1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.691
    Допаѓања:
    72.588
    Пол:
    Женски
    Ооо добро ептен си тазе ти :)
     
    На LadyIvvy му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Акo веќе му стaвaш цуцлa, првo фaтете си ред сo цицaње. Сегa мoрa дa цицa пoвеќе зa дa ти нaдoјде млекo убaвo зa пoтребите нa бебетo, a пoсле aкo сaкaш дaј му цуцлa. Сегa мoже цуцлaтa дa те зезне, дa не цицa дoвoлнo и дa не кaчувa мнoгу нa килaжa, штo не мoрa дa знaчи декa ќе се случи. А oд цуцлaтa бaш и немa фaјде некoе, oсвен мoментaлнo смирувaње. Сaмo ќе гoлтa пoвеќе вoздух пoрaди шмукaњетo нa прaзнo.
    Зa силикoнските брaдaвици некoјa спoмнa декa ќе му се гaделo нa бебетo oд кoжa кoгa ќе ги исфрлите oд упoтребa - сaмo дa кaжaм, немa врскa, син ми пoсле двa месеци цицaње сo силикoнскa успешнo си цицaше и без неa. Бебињaтa си имaaт рефлекс зa цицaње, a aкo им се гaдеше, немaше дa прифaќaaт ни шише сo цуцлa, ни цуцлa лaжaлкa.
     
    На Kaetana и LadyIvvy им се допаѓа ова.
  3. LadyIvvy

    LadyIvvy Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    572
    Допаѓања:
    772
    Epa toa de,momentalno smiruvanje koga e najadeno a place, a nema vrska so namaluvanje na kilaza ako mu davas cucla toa e momentalno zalazuvanje neli sekako pak mora da si jade deteto ,eve jas davam i sise i sucla i grada nudam pa fala bogu nakacuva na kilaza
     
    Последна измена: 26 септември 2016
  4. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.691
    Допаѓања:
    72.588
    Пол:
    Женски
    Znam dve majki taka, ednata do 10m se molzese. So svoi oci vidov, a go stavase bebeto na grada, a mu ja piknese bradavicata pravese faci za povrakjanje bebevo i toa nemase ni dva meseci. Zavisi ete ima razlika od bebe do bebe. Ova ic ic nemase cicano od sam start od bradavicata..
     
  5. pocetna

    pocetna Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    138
    Дали на брадавичките ви се има појавено бела точка како гнојче насобрано?? Што како го третиравте? Има ли некоја вакво искуство?
     
  6. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Sitni skroz beli kako bubulicki? Jas imav takvi i gi stiskav i izleguvase belo i od togas mi se nemaa pojaveno. Toa bese pred da se porodam, togas mi se pojavija, a gi srediv koga se porodiv ;)
     
  7. LadyIvvy

    LadyIvvy Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    572
    Допаѓања:
    772
    Kazete mi koi silikonsi bradavici se najubavi imam edni mnogu se meki bebeto ja fati cicna no nemozese da prodozi da cica se odlepuvase mnogu bese meka go.nervirase....kakvi da zemam k kade da najdam potvrdi i i pomali
     
  8. pocetna

    pocetna Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    138
    Едно само малку поголемо од бубуличка. Да бидам искрена и јас го стиснав ама страшно болеше, по две недели еве пак ми се појави и прееска го стиснав не ме болеше многу. Од него излезе нешто налик на цврста гној, а на тоа место ми остана дупка :(
     
  9. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    E togas drugo da ne e tvoeto? Moeto ne bese golemo i toa imav nekolku sitni sitni mali takvi....
     
  10. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Јас кога имав ранички и пупките ми беа испукани користев силиконски брадавици на Медела, задоволна сум.
    Тебе зошто ти требаат?
    Не практикувај често да ги користиш, ќе го навикнеш бебето само така да цица.
    Ако имаш мака со брадавиците, користи ги додека да се средат, потоа тргај ги.
     
  11. bruno.com

    bruno.com Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2014
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    254
    Пол:
    Женски
    Mi dojde mlekoto gradite mi se zeski i izdueni.Bebe cica i se molzam so rakata no ne pomaga.ajde nekoj sovet
     
  12. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.888
    Она што мене ми кажуваа, прво намали овие два три дена со течности, истиснувај рачно млеко пред подој, никако после зошто се стимулира повеќе. Почесто под топол туш директно кон градите и наведната да висат и да капат за да не се запуши некој канал..кај мене беше вака паника ме фати ама 2-3 дена траеше среќа.шѕом осетиш дека креваш темп одма бебето на града да исцица или под туш молзење малку
     
  13. LadyIvvy

    LadyIvvy Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    572
    Допаѓања:
    772
    Ramni.mi se nemoze da fati.kade mozam tie da gi najdam i ako.moze slika da gi vidam? :)
     
  14. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Еве ги моите.
    Од Германија ми ги донесоа ама и кај нас ги има на Медела, провери во Зегин.
     

    Прикачени фајлови:

    На LadyIvvy му/ѝ се допаѓа ова.
  15. K.Mari4ka

    K.Mari4ka Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2011
    Пораки:
    1.457
    Допаѓања:
    1.559
    Пол:
    Женски
    Јас ги имам на чико ама и мене ми се одлепува по некое време ама јас ја држам со прстите и он си цица, кога си прави пауза од цицање ќе ја избришам да биде сува и пак ја ставам. Пробај дааж ја измиеш со жешка вода пред да ја ставиш поубаво се лепи. Ваква е мојата само месо боја и друго паковање.
    Screenshot_20160927-224544.jpg
     
  16. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Кога почнаа вашите дечиња да ди факат ред..Ние сме 6 недели и сеуште кога на 3часа кога на 15 мин кога на 1 час..Штом почне да плаче а најаден никако не се смирува освен на града и мислам од тоа ред неможе да фати..Цуцла не сака никако..
     
  17. џунџуле

    џунџуле Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2016
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    1.481
    Пол:
    Женски
    Одмолзување колку да ти олесни, топол туш помага, зелка на градите, и обавезно ладни облоги писле подој или молзење. Ако кренеш т одмолзувај почести и зелка свежа ќе ти помогне.
     
  18. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Син ми го доев 20 месеци и никогаш не фати ред.
    Го доев кога сака, колку сака. :)
     
    На Kaetana, Asiana и zuto им се допаѓа ова.
  19. LadyIvvy

    LadyIvvy Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    572
    Допаѓања:
    772
    Kazimi dali. E dovolno tvrda i dali lesnonja fakja, me jnteresira i kolku e ispaknata dali e mnogu?
     
  20. LadyIvvy

    LadyIvvy Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    572
    Допаѓања:
    772
    Koja cena se ovie?