1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.335
    Да, за бебиња кои се на доење, баш течна со златно жолта боја, е нормална.

    Да ели може и како со мрсулчиња низ неа, како со белки, линиички...
     
    На Kaetana, rose60, kallias и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Da, da, bas takva i kaj nas e stolicata tecna, vodena duri, so mrsulcinja ponekogas, denes kakase 5 ili 6 pati, ne znam ni jas tocno i posledniot pat koga ja presoblekov da vidam kolku e za da ja mijam i gi dignav nozinjata oti bese lom i kako fontana isshprica pravo u mene pa lom me napravi i mene i se okolu nas ]:)
    Inaku off topik da prasam i za jadenjeto, mojata denes e noon stop gladna, cica sto cica na pola saat, saat, ama ne i stignuva moeto mleko i koga i pravam ad ne znam kolku da i napravam oti ne znam kolku e cicala od mene i kolku i da i pravam lugje taa lakoma e i se jade i uste bara i place vristi i eve sega kje vi kazam samo sto jadese, cicase sto cicase i zaspa, za 15 min.stana pocna da place pak ja stavam da cica povlece 2 pati i vide nema vekje i pocna da se tegne da ja pluka dojkata, stisnav nekolku pati da vidam dali imam mleko nemase, samo edna kapka i tolku. I pravam 60 ml ad go ispi seto, ja drzam da zdrigne odma zdrigna i yste barase aj uste 30 go pie i toa i uste saka, zdriga i od toa i pravam uare 30 i celo go ispi i se smiri duri togas i zaspa. Eve ja sega se tegne nesto vo son sekoja vecer taka pravi, kako da r'ze nesto ispusta nekoi krici, stenka.....:whew:
     
  3. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.335
    На толку какање детето не е гладно.
    Доколку само навечер даваш дохрана, спореди дали и преку ден, кога е само на цицање полни пелени.
    Или пробај со водичка/чајче како би реагирала, односно дали би заспала и од нив.
     
    На Kaetana и kallias им се допаѓа ова.
  4. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    72.661
    Пол:
    Женски
    Inaku ako bebinjata placat ne znaci deka se gladni celo vreme koga placat. Nemojte kako edna majka a se razbudese i zaplacese bebeto odma ad mleko, caj, cicka mu butase, detevo bukvalno spiese i jadese nisto drugo. Ako se tolku mali baraat vnimanie, galkajte, zborete, setnete gi niz sobi, a ne a zaplace mleko :^)
     
    На rose60, zuto, Kaetana и 2 други им се допаѓа ова.
  5. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Ja setam, ja galkam i zboruvam, taman rabota stom zaplace samo cicka sa mu buram ili odma ad da mu pravam, znam jas kako treba, edno izrasnav vekje, no ova e sosem drugo, prvoto dete pak ic ne mi jadese uste od ragjanje, mnogu malku piese mleko, se so molenje i do den denes e ist, a so ovaa gledam deka saka se da e na cice i se si e gladna, tolku stalno sto ja stavam na grada duri nema vreme da mi nadojde mleko i zatoa i pravam i ad vo slucaj koga vidam deka stvarno nemam ic mleko, a toa e 2 do 3 pati vo tekot na 24 casa i dete vristi place za jadenje, stom se najade odma se smiruva i znam jas tocno koga e gladno, a koga go boli mese...
     
  6. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.335
    Бебуш е веќе пркнат малку од малку, веќе можеш и плачењето да и го распознаваш а и грчењата/покретите.
    Штом бебето бара, а немаш, секако дека нема гладно да го оставиш. добро е што не си се откажала целосно од доењето и понатаму инсистираш првен на таа опција, а со тоа и стимулираш понатаму да надојде млеко, а потоа кога веќе нема нудиш ад.

    Се додека постои оваа стимулација ќе имаш и млеко. Макар и капка да капе, не се откажувај и првен нуди ја неа потоа ад, како и што правиш до сега.
     
    На zuto и kallias им се допаѓа ова.
  7. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Normalno, prvin ja stavam na grada pa posle ako nema skroz nisto i taa mi bara uste i place togas i davam ad, a ako zaspie i e mirna nekoe vreme nisto, podocna pak na grada dodeka ima mleko, ama stom e povekje vreme na grada togas nemam tolku mnogu. Najdobro mi e koga si iscica i od dvete gradi i posle 2, 3 casa pak cica, togas imam povekje mleko, a na sekoj pola saat jok... :(
    Nokjeska sme samo na doenje, stom se budi ja stavan na draga i zaspiva i pak posle stom se razbudi i edno 12 casa nema ad samo doenje, a preku den i davam ednas do dva pati, deka saka cice po cel den....
     
  8. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.224
    Допаѓања:
    30.312
    Пол:
    Женски
    Јас ќе κажам паκ спρотивно исκуство. Бебе имав(сега е батκо :))најмиρно. Сеκогаш κога ќе заκенκаше,ќе се вознемиρеше,јас му давав да цица. И во κуќава κаκо да немавме бебе. Додеκа се маали,не се оставаат да изгладнат,да "поплачат" κаκо што не учеа постаρите,зашто се вознемиρуваат бρзо и после ништо не ги смиρува. Благодаρение на нашето цице,еве и ден денес заспиваме со него,се смиρуваме и уживаме еден со дρуг.
     
    На zuto, Kaetana, kristina.k и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    А што ко ќе заспива по неколку минути цицање да пробам да го будам или не? Домашниве ми велат само со цице в уста бил ама знам дека не е најаден веднаш штом ќе заспие па ко ќе се разбуди бара. И ко ќе се закашла многу се плашам многу му тече тој трга лакомо, веднаш го вртам надолу преѓе се закашла син стана во лицето.
     
  10. rose60

    rose60 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.753
    Пол:
    Женски
    Ne go budi neka si spie
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  11. rose60

    rose60 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.753
    Пол:
    Женски
    Isto taka toa e tvoe dete majka mu si kako ti kazuva srceto odvnatre kako osejkas taka mislam dobro e so baras sovet si prasuvas da, ama sepak ti si taa so e so nego ostavi tie tvoite domasni so sakat neka zborat sepak ti si go sozdala rodila i ti ke go gledas toa dete ti mu si se, ti najdobro znaes jas i mn drugi mozeme se da pisime ne mora da go pravis toa so ke pisime sekoj ima mislenje tvoe e ti znaes ,i mene mi velea budi ne go budi pa mu davas celo vreme pa vaka pa taka pa jas si go ostavav da se naspie taman zaspalo pa neka si spie koga ke stani ako bara arno ako ne ne za toa vreme odmori si taa dusicka❤
     
    На Kaetana и kristina.k им се допаѓа ова.
  12. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Јас додека заспиваше ќе ѝ ја потегнев градата полека демек ѝ ја земам, и малава ќе продолжеше да цица. Така до одреден момент, додека не се комираше. Ако заспиеше цврсто, ја оставав.
     
    На N.Kety, zuto и kristina.k им се допаѓа ова.
  14. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.335
    Таа финта до денес ни пали. Потерала спие...но штом се мрднам за да ја легнам почнува да влече како млеко да не видела.
    Како страв да и е ќе ја оставам во креветче, па нормата да ја извади:rofl:.
     
    На Mariangel, zuto, Girl-Rabbit и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Сега и спие со града во уста. Сабајле почнува да ќенка и ја земам со нас на кревет на цице. Може да се деси два саати да е така со цицката во уста а си спие. Од кревет не можам да станам за на работа... А се поместам почнува да влече ко луда...
     
    На kristina.k и danichap им се допаѓа ова.
  16. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.737
    Пол:
    Женски
    Ако заспие за неколку минути буди го обавезно, тргај града, гмечи увце, прај што ќе прајш буди го, не е доцицан сигурно, кај толку мали бебиња и по пола саат знае да трае цицање.
     
    На danichap и kristina.k им се допаѓа ова.
  17. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    Дали ако не можам да измолзам значи дека нема млеко ко ќе се доиме? Сакав да пробам да му дадам да видам дали ќе бара пак веднаш ама многу тешко ми оди се измачив со 10мл.
     
  18. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.335
    Не значи. Некои доилки не можат ниту капка да измолзат а бебушот си цица и полни пелени, спие, расте нормално.

    Не се води по меките гради или обидите за измолзување.
    Следи ги пелените на бебето, дали одкако ќе се нацица е смирено, си заспива.
     
    На rose60, Kaetana и kristina.k им се допаѓа ова.
  19. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    @danichap денски е се во ред смирен е и ко ќе спие и буден ама навечер мака имаме се на цице е. Инаку кака и мочка редовно, утре сме на контрола ќе видам и како напредува. Фала за одговорот.
     
  20. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Ни рачно ни со пумпа можам да се измолзам.
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.