1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. Smizzy

    Smizzy Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    852
    Допаѓања:
    4.150
    Пол:
    Женски
    Кога ќе се роди, стомакот на малото е колку цреша, па орев, па кајсија, јајце итн. Не ти се намило млекото, само си расте бебето и бара повеќе :) ако се полни пелените немај гајле;)
     
    На Kaetana и Girl-Rabbit им се допаѓа ова.
  2. NanaMia

    NanaMia Популарен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    2.938
    Пол:
    Женски
    Исто и ние денес. 7 дена сме,. Не спиеше од 7 до 15ч, и цело време цице., што на саат, што на пола, цицне, дремне пет мин и пак будна. Среќа што е мирна. После три спиеше до пет, цицна малце и пак кома. Еве уште спие. Јас идам на тоа да давам кога ќе посака, неможам да ја бранам, јаде раце, се нервира
     
    На Избришан профил 156253 и blessed.an им се допаѓа ова.
  3. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    @NanaMia и ние исто со спиењето еве сега цицна и кома е си спие..:)
     
  4. NanaMia

    NanaMia Популарен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    2.938
    Пол:
    Женски
    Веќе втора тура и е, цицаше пак измеѓу и уште е кома. Уште саат ќе ја оставам па да се бањкаме. Оваа вечер ќе се шетаме по собите:sweat:
     
    На Santaa и blessed.an им се допаѓа ова.
  5. Asiana

    Asiana Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2015
    Пораки:
    424
    Допаѓања:
    938
    Пол:
    Женски
    Да си го пишам и јас мојот проблем. На почетокот доењето одеше супер си се будеше на време и си цицаше, пред неколку дена не сакаше за жива глава да ја фати десната града на која брадавицата ми е помала. Почна многу слабо да цица и спиеше по многу саати. Со сила пробував да го разбудам и будењето траеше по пола саат. Ќе го ставам на града одма заспиваше по15 мин. А доколку не го разбудев можеше да спие и по4-5 саати. Ми западна детето.
    Не знаев што да правам и зедов една кутија аптамил го користам по два пати на ден а останатиот период го дојам ама само од левата града десната не сака да ја смисли,пишти се нервира ако го ставам и само прави фати пушти, изгледа не може да ја фати убаво. Завршив дури и во болница поради температура и грозница бидејќи градите ми се преполнија а бебуш не цицаше доволно. Сега десната града ја одмолзувам и му го давам млекото. Се извинувам за долгиот пост. Ако има некоја за совет, секој совет би бил добредојден.
     
    На Избришан профил 156253 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. NanaMia

    NanaMia Популарен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    2.938
    Пол:
    Женски
    Да си земеш силиконска брадавичка за таа града која немаш испакната брадавица? И јас неам брадавици уопште, па од почеток сме со силиконски, немаме проблем. А за будење, ке го раскопчаш, така кај мене се буди ако спие повеќе
     
    На Избришан профил 156253 и Girl-Rabbit им се допаѓа ова.
  7. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    @NanaMia исто ке сме и ние вечерва ама тоа е додека пораснат малку така ке е нека се само живи и здрави..:) @Asiana. Исто бевме и ние првите два дена во болница не го ставав на десната града бидејки неможев да се свртувам на таа страна и потоа не сакаше да ја фати бидејки му беше тешко бидејки градата беше преполна и каналите запушени па почнав да се одмолзувам малку да ми омекне градата и да се отворат каналите малку се мачевме додека фати ама сега е добар прави по малку проблеми но джсе трудиме по малку..Пробај и ти може ке ти успее и тебе..:)
     
  8. Asiana

    Asiana Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2015
    Пораки:
    424
    Допаѓања:
    938
    Пол:
    Женски
    Пробувам секој ден по неколку пати го ставам прво така па со силиконска ама не сака, со силиконската повлекува неколку пати и се трга и пишти на цел глас. Се одмолзувам неколку пати на ден мека е ама пак не сака. Не знам се разочарав се беше добро на почеток. @blessed.an. За колку дена се привикна на таа града?
     
  9. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Еве веке 2 дена и сеуштемака мачиме му треба едно 10 мин додека ја фати плаче ама не попуштам денес полесно ја фака 3 ден ни е денес но сепак на другата му е полесно..Но почесто го ставам на десната за да се привикне @Asiana
     
    На macunka, Girl-Rabbit и Asiana им се допаѓа ова.
  10. NanaMia

    NanaMia Популарен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    2.938
    Пол:
    Женски
    @Asiana како поминавте синоќа? Ние од шо на пола саат сакаше да цица, до три ме измори, земи ја од креветче, цицне, стави ја. ... И ја земав кај мене на кревет, цицка у уста, цицаше шо цицаше и си спиевме така на цице до 7, се наспав барем и јас и она
     
  11. Asiana

    Asiana Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2015
    Пораки:
    424
    Допаѓања:
    938
    Пол:
    Женски
    Исто само од левата цицаше, а десната ја одмолзував и му го давав млекото. Ќе видиме денеска ќе гледам да бидам поупорна за да ја фати и десната, вака тешко е и многу време се губи со одмолзување и на крај се ненаспана сум. Ќе пробувам ако не сака ќе мора така да продолжиме :sweat:
     
    На NanaMia му/ѝ се допаѓа ова.
  12. NanaMia

    NanaMia Популарен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    2.938
    Пол:
    Женски
    Бевме на контрола денес, моево прасе 240гр покачено, доктор вика до 150требало за 4дена да е. Е ај де де, знам викам, ама сака, плаче за цице, си бара. Ми рече чајче да и давам ако треба, ама битно помалце од подој до подој да нема под два саати. Незнам како ќе бидеме, ќе мора да се проба,жал не жал. Инаку добра си е се друго
     
    На Girl-Rabbit, Asiana и LadyC им се допаѓа ова.
  13. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    @NanaMia. Најмалку два часа да има поминато од подој до подој така..? Леле ние сме на секои 10-15мин ако не му дадам цело време ке плаче
     
    На Избришан профил 156253 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.599
    Пол:
    Женски
    Abe kakvi dva casa
    Bebe cica kolku saka koga saka i kade saka
    Sinki toa znae dali pominale eden ili dva casa
     
    На Избришан профил 156253, Kaetana, Girl-Rabbit и 6 други им се допаѓа ова.
  15. NanaMia

    NanaMia Популарен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    2.938
    Пол:
    Женски
    Да, дека неможе претходното млекце да се свари и има мака во стомачето и плаче
     
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.599
    Пол:
    Женски
    Toa vazi za ad vestackoto
    MaJcinoto mleko se vari mn brzo i zatoa brzo i ogladnuvaat doencinja

    Placat site bebinja od koliki grcevi
    Koi traat 2-3 meseci gore dole
     
    На Kaetana и Rabbit им се допаѓа ова.
  17. NanaMia

    NanaMia Популарен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    2.938
    Пол:
    Женски
    Вчера така докторката ми кажа, јас не сум компетентна да кажам сама
     
  18. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.252
    Допаѓања:
    45.680
    Пол:
    Женски
    @NanaMia во право е Џои, бебе што цица не се гледа на саат. Многу пати овде сме пишувале дека бебето цица кога сака, каде сака и колку сака и сите што сме се придржувале на ова сме имале успешен доенечки стаж. Бебето може и на 15 мин. да сака да цица и ќе му дадеш зошто ако во првите 3 месеца напредува многу после почнуваат да стагнираат со килажата. Значи не може бебе што е на доење да биде дебело бебе. Околу врората недела почнуваат и грчеви, а бебето во тие моменти ќе бара утеха кај тебе и тоа преку цицањето и тоа е најнормално. И многу други феминки ќе ти го потврдат ова од искуство со доењето, а во денешно време за жал се што ќе ти кажат докторите треба со резевра да го прифаќаш, пак ќе кажам за жал. Биди среќна што бебето сака да цица и не му го зкратувај тоа задоволство со гледање на саат.
     
    На Избришан профил 156253, Kaetana, Girl-Rabbit и 5 други им се допаѓа ова.
  19. NanaMia

    NanaMia Популарен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    2.938
    Пол:
    Женски
    Фала Ви за советите :l:
     
  20. Santaa

    Santaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    357
    Пол:
    Женски
    Nie sme sekoj den taka, preku den ne spie ili spie 15min i posle e na cice celo vreme. Nakaj 19 vekje zaspiva i se komira do kaj 00, cica i si prodolzuva,pa se budi na 2-3 saati za cicanje. Go banjqm pred 19 mu olesnuva i za sekunda zaspiva stom go stavam na cice :)