1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. SpangeBob

    SpangeBob Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    1.267
    Пол:
    Женски
    Епа пρесна мамичκе да ти е здρавои живо чедото! ;)
    Сосем е ноρмално да си лом од млеκо, особено на почетоκ. Моето бебе е една година и јас сеуште носам влошκи за гρади, зошто уште ми тече млеκо... мачκај ги бρадавиците ρедовно, веднаш после доење и ќе помине за бρзо. Внимавај да биде шиρоκо отвоρена устата на бебенцето κога ја ставаш гρадата, за да не те боли. Што повеќе да е ставена гρадата внатρе во устето...
    Оκолу тρетиот месец се сρедува лаκтацијата, се изедначува побаρувачκата со пρоизводството на млеκо за бебето и тогаш гρадите стануваат меκи и полесно е. Не тече толκу!
    Со лесно!
     
    На Kaetana, ZojaP, Girl-Rabbit и 2 други им се допаѓа ова.
  2. *Ѕвездичка*

    *Ѕвездичка* Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2016
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    302
    Пол:
    Женски
    Да, така е на почеток додека да се стабилизира лактацијата :). Пошто имаш обилно млеко, пази да го исцицува целосно, ако не домолзувај, да не добиеш мастит. За болката мачкај ланолин, а можеш и ладни облоги од лист од зелка. И најбитно е да видиш дали бебето правилно ја фаќа брадавицата додека цица, за да не те направи рани. Ти посакувам успешно доење :)
     
    На Kaetana, M&M и bella24 им се допаѓа ова.
  3. macunka

    macunka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2012
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    204
    Пол:
    Женски
    Леле и мене ми е исто,имам мн млеко,бебе цица од една 10 минути,јас не знам дали се нацицува,а ако го ставам и на друга града после повраќа,а и се научи да заспива на града па сега не знам дали и се цица или и се спие кога бара града
     
  4. bella24

    bella24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2014
    Пораки:
    563
    Допаѓања:
    789
    Леле исто и кај мене ама цуца 15 до 20 минути и после заспива и пак бара за едно 10 мин а коа ќе фати не сака да само ќе шмукне и пак се пренесува во сон. А мислам дека и е доста пошто сестрите ми кажаа дека нема дохрана овие 24часа шѕо значи дека е доволно. Нели повраќа доста му е
     
  5. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Кога ви заспиваат бебушките на сред цицање правете компресии.
    Стиснете ја дојката да потече млекце, ќе се разбудат и ќе продолжат да цицаат.
     
    На Kaetana, DigY и Girl-Rabbit им се допаѓа ова.
  6. Wanna.be.mum

    Wanna.be.mum Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    988
    Допаѓања:
    1.009
    Пол:
    Женски
    Mamicki jas sum nova mama i sakam da ve prasam vie so carski rez koga vi dojde mlekce?
     
  7. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.690
    Допаѓања:
    72.588
    Пол:
    Женски
    Mislam nema mnogu vrska toa, sto povekje na grada da mu dades do znaenje na ogranizmot. Jas iako prirodno posle 3 dena stanav kako Pamela vo gradite :D ogromni so ton mleko, a predtoa 3 dena nemav ni kapka, stiskav nistooo, sinko me vlecese, a gradite izdisani nemase nisto (alcno krupno bebe bese), pa i vo bolnica mi vikaa ako neka vlece, taka kje nadojde mlekoto... :) kolku vreme si porodena?
     
    На Girl-Rabbit му/ѝ се допаѓа ова.
  8. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски

    Мислам дека е од организам до организам.Јас добив млеко утредента одма и детето почна одма да напредува на килажа,а од таа што беше до мене во соба исто со царски,во иста ден породени.После 5 дена си замина од болница и сеуште немаше млеко.Меѓутоа се сретнавме на вакцина и ја прашав ми кажа дека и надошло млекото и дека малото и е на е доење само.
     
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  9. *Ѕвездичка*

    *Ѕвездичка* Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2016
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    302
    Пол:
    Женски
    На петти ден.
     
  10. MissDior

    MissDior Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    1.182
    Допаѓања:
    10.085
    Мојата малечка има скоро 9 месеци, почнав да осеќам во градите вишок млеко бидејќи и заменувам подои со оброци. Се надевам телото само ќе се прилагоди на намалената "побарувачка":D После 9 месеци успешно доење, на почетокот со потешкотии да се научиме двете, веќе ме фаќа жал за периодот што следи на намалување на доењето и сведување на минимум. Знам дека тоа е нормален тек на работите, но пред 9 месеци некој да ми кажеше дека толку ќе уживам во доењето немаше да верувам.
     
    На Kaetana и zuto им се допаѓа ова.
  11. ines.h

    ines.h Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    1.689
    Допаѓања:
    18.856
    DEVOJKI VIE STO DOITE,DAVATE LI PRIHRANA? SO STRAV KE ODAM NA PEDIJATAR DA NE NEMA KACENO NA KIL.
    A JADE REDOVNO MOCKA I KAKA REDOVNO
     
    На SamovilkaH му/ѝ се допаѓа ова.
  12. SamovilkaH

    SamovilkaH Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2012
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    2.037
    Пол:
    Женски
    Не се плаши мами, ќе ти каже педијатарот дали треба дохрана или не.Ако бебчето не плаче и не кака зелено значи е се океј.Опушти се и гушкајте се со бебушката.
    Јас имам бебе од 2 месеца, го дојам цело време, дури и кога ќе закенка или кога ќе има грчеви.Не гледам на саат.Еве го машала за еден месец качи 1200.Уживај и не се нервирај, само опуштено и бебето супер ќе си напредува.
     
    На Cka, Sunshine_1979 и ines.h им се допаѓа ова.
  13. mama89

    mama89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    9.331
    Пол:
    Женски
    Јас ниту еднаш не дадов. А бев царскиби буквално првите 2дена немав ни капка,му даваа во болница со шише,ја пак го ставав на града тоа токми муцки ,... земав да се молзам едвај 10 мл од двете гради за 2саатти,десет-десет колострум злато е тоа одма на бебуш,па потоа 20,па 30 упорна бев цел ден на пумпата,топло ставај,пиј чај и гледав гледав клипови слики како да го наместам да фати ,и си фати и дома си отидовме и си цицаше,еве 6мес си цица и супер напредува ниту еднаш не реков да купам АД ,,за секој случај,, бидејќи тоа ,,за секој случај ,, ќе дадеш ВО СЕКОЈ СЛУЧАЈ! ЗАТОА НЕ.Ако си мочка,полни пелени не се грижи,јас сеа неможам ни 5мл да измолзам ,градите меки,но млеко знам дека имам бидејќи синко цица,голта се гледа,и бебето колку шо ќе исцица ниту една пумпа нема да измолзи ;)
     
    На Kaetana, zuto, SamovilkaH и 2 други им се допаѓа ова.
  14. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.903
    Допаѓања:
    135.217
    Пол:
    Женски
    Jas pocnav da ja dojam odma vo bolnica normalno i davaa dohrana tamu ama veke vtoriot den se poveke i poveke mi nadoagase mleko. Doma samo na doenje prodolziv
     
  15. Dollyy

    Dollyy Активен член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2016
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Majki dojam triipolmesecno brbe.Smeam li mleko da pijam? Prethodno ne piev posto mi kaxaa deka moxe grcevi da mu.napravi na bebeto...
     
  16. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.216
    Допаѓања:
    30.178
    Пол:
    Женски
    Можеш,слободно. Но,не претерувај,кажуваат дека ствара запек.
     
    На Dollyy му/ѝ се допаѓа ова.
  17. LoVeR

    LoVeR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    1.046
    Mamicki sto praktikuvate da ne jadite dodeka doite ???
     
  18. sunshine2015

    sunshine2015 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2015
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    4.488
    Пол:
    Женски
    Истата дилема и јас ја имам само се прашувам ова смее или не смее. . Грав, грашок, леќа, цитрусни плодови тоа знам не треба а за други работи нека дополни некоја поискусна мама.
     
  19. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.216
    Допаѓања:
    30.178
    Пол:
    Женски
    Дρ Јулија во Соба за доење,советува деκа хρаната нема ниκаκво влијание вρз млеκото,затоа што многу мали κоличини се κонцентρиρаат во истото. За луто знам деκа не моρа да се пρетеρува,луκ и цимет влијаат за пρомена на вκусот на млеκото. Тρеба да се јаде ρазновидна κалоρична хρана,овошје и зеленчуκ пρед се. Е сега сето ова не е пρавило,доκолу забележите пρомена κај бебето од неκое јадење,напρавете пауза,па по неκоја недела пρобајте паκ.
     
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Dioora

    Dioora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2014
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    311
    Мајки, доите ли кога имате температура? Нешто настинав и качив малку температура. Највисока 38. Се чувствувам онака омалаксано, без везе. Влијае ли тоа на млекото?