3kk4ethw][/mod-kirilica:3kk4ethw]
     
  19. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    со што да си го издепелирам местото кај папокот треба да одам на одмор сакам да ми е мазен ама страв ми е незнам со што е најдобро да го издепелирам
     
  20. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Не знам каков тип на кожа имаш и кој месец си ,но можеби најдобро е со депил крема ,мислам дека така ќе избегнеш евентуална појава на стрии.(ако не ти сметаат премногу можеби најдобро е да ги оставиш) :)