1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    Da ne ti e nauceno vo race,patem da prasam bradavicite na pocetok me bolea i prekinaa,eve sega pak,D3 kapkite sto se za koskite pomagaat li?
     
    На blessed.an му/ѝ се допаѓа ова.
  2. џунџуле

    џунџуле Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2016
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    1.481
    Пол:
    Женски
    Јас со ланолин се мачкав и многу ми помогна.
     
    На butterfly* му/ѝ се допаѓа ова.
  3. *Ѕвездичка*

    *Ѕвездичка* Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2016
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    302
    Пол:
    Женски
    Тогаш во прашање е само карактер - сака да биде блиску до тебе и убаво му е кога го држиш :)
     
    На simona_darijan, Girl-Rabbit и blessed.an им се допаѓа ова.
  4. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно е блистер. Имав два пати, многу е болно... блистерот настанува од доење во лоша положба тоест лош фат на града. Внимавајте на положбата. Давајте на бебето да цица од таа града иако е болно. Запушеното каналче заради задебелената кожа на брадавицата мора да си најде излез. Јас го мачкав со кокосово масло.

    Никогаш не фати ред. И да фатеше некој ред, за брзо го менуваше. Уживајте го секој ден иако е различен, не си трошете време за воведување редови.

    Не се работи за глад. Особено што пиша дека одлично напредува. Јас не би дала никаков чај на твое место.
     
    На M&M, pocetna, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. pocetna

    pocetna Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    138
    @Kaetana Ти благодарам за советот :* Од кога го стиснав и излезе бело како гној густо ми се нема појавено повторно фала му на Бога... Поздравче:hai:
     
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  6. LadyIvvy

    LadyIvvy Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    572
    Допаѓања:
    772
    Da prasam na bradavicite mi se pojavi belo..celi mi se beli nemozam da gi izlcistam..vi se ima sluceno?
     
  7. angrypepper

    angrypepper Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    Педијатрот ми вика дека бебето треба да цица минимум на 2 саати. Е сега, на овој некогаш и порано му се пријадува и незнам дали да му дадам или да чекам да поминат 2 саати. Бебето е 40 дена денес. Исто ми вика дека и ако порано цица од 2 саати може грчеви да му се ствараат, се мешало сварено и несварено млеко. Ве молам за мислење и совет. Бебето убаво си напредува, првиот месец качи 1 кг.
     
  8. angrypepper

    angrypepper Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    Кандида да не е, ако да треба да се мачкаш со вода со сода бикарбона после секое доење. И нека ти дишат брадавиците, да бидат суви.
     
  9. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.915
    Допаѓања:
    135.507
    Пол:
    Женски
    Jas ne cekav ni 2 ni 3 saati. Cicase koga saka, mene doduse doktorkata i mi kaza da ne se zamaram so toa koga cica da si go sledam bebeto. Drugo e da e na ad toa e pojako mleko i sigurno treba poveke da se svari, so majcinoto ne veruvam deka od cesto cicanje se pravat grcevi, naprotiv toa gi smiruva
     
    На Kaetana, angrypepper и joy1 им се допаѓа ова.
  10. џунџуле

    џунџуле Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2016
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    1.481
    Пол:
    Женски
    Јас доев кога сакаше, најчесто на саат ипол сакаше да цица. Понекогаш и на пола саат се случуваше. Детето ако сака да цица не гледам зашто има потреба да го малтретираш. Потребно е два саати да се свари, ама секое дете е различно. Ние немавме никакви грчеви и одлично напредувавме.
     
    На Kaetana, Lorins, bella24 и 3 други им се допаѓа ова.
  11. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.888
    Моето доби првите денови грчеви од тоа сварено несварено и имаше и по некоја зелена столица. Ама и јас од неискуство па ептен го прецицав дома, во круг влеговме и го измалтретирав. Многу е глупо тоа гледање на саат, не сум за тоа ама признавам дека гледам и пратам барем 2 саати да поминале. Ако ептен побара порано некогаш, ќе му дадам не го мачам, инаку си почна сам на 2-3саати. Стомакот му е мирен, столицата нормална
     
    На bella24 и angrypepper им се допаѓа ова.
  12. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.591
    Пол:
    Женски
    Bebeto sekako ke ima grcevi cicalo na 1 ili na 2 casa
    Majcinoto mleko brzo se vari vo digestivniot sistem.A i bebeto e uste malo za da fati red i nema kapacitet za da iscica mnogu za da se zasiti
     
    На Kaetana, M&M, angrypepper и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. LadyIvvy

    LadyIvvy Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    572
    Допаѓања:
    772
    Kolku sto znam nemam kandida no seuste sum vo.bolnica nemozam da se mackam so soda uste naredni dva dena....se izmolzuvam jas...
     
  14. *Ѕвездичка*

    *Ѕвездичка* Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2016
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    302
    Пол:
    Женски
    Па кога си во болница зошто не прашаш доктор таму туку прашуваш на форум ?!(facepalm)
     
    На Girl-Rabbit и Freyja им се допаѓа ова.
  15. glisa

    glisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    153
    Mislam deka najgolem problem
    Imav so gradite.
    Go stavav na mene i placev tolkava bolka ne mi se desilo , se iznaplakav
    Mi se zgrutcuvaja, gi molzev , nemav pupki too bese uste po strasno morav so vakum da gi trgam blagodarenie na vakumoot uste poloso pupkite mi se napravija pa ajde uspukaa przaat tie bolkata vi mozok da ti odi
    Veq sega mi e podobro, mleko
    Imam malenkoto ubavo cica bolkite pominaa, samo mn se nervirav i neznam dali ce mi se vratat gradite vo normala zatoa sto sega mi se napravija dupli sto gi imav
    I plus mn nekako mleko
    Mi kapi od gradite stavam vloski za gradi zatoa sto site bluzi mi se so mleko koga ce prekine toa ?
     
  16. *Ѕвездичка*

    *Ѕвездичка* Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2016
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    302
    Пол:
    Женски
    Мене до кај 6-7 недели ми течеше многу млеко, а сега само на подој по малку (7,5 м).
     
    На glisa му/ѝ се допаѓа ова.
  17. fs-fs-fs

    fs-fs-fs Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    809
    Допаѓања:
    800
    Пол:
    Женски
    Кои витамини се дозволени да се пијат за време на доење , доаѓа глупав период малку да кренам имунитет ?
     
  18. *Ѕвездичка*

    *Ѕвездичка* Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2016
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    302
    Пол:
    Женски
    Сите витамини се дозволени. Мој совет, земај вит Ц, по 1-2 капки вит Д, а другото надополни го со здрава храна.
     
    На fs-fs-fs му/ѝ се допаѓа ова.
  19. џунџуле

    џунџуле Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2016
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    1.481
    Пол:
    Женски
    Витамините за во бременост се и за периодот на доење. Инаку можеш витамин ц, б6, и многи течности, овошје и зелемчук.
    И јас се мислам дали да пијам купени витамини или само витамин ц и природно форца да се даде.
    Само уште време да се најде за овошје и зеленчук добро ќе биде. И ручекот од нога го јадам.
     
    На fs-fs-fs и Girl-Rabbit им се допаѓа ова.
  20. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Часовникот е најголем непријател на доењето. Не постои мешање старо и ново млеко, не ствара грчеви тоа (грчевите се нормална појава која е производ на развој на цревната флора) напротив, мајчиното млеко и помага за грчеви (помага да се развие флората).
    Бидете на располагање кога ќе побара детето, и имајте поголема храброст да не послушате застарени совети.

    @LadyIvvy не знам како си сега, но или се работи за кандида или се работи за вазоспазми. Пиши подетално како сте.
     
    На M&M, Annath, angrypepper и 2 други им се допаѓа ова.