Депилација со конец (threading)

Дискусија во 'Тело' започната од wolf4e, 1 октомври 2010.

 1. ivo-na

  ivo-na Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2011
  Пораки:
  87
  Допаѓања:
  38
  Не е страшно, не боли. Мене ме депилираше една пријателка на рацете со конец и воопшто не боли, а и набрзина завршивме со депилирањето.
   
 2. katerina777

  katerina777 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  32
  мене најболна депилација ми е депилацијата со конец.се чувствува секое тргнато влакненце.имам пробано на надусници еднаш и никогаш повеќе. а пред тоа се вежбав на други :D и мн ме болеа рацете од конецот.
   
 3. najubava2010

  najubava2010 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.619
  Допаѓања:
  4.584
  Пред некој месец првпат ја видов темава, и веднаш пробав.
  Морам да се пофалам дека ја усовршив техниката после неколку обиди, па веѓите и надусниците си ги депилирам на овој начин. Некако ми е по практично, не се лепам со восок, ниту нешто загревам и т.н. само конецот и за 15 минути тип-топ.

  Морам да додадам дека најверојатно влакненцата од надусниците или ми се изретчени или навистина споро раснат. Бидејки немам многу со восок ги депилирав еднаш месечно, сега после 2 депилации со конец гледам како помалце да ги има :geek: .
  А за болката, не е страшно само малце трпение и ќе се навикнете ;)
   
  На wolf4e му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Linn1

  Linn1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  1.221
  Допаѓања:
  1.908
  Пробаав и боли исто како и со пинцета ама дур се навикнеш :)
   
 5. Sunday-Rose

  Sunday-Rose Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  322
  Допаѓања:
  67
  И јас морав да пробам, веѓите демек ќе ги правев, па направив нешто од нешто....
   
 6. bootie

  bootie Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 мај 2011
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Imam slusnato za ovaa depilacija, tetka mi ja koristi. Znam deka e mnogu mnogu efikasna i deka pomalku boli od depilacija. :)
  [mod-kirilica:16ud3fls][/mod-kirilica:16ud3fls]
   
 7. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.279
  Допаѓања:
  1.817
  Девојки јас минатата недела се правев надусници и се утепав од плачење :D За Колку време ви растат влакната на надусници? мене веднаш ми растат,една недела помина и толку,било со восок,конец,крема и вас така? :^)
   
 8. Chocoholic

  Chocoholic Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2011
  Пораки:
  747
  Допаѓања:
  980
  Пробав и навистина ги ваду дури и најситните влакненца. Ги правев веѓите, но малку само пробав зошто сеуште не знам да "управувам" па не сакав да се осакатам :D Добро е за веѓи и надусници, но немам нерви за поголеми делови како раце и нозе
   
 9. L-enna

  L-enna Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2010
  Пораки:
  1.108
  Допаѓања:
  1.779
  Вчера пробав на надусниците и стварно е добар и интересен начин за депилација. Ниту лепење со восок ниту чупање со пинцета. Уште неколку пати и се надевам дека ќе се усовршам. :lol:
   
 10. Smileee

  Smileee Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2011
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  12
  а каков конец користите , јас со мојот конец пробував но ми се скина :(
   
 11. NoellePage

  NoellePage Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  910
  Допаѓања:
  1.732
 12. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.717
  Допаѓања:
  5.060
  Хмм... обичен, за шиење :^) Ти да не користеше за заби? :D
   
 13. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.754
  Допаѓања:
  3.612
  Пробав на веѓите и на надусниците, точно е дека го вади секое влакненце, ефикасна е, но премногу боли. Сепак ќе си останам на восок и пинцета. :)
   
  На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.363
  Threading само на веѓи, никаде друго не сум пробала, ама полесно ми е сепак со пинцета.
  Не би пробала тоа некаде друго.
   
 15. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.218
  Допаѓања:
  1.218
  Колку интересна работа !
  Досега не сум знаела за ова чудо!
  Морам да ја научам техникава ,ме фасцинира !

  Ќе ве известам за евентуален напредок ;)
   
 16. Vitorija

  Vitorija Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2011
  Пораки:
  914
  Допаѓања:
  597
  Ова е стварно интересно, вчера од досада пробав и да видите какви црвени траги имам сега на моите кутри прстиња (Палецот и показалецот со кои цело време го контролираш конецот) :worried:
  Се скубнаа неколку како за прв пат ама многу мачно е беее :sweat:
   
 17. mamma-mia

  mamma-mia Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  991
  Допаѓања:
  1.990
  Пол:
  Женски
  за овој вид на депилација признавам прв пат слушам , никогаш не сум го употребувала :wasntme:
   
 18. Tanny

  Tanny Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2010
  Пораки:
  564
  Допаѓања:
  401
  И јас пробав депилација со конец, ефикасно,брзо но повеќе боли од пинцета :)
   
 19. Justice.Girl

  Justice.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  296
  Допаѓања:
  191
  Пол:
  Женски
  Баш ке го пробам ова :) Веѓите ми се за кубење, ама ја загинав пинцетата па одам ваква :lol: Ке ви пишам како испадна :lol:
   
 20. bella.honey

  bella.honey Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  639
  Допаѓања:
  285
  Јас пробав и душата ми испадна низ носот. :x Секое влакненце го осеќам како се корне и неможам да издржам, сепак ќе си продолжам со восок. :) Како и да е, интересно е :) но не е за некои како мене :rofl:
   
  На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели ја оваа страница