1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Zdravo majki. Oddamna ne sum pisala na ovaa tema, nie za 10 dena kje polnime 1 godinka i seuste uspesno se doime, pokraj vovedenite obroci :)
    Tuku, sakam da prasam, dali smeam da pijam Aspirin zatoa sto dojam? Citav na net deka ne e stetno ama sakam i iskustva od vas dali e ok ili ne.
    Pozdrav do site mamicki i uzivajte vo doenjeto, toa e blavoslov za sekoja majka i bebce :*
     
    На Girl-Rabbit и Lorins им се допаѓа ова.
  2. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.561
    Пол:
    Женски

    http://www.e-lactancia.org/producto/129

    Poveli. Jas obichno ovde proveruvam za se shto me kobka dali e kompatibilno so doenje. Stranicava ja doznav vo soba za doenje i e odlichna!
     
    На irenadaniel, Lolipop23, Girl-Rabbit и 2 други им се допаѓа ова.
  3. angrypepper

    angrypepper Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    Дур не се научи да се слушаат потребите на бебето, ќе се слушаат советите на педијатрите :) кога прв пат се среќаваш со бебе и доење многу многу незнаеш да му ги прочиташ знаците дека е гладно. Но со тек на време сигурно ќе прекине гледањето на саат, а ваљда и бебето ќе си направи некој распоред.
     
    На wings и Girl-Rabbit им се допаѓа ова.
  4. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    Majki da ve prasam,ima li nekoja iskustvo so lanolin mast?
    Sekako ima upatstvo go procitav pisuva ne e stetno za bebeto i nemora da se mie pred doenje,jas denski sekako ke ja mijam,no za navecer mi e da ne se izumam,site znaeme kakvi ni se nokite,ako ja ima nekoja koristeno neka pise iskustvo sekako ako saka
     
  5. fs-fs-fs

    fs-fs-fs Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    809
    Допаѓања:
    800
    Пол:
    Женски
    Значи го доиш , миеш градини ставаш со следен подој тоа е веќе упиено , јас никогаш не го измив веќе и не го ставам тоа само на почеток го употребував !
     
    На butterfly* му/ѝ се допаѓа ова.
  6. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    Jas nisto ne upotrebuvav,docekav rani da me napravi,da placam i da dojam pa da mi tekne nesto da prevzemam,ti blagodaram
     
  7. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.561
    Пол:
    Женски
    I ponatamu mozhebi nema da znaesh dali e gladno. Samo vagata si go kazhuva svoeto. Teshko e so bebinja, znam. I zatoa sekogash velam - poroduvanjeto e samo den. Doenjeto e neshto za koe treba rodilkata ushte vo bremenost da se educira.
     
    На Girl-Rabbit, M&M, TutiFuti и 2 други им се допаѓа ова.
  8. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.561
    Пол:
    Женски
    Pozhelno e da go izmivash. Ama pa sega ne e do tolku frka. Ubav ti e planot preku den da, a navecher ne. Samo gledaj koga mozhesh da go miesh.
     
    На butterfly* му/ѝ се допаѓа ова.
  9. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.441
    Допаѓања:
    33.129
    Пол:
    Женски
    мајки дали некоја од вас која што дои ги има пиено supra vit додатокот на храна калиум јодат и фолна киселина оние кои што се пијат за време на почеток од бременоста?
     
  10. julia87

    julia87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2016
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    Zdravo ,jas sum nova na ovaa tema ,sakam da prasam kolku cesto go doite vaseto bebe?Moeto bebe ima samo 5 dena ,cica nekogas na 15 min ,no nekogas spie 1 cas.Dali treba da go budam za da go dojam ili da cekam samo da pobara?
     
  11. џунџуле

    џунџуле Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2016
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    1.481
    Пол:
    Женски
    Нема потреба да го будиш ако не се успива повеќе од три саати. Нека цица кога сака. Некогаш на пола саат, некогаш на два, на почетокот така е.
     
    На julia87 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. mac.mac

    mac.mac Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    652
    Жени денеска многу плачев и се нервирав
    После ми беше жал како да му дадам на бебуш да цица му направив ад. Ми викаат кога се нервираш не треба да му дадеш да цица прво да се измолзиш. Вистина ли е тоа.?

    Исто осеќам од нервоза ме стегаат брадавиците ке пукнам оф леле
     
    На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
  13. mac.mac

    mac.mac Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    652
    Жени нека ми одговори некој? не е нешто што можам да избегнам нервоза и плачење. Дали е лошо да го дојам бебчето
     
  14. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    Ne e stetno,samo moze da snemas mleko
     
    На mac.mac му/ѝ се допаѓа ова.
  15. *цветче*

    *цветче* Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2015
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    1.249
    Пол:
    Женски
    Тоа е невидена глупост,извини на искреност, не сакам да те навредам. Бебе не се бира кога да цица, или цица или не. Од нервозата + нецицање на бебето можеш само млекото да си го изгубиш. Пробај да се релаксираш,земи си Б6 и магнезиум или чај се д маточина,анасон. И бебе постојано да цица!
     
    На Kaetana, Girl-Rabbit, Freyja и 3 други им се допаѓа ова.
  16. mac.mac

    mac.mac Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    652
    Абе ми викаат не му давај да цица кога плачеш се скиселувало млекото, на бебето лошо ке му било после. полошо сум правела ако му давам да цица во таква состојба.
     
  17. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    Ne veruvaj na se i sesto,jas vo bolnicata ko magarca rikav od bolkite i doev pa fala bogu se e ok
     
    На Kaetana и mac.mac им се допаѓа ова.
  18. *цветче*

    *цветче* Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2015
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    1.249
    Пол:
    Женски
    Имало и продолжение значи (facepalm) па сум плачела сум се корнела што од постпородилна депресија, што од домашни проблеми, што од хормони... па млекото машала секогаш благо ми било а синко задоволен и нацицан. Со цицањето кај мајката се ослободува окситоцин, и таа истовремено станува посреќна и поопуштена ;) и да, НЕ слушај баби и глупави рекла-казала муабети.
     
    На AngelOfArh, Kaetana, Girl-Rabbit и 2 други им се допаѓа ова.
  19. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.863
    Допаѓања:
    134.399
    Пол:
    Женски
    Nema vrska ova jas prvat slusam. Mnogu majki se nervozni i depresivni na pocetok pa dojat. Uzivaj doi si go deteto moze i ti taka poveke ke se smiris. Ke go izgubis mlekoto ako ne cica. I ova se skiseluvalo mlekoto aman be koj kazuva vakvi raboti stvarno ne.mi e jasno. Ne slusaj gluposti i babini devetini samo si pravis dopolnitelni nervozi. Ova kako koga ke kaze nekoj ako n cica podolgo vreme, mislam za pogolemki bebinja, ne cinelo odstojano mleko da cica. Dzanam stoelo nadvor na otvoreno
     
    На Kaetana, Girl-Rabbit и mac.mac им се допаѓа ова.
  20. mac.mac

    mac.mac Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    652
    Порано кога доев осрќав како ми надоаѓа млеко ме болеше и боцкаше од напред на градите.
    Сега кога цица бебето осеќам болка во грбот кај плешките.

    Зошто така?! Дали и некоја друга доилка чувствува болка во грбот??