1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Навечер не ќе да е заради млекото или глад. Баш пролактинот навечер е највисок. Можно е да се грчеви или ќенкавост пред заспивање.
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  2. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Jas moram da kazam deka vcera cel den bevme na cice, na 2-3 casa mi barase da jade, cicase i odma zaspivase, sto znaci ja drzi sita 2 casa stom ne place i duri sinokja za zaspivanje i napraviv 60 ml Ad od koi pola mi go bljucna, zatoa sto cicase na pola cas, 1 cas i snemav mleko, sekoja vecer taka mi pravi, preku den spie i cica na 2, 3 casa, a navecer e pocesto i me isprazne skroz i uste bara i zatoa i pravam i Ad, taka i sinokja samo sto ja izbanjavme, bese mnogu gladna placese, se nacica i uste barase i morav da napravam ad i posle zaspa edno 4, 4.5 casa spiese i posle nokjta se budese i pak na cice ja stavav na 2 casa i ete i denes sme samo na cice :clap: se nadevam deka i e dovolno moeto mlekce stom se smiruva posle sekoe cicanje i si zaspiva :!:
     
  3. Neodlucna

    Neodlucna Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    1.051
    kalias колкаво е бебето? Собирам искуства јас и ова твоево со додавање на ад пред спиење ми се свиѓа ( колку и да ме негираат за кажаново) дека знам како е 2 години ноќе да се буди на саат-два
    :@:) Затоа мислам тоа што порано треба да се пресече но кога е тоа порано? :^)
     
  4. mama89

    mama89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    9.331
    Пол:
    Женски
    @kallias срцка ти сигурно подобро знаеш второ ти е,но 60 мл нели е многу за мали бебиња како нашиве?мислам јас поима немам колку мл би требало да речеме ако бебебето на ад само колку мл на оброк би требало за бебе до 1 мес а колку за 2,3,4?? Инаку ние вчера небевме умнии ,од 16 до 1 ноќта на цицка на 15 -30 мин бевме пукнав од нервирање...цица цица 15 мин од деснава заапие се одмузувам од левава околу 40-50 мл додека се одмузам еве го се ококорило отвора муцето како риба и со главчето напред назад хаха цица во воздух ајде на тато го давам да му даде од шишето одмузено а со шишето борба водиме додека го фато го нејќе ем томи типи е што е како мајчина брадавица и додека фати 5 мин борба.и така дурии во 1 се намири цел ден не заспа и спиеше до 5 .се радував на почетокот на 3 саати точно јадевме спиевме ама немаа си менуваат како сакаат.
     
  5. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Vo vtornik kje pravi eden mesec mojata bebushka. Inace ne deka ne sakam jas po cel den da ja dojam, znam, macno e, ama jas nemam mnogu mleko, pijam sto vekje ne i tolku e, ne proizveduva povekje fabrikata :doh: ama i tolku sto imam jas sum radosna, bolje ista nego nista :!: 8)
     
  6. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Ne e mnogu src, mojata za 4 dena kje pravi 1 mesec i da ti kazam deka pie i po 100 ml od vestackoto, koga e nnogu gladna, ne se nacicala ko so treba i da vides kako pieee kako da ne videla mleko 2 dena, a koga cica nemam pojma kolku ml cica; poubavo mi e mene koga si cica samo ama so da pravam koga nemam mleko tolku mnogu, taka i za prvoto i eve i za ova tolku mi proizveduva fabrikata so da pravime....
     
  7. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.223
    Допаѓања:
    30.304
    Пол:
    Женски
    Ех по година и 4месеци,нам ни се јави проблем. И покрај интензивното цицање на син ми,мене од нигде никаде левата града ми се втврдна,денес ме боли,синко го ставам да цица на неа,но изгледа каналите се запушени и не сака да омекне. Денес ставив листови зелка,искуство од други мајки што би можела да направам да се смири состојбава.
    Утре закажав и на лекар.
     
  8. rose60

    rose60 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.753
    Пол:
    Женски
    Mastitis si dobila ,na doktor ke ti stavat inekcija ke ti se otvrdni a kanalite ke gi dupnat ke teci pak
     
    На LaDyDoLl му/ѝ се допаѓа ова.
  9. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.742
    Допаѓања:
    72.652
    Пол:
    Женски
    Jas fativ na pocetokot so temperatura visoka i cefaleksin mi prepisaa mislam, a inace si olesnuvav so banjanje so potopla voda i se odmolzuvav i plus sinko cicase, za den se srediv. Ako nemas T brzo kje se sredi mislam...
     
    На LaDyDoLl му/ѝ се допаѓа ова.
  10. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.223
    Допаѓања:
    30.304
    Пол:
    Женски
    Немам Т ама тврда ми е и послабо млеко тече од неа а синко си цица од неа.. Ставам топли облоги,се туширам,мааалку ми олесна,но ми е страв до утре. Ме чуди на која основа се направи,немам прекинато со доење или сл.промена.
    Фала ви мајки.
     
    На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.742
    Допаѓања:
    72.652
    Пол:
    Женски
    Moze samo po sebe si se zapusilo kanalce nekoe i iako cical bebus od toa kanalce moze ne se vlecelo, pa si ostanuvalo mlekce tamu... So menstuacija kako si? Da ne probuvate za vtoro bebce, pa da ima nesto :D znam i taka moze da se poremeti nesto...
     
  12. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.223
    Допаѓања:
    30.304
    Пол:
    Женски
    По 14 месеци пρв пат добив минатиот месец,наρеднава недела очеκувам да добијам. Ќе видам утρе што ќе биде.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  13. mama89

    mama89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    9.331
    Пол:
    Женски
    Цицаме од вчера и од леватаа :party::party:(poolparty)
     
    На zuto, Kaetana, tincemajmunce и 4 други им се допаѓа ова.
  14. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.742
    Допаѓања:
    72.652
    Пол:
    Женски
    Bravooo majcee :clap:
     
    На Kaetana и mama89 им се допаѓа ова.
  15. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    voopsto NE, jas prvite 5-6 meseci nemozev ic da izmolzam edvaj 20 ml a sinko samo na cicanje do napolneti 6 meseci bese i si napreduvase super.... posle 10tiot mesec jas uspevav da izmolzam veke dobra kolicina na mleko,zosto taka neznam,ama ne odi po taa logika,ako ne mozes da izmolzes deka nemas mleko.
     
    На Kaetana и kristina.k им се допаѓа ова.
  16. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Леле и јас прошлиот месец добив, и сега треба да добијам секој момент. И коинциденција или не - и јас имам мака. На десната града ми се направи блистер (веројатно беше тоа)... Ама детево уште во лебдечка положба што не цица... Па си мислам дека се направил од лоша положба. Земав стерилна игла за да го средам. И покрај тоа болка страшна имам, плус и на левата града. Па некако си го поврзувам со добивањето.

    Дали вие што редовно добивате по породувањето имате болка во брадавиците пред да добиете?
    Значи пак сум со ланолини, со стегање заби додека дојам, а и детево има лоша навика да си игра со градата додека цица, си ја штипе, гребе... И згора на сѐ, вчера цела вечер беше ќенкава и спиеше со нас со цицка во уста, и мислам дека уште толку решето ми ја направи десната... :(
     
  17. mama89

    mama89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    9.331
    Пол:
    Женски
    Главава цеел ден ме боли ми пукаа...не памтам од кога не ме болело глава ама еве денес ме кинее...што можам да се напијам??
     
  18. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Ibuprufen ili paracetamol
     
    На mama89 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Каетана, јас добив одма после породување, ама немав некои проблеми, мислам дека не ми влијаеше тоа на доењето никако. А во цели 17 месеци доење два пати ми се има случено болка како на почеток на доење. Ѕвезди броев. Не можам да кажам на што се должеше тоа. Јас мислам периоди на синко со забите...ама којзнае.
     
  20. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Чаре за болката? Или сама од себе помина?
    Можно е и да ме има стискано со непцата во спиење, ѝ растат и неа забите...