1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.252
    Допаѓања:
    45.661
    Пол:
    Женски
    Доено бебе нормално е да не кака и до 10 дена.
     
    На Kaetana, Girl-Rabbit и TutiFuti им се допаѓа ова.
  2. maja.mitrova

    maja.mitrova Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    166
    Moze li da mi dadetw sovet..ovo moevo ne saka da cicq koga sedam, samo kogq stoqm I setam. I mnogu w nemiren kogq cica, se trgnuva, gleda na site strani. Neznam kako da napravqm da se nacica I em toj najaden em jas poslobodna...
     
  3. Верче4

    Верче4 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    И моето така прави многу е немирно кога цица како со сила одвај незнам зошто така како да се борам со него и на крај незнам дали е најадено некој совет би бил добредојден.
     
    На maja.mitrova му/ѝ се допаѓа ова.
  4. marince87

    marince87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    160
    Мајка по ова што ми го кажуваш имаш млеко за извоз :clap: Колку што те разбрав не цица туку се измолзуваш, така ? Пробај ставај го на града навечер така успано да видиш дали ќе фати. Ако не бива пробај со максимум еден вечерен оброк АД млеко колку да си дадеш време да ти се наполнат градите. Поздрав
     
  5. џунџуле

    џунџуле Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2016
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    1.481
    Пол:
    Женски
    Јад се одмолзував после секој подој поради запушен канал. Бидејќи вадев повеќе млеко од што му е потребно на бебето, и повеќе млеко се лачеше. Е сега сум во состојба на хиперлактација која стварно не знам како да ја средам.
    По мое искуство, бебуш штом си е мирна, не си плаче, и измолзуваш уште сега толку, имаш млеко повеќе од доволно и немаш потреба за измплзување.
    Ако ти се полни градите после подој, измолзи само малку колку да се олесниш.
     
    На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
  6. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.481
    Допаѓања:
    33.233
    Пол:
    Женски
    ти благодарам на советот
     
  7. a.c.k.a

    a.c.k.a Популарен член

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    608
    Ne cica voopsto,nokno vreme probuvam dodeka spie ke povlece dva-tri pat I se trga pa vednas siseto e do mene I si prodolzuva ne se budi nikako,denes e dobro sabajle se izmolziv 210ml pa taka imase skoro za dva obroka,pa pred da odime na svadba uste 160ml se izmolziv,I sega koga se vrativ uste 190ml,I veke e vreme za spanje, dobra nok :)
     
  8. SpangeBob

    SpangeBob Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    1.267
    Пол:
    Женски
    Малце офф ама ве молам аκо знае неκој да ми κаже. Дали панцеф е оκ со доење? Немам κого да пρашам денес!
    Фала!!
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Мислам дека е ок, особено ако се работи за поголемо детенце, кое не е само на мајчино млеко. Ако е доенче, тогаш јас лично нe би пиела. Инаку убаво е да се избегнува доењето во периодот еден до два часа после земањето на лекот. Инаку цефалоспорините се безбедни за користење при доење, ама и тоа земај со резерва.
     
    На Kaetana и SpangeBob им се допаѓа ова.
  10. Tinushka

    Tinushka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    4.895
    Пол:
    Женски
    Мајки како е можно повторно да ми надојде млеко ,кога ќерка ми не цицаше воопшто и го изгубив млекото пред 6м?
    Утрово ми беше мокра мајцата и кога притиснав имав млеко?
    За што станува збор или да посетам лекар ?:sweat:
     
  11. macunka

    macunka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2012
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    204
    Пол:
    Женски
    Јас пиев панцеф и доев,одобрено ми беше и од педијатар и гинеколог
     
    На SpangeBob му/ѝ се допаѓа ова.
  12. NanaMia

    NanaMia Популарен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    2.938
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки. Ептен сум тазе, 4 дена. Да прашам за измолзување. Си цицкаме на три четири саати убаво. Во меѓувреме камен ми стануваат градите. Дали треба да се измолзувам со оглед на тоа дека си цицаме редовно?
    Можда цица она ама може јас иам и повеќе млеко. Ве молам за совет :|
     
  13. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Кога ќе ти се стврднат одмолзи малку колку да ти олесни. Може да биде и проблем ако се преполни, нема да сака бебето да "фати" бидејќи поспоро се активира рефлексот за отпуштање млеко кога се така преполни.
     
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  14. NanaMia

    NanaMia Популарен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    2.938
    Пол:
    Женски
    Исто заборавив да напоменам, странично на градите имам како грутки. Читав нешто дека помагаат топли облоги или пак туш и да се масираат на тие места кај што има. Искуство со овој проблем?
     
  15. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Облоги од ладни листови зелка (малку ќе ги истолчиш за да пуштат "сок"), потоа туширање со топла вода пред доење (или само топли облоги на градите), а веднаш после доење ладни облоги.
    Обаевезно одмолзувај ако ти се преполнуваат, или давај му на бебето да цица, така ќе се поштедиш од создавање грутки.
     
    На Kaetana, Girl-Rabbit и џунџуле им се допаѓа ова.
  16. NanaMia

    NanaMia Популарен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    2.938
    Пол:
    Женски
    Се одмолзив по малце. Сега туш, па ќе видиме. Изгледа ќе треба почесто да ја хранам, на саат ипол, ама мг е спанка. Ја расоблекувам за да се разбуди, абер нема. Иначе фала ти за советите :inlove::l:
     
  17. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    @NanaMia можеш и полубудна да ја доиш, бебињата имаат таква способност :)
    Нема проблем мила ;)
     
    На Kaetana, LadyC и NanaMia им се допаѓа ова.
  18. Slow18184

    Slow18184 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2015
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    916
    Пол:
    Женски
    Може ли да се користат капки од семки на дива кајсија кога се дои?
     
  19. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Мајки и ние сме тазе 6дена..Синко си цицеше добро..На 2-3часа но по многу време по 1 час секако цица..Мене некако многу ми стои или нормално е..А денес еве цел ден сака да е на града ке го ставам ке се нацица ке заспие ке го ставам во креветче 10мин и пак сака цел ден вака ми прави..Незнам што е проблемот..Некој совет нешто..
     
  20. fs-fs-fs

    fs-fs-fs Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    809
    Допаѓања:
    800
    Пол:
    Женски
    Женски малиот има 12 дена , до денес цицаше на 3сати , денес бара на 2. Дали е возможно да ми се намалило млекото до сега една града му беше доволна сега од двете цица и бара на 2сати . Некој вакво искуство и за колку време ви се полнат градите со млеко јас мислам дека за два сати моите се малку полни и не му стига ;(