1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.228
    Допаѓања:
    30.388
    Пол:
    Женски
    Топли облоги на местото(шише наполни со колку може потопла вода),листови зелка и почесто нуди ја таа града. Само бебето може да ја омекне. Може да е некое каналче запушено или лоша постаеност при спиење.
    Ако дојде до висока тт,целосно здрвување-на матичен.
     
    На Kaetana, coconaut и *Ѕвездичка* им се допаѓа ова.
  2. *Ѕвездичка*

    *Ѕвездичка* Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2016
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    302
    Пол:
    Женски
    Ќе дополнам само топол туш, лесна масажа и домолзување после секој подој.
     
    На coconaut му/ѝ се допаѓа ова.
  3. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.915
    Допаѓања:
    135.516
    Пол:
    Женски
    Dali vnimavate da ne jadete jagodi dodeka doite?? Jas denovive jadev na nekolku pati ne mi e tolku malo bebeto 8m e ama znam deka ne se preporacuvaat za vreme na doenje
     
  4. *Ѕвездичка*

    *Ѕвездичка* Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2016
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    302
    Пол:
    Женски
    Толку проблеми имаме со кожичката што веќе незнам што да јадам...не јадам кикиритки, ореви, бадеми, лешници....не јадам млеко, месо, јајца...не јадам портокали, лимони, цитрони...на јагоди не ни помислувам
     
    На M&M му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.252
    Допаѓања:
    124.608
    I jas ne jadam jagodi a i cokolado.
     
  6. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.915
    Допаѓања:
    135.516
    Пол:
    Женски
    Kolku sto mozam da vidam tebe ti e malo bebceto ne bi jadela ni jas na tolku malo. Mojava demek 8 pa si vikam vajda nisto nema i sega za sega nema reakcija
     
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. fairy88

    fairy88 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    1.504
    Допаѓања:
    7.490
    Па како растат бебушите мислам дека може постепено да се враќаме во нормала со исхраната.Ќе се пробаш еднаш и ќе следиш да не има некоја реакција.Сепак за луто,цитрусни овошја би избегнувала до крај.
    И кај мене бебето е мало и затоа уште внимавам со исхраната,ама после месец два би почнала по малку да јадам грав,леќа....се разбира умерено.Оти како што јадам сега место да се хранам поздраво,јас се исхранувм со месо и нездрава храна...се што е здраво е забрането.
     
    На Vincent му/ѝ се допаѓа ова.
  8. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.915
    Допаѓања:
    135.516
    Пол:
    Женски
    Jas citrusni jadam uste od pocetok odnosno sekoe dabajle pijam ceden portokal vo kombinacija so citron limon i sl. Ne sum imala problem od niv. Za poteska hrana i jas izbegnuvav na pocetok. Za jagodite mi bese sube deka se alergeni dosta
     
  9. fairy88

    fairy88 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    1.504
    Допаѓања:
    7.490
    Па гледаш,секое бебе е различно.Моето е многу осетливо и се што јадам или пролив или грчевиви му предизвикува.Внимвам и пак некогаш му направам проблем.Пробај да апнеш неколку јагоди,ако не пројави реакција јади без проблем....
     
    На M&M му/ѝ се допаѓа ова.
  10. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Јас од сам почеток јадам СЕ. Апсолутно од ништо не се лишувам, благо, солено, овошје, се јадам со мерка, нормално. И кафе пијам по 2 дневно и газиран сок понекогаш пијам и јагоди јадам, грав, грашок, леќа, се си јадам, лимон секое сабајле со топла вода пијам и ете веќе 6 и пол месеци се доиме, малата нема реакција на ништо до сега од ни една храна што ја внесувам.
    До детето ли е, до организмот ли е, не знам, ниту гледам дали смее ова, дали смее она да се јаде при доење, важно нашата мома си напредува супер, до сега нема ниту еднаш настинато и мама е среќна и задоволна заедно со неа.
     
    На crazylady, Arien, mama89 и 3 други им се допаѓа ова.
  11. fairy88

    fairy88 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    1.504
    Допаѓања:
    7.490
    До бебето е Калиас.Јас забележав дека од кисело,млечни производи му правам пролив.Грав,зелка и потешка храна му прави јаки грчеви.И кога ќе собереш се на крај, јадам само ориз,компири,леб,салами,месо....салата што јадам, исто од патличаните ако изедам повеќе пак му прававам проблеми и тоа пазам да не претерам.
    Оволку тешко со ова пазење на исхраната не ми било.Се сум ненајадена и тоа што можам да го јадам ми е без апетит...оти ми е скиснато од едноличноста на храната :puke:
     
    На kallias му/ѝ се допаѓа ова.
  12. *buggle**

    *buggle** Активен член

    Се зачлени на:
    15 април 2016
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    vie uste ste malecki i jas na pocetokot odbegnuvav kafe,grav,zelka gazirano,nemavme mnogu grcevi ,i postepeno krajot na 4 mesec pocnav poleka se da jadam i nemavme nekoj promeni i nie sme samo na doenje, moze e do dete, sepak,niekoga imame zapek jas jadam kompot i vednas utredenta mi se iskaka.
     
  13. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Секое дете е различно, но поголема е веројатноста да не му е ништо од храната отколку да му е. Мој совет - јадете сѐ, па ако приметите дека нешто смета исфрлете го од менито, а не исфрлајте намирници само од муабет и превентивно. Сепак, се работи за здрави намирници (овошје и зеленчук) кои го збогатуваат менито на доилката.
     
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Син ми имаше грчеви од млеко и чоколадо
    Докторката од "Соба за доење" имаше пишано дека храната не влијае на грчевите, може само да го смени вкусот на млекото.
    Или на пр. лута пиперка ако јадете капсацинот ќе се излачи преку млекото, па можно е млекото да смени вкус а и бебето да добие пеленски осип.
    Јас јадев се, но забележав дека особено кога пијам млеко и јадам чоколадо бебето има страшни грчеви.
    Ги исфрлив од исхраната 3 месеци (толку колку што траеа и грчевите)
     
  15. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Majki mlekoto skroz mi prekina :( i ona malku sto go imav sega go nemam .. Postoi li nekoj nacin da dobijam mleko pak ili nema nadez :( ? Inaku imav nekolku stresovi po red nedelava i eve denes cel den malata e na cice i se gladna e .. I dadov 30 ad , pak gladna , i dadov uste 30 i pak bese gladno .. Se na se ispi okolu 120 ad sabajleto .. I na sekoe sledno jadenje se slucuvase istoto :( moze li da mi e od stresovite ? Sovet ? :(
     
  16. Girl-Rabbit

    Girl-Rabbit Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2015
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    918
    Пол:
    Женски
    http://tvoebebe.com/DOENJE/kako-do-poveke-mleko
    Imas dobri soveti tuka
     
    На CrazyGirl15 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Првите неколку месеци не јадев. Подоцна пробав по некоја и бидејќи не се случи ништо сега си јадам нормално. Опасноста мислам дека е од але.реакција. Но штом е пробано и не се јавила нема причина ради која би се лишувала од нив.
     
    На M&M му/ѝ се допаѓа ова.
  18. maja.mitrova

    maja.mitrova Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    166
    Da ve prasam nesto mamicki, deteto mi e 4 nedeli.poslednata neda posto ima grcevi saka da e saml na grada I ne me iscicuvaa, tuku lakomo cica 5 minuti duri I se zakasluva I posle zaspiva I mi bara na sekoj saat , saat ipol. Imate nekoj sovet?
    I plus da ve prasam, site mi vikaat jadi za da imas mleko a jas saml sum mnpgu zedna I pijam mnogu voda I sok a apetit nemam bas. Mora li da jadam na sila?'sakam da go dojam. Do sega deteto suoer napreduva a apetitot mi e ist od poragaj
     
  19. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.228
    Допаѓања:
    30.388
    Пол:
    Женски
    ^ Моρа да јадеш за тебе,а не за да имаш млеκо,за твоето здρавје,сила да можеш да ги завρшиш обвρсκите дома и со детето. Тρеба да внесуваш повеќе κалоρии,затоа што бебето тρоши многу κалоρии од тебе. Но,тоа не значи деκа тρеба да јадеш κаκо слон,туκу напρави си ρедослед по малκу,но повеќе пати во теκот на денот и тоа да биде ρазновидна хρана овошје,зеленчуκ,месо...
    Можеш и да си пρашаш матичен да ти пρепише неκои таблети за апетит.
     
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  20. bella24

    bella24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2014
    Пораки:
    563
    Допаѓања:
    789
    Леле женички знам дека е добро да имаш млеко но дали ова ми се случува само мене? Тече млеко денес од двете гради цела сум лом мокра спаваќа дури и претерано може да е, сестрите ме гледаат викат супер си. Башка бебка од прва фати си цица си шмука еднаш од една града за 3 часа од другата затоа што се најадува од едната. Но во меѓувреме и таа ,,исцицаната,, е пак полна и цврста и пак тече од неа. Дали и вас ви беше вака на почетокот и до кога трае ова вака? И ме боли брадавицата од првите два дена кога бебка шмукаше колострум па потоа напразнп,мачкам ланолин и тоа ќе помине наскоро или? 100прашања имам извинете,пресна мајка нели де :)
     
    На SamovilkaH и *Ѕвездичка* им се допаѓа ова.