1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Диетата на Жан Митрев

Дискусија во 'Диети' започната од kuklicka55, 27 декември 2010.

  1. Evripigi

    Evripigi Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2016
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    1.143
    Пол:
    Женски
    Околу 10 часот јадам овошје. Околу 14 часот киселото млеко и околу 18 часот салатата или тоа што е пропишано во диетата.
    Мислам дека првата недела се губат само течности, додека во втората почнуваат мастите да се топат.
    Ќе ве известам во сабота колку сум помалку.
     
    На maricence му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Aleksandra1977

    Aleksandra1977 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2012
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    112
    Не е поентата само во калориите, диетата е брилијантно осмислена. Пример, општо е познато дека комбинацијата на месо или јајца со киви, портокал или цитрон ги топи маснотиите, што не важи за другите овошја. Месо прво, па потоа домат, помалку чувствуваш глад. Доволно протеини, доволно витамини итн. Лубеницата е одличен детоксификатор, ама лично кога вечерав само лубеница, се здебелив, кога ја земам наутро немам проблем. Доручекот се влакна, за прочистување одлични. Ручекот и вечерата треба да бидат протеин со зеленчук и тоа е така во речиси сите диети. Јас долг период не конзумирав млечни производи (7 години, поради автоимуно заболување) и првите години се беше ок, но последнава година-две само од свежо овошје и зеленчук почнав да се дебелеам. Организмот се навикнува. Станав очајна. Последно, кога поминав 3 дена само на сок од портокал, цитрон и лимон, а вагата не мрдна ни грам, паднав во очај. Така се нафатив со оваа диета. Килограмите се намалуваат секојдневно од 500 гр-1 кг, и презадоволна сум, а не се плашам дека ќе му наштетам на срцето бидејќи сепак има зелено светло од наш еминентен кардиохирург (има доволно протеини), но за разлика од Аткинсовата (која е опасна затоа што организмот може да падне во кетоза) има и доволно влакна. Само ради млечниет производи, нема да смеам долго да ја држам. Со среќа на сите
     
    Последна измена: 6 јули 2016
    На lunchy и Evripigi им се допаѓа ова.
  3. lunchy

    lunchy Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2016
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    311
    Пол:
    Женски
    Jas mislam deka nema vrska vo kolku sat jades zavisi vo kolku ke si stanes i legnes pa taka rasporedi si gi obrocite. Inaku jas imam citano od eden do drug obrok najmalku treba da ima rastojanie od 5h .
     
  4. maricence

    maricence Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    13
    Хелооу гирлс :) Еве 2 ра недела 4 ти ден праска и двопек тајм. Вторник и среда ми беа пауза зошто бев на пат и неможев да го јадам пишаното, но не јадев којзнае што 1 парче пица а наредниот ден пуканки од синеплекс тоа беше се, затоа викендот нема да имам пауза, ама некако мислам дека нема баш којзнае колку да ослабнам губам надеж (иста килажа сум од старт 73,6). Јас ке ја изджам ич не ми е тешка ама ке видиме :)
    Планирам од кога ке ја завршам да ја почна УН диетата мн ја фалат.
    BTW еве ви табела на калории за овошје koe-ovoshje-da-go-jadete-za-da-izgubite-nekoj-kilogram-povekje-1.jpg
     
    На zhap4e, lunchy и Evripigi им се допаѓа ова.
  5. Evripigi

    Evripigi Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2016
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    1.143
    Пол:
    Женски
    Денес за доручек парче двопек и диња. Кгр -3 ама ќерка ми синоќа ми рече дека сум намалила во обемот на шќембето. Јухуууууууууу колку се израдував. Одиме понатаму без паузи, немам некоја прослава викендов, а и излегување ќе избегнам за пуста згодноќа.:D
     
    На zhap4e, lunchy и maricence им се допаѓа ова.
  6. lunchy

    lunchy Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2016
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    311
    Пол:
    Женски
    Jas poranonja drzev i ne nadev pas tuka kako pisuva i imase efekti. Isto i sega ke pravam taka. Ke jadam praski ili nektarini i ke jadam pilesko namesto telesko.
     
  7. Evripigi

    Evripigi Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2016
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    1.143
    Пол:
    Женски
    И јас не се држам до пропишаново, па осеќам дека почнуваат резултатите со нецели 2 недели и со отстапки.Пример на работа сум до 16,30 и околу 14 ми е ручекот.Секој ден ми е кисело млеко и јајце или парче двопек. Навечер околу 21 часот многу ми се јаде па земам лубеница. И така.
    Намирниците што се во диетава се концентрирани на протеини со мало количество на јаглени хидрати.
     
  8. Evripigi

    Evripigi Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2016
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    1.143
    Пол:
    Женски
    Диеталкиии!
    Јас сум опуштено вчера и денес. Реков и викендов ќе сум на режим ама не може.
    Инаку во обемот имам намалено:dance: шкембето осебно, килограми малку ама обемот јеееееееее.
    Продолжувам утре пак, месецов така ќе биде ќисело млекце, овошје и зелка салата.
     
    На lunchy му/ѝ се допаѓа ова.
  9. lunchy

    lunchy Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2016
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    311
    Пол:
    Женски
    Mene mi e cetvrti den ama koga sum gladna znam da zemam nekoe ovosje. Neznam dali sum namalila nekoj kg ama ke se meram po 15-ot den.
     
    На Evripigi му/ѝ се допаѓа ова.
  10. maricence

    maricence Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    13
    Крај за мене со диетата... Вчера како сум изгубила свест во сред кафич на кафе, така што никогаш не ми се случило... Продолжувам со нормално јадење и спорт, поздрави и препораки да не ја држите оваа диета
     
  11. Evripigi

    Evripigi Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2016
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    1.143
    Пол:
    Женски
    Јас ја почнувам 3-та та недела и ок ми е. Најверојатно на секој организам различно делува.
    Во кгр одвај -3. Имам малку за симнување тоа ќе да е.
     
  12. maricence

    maricence Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    13
    ... i jas isto so kg od 75 na 72, se ubavo ama ne vredi bas za mene, bev i vikendot na dietata, plus trcanje i tenis i koga otidov na kafe me obli ladna pot i padnav ko sveka :( prv pat sum na dieta, slabokrvna sum, podobro bi bilo na nutricionist pa da mi kaze sto treba da jadam sto ne, zosto nemoze dieta bez spot a i sakam sport :)
     
  13. Evripigi

    Evripigi Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2016
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    1.143
    Пол:
    Женски
    Јас викенди не ја држам ама пак пазам, леб воопшто не јадам. Земај дополнително некои витамини ептен ќе си ја ослабеш крвта. Сепак мислам дека диетава е за многу дебели, а не за некој што треба да симне 5-7 кгр.
     
    На maricence му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Evripigi

    Evripigi Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2016
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    1.143
    Пол:
    Женски
    Чук, чук има ли некој!?
    Пред месец дена не можев да влезам во едни панталони, а денес комотно си ги облеков. Продолжувам до крајот на месецот. Здравје.:)
     
    На maricence му/ѝ се допаѓа ова.
  15. maricence

    maricence Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    13
    aj cestito :) prodolzi napred i pij mn voda i ne seti mn mn :D
     
    На Evripigi му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Evripigi

    Evripigi Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2016
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    1.143
    Пол:
    Женски
    Ќе шетам попладне на пијачка :D И јас сум човек.(hollest)
    Вода пијам постојано утепувам глад.
     
    На maricence и lunchy им се допаѓа ова.
  17. lunchy

    lunchy Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2016
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    311
    Пол:
    Женски
    I jas vcera izlegov i tolku od Dietata haha ama deneska pak se vrakjam ne e stresno eden dan samo ne i sekoj den toa bi bilo strasno :)
     
    На Evripigi му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Yameaz

    Yameaz Нов член

    Се зачлени на:
    27 мај 2016
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravo! Ja imam drzeno21 den dietata vo maj mesec godina od koja oslabnav 5 kila Megjutoa sakam uste pet kila vie koga ja pocnavte dietava (datum) i kolku ste oslabnati?Imave odredeno vreme za jadenje?I dali ima efekt .Fala mng odnapred
     
  19. ilovemedicine

    ilovemedicine Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2014
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    695
    Пол:
    Машки
    Ги замолувам администраторите да го променат насловот на диетава.Оваа диета не е на Жан Митрев докторот официјално го има кажано тоа.
     
    На maricence му/ѝ се допаѓа ова.
  20. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    ova kance kiselo mleko se misli na 400gr kiselo mleko