1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Диетата на Жан Митрев

Дискусија во 'Диети' започната од kuklicka55, 27 декември 2010.

  1. VALERI.25

    VALERI.25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Devojki imam slusnato deka vo ovaa dieta na \an Mitrev ne treba da se pie mnogu voda ( normalno kolku sto ti e potrebno ) ne mora 1,5 l. Dali e tocno ?? :hai:
     
  2. Vitorija

    Vitorija Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    913
    Допаѓања:
    606
    Јас ги имам слушнато неколку пати размислувањта и ставовите на Др. Жан Митрев и кога тој зборува за ова не го употребува терминот "диета" туку здрав и правилен начин на живеење со исхраната. Она што го напоменува секогаш е дека кај секој поединец организмот и проблемот е различен и не станува збор само за губење на килограмите туку и за серија здраствени проблеми кои ги носи денешниов начин на живеење и заради кои луѓето бараат помош и консултации.
    Прво да кажам дека е сосема погрешно "диетата" која тој ја препорачал на едно лице по низа направени прегледи на холестерол и слични тестирања да се дава од еден на друг затоа што може да предизвика контра ефекти.
     
  3. VALERI.25

    VALERI.25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0

    Da i jas se soglasuvam so ova, no mnogu lugje ja imaat drzeno pa zatoa sakav i jas da probam :)
     
  4. anuskaNESTLE

    anuskaNESTLE Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    7.104
    Jas jа држев диетава и да ви кажам не ослабнав нешто кој знае колку, но од тогаш немам јадено домати, ни па крекери, ми се одмилија значи и сега си јадам нормално и си пазам на исхраната, џабе е.
     
  5. shemata5

    shemata5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    ja imam drzenoovaa dieta i ne sum bas zadovolna bidejki izgubiv 3 kg samo prvata nedela posle toa ni gram ne oslabev....
     
  6. vesna31

    vesna31 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2010
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    10
    ај нека ми каже некој тие денови што се прави пауза што се јаде на пример??? и ти крекери какви се?? можно е ли е што ке ослабам за 5 дена да ги вратам тие два дена слободни?
     
  7. Gelly

    Gelly Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    не се јадат крекери туку двопек, зошто солените бисквити, крекери и сл.се многу калорични (скоро колку чоколадо).

    а за време на паузата од два дена, се јаде нормално: јас јадев се што нема во диетата, а сакам - чоколадо, компири, ориз, други видови на месо и сл., но во умерени количини и некако ми остана во навика да не ги мешам различните видови намирници - јадам месо со салата или ориз со салата или компири со салата, а ако јадам благо, тоа не го правам веднаш по оборокот, туку барем два саати подоцна.

    неколку месеци по диетата, не сум вратила ни грам тежина, дури и на периоди уште слабеам.

    она што е напишано за во понеделник не го спроведувам, но како што реков, иако јадам се, внимавам на количината и на правилата за немешање на протеини со јаглехидрати и сл.
     
  8. vesna31

    vesna31 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2010
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    10
    а да те прашам уште нешто таму каде што писува 125 гр мелено јунешко месо може ли место јунешко да се јаде 125гр пилешко варено??
     
  9. Element

    Element Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    14
    Девојки мајка ми ја држеше диетава пред месец дена.. првата недела од диетата симна само 2 кила.. и беше разочарана! но јас и тато секогаш веруваме во тоа дека има надеж и и викавме дека треба да биде упорна дека веќе чим почнала не треба да се откажува.. со тоа чим симнала 2 кила за една недела..да ја држи уште една недела да симне уште 2..
    но втората недела верувале или не симна 9-10 кила..и беше мн.задоволна.
    А килата уште ги нема вратено..и сега сака уште еднаш да ја држи :D :D
    Значи она имаше 80 кила.. а симна негде 11 до 12 кила.. а според мене тоа се добри резултати! :D:D
     
    На Belllaa1, Elennaa и vesna31 им се допаѓа ова.
  10. Gelly

    Gelly Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    јас наместо мелено јунешко јадев телешки шницли или телешки кременадли динстани. претпоставувам дека нема да биде страшно да се замени понекогаш со варено пилешко или пак со риба, но телешкото е посоодветно (мислам дека неслучајно е ставено, зошто црвеното месо е побогато со железо и сл., од живината)
     
  11. vesna31

    vesna31 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2010
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    10
    а правеше ли мајкати паузи 2 дена или без паузи ја држеше, јас од денес ја поцнав да ја држам па како што сум гладувала мислам дека овде има доволно јадење да не бидеш гладна. Колку време вкупно ја држеше мајка ти??
     
  12. Element

    Element Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    14

    Тие два дена кога пишува да се храниш нормално..појадокот и беше ист, а за ручек јадеше тоа што имаше спремено но со двопек наместо со леб..а за вечера јадеше нешто полесно зеленчук или обошје :)
    И јас ја почнам мене денес ми е 3 ден :)
     
    На Pocahontas9 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Element

    Element Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    14
    Еве ја диетата што ја држеше мајка ми :) и јас ја почнав оваа :D

    Dorucekot e ist vo tekot na 15 dena.
    - portokal, krusa, praska, jabolko (dvopek, solja kafe bez seker. (Ne babani i grozje)

    1 den. dorucek: 1 portokal, kafe, dvopek.
    Rucek: 1 portokal 1 vareno jajce i 1 kance kiselo mleko.
    Vecera: 2 domati, 200g. salce, 2 vareni jajca, salata krastavica i 2 dvopeka.

    2 den. Rucek: 1 portokal, 1 jajce, 1 kiselo mleko.
    Vecera: 125 g. govedsko meso (vareno), 1 portokal, 1 domat, 1 dvopek, caj/kafe.

    3 den. Rucek: 1 portokal, 1 jajce, 1 kiselo mleko i salata krastavica.
    Vecera: 125g. junesko meso, 1 dvopek, 1 portokal i caj.

    4 den. Rucek 125g. kravjo sirenje, 1 domat (salce) i 1 dvopek. Vecera: 125g. junesko meso, 1 jabolo, 2 domati i 1 dvopek.

    5 den. Rucek: 260g. vareno meso, 1 domat (salce) i 1 dvopek. Vecera: 500g. varen zelencuk (morkov, kompir, grasok), 1 vareno jajce i1 domat.

    6 i 7 den. se bez dieta. normalno se hranis- bez alkohol. xDD

    8 den. dorucek: casa limon bez seker. Rucek: Jabolo i dvopek. Vecera: 1 vareno jajce, 1 domat i 1 dvopek.

    9.den. dorucek: 1 portokal, kafe, dvopek.
    Rucek: 1 portokal 1 vareno jajce i 1 kance kiselo mleko.
    Vecera: 2 domati, 200g. salce, 2 vareni jajca, salata krastavica i 2 dvopeka.

    10.den. Rucek: 1 portokal, 1 jajce, 1 kiselo mleko.
    Vecera: 125 g. govedsko meso (vareno), 1 portokal, 1 domat, 1 dvopek, caj/kafe.

    11.den.Rucek: 1 portokal, 1 jajce, 1 kiselo mleko i salata krastavica.
    Vecera: 125g. junesko meso, 1 dvopek, 1 portokal i caj.

    12.den. Rucek 125g. kravjo sirenje, 1 domat (salce) i 1 dvopek. Vecera: 125g. junesko meso, 1 jabolo, 2 domati i 1 dvopek.

    13.den.Rucek: 260g. vareno meso, 1 domat (salce) i 1 dvopek. Vecera: 500g. varen zelencuk (morkov, kompir, grasok), 1 vareno jajce i1 domat.

    14. i 15 normalno se hranish bez leb i alkohol. xD

    Dietata se povtoruva posle eden mesec.
     
    На zaljubena93 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. WildCherry

    WildCherry Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    1.193
    Допаѓања:
    1.172
    Стварно овие диети се стварно квалитетни, знам ујна ми беше на ваква диета и прилично си ја намали килажата, па ја така ја украдов диетата и ја си ја праев и тоа здрави месец дена и имаше резултати :) ама многу треба да се вниумава да не се прават глупости на своја рака , пошо негови диети се направени според резултати од крв така да .. да не се направи нешо беспотребно
     
  15. Element

    Element Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    14
    Да да се сложувам со тебе WildCherry, работата кај мене е што јас не сум зависник од благо..дури и кога можам да јадам не го практикувам.. но фората е во тоа што сум зависник од алкохол :D и сеа ќе видиме како ќе издржам :)
     
  16. GaY.bOy

    GaY.bOy Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    3
    Здраво на сите! ЈАс од денес започнав да ја држам диетата и ме интересира дали помеѓу оброците, освен вода можам да пијам кафе, чај без шеќер? Се надевам на одговор од исскусните! :)
     
  17. mamma

    mamma Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    јас ја држев пред 7-8 години и пиев помегу оброците кафе и пак имав многу голем успех,со срека и пиши колку ослабна
     
    На GaY.bOy му/ѝ се допаѓа ова.
  18. GaY.bOy

    GaY.bOy Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    3
    Ти благодарам многу, а за резултатите е уште мн рано... Денес ми е втор ден! :)
     
  19. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    денес ја почнав диетава,и ај со среќа нека ми е :D
     
  20. mia9184

    mia9184 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    294
    Пол:
    Женски
    Исто и јас :)
     
    На Beauchamp му/ѝ се допаѓа ова.