1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење во јавност

Дискусија во 'Бебе' започната од BoaVista, 26 септември 2010.

?

Дали го поддржувате доењето во јавност?

  1. Да, но само доколку е дискретно

    167 глас(а)
    53,2%
  2. Да, не е важно дали е дискретно или не

    99 глас(а)
    31,5%
  3. Не го поддржувам воопшто

    34 глас(а)
    10,8%
  4. Сеедно ми е

    14 глас(а)
    4,5%
  1. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Jas doev 13 m i vo toj period,
    niednas, ama bas niednas ne doev vo javnost, ni diskretno ni indiskretno.
    Inaku sum videla doenje na javni mesta i toa vo skolski dvor, kup deca i vozrasni majkata so izvadena dojka nadvor go doese bebeto.
    Apsolutno sum protiv, ako ne u wc, znaci nehigiensko e i odvratno navistina, ima opcija avtomobil, sedni na sediste nadoj bebuska i prodolzi so prethodnite aktivnosti.
    Jas sekoe izleguvanje si go prilagosuvav sprema deteto, ili izleguvav na pokratko vreme ili go doev vo kola.
     
    На LadyC, Kitten, slobodka и 7 други им се допаѓа ова.
  2. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.992
    Допаѓања:
    166.694
    Пол:
    Женски
    Jas smetam deka ne postoi takvo nesto kako "diskretno" doenje na javno mesto. Diskretno doenje imas samo doma. Celiot toj proces na vadenje cicka, do mestenje na maloto pred da se pokries so marama e javen, i ne ja gledam potrebata od marama otkako veke se se videlo... sto kries?! Ili prvo se pokiras pa so nindza potezi odi procesot na mestenje...

    Doenjeto e najprirodnata rabota na svetot. I eden ubav soncev den ili mozda vrnezliv, koga ke imam moe dete ke vadam cicka sekade i sekogas koga ke bide gladno, zosto toa e moja obvrska i dolznost kako majka. Nema da mi cue koj gleda, zosto site videle cicka prethodno i ako e nekoj tolku drzok da zjapa i prevrtuva oci neka... Toa ke bide negov/nejzin problem, ne moj.

    Vo ovoj brz zivot deneska, koga ne site mozat da si dozvolat dadilki, gradinki, avtomobili, cuda i takvi mi ti strvari i ne retko roditelite se primorani da moraat da gi nosat malite so sebe dodeka izvrsuvaat dnevni obvrski, koga maloto ke pocne da place gladno za mleko, tie treba da zastanat i razmislat koj ke gi vidi i dali nekoj ke gi osudi? Koga posle nekolku dolgi meseci ne spienje po cela nok, bdeenje nad maloto i posvetuvanje na celoto svoe vnimanie kon nego, ke najdes vreme da sednes vo kafic i toa bas togas ke pocne da place... treba da napustis mesto za nekoj da ne se najde zasegnat od cickata tvoja? I vo celata taa guzva i brzanje da gledas da ne zaboravis se sto ti treba za maloto pa ke ja zaboravis maramata.. ne zasluzuvas da ispies kafe nadvor, zosto od okolu ke ti ja sirnat cickata? I kakvi se tie vi se molam recenici od tipot "site nea ja gledaa"... pa sto ima ja gledaat?! Dosle da pijat kafe ili da fakjaat seir? I od koga toa kaficite ne se za "mladi majki"? Treba li mladite majki od doma da ne izlezat zosto dojat? Zosto maloto saka mleko na sekoj pola saat, i deka sekoja majka ke go nadoi pred da izleze ama toa brzo potoa ke bara pak.. Ne vikam deka ke maftam cicka na site strani, ama nema da mu ja mislam dali da izvadam ili ne koga ke bide gladno.

    Ma daj. Mozete vie i podobro od ova. Celata moja pocit za slobodoumnite, a posebno slobodoumnite majki na forumov sto za nisto ne im cue osven za sonceto sto go cuvaat vo pregratka.
    Bratucetka mi dobi since pred 8 denovi za prv pat, posle mnogu teska bremenost. Ja prasuvam.. kako e da se bide majka? Mi vika.. ne mozam da ti opisam kolku go sakam. Mislite deka na nejzi ke i cue dali nekoj ke i vidi cicka vo javnost? Jas ne.

    I ne, pogresno e da se kaze deka samo balkanov e "zatvoreno opstestvo" za doenje vo javnost. Sekade niz svetov postoi toa.
     
    Последна измена: 18 август 2016
    На jacqueline.s, Kaetana, Gosh и 19 други им се допаѓа ова.
  3. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.228
    Допаѓања:
    30.388
    Пол:
    Женски
    Abe daj ne zafrkavajte. Jas sto dojam 2god ne smeam da odam na odmor na primer ako sinko saka da cica i do 3ta god? Samo prasuvam.
    Vadenjeto cicka,stavanjeto marama ne moze da trae vecnost be zeni. Vie kako film go napravivte i toa dolgometrazen.
    Drugo,ste doele li vo kola na +40? Jas da. Od vakvi pricini,sto ke recat lugeto okolu?I znaete li kako izgleda? Podobro da ne objasnuvam,samiot proces na taa bliskost na majkata i deteto doprinesuva da dvete osobi se potat kaj i da se,a ne na +40 vo zatvoren prostor,2m na 1.5metar. Kaj gladno place,uste poveke se voznemiruva od zeskoto i prostorot.
    Bravo za tie majki sto uspevaat toa da go izvedat.
    I pak ke ima komentari zosto si izlegla? Zasto moram da se prijavam vo zavod,mora da izvadam kniska,mora da otidam na lekar(so termin) da nabrojuvam uste?
     
    На jacqueline.s, Kaetana, eleni27 и 7 други им се допаѓа ова.
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.603
    Пол:
    Женски
    (y)(highfive)
    Se e kazano :bow:
     
    На Sunshine_1979, Girl-Rabbit, kjukli и 5 други им се допаѓа ова.
  5. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Jas na +40 stepeni ne ja vagam bebuska nadvor da znam umiram, kamoli da ja dojam na +40 vo kola.
     
    На anakonda88 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. mariatim

    mariatim Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2010
    Пораки:
    1.151
    Допаѓања:
    12.529
    Пол:
    Женски
    Oд дoсегaшниве муaбети мoже дa се зaклучи следнoтo:
    -Дoдекa дoите не смеете дa излегувaте(нити нa лекaр,нити пo нaмирници,нити билo кaде)
    -Дoдекa oстaнaтите гoсти јaдaт,пијaт вo кaфиќ/рестoрaн бебетo ќе јaде вo вц,кaде претхoднo некoј oд истите вршел нуждa.
    -Дa се види цицкa,е нaјсрaмнo и нaјстрaшнo нештo,пoсебнo aкo е ИЗВАДЕНА дa нaхрaни бебе.
    -Пoд цицaње вo јaвнoст се пoдрaзбирa вaдење нa цицкaтa и гoрдo пaрaдирaње зa сите дa јa видaт(дури и тие штo не сaкaaт,aмa етњ пoгледoт им бегa нaтaму)
    ...Дa дoдaдaм сaмo,дечкo и девoјкa јaвнo се шлaпaaт,фaќaaт,некoј се бoри зa прaвa нa геј пoпулaцијa,тaнги нa прoзирни пaнтaлoни,миничи дo пoд гaз вo сред бел ден,длaбoки декoлтеa сo и без грaдник.Дoењетo ли е зa срaм?
    Дa небидaм грешнo свaтенa геј спoмнaв кaкo пример штo дoењетo гo oсудувaaт,a не пa дa се пoддржи тoa.Немa врскa еднo сo др сaмo сaкaв дa кaжaм.ДАЛЕКУ сме ние oд светoт сo вaкви свaќaњa.
     
    На jacqueline.s, Kaetana, Gosh и 14 други им се допаѓа ова.
  7. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Mene voopsto ne mi bese prijatno da dojam vo javnost, ako nekoj moze toa da go pravi vo red.
    Odenje na lekar e edna rabota, a vo kafic e druga rabota.
    Kolku ke se zadrzite na lekar ne zavisi od vas, no vo kafic vie go odreduvate vremeto.
     
    На Dust, Daydream, LadyC и 7 други им се допаѓа ова.
  8. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    Да, точно тоа може да се заклучи од досегашните коментари. (facepalm)

    Јас знаете што заклучив? Тоа што сум го сфатила одамна - луѓето едноставно обожаваат да се чувстуваат навредени. Знаат и сами дека никој не ги навредил, но извртуваат зборови, се навредуваат и сами веруваат дека се навредени, па просто уживаат во таа положба. |-)
     
    На Lilit, Dust, LadyC и 6 други им се допаѓа ова.
  9. mariatim

    mariatim Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2010
    Пораки:
    1.151
    Допаѓања:
    12.529
    Пол:
    Женски
    Јaс личнo не се oсетив нaвреденa зaштo тoa е мoјoт стaв и кaжaв,пaк aкo дoјaм истo ќе биде.
    Сaмo немoже дa кaже некoј седи дoмa нaцицaј гo пa oди,влези вo кoлa дaј му,не oди у кaфич.Акo тoa се oк...у кaфич не сум oделa не рaди дoењетo штo е претемперaментен и се ќе биде aмa тешкo декa кaфе ќе испијaм...др,ќе гo нaцицaм дoмa aмa aкo цицa нa двa сaaти три,a не кoгa ќе му текне,ќе му дaдaм и вo кoлa aкo,aкo кoлaтa ми е нa двa метри,a не едвaј пaркинг сум нaшлa пa пешaчaм уште петстo метри и aјде чекaј трчaм нaзaд дa гo нaцицaм десет мин пa пaк нaзaд.Мислaм чaбе муaбетиве,секoј зa себе некa имa,некa oсети пa премa пoтребите oд дететo некa си прaви кaкo му oдгoвaрa.Мoетo цицaше дo 20м.јaдеше се и пaк кoгa ќе зaпнеше цицеее,цицеее.
     
    На Girl-Rabbit, bittersweet, kjukli и 5 други им се допаѓа ова.
  10. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.189
    Допаѓања:
    5.313
    Пол:
    Женски
    Зарем само тоа може да се заклучи? Колку само се изјаснивме дека ТРЕБА мајките да излезат, за нужни ситуации збор нема, дека има и прикриено доење ( колку што е можно), а јавна голотија, гради надвор, вулгарни миничи и вулгарно однесување ама баш никој не одобри, а и да имало таков дефинитивно е незабележлив. За вц-то па веќе не знам која не се згрози од мајкиве. Сега про секое одење во ВЦ муабетиве ќе ни излегуваат пред очи.
     
  11. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.228
    Допаѓања:
    30.388
    Пол:
    Женски
    A ako eve na primer UMIRAS? I nemas na koj da ostavis dete,zosto nemas nikoj? Ete mene mi se sluci toa. Zakazano na bolnica za intervencija vo 14c so MOJ TERMIN. Da ne pojdev? A imav infekcija na zasienata rana 2meseci po poragaj. Jas iskreno ne bi birala smrt,da ostavam dete samo,za edno doenje vo kola,vo javnost diskretno ili bilo kako.
    Ne znam koe e vaseto misenje.
     
    На Kaetana, zalosna, kjukli и 6 други им се допаѓа ова.
  12. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Kazav mialenje vo vrska so lekari, jas potencirav za kafici.
    Da dois vo bolnica e edna rabota, a da dois u kafana ili kafic e druga rabota.
    Bolnica e nuznost, a kafic luksuz. i ne doslo noz pod gusa da idan na kafe ili na kebapi na 50 stepeni, ne rekov deka biram smrt vo bukvalna smisla.
     
    Последна измена: 18 август 2016
    На Daydream и anakonda88 им се допаѓа ова.
  13. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.676
    Пол:
    Женски
    Dobro zborot i e +40, toa e vekje crvena zona, baska sto retko e kaj nas +40 :) a i nikoja od nas na odmor ne odi vo najzeskoto... Zborot e kolku i da e zesko, vo kola ne bi doela, pa makar i 30stepeni da e, vo kolata e povekje...
    Epten vo kola bi doela dokolku sum na mesto kade nemozam ni diskretno da dojam, toa i mi se sluci bev na infektivno i cekav red 2saati, sinko 2m, nadvor najzeskoto i morav vo kola da dojam, zasto normalno nema da go dojam nadvor na klupa... Vo kafic ne bi doela, go setav sinko i 2m koga imase, ama se organizirav, baska i ednata grada do 3m ja molzev i piese i od sise i cicase, pa taka i si odmolzuvav i nosev mlekce so mene. Kako i da e sekoja kulturna zena kje se organizira nekako, kje se potskrie so marama na plaza ili na dr javno mesto ako mora da doi... I jas sum za javno doenje, ama kulturno i diskretno.. doma sme svekor, svekrva, zolva, pradedo i nikogas ne sum doela pred site, sekogas i na sred rucek da treba da doev, ne doev pred site vo dnevna, si odev vo soba... Ama i ne mi smetaat i tie sto resile pred site da dojat so grada nadvor, nivno si e toa oni treba da se sramat, nekoj kje zjapa, nekoj kje im se smee, nekoj kje im rece, nekoj kje kjuti i nema ni da pogledne... Ne sme site isti so isto mislenje i toa si e toa...
     
    На Dust, zuto и Smizzy им се допаѓа ова.
  14. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.992
    Допаѓања:
    166.694
    Пол:
    Женски
    Значи везе нема муабетов со кафе и ќебапчиња на +40 степени со доење во јавност. Ама и да е така, колку само не е луксуз. Колку само после толку многу непроспиени ноќи и психичка измореност имаш потреба да излезеш, приквечер на слабо ветре, да го дотераш малото, да седнеш на кафе, да го ставиш на цицка и душа да пуштиш неколку минути, психа да одмориш. Да се напиеш од неговата смиреност и да се нахраниш од неговото срцебиење, а тоа да не е местото каде си по цел ден, и те убива монотонија и рутина.

    Една ствар е да не доиш во јавност зошто тоа лично тебе ти предизвикува непријатност па се прилагодуваш на ситуацијата, а сосема друга ствар е да не го праиш тоа ради некои си наметнати стереотипи од типот на "што ќе рече народ", им се гадело, сите ја гледале.. Е што? Не виделе цицка или не виделе мајка со распискано бебе? Светот ќе беше далеку подобро место за живеење кога секој би гледал во својот двор а не во туѓиот.

    Не ми е јасно, како оправдуваат хранење на тодлерот со смоки и јогурт пошто немаат средства за поквалитетна храна (коментаров на фб го прочитав) а во исто време ја осудува мајката што не можела да почека ред во тоалет па зела извадила цицка пред сите додека бебето премалувало од плачење. А што да праи? Да го остаи да премалува? Еве не знам... Како за себе секогаш ќе најдеме оправдување ама другите први сме да ги судиме.

    Внукот на дм уште нема 3 години, плаче да пие пиво и му даваат. Го хранат со бонбони и сладолед. Другарка, има ќерка 1 година, го израсна девојчето во задимени од цигари кафичи а има кој да и го чува дома. Која сум јас да кажувам како тие треба да си ги гледаат своите деца?

    Јас не би сакала мое дете да јаде бонбони и сладолед барем пред да има 5 год, ниту пак да му купам кинески играчки од Џамбо или кинеска облека. Ама...дали јас ќе можам да си го дозволам тоа не знам. И мене играчките од Џамбо ми се неприфатливи..ама сите не можеме да си дозволиме медицински...Не знам што утре денот ќе ми донесе, ниту ја знам животната приказна на оние родители што купиле играчки во Џамбо, и може во иднина јас ќе купувам таму исто така и ќе хранам мое дете со смоки и јогурт.

    За едно мора сите да се сложиме. Може да се дебатира без крај, ама секој родител го мисли и прави она што мисли дека е најдобро за своето дете.
     
    На Kaetana, Gosh, vitamina и 11 други им се допаѓа ова.
  15. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.389
    Допаѓања:
    34.213
    Пол:
    Женски
    Може за тебе е луксуз, за некого е сосема нормално. Така што...
     
    На Kaetana, zalosna, Annath и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Da, luksuz e koga imas bebe, doence, da odis na 50 stepeni u kafic ! Normalna pojava e da odis posle pladne da ispies kafe da poprais muabet i da gi sledis potrebite na deteto, a ne tvojata potreba da skitas i da se ligavis so edno espreso 3 saati na masa!
     
    На Dust, Daydream, Cka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.597
    Допаѓања:
    155.810
    Пол:
    Женски
    „да се лигавиш“
    „да скиташ“

    ...
    Таму нека ви е.
    (facepalm)



    Мајки, гледајте си ги бебчињата, сепак се заборава дека они се најбитни и они имаат потреби за храна кои мора да се задоволат веднаш зошто се работи за бебе, дете, кое има многу низок (скоро непостоечки) праг на толеранција. Љубопитнни и осудувачки погледи и зборови ќе има секогаш, во секоја ситуација. :l:
     
    На Kaetana, Gosh, Sunshine_1979 и 5 други им се допаѓа ова.
  18. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.228
    Допаѓања:
    30.388
    Пол:
    Женски
    A v bolnica bi doela,taka? Em ne sakas da dois vo javnost,em ne sakas vo kola zasto e zesko,em vo bolnica,tamu e privatno mesto?
    Kafic da,e luksuz,za nas majkite. Ne znam koja majka sedi poveke od 2c vo kafic,so malo bebe koe cica. Jas ne poznavam takva.
    Drugo,retki se takvite(jas licno do sega nemam videno takvi) koi sedat opusteno vo kafic/kafana,pa vadat cicka i dojat. Jas nemam videno takvo nesto,povtoruvam.
    I pak ke si go povtoram moeto mislenje,sum za doenje vo javnost no diskretno,i toa doenje ne podrazbira kafic/kafana za mene.
     
    На M&M и zuto им се допаѓа ова.
  19. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Jas koga odev vo bolnica nosev izmolzeno mlekce za malata.
    Poznavam majki sto dremat po 3 saati u kafic i na sekoj pola saat vadat cicka za da kjuti bebusot.
    Vo kola kazav deka sum doela.
    I posledno, neprijatno mi e od prostiov narod sto ne si go gleda svojot pat tuku bulja po cicki levo desno!
     
    На Dust, LadyC и anakonda88 им се допаѓа ова.
  20. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.676
    Пол:
    Женски
    Dobro jas edinstvena sum sto ne sum videla majka sto doi vo kafic? Sum videla na klupa, vo zoloska... Ama vo kafic onaka da si ja izvadi pred site ne sum videla... A moze e i do mene, ne zjapam mnogu mnogu, ne samo majki koi dojat, voopsto ne gledam po lugeto, nivna rabota, si gledam maz, dete i bas mi e gajle za drugite :)
     
    На Gosh, Sunshine_1979, Yowannty и 7 други им се допаѓа ова.