1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Jas imav tt pred nekoe vreme i pediatarot mi rece nevlijaelo toa da i davam slobodno, se razbira dokolku ne pies nisto.
     
  2. macunka

    macunka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2012
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    204
    Пол:
    Женски
    Mamicki sto salati jadete sega?
     
  3. kelebeim***

    kelebeim*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2015
    Пораки:
    533
    Допаѓања:
    1.335
    Пол:
    Женски
    Jas samo od domati i tek tuk i morkovi:) Citam krastavica/zelka/kromid/piperki ne, pa samo toa mi preostana. Si varam pcenka navecer i mnogu mi e ubava:)
     
    На Dioora му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Јадете сѐ... Па и да се "смени" вкусот на млекото, од каде знаете дека нема да му се допадне на бебето? А за грчеви, пробајте прво, па после редуцирајте исхрана.
    Овој период ви треба богато мени, а не да кратите здрави намирници кои само "можеби" ќе направат грчеви.

    На крај, бебето пак ќе има грчеви затоа што е тоа нормална појава, само вие ќе бидете поуморни и понапнати оти сте само на компир и ориз.

    Баш е пожелно да се дои во вскви случаи. Во млекото се лачат имуни фактори, па со што и да се справува мајката, му предава имуни фактори на детето преку млекото. Ако е некоја заразна вироза, доењето нека е со маска.
     
    На Girl-Rabbit, Kitten, ines.h и 4 други им се допаѓа ова.
  5. LUCERKA

    LUCERKA Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    5.370
    Пол:
    Женски
    Zosto nesmee krastavica da se jade procitav pogore nekade?
     
  6. macunka

    macunka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2012
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    204
    Пол:
    Женски
    Jas cat pat i krastavica i piperka i kromod ke kasnam ama po mn malku, sekade pisuva jadete ovosje i zelencuk,a posle ne jadete ovosje citrusno,ne so vlakna,zelencuk ne zelen stvarno veke ne znam sto da se jade
     
  7. macunka

    macunka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2012
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    204
    Пол:
    Женски
    Мами ме искина главава три дена по ред,вчера се напив парацетамол,ми помина малку и после тоа пак продолжи да ме боли,смеам ли да се напијам и денес пак?
     
  8. LUCERKA

    LUCERKA Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    5.370
    Пол:
    Женски
    Paracetamol smeesh
     
  9. macunka

    macunka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2012
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    204
    Пол:
    Женски
    На LUCERKA му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Парацетамол и ибупрофен се дозволени со доење.
     
    На macunka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. maja.mitrova

    maja.mitrova Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    166
    I jas sao go dojam. Cicana 2'casa sega. Ako ima grcevi saka celo vremw da e na cice. Vekw smw mesec I nekoj den. Od pocetok non stop.imase zolta kaka. Sega znae vo nekoe peleno da bide zolto zelena? Toa znaci nesto??
     
  12. SamovilkaH

    SamovilkaH Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2012
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    2.037
    Пол:
    Женски
    Тоа може и да е ако си јадела ти нешто зелено, не мора да значи дека е гладно или настинато.Еве бебушкава моја два три дена кака зелено, денес почна жолто.Ама добро напредува и не плаче.
    Значи бебушките до 3 месеци се чистат така да не е страшно ако некогаш какне и зеленко со жолто или само зеленко.Уживајте во цицањето, гушкајте се и ќе биде се океј.
    Ве гушкам јас сега, имајте си убаво денче :*
     
    На maja.mitrova му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ines.h

    ines.h Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    1.689
    Допаѓања:
    18.856
    Puknav od nervi ,samo zaspiva na grada pa posle gladno i nenaspano,oti koga ke go ostam na krevet kukata vo vozuh leta od pistenje
     
    На maja.mitrova му/ѝ се допаѓа ова.
  14. maja.mitrova

    maja.mitrova Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    166
    Aj ke istraeme, ovie se slatki maki... posle koga k porasnat so ne ceka.. hha
     
  15. LoVeR

    LoVeR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    1.046

    najstrasno nesto so slusnav e cokolado da ne se jadi, a jas ne mozam da ne kasnam denot :(
     
  16. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.514
    Пол:
    Женски
    Можеш да си јадеш чоколадо во нормални количини. Се избегнува само поради тоа што содржи супстанца слична на кофеин, или може да има додаден кофеин, па бебето да биде нервозно. Јас си јадам, пијам едно кафе и да не ми се собере многу гледам. :)
     
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  17. mama89

    mama89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    9.331
    Пол:
    Женски
    Искрено мислам нема влијание многу храната. Јас првите 4-5 месеци јадев секој ден сендвичи и после тоа чоколадо големо и кока кола. Бебето немаше никаков проблем со грчеви. Потоа почнав да сум на Ун диета и јадам повеќе овошје зеленчук исто мака немаме и цитрони и портокали и саси вода некогаш си правам
     
  18. Girl-Rabbit

    Girl-Rabbit Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2015
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    918
    Пол:
    Женски
    Моето бебе е скоро 3 месеци и цица преку денот на 2 саати некогаш на 2,5.Навечер почна да спие по повеќе по 4 а вчера и 6 саати.Кога цица му давам и од 2те гради и цица одприлика по 5 мин од града.Обавезно се успива кога му давам од првата града и цица активно првите 2 мин и после 3-4 мин повеќе ја држи градата во уста од што цица.Дали правам нешто погрешно и кога бебињата почнуваат да цицаат на повеќе саати оти вака мислам само на цице е по цел ден и неможам работа никаква да фатам
     
    На ines.h му/ѝ се допаѓа ова.
  19. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Не ја менувај градата на 5 минути, нека ја исцица едната до крај за да дојде до покалорично млеко. Ако заспива пробај да ја потегнеш градата како да ќе ја вадиш или прави компресии за да го одложиш заспивањето и да цица што подолго.
    Јас дојам најчесто една града на еден подој.
    А тоа дека по цели денови виси на цице...не сте единствени. Првите месеци кај повеќето е така.
     
  20. Dioora

    Dioora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2014
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    311
    Мајки, јас доста качив килажа во бременост, околу 25кг па сакам да почнам со некоја диета. Лето иде, треба да се расоблечеме... Кога ке помислам ми се темни. За на плажа воопшто не ми се ни размислува.
    Сакав да почнам со ун диетава па мислите ли дека ке има влијание на количината на млекото? Јас и онака немам премногу. Ја дохранувам малата ама не би сакала и тоа малку да го снема.
    Имам слушано муабети дека жена што дои несмее диети, заради млекото. Држи ли вода муабетов?