1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење во јавност

Дискусија во 'Бебе' започната од BoaVista, 26 септември 2010.

?

Дали го поддржувате доењето во јавност?

  1. Да, но само доколку е дискретно

    167 глас(а)
    53,4%
  2. Да, не е важно дали е дискретно или не

    98 глас(а)
    31,3%
  3. Не го поддржувам воопшто

    34 глас(а)
    10,9%
  4. Сеедно ми е

    14 глас(а)
    4,5%
  1. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Da be, koga odis vo kafic gledas samo u maz ti, nisto drugo ne ti pagja vo oci? Alal ti vera maco!
    Nekad kolku i da sakas da zanemaris nesto ti pagja vo oci. Normalno deka nema da buljam u cicka vo takva situacija!
     
    На anakonda88 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.729
    Допаѓања:
    72.633
    Пол:
    Женски
    Pa nikogas ne odime sami, odime po 7,8 luge drustvo, pravam muabet so niv, se zanimavam so sinko, nemam vreme za na strana ;) Ne sme klasicni setaci vo maalski kafici, obicno sme po kafani, etno sela nadvor od Sk, retko posle shoping sednuvame i vo City mall... :) Koga i da sednam nekade, ne zjapam, zatoa sto ili sednuvam mrtva gladna ili sednuvam navecer vo kafana so golemo drustvo. Kako bozem losa rabota e sto ne zjapam vo drugi luge, boze :D Zjapam ustvari da.. vo telefonot, vo drugi luge na facebook, moderno zjapanje :D
     
    На Gosh, zalosna, rose60 и 4 други им се допаѓа ова.
  3. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.143
    Допаѓања:
    147.357
    Пол:
    Женски
    Мајки дојте си кај сакате, сакате дискретно, индискретно, ич да не ви чуе. У осталом ако вам ви е пријатно и знаете како тоа да го изведете најдобро терајте даље.
    Ние што сеуште не сме родиле ќе си одлучиме на даље дали сакаме да доиме у јавност или не. Сигурно нема да ве прашаме вас или вие нас. :D
     
    На Dust, Kaetana, Gosh и 7 други им се допаѓа ова.
  4. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Ај шо читам мислења во кои жени се против, ок, ама од мајки кога читам :o
    Доев, дојам и ќе дојам каде треба!!!
    Доењето не е активност на жената, доењето е ХРАНЕЊЕ НА БЕБЕТО!!!
    И да, ИМА дискретно доење, без покривање со марами и чуда..
    Еве вака
    DSC_0030a.jpg

    Бебиња кои бараат кога било и каде било доење се оние на возраст во која не им е ни местото во кафичи и кафани, каде трештат музики и чадат цигари :nod:
     
    На ivi1987, glisa, Kaetana и 18 други им се допаѓа ова.
  5. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.983
    Допаѓања:
    166.601
    Пол:
    Женски
    Postoi cel proces na vadenje cicka, stavanje na pupkata vo ustata na maloto koja se naogja megju tvoite 2ta prsta od drugata raka, mestenje na maloto, koj sto ete recete trae samo nekolku sekundi, ili milisekundi seedno, ama cickata ne e skriena i toj moment e totalno i apsolutno krajno nediskreten. Potoa maloto ja otpustilo pupkata milion pati, pa baranje na istata, pa odnovo butanje kaj nego vo usta, pa ja saka..ja bara.. pa potoa ja nejke, pa molenje i tintrenje dodeka vo ednata raka e bebeto a vo drugata cickata..a bebeto gladno..dodeka povlece ja otpusta nekolku pati...i ti za toa vreme si sedis so cickava vo drugata raka... i cisto radi toa smetam deka ne postoi diskretno doenje vo javnost. Ama pak ke kazam.. toa e samo moe mislenje. Ama ako bas onie nekolku minuti dodeka bebeto e zalepeno na cicka definiraat diskrecija vo javnost.. ok, togas se slozuvaam, bez razlika sto pupkata neli se pokazala milion pati prethodno, odnosno cickata vo celina.

    @mariz duso, nemas potreba da se objasnuvas mila. Onie koi izgleguvaat so cel da izvrsat kompletna analiza na vreme i prostor, koj sedel do niv, koj karsi a koj vo sosednata bavca, koj izvadil cicka i koj piel espreso duri celi 3 saati i dali imal redovna stolica posle toa, nikogas nema da sfatat deka postois ti i jas i drugi kako nas, sto ne izleguvaat za drugite lugje tuku radi sebe. Ne deka nie ne primetuvame stvari, site nie sme od ista planeta. Ke primetis nesto sto ke ti predizvika frustracii ne deka ne, ke promrcis mozebi vo sebe mozda na glas, ke se nasmees, ke zaborais. Simple as that.

    So bebce vo letna bavca, na otvoreno, negde od strana pod debela senka, ili na izlet nekade seedno, ili ako nemas vreme i uslovi za podaleku, vo park pred zgrada, i toa ke uziva a i ti, a i sigurno ke ulepsas den na nekoe osameno dedence na klupa od karsi. :)
     
    На Gosh, do-re-mi, M&M и 7 други им се допаѓа ова.
  6. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Bas mi e gajle dali nekoj vadi cicki ili ne, ako sakate i goli setajte. Jas kazuvam licno za mene dali mi e prijatno da dojam vo javnost ili ne.
     
    Последна измена: 19 август 2016
    На anakonda88 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178
    Ti treba samo tenka pelenka,marama ili bilo shto tenko samo Eden del da Se prekrie ..nema filozofija. 18 meseci Ja doev malata I niednash ne mi Se sluchilo problem da mi prestavuva "diskretnoto doenje" a takov tip na luge sme shetachi,doma Se pribirame koga treba navistina da sme Po doma..Po vecinja nemalo potreba da Se butam oti diskretno sum Se prekrivala,podzavrtuvala ili spushtala maicata,koshulata(so edniot del)do "pred" usteto na malata dodeka sum Ja doela i nemalo nikakva shansa da Se vidi nishto..Drugo shto mi bilo bitno/najbitno lugeto okolu mene Ne sum Gi pravela da Se chustvuvaat "neprijatno"samo deka da dokazam ete imam pravo sega vo ovaa situacija I vo ovoj moment dojka na megdan da izvadam..ete za tuku taka revoltot da go iskazuvam mi e bezvezen oti Ne drzi voda.
     
    На anakonda88 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Smizzy

    Smizzy Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    852
    Допаѓања:
    4.150
    Пол:
    Женски
    Незнам зошто мене ме цитираш, кога кажав дека доев и дојам во јавност. Шетачи сме и ние, од прв ден со децата не се ограничуваме си го тераме нормално животот, гледам само кога сме излезени да облечам нешто практично за целиот тој процес да се одвива што полесно и побрзо, без да се гледа нешто повеќе од тоа што треба. А дали на тие што се околу мене ќе им биде незгодно кога дојам и не ме интересира баш, понезгодно е да слушаш гладно бебе како плаче.
     
    На Kaetana, rose60, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178
    @Smizzy ,nema nishto losho vo toa shto te citirav,nemav namera za gusha da se fatime :)..samo se nadovrzuvav na muabetot izmegu tebe I chlenkata so brojcheto(Ne I go zapamtiv nikot :$)kako I da e sega chitam na posledniov post deka I ti si za istoto"osetot":mm:
     
  10. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.222
    Допаѓања:
    30.272
    Пол:
    Женски
    FB_IMG_1472334798714.jpg Vo kontekst na muabetive....
     
    На ivi1987, jacqueline.s, MilaP и 15 други им се допаѓа ова.
  11. sagittarius989

    sagittarius989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2015
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    318
    Пол:
    Машки

    Неможам да ти објаснувам тебе, инаку да со цицка извадена надвор свртени мало ко дискретно накај зидот, а вц то не е смрдливо него си има посебен дел каде може да се завршат сите тие работи околу маливе деца опремено со целосна соодветна модерна опрема, поздрав, едуцирајте се мало ваља не идете сите од шутка со 19ка
     
  12. sagittarius989

    sagittarius989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2015
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    318
    Пол:
    Машки

    Значи да, работам во ултра модерен и луксузен ресторан и во женското вц има дел кој поседува опрема за преслекување, менување на пелени, дури и пелени има, дестилирана вода.....значи целосна опрема за сите тие неопходни работи и затоа ме чуди ова ии дури на нерви ми иде па ајде за мене така и така сум виде се и сешто алии овде има доста други гости...
     
    На anakonda88 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    A ima li eden vakov sreden prostor ili se povejce ??
     
  14. sagittarius989

    sagittarius989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2015
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    318
    Пол:
    Машки
    Има еден, тој ретко да се користи а што пак ќе ни се повеќе.
     
  15. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    Cim si videl kako majki dojat na masa pa mozi i zafatena e taa edna soba :^) pa mora majkata da go nadoj tamu posto ne mozi da ceka red
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. sagittarius989

    sagittarius989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2015
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    318
    Пол:
    Машки
    ваљда не до толку :)
     
  17. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    Hm ok :)
     
  18. sagittarius989

    sagittarius989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2015
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    318
    Пол:
    Машки
    ;)
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.729
    Допаѓања:
    72.633
    Пол:
    Женски
    Pa kazi be koj e toj kafic, da znam da sledno dete tamu da setam i da imam kaj da dojam ;) edno espreso kje ligavam, ama kje imam kaj da dojam!
    Inaku vo nieden kafic niz Skopjevo nema takov del vo wc-to, bar jas ne sum sretnala, osven vo City mall bednata mala soba 1x1 so edna fotelja i edno stolce..
     
    На MilaP и Girl-Rabbit им се допаѓа ова.
  20. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Кажи де кој ресторан е. Да си одиме таму.
     
    На MilaP, Girl-Rabbit, fairy88 и 4 други им се допаѓа ова.