1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Депилација во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од prettygirl, 26 ноември 2009.

  1. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.086
    Пол:
    Женски
    Прво непријатноста и нечистотиите се задржуваат на влакната, второ сметам дека лачењето исцедок е единствен начин вагината да се исчисти самостојно.

    Ризикот е еднаков, можеби малку поизразит заради чуствителноста на имунитетот во тој период. Зарем сите кои се депилиравте пред бременоста тоа го правевте на кај крајно непроверени козметичари и во најзапуштените салони ??
    Козметичар, фризер и стоматолог не се менува. Мојата козметичарка работи многу хигиенски, не би ја менувала за ништо на светов.

    Најдобра алтернатива не е да не се отстрануваат влакната. Никој нема да ве породи или да ви направи преглед ако сте забрадени "таму долу". И со право !

    Ако планирате влакната да ги избричите побарајте помош од сопругот на пример. Тежок е пристапот во последните месеци.
    Јас не би, кожата после бричење ми е иритирана и ме чеша, особено кај препоните.
     
  2. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Znaci tocno.deka vlaknata se prirodni cistaci..ama ka ke imas.menstruacija a dole vndilava cela i koga krvta ke ti se nasobere dole na vlaknata e toa nee bas prijatno..i aj nema da se bricis nema da se depiliras..mi ke odis na plaza na bazent pred narod ke se sobleces i so od stranata ke ti dzirkat crni kdravi vlakna???!!..fuj odvratno..ke odis na gInekolog i so doktoro patec li ke ti pravi na dundata???? abe aj kakva higiena e taa koga sta krv bakterii i slicno ke ti e zalepano za vlaknata..i kakOv priroden cistac e...abe zemi sredi se dole.da znas deka e cisto..normalno ak ne se mies ke fajkas bakterii
    Se uzv za lat od.mob sum
     
  3. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    :D :D :D :D од кај ти текнуват овије зборови патец на дундата
     
  4. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Нормално дека треба цело време да бидеш средена, препони на козметичар со се нозе а интима во домашни услови нормално дека нема да пушташ влакна за плетенки туку ќе ги средиш сантиметар два.А на гинеколог сигурно барем јас не верувам дека ќе те вратат ако имаш влакна.
     
  5. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Nema da te vrnat samo ke te zapezat i oni ke te sredat..majka mi, mi ima easpraveno koga se poragala so mene u bolnica nekoja zena otisla na pregled i bas sobata bila sproti taa soba kaj so lezela majka mi..i samo doktorot se slusnal koga rekol...eeeeee soo e tava tuka....sestrooo donesi cesel da napravam patec.... zboruvam za 1989 godina..
    zalosna treba inspuracija da imas hahaha
     
  6. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    :D треба треба ама и мм се изнасмеа со тебе :D кутриот го малтретирам со макодонскиов да ми помага од време на време па мора и некој пост да прочита немој да ми замериш :)
     
  7. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Ne se grizi..bas mi e drago so ve nasmeav :)
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  8. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.086
    Пол:
    Женски
    Враќаат од кај гинеколог, особено пред породување, ако несакате тие ќе ве средат и тоа со универзален брич со кој ги средуваат сите кои не се средени од дома, сите со тој едниот. Веројатно пресудиле дека не им смета затоа што хигиената кај нив и онака не е на прво место.

    Непрегледноста е проблемот ! Навистина е.
     
  9. Pepelaska25

    Pepelaska25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    553
    Пол:
    Женски
    XstrongerX тотално си во заблуда или си ја вртиш водата на твоја воденица т.е онака како што тебе ти одговара. цитирам „Прво непријатноста и нечистотиите се задржуваат на влакната, второ сметам дека лачењето исцедок е единствен начин вагината да се исчисти самостојно“
    Незнам како непријатноста се задржува на влакната ама ајде нека ти биде, а за нечистотиите се согласуам и токму затоа се влакната таму каде што се, за да ги задржат нечистотиите. А каде се задржуваат нечистотиите кога ги нема влакната? Ајде погоди од трипати :)
    Точно дека со исцедокот вагината се чисти самата од себе, а влакната се тука за да ја апсорбираат влагата.
    2 цитат „Никој нема да ве породи или да ви направи преглед ако сте забрадени "таму долу". И со право !“
    “тотална невистина, за преглед не мора да си бричена, додека за порагај има таква практика но тоа се случува на ден два пред рагање.
    Знач, она што ме нервира и што сум против е извртување на вистината затоа што нас така ни одговара од чисто егоистички причини затоа што така ни е по убаво за секс па се вадиме на хигиена.
    Девојка која не се депилира не значи по дифолт дека е прлава и обратно, девојка која се депилира не значи по дифолт дека е чиста. Интимната хигиенља не е само депилацијата, туку и барем 2 пати во денот миење, менување гаки барем еднаш во денот.... Тоа е интимна хигиена, а не бапни и миризлива улошка и нека мириса на јагода или нане и сметај дека си чиста.

    Цитат број 3 Враќаат од кај гинеколог, особено пред породување, ако несакате тие ќе ве средат и тоа со универзален брич со кој ги средуваат сите кои не се средени од дома, сите со тој едниот. Веројатно пресудиле дека не им смета затоа што хигиената кај нив и онака не е на прво место.

    Тотална дезинформација дека враќале при преглед особено породување, е ај кажими како ќе те вратат ако си почнала да се порагаш? а за преглед нема врска дали си бричена или не последна дезинформација ги средуваат со 1 брич, можеби кога мајка ти се породувала со тебе било така. Единствено е точно дека има човек задолжен за бричење доколку не можеш сама но тоа дури пред самото рагање и се користи различен брич за секоја особа.
     
    На zalosna и mynameislove им се допаѓа ова.
  10. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Moram da te koregiram za posledniot ti citat.zeni so bile pred poragjaj mu imat kazuvano...ednata ja bricat so bricot.bricot go stavat u caska si vojcka i druga ke ja cucnat ja bricat so isti bric...znaciii daleko od higiena i slicno...zatoa sredi se doma za tamu da ne te strizat...dali vo sute bolnuci e taka ne znam ama u strumuckata e...i drugo za seksot...ne e presudno ako si sredena dolu po ke uzivas u sekso...samo sekoja si e za sebe..vlaknata ic ne go kocat proceso na penetriranje...sredena ne sredena sekako ti vleva...
     
  11. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.378
    Допаѓања:
    34.165
    Пол:
    Женски
    Многу се лажете ако мислите дека е похигиенски депилирањето во бременоста. Според мене бричењето е каде каде похиегиенско. Од каде знаете бе во какви услови работи таа козметичарката? М? А и да ја познавате многу добро не можете да бидете сигурни никако. А јас не би го ризикувала здравјето на бебето за ништо на светов.
    Сестра ми еден месец пред породување се депилираше кај другарка козметичарка која ја познава со години и која и гарантираше дека се е чисто, хигиенски итн. И погодете што се случи. Закачи бактерија која не успеа да ја излечи до породувањето. Истата бактерија се пренесе на бебето, па кутрото тоа 4 дена беше на инфузии и примаше антибиотици. Сестра ми се утепа од каење, ама џабе. Да речеме дека она полесно помина, можело да биде и полошо.
    Размислете два пати пред да напишете нешто и со тоа да ги убедувате другите тука дека вашите размислувања се меродавни и исправни.
    Еве јас сум бремена и се бричам. А здравје за породувањето, ако не можам сама, мужето ќе го ангажирам. Битно, кај козметичар во ваква деликатна ситуација, никако.
     
  12. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    znaci ne mora da odas na depilacija kaj kozmeticar..ako mozes sreduvaj se sama so depiliranje...ako ne togas so bric ili so pomos na mazot...plus ako ne e higienski ne se sreduvaj dole odi na pregled ili ragi pa tamu ke te sredat...na denesno vreme se smeta kako higiena a ne kako so imase nekoja feminka napisano pogore deka poveke e radi seksot i zadovolstvoto...pocituvam sekoe mislenje.. i sigurno deka e poubavo da si na mazno otkolku vlaknata megju zabite da ti se muskat...Dzabe ti e ako si dolu.izmiena ne celuvana..se izv za lat od mob sum
     
  13. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.378
    Допаѓања:
    34.165
    Пол:
    Женски
    ^
    Јас не реков дека не треба да се депилирате. И никаде не наведов дека треба сите со влакна да сте долу. Ама... кога веќе нешто тврдите барем да биде издржано тоа, а не да класификувате како некој е нечист само затоа што не се депилира и тоа според вашите мерила е врв на нехигиена, ама само според вас :!:
    Јас си стојам на ставот дека во бременоста треба да се избегнува депилирање на интимната зона кај козметичар. Во домашни услови е веќе друго, ама колку може тоа да се практикува во поодмината бременост, не знам. Затоа и реков поубаво е со брич и завршена работа. Тоа не значи дека јас ќе ги осудам сите што решиле дека не сакаат да се бричат или депилираат. Нивна работа, нивен избор. Битно е вистинска хигиена да се води (редовно миење, менување веш), а не квази хигиена. ;)
     
    На Lori-30 и zalosna им се допаѓа ова.
  14. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    Sega site znaeme na koja i e bricena na koja depilirana i na koja i e so patec :lol: edna edno pisuva druga drugo pisuva :) itvinete za lat..
     
    На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Hahaha kako me nasmea zalosna...
    Daleku od toa da precenuvame po toa ako si depilirana ili bricicena si pocista vo hugiena za razlika od nebriceni...mene zborot mi bese deka na denesno vreme ako odes da ragas a ne si sreden dole tamu te bricat te sreduvat..mnogu retko veke nekoja da ode da ragje a da be e sredena..site se briceme ili depilirame
     
  16. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.086
    Пол:
    Женски
    Да се корегирам, мислев на непријатната миризба.

    СИГУРНА СУМ дека тоа го прават со еден брич.
    Кога веќе ја спомна мајка ми, замисли таквото искуство не ми е пренесено од неа, волантирав на гинекологија ако ти е од некакво значење.

    Сексот нема блага допирна точка со депилацијата. Ако некој го прави тоа, верувам првенствено го прави за себеси.

    Чувај си ги влакната ако тебе тоа ти е во ред. Мене не ми е.
     
  17. Super-Mama

    Super-Mama Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2014
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    13
    Дали може да ми препорачате добар козметички салон за депилација во Прилеп?
     
  18. wtff

    wtff Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    533
    А на стомакот депилација може ли (со депилатор)? :wasntme:
     
  19. baby2014

    baby2014 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2014
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    125
    Се мислам во која недела е најдобро да се издепилираш пред пораѓај?
    ...сега ќе се депилирам на 13ти (35 недели) заради брисот за стрептокока....после на 37 полни да се повторам за секој случај :) Ич не би сакала таму да ме бричат, а сама не ни знам (ќе се испоисечам)... :swear:
     
  20. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Јас денес имав закажано на депилација ама откажав. Ај викам рано е. Бев денес на гинеколог ми рече има време за порагај, затоа одложив за уште некои 10 дена. Ке ми се фати негде 37 на крај да се депилирам. Не дека сега не сум за депилирање ама мора да почека :lol: како што викаш, нејку таму да ме бричат. :!: