Добар гинеколог?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Anonymous, 30 декември 2009.

 1. TheCat

  TheCat Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2010
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0


  Јас пак на пример, за доктор Стамболиев можам само да кажам дека лошо искуство е благ израз во споредба со она што ми се случуваше додека тој ми беше матичен.

  Пред четири и пол години се договоривме со другарка ми да одиме на гинеколог и се решивме за во Букурешт поликлиниката. Таму го сретнавме дотичниов доктор кој ни рече дека во Букурешт не работеле бидејќи немале опрема и да отидеме кај него во МВР амбулантата. Кога отидовме таму беше фин, коректен и ни направи ПАП тест по што си дојдовме дома, задоволни што сме нашле добар доктор.

  И се ќе беше добро ако јас случајно не отидов во Букурешт повторно. Бев крајно изненадена кога видов дека на гинекологија си работат најнормално и уште повеќе кога дознав од сестрите дека тој доктор воопшто не работи таму. Си помислив дека можеби се работи за некое недоразбирање, иако сигурно беше дека докторот не имаше излажано за да привлече пациентки. Но, и тоа помина.

  Тоа што следуваше потоа за мене беше хорор. Кога отидов кај него на ехо ми рече дека имам водена циста на едниот јајник и бидејќи немав добиено три месеци ми спомна ако не добијам до следниот понеделник (денот беше петок) дека ке треба хируршки да се отстрани, некоја демек мала интервенција. Се здрвив од тоа што го слушнав. Голема среќа за мене беше што сепак до понеделникот добив инаку не знам што ќе се случуваше со мене понатака.

  Подоцна кога одев кај него почнав да го менувам мислењето за него. Открив дека воопшто не е фин, туку е многу досаден затоа што секое одење кај него ми ги рекламираше Јасмин таблетките. И ми препишуваше вагиналети иако убаво му велев дека не ми помагаат, и имам големи болки во долниот дел на стомакот, печење при мокрење и нагони за често мокрење со многу слаб млаз. Тој на тоа само велеше овие ќе ти помогнат дојди следниот пат.

  Но една вечер кога од толку силни болки не успеав дури ни вагиналетата да ја ставам, ми пукна филм. Отидов кај мајка ми и се и раскажав. Веќе другиот ден мајка ми ме одјавуваше од кај докторот кој изгледаше малку навреден поради тоа. И ги читаше резултатите на мајка ми и го кажа најглупавото нешто што сум го слушнала од доктор: A па не е ништо страшно, нема ракче. РАКЧЕ??? Тој мислеше на водената циста, а јас да знаев тогаш што е водена циста сигурно ќе го удрев.

  Следното беше отидов јас кај друг гинеколог и тоа гореспоменатата Жаклина Чочоровска која ме прегледа, и врз основа на симптомите заклучи дека имам циститис, што е воспаление на бешиката и што подоцна се потврди и со тестови кај мојот општ матичен. Од цистата ни трага, пукнала.

  Општо земено јас веќе никогаш, па дури и да е последниот гинеколог во државава не би отишла кај Стамболиев.
  Не знам како е сега ама тогаш беше хаос во таа амбуланта. Нечисто, гужва, и ни з од закажување. Одев таму и губев по неколку часа чекајќи пред неговата ординација, зошто или го немаше или некоја дебела тетка знаеше да си влезе преку ред. За микорбиолошки брисови никогаш ми немаше спомнато или можеби очекувал јас да го потсетам незнам.
  Неодамна зборував со една роднина која работи на гинекологија и кога и спомнав за него само направи гримаса и одмавна со раката.
  На другарка пак, и се случуваа некои други работи кај него но за тоа нема да пишувам бидејќи не е мое лично доживување.

  Постов е долг но, ја опишува во целост грешката што ја направив. Правило на личен избор е пациентот кој доктор ќе го одбере и не е мое да кажувам не одете кај него. Јас го раскажав тоа што ми се случи, а дали некој ќе го земе во обзир од вас зависи.  Инаку баш денес бев во една приватна ординација што соработува со фондот (работи со сини картони), и се распрашував за цените.
  Цената за преглед е 500 денари ако докторот не ви е матичен, 500 денари ПАП тест, 500 денари ЕХО и 500 денари за микробиолошки брисеви.
  Доколку докторот е матичен прегледот е бесплатен, ПАП тестот првпат во годината е бесплатен, ЕХО првпат во годината е бесплатно (од годинава веќе не важи за ЕХО мислам дека е сменет законот) и микробиолошки брисеви се 250 денари.
  Ценовникот на некои приватни гинеколошки ординации кои соработуваат со фондот е отприлика ист како овој што го споменав погоре, со тоа што цената на тестовите знае да варира во зависност од тоа дали сакате примерокот да ви го однесат во државна од таму или сами да си го однесете.
   
 2. kinder

  kinder Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2010
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  0
  me interesira dali vo remedika moze so plavi kartoncinja i dali moze da imas maticen ginekolog na pr.Dimitrov ke te molam ako si informikrana kazi mi poskoro mnogu me interesira za toj doktor car e
   
 3. kinder

  kinder Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2010
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  0
  neznam veke na kogo da veruvam stvarno am za sekoj slucaj kazi mi koja e ovaa privatna ordinacija i tel za kontakt ako moze ke ti bidam blagodarna zasto mnogu mi e vazno maticniot da mi bide extra i se razbira so plavi kartoncinja tri u edno :)
   
 4. riba79

  riba79 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2010
  Пораки:
  148
  Допаѓања:
  23
  Пол:
  Женски
  nemama komentar za d-r..jas sum zadovolno od nego ,moite drugarki isto taka a isto pofalbi mozete da procitate na forumot na ringeraja.com.mk..znaes sekoj moze da zgresi nekojpat..inaku moja koleska se lecese sterilitet na klinika pa vo sistina 2 g i praveaa inseminacii i gluposti i koga otide kaj d-r Stamboliev toj nesamo sto ja lecese nejze tuku i soprugot bil vo prasanje pa pocna i toj da prima terapija za da posle 6meseci ostane bremena i sega ima kerka od 5g,,pozdrav taka da ako ti ne si bila zadovolna od nego neznaci deka i drugite se...sekoj ima pravo na izbor ako ne ti se sviga odnosot,strucnost se menuva d-r ili pak se bara i drugo strucno mislenje....
   
 5. riba79

  riba79 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2010
  Пораки:
  148
  Допаѓања:
  23
  Пол:
  Женски
  za d-r koj rabotese so nego znam deka ne bea zadovolni...a toa e d-r Korunovski da ne si se pomesala slucajno...zasto porano gi mesaa.pozz
   
 6. TheCat

  TheCat Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2010
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Ти изгледа не си го прочитала мојот пост како што треба, а јас не планирам да повторувам.
  Во ред е што си задоволна од него, додека пофалби од твоите другарки и колешки е веќе рекла казала и ниту ме интересира ниту ми е битно. Ни јас не пишував за трачевите што се случуваа кај него успат, ниту за она што и се случуваше на мојата другарка кај него. Единствено си кажав што ми се случи мене. Тоа што го направи тој не беше грешка од типот се случува понекогаш, во прашање беа месеци, а подоцна се појавија и последиците.

  Инаку обврска на секој гинеколог е да и напомене на својата пациентка дека лечењето на инфекциите и стерилитетот е задожително кај двата партнери, и да понуди соодветна терапија или да предложи посета кај уролог за машкото.


  Нема шанси да сум помешала. Знам кој е Ѓорѓи Стамболиев, како изгледа и на мојот гинеколошки картон пишува одјавена, сината белешка за престанок на избор и неговиот печат. Нема грешка. Дури и телефонот што си го навела во претходниот пост е истиот од пред неколку години.
  А го знам и доктор Коруноски и каде работи моментално.
  Поздрав.
   
 7. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  2.926
  Допаѓања:
  3.563
  Пол:
  Женски
  TheCat ќе може ли да пишеш која е таа ординација или пиши ми ЛП . Фала :)
   
 8. Bokicka

  Bokicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2010
  Пораки:
  691
  Допаѓања:
  671
  Леле, не ми се верува какви се ДОКТОРИ не постојат... Цццццц! Алал да му е брееееееее :clap: :clap: :clap: Многу се револтирам од вакви работи :!:
   
 9. TheCat

  TheCat Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2010
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Јас пред неколку недели бев на преглед во Ремедика но, не на Гинекологија. Исто така прашував дали може со сини картови но, од таму ми рекоа дека болницата била независна приватна и дека не соработувала со фондот. Претпоставувам дека и докторот работи така.


  Не можам да ти кажам на кого да веруваш индивидуално е тоа. Треба лично да се увериш за најсигурно. Секој си има свои проблеми свои искуства и мислења за докторите. Јас лично Стамболиев не би го препорачала во никој случај поради многу причини.
  Ќе ти пишам пп со неколку бројчиња и адреси од неколку ординации можеш да си избереш.
  Мене докорка Надица најмногу ми одговараше но, сега откако си отвори своја ординација не знам колку наплаќа.
   
 10. Ivanaina

  Ivanaina Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  3
  decki da ve zamolam dali go imate brojot na doktorot. Mitanovski od gjorce
   
 11. budala.sum-pa.sto

  budala.sum-pa.sto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  565
  Допаѓања:
  175
  каков бре пап 500, 1000, 1500, глупости, секоја жена има 1 пап во годината бесплатно, да си прашате таму кај вашите гинеколози да не ви земаа пари за џабе :o
   
  На Kejtovska, majaivan, encimenci и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. riba79

  riba79 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2010
  Пораки:
  148
  Допаѓања:
  23
  Пол:
  Женски
  Toa vazi ako tvojot maticen d-r raboti so sini kartoni,ako raboti privatno sve si plakas
   
 13. budala.sum-pa.sto

  budala.sum-pa.sto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  565
  Допаѓања:
  175
  мислам дека тоа нема врска, ама можда не сум во право, мислам дека секоја жена има 1 пап во годината бесплатно, без разлика кај одиш на гинеколог :^)
   
 14. Suzeto

  Suzeto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  260
  Допаѓања:
  13
  jas kaj mojot maticen si plativ 1000den.a za besplatno ima pravo sekoj,ednas godisno,lani pravev besplatno,ne vo ambulanta kaj maticniot nego vo bolnicata
   
 15. Lotus

  Lotus Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Jas pocnav da odam kaj Tihomir Zlatanovski i ako moze nekoja od vas da mi kaze dali ima odeno kaj ovoj doktor ili sto ste slusnale za nego
   
 16. marselakiko

  marselakiko Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 мај 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  mozam da vi kazam deka super ginekolog e dr,Jovanovski vo Remedika ,samo znaete privatno si e privatno za paket pregled pred 2 meseci kostase2800( kolposkopija,vag.eho i pap).
   
 17. sasko.biljana

  sasko.biljana Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Zdravo!Od koga gi procitav site vasi mislenja i iskustva resiv i jas da vi se obratam so moeto iskustvo.Neznam dali jas imam sreka ili nesto sl. no dosega sum odela kaj dvajca doktori(kaj edniot odam uste) i imam super mislenja za dvajcata.Prviot e D-r Filip Vanovski od "Histera" kaj kogo odev 2god. no poradi problemite koj sto gi imam(povisok stepen na lekuvanje) samiot toj me preprati kaj D-r Hadgi-Lega vo Remedika.I dvajcata doktori pokazaa golema strucna potgotvenost,griza za pacientite i sl.Cenite kaj dvajcata doktori se skoro isti so toa sto se se plaka na privatno.Vo "Histera" primerocite gi isprakaat na ispituvanje vo "Analizis" i "Mikrolab",rezultatite stasuvaat vo najkratok mozen rok(24-48casa a moze i poveke vo zavisnost sto se ispituva),potoa doktorot po telefon ve izvestuva za rezultatot i ako ima potreba od nesto poveke ve vika da dojdete kaj nego ili ako e samo za terapija vi ja kazuva na telefon.Kaj drugiot doktor e skoro se isto, so toa sto ispituvanjata se pravat vo nivnata laboratorija i ako ste nadvor od Skopje(kako jas)da ne se vrakate po rezultati,laboratorijata direkno gi prepraka kaj doktorot vo vasata istorija.Kolku se ceka za zakazuvanje ne bi mozela da vi kazam zatoa sto jas na sekoe odenje direktno dogovaram so doktorot za sledniot pregled.Vo slucaj doktorot toj den koga ste zakazale da e sprecen da ve primi,navremeno ve obavestuvaat.Cenite za pregled so vaginalno EHO se 1500den.,PAP-1000den.,mikrobioloski ispituvanja zaedno vo paket so bris od cerviks i vagina-2800den.,sekoj hormon po 700den.,spermogram za soprugot-1300den. i sl.Mislam deka cenite variraat i od toa dali ste nivni redoven pacient.Jas dobivam paketi na uslugi.
  Toa e se sto vo momentov mi tekna.Ako nekoj saka poveke informacii slobodno neka mi se obrati na LP,bidejki so site problemi koj sto gi imam vo ova pole mozam da stanam i strucen sovetnik!!!!!!!! :inlove: :inlove: :inlove:
   
 18. suzan-33

  suzan-33 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 март 2010
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  11
  Jas odam kaj Dr. Tase Cvetanovski raboti so plav karton i sum zadovolna od tretmanot.
  Ne dijagnosticira nisto od oko bez da se potpira na dobienite rezultati kako nekoi genikolozi koi ne bi skala da gi spomenam.
  A za Goran Dimitrov od Genikologija se soglasuvam i toj e dobar doktor samo sto tamu te preprakaat koga imas nekoj poseriozen problem i tesko se doaga do nego.Jas imam praveno pregled kaj nego pred nekolku godini i smetam deka e epten strucen i iskusen genikolog.
   
 19. IvanaIvanchica

  IvanaIvanchica Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 април 2010
  Пораки:
  257
  Допаѓања:
  80
  Јас да ви кажам право уште од пред 6 години сум кај доктор Глигор Димитров. Ми има правено операција, во Државна беше тогаш и цело време сум кај него. Сега е во Ремедика. Порано потешко се доаѓаше до него, ама сега е ептен лесно. Јас сум презадоволна. Секогаш се што треба ми има објаснето и никогаш не ми се појавил некој дополнителен проблем, така да искрено Ви го препорачувам на сите.
  Поздрав од Куманово ;)
   
 20. Suzeto

  Suzeto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  260
  Допаѓања:
  13
  kolku e vo remedika spermogram
   

Сподели ја оваа страница