1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Може, без гајле.
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Бепчето порасало и сега има повеќе сила па затоа бргу и силно цица. Најважно е да пратиш дали ти качува на грамажа (мислам дека е над 30 гр. на ден или 110-200 гр. неделно) и доколку е се во ред тогаш не се секирај, може е од нешто што си го јадела па не му се допаѓа вкусот.
     
  3. wtff

    wtff Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    533
    При доење ме заболува (пецка) под пазувата (од таа страна што дојам). Ви се има ли случено вам? Нормално ли е? :)
     
  4. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Тоа се млечните жлезди, ти надоаѓа млеко :)
     
    На wtff му/ѝ се допаѓа ова.
  5. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Па пецка ама мене повеќе кај пупките ме пецка а кога ме пецкаше под пазувата качив темп. Имав затнато каналче кое ми направи подоцна фиброаденом. Провери си ги градите дали има грутка некаде, и од двете нека цица наизменично, иако може едната да ти се чини дека е попразна.
     
    На wtff и chocolade им се допаѓа ова.
  6. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Мене еве по 6 месеци доење почна така да ме наболува како на почеток првите недели кога не можеше синко да исцица многу и кога имав премногу млеко па ми течеше само. Само сега не ми тече така, само ме наболува.
     
    На wtff му/ѝ се допаѓа ова.
  7. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Мене како да ме чешка. Дури се проверував да немам инфекција( а немам ни од каде, не користам брич туку машинка).

    Мене ме пецка кај брадавиците од време на време. Ми рекоа дека тоа значело дека ми надоага млеко|( дали е точно ова?
     
    На wtff му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.252
    Допаѓања:
    45.675
    Пол:
    Женски
    Да точно е, кога надоаѓа млекото пецка кај брадавиците, ништо страшно :)
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  9. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Фала Рабит :)
     
  10. wtff

    wtff Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    533
    И мене ме пецкаат брадавиците. Сеуште ми се разранени, синоќа кога го ставив син ми да цица на едната града и ми се раскрвари брадавицата, прсна крв по лигарчето на син ми. Се преплашив помислив да не е нешто од него, но видов дека е од градата. По некое време малку поврати и имаше малку кафенко најверојатно од крвта. :doh: Потоа си беше се во ред.:sweat:
     
  11. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Значи не цица во добра положба. Види во соба за доење има фајл за тоа, тоа се рагади и додека не ја смениш положбата нема да поминат. Мачкај кокосово масло, брзо ќе ти поминат а др.јулија викаше и физиолошки раствор на крпче да ставиш и да го држиш на градите, омекнувале така.
     
  12. chache87

    chache87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    311
    Здраво, ние се приклучуваме на оваа тема :)
    Имам неколку прашања и знам вие сте поискусни па ми треба помош.
    Прво, ми надојде млеко дента кога си дојдовме дома а таму даваа вештачко, бебушот симнал 130 грама во 3 дена, но чувствувам дека имам млеко и тој убаво си кака и мочка редовно, треба ли да се загрижувам?
    Второ, како да рачунам да му давам да цица на 2 саати? Од кога ќе почне да цица или кога ќе заврши? Си цица по 30-40 мин понекогаш и му доаѓа саат и пол спиење , да го будам или?
     
  13. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    За толку мало бебе не гледај на час.Цицајте кога сакате и колку сакате.Ние сме скоро 4 месеци и никогаш не мерев два часа растојание бидејки моето не цицаше повеке од десетина минути.А напредува одлично :)
    Инаку сите бебиња симнуваат некој грам дур се во болница не е страшно тоа
     
    На Glasna, Mama25, chache87 и 2 други им се допаѓа ова.
  14. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    @chache87 и јас како тебе бев збунета околу ова и нон стоп под стрес со гледање на саат...Најдобро следи го детето, тоа ќе ти каже кога му се јаде, зашто некогаш може да се погоди да сака на помалку од два саати, а некогаш и да издржи подолго. Исто и со времетраењето на подојот...може да му треба цел саат, а може и за 5мин да се нацица. Но обично на многу мало бебе му треба подолго време да се нацица.
     
    На chache87 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    chache87 јас со двете деца никогаш не сум мерела под саат,иако ми викаа дека ако го научиш на 3 саати ќе му створам таква навика да не бара измеѓу.
    Давав кога и да посака еве сеуште,малиот ми цица на 1,8 и не гледам временски,па според мене е да не му ограничуваш. Нема подобро од мајчино млеко,барем додека се доите и не прејдеш на кашички давај му кога и да посака.
     
    На Serafima му/ѝ се допаѓа ова.
  16. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    Мамички ајде некоја нека помага,дека сум со царски не можев да го ставам син ми добро на града во болница,млекото ми надојде дури 3 ден отогаш на секој сат сме на града цицаме,ми направи рагади,има тука една аптека кај нас прават една маст за тоа после еден ден ми поминаа,ама затоа сега ми направи како рани на пупките,како расцепени ми се,како дупчиња има и мн ме боли кога цица ми иде со глава од sид да се удирам.Се мачкав со све па и со кантарион ама ништо не помага мн често ми е на града и одма ги разранува,ако имате некоја лек ако го знаете спасот ве молам споделете.
     
  17. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.796
    Пол:
    Женски
    Мене исто така од рагада имав пукнатина.. Мачкав кокосово масло, ад капки, ланолин.. 3дена не му давав са цица на таа града.. Се измолзував и така му давав.. Ми заздрави тие сва три дена и еве немаме повеќе проблем.. Ке се среди.. Околу 6 недели после пораѓај се се среди и гради и млеко..
     
  18. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    @tincemajmunce да пробаш со жолчка од јајце? Искрено, не сум имала ваква мака, но овој "лек" ми е од човек со тој проблем.
    Намачкај, почекај малце да се исуши па стави две парчиња најлон пред да облечеш нешто. Само ќе мора да се миеш пред подој..
     
  19. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    @tincemajmunce купи чист ланолин, и редовно хигиена на таа града. Можеш и со твоето млеко да се намачкаш и тоа помага, а кокосовото масло.
     
  20. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.237
    Пол:
    Женски
    Леле душо те верувам. Олкава крава крокодилски солзи ронев од цицањето. Стомакот ми го сечеле два пати ама таква болка не сум доживеала.
    Мене ми помогна многу маст за изгореници од невен. Една жена кај нас ја прави. Прашај сигурно има некој и во твојата околина кој прави таква маст. Е малку е лошо тоа што мора пред цицање добро да се миеш со топла вода. За 1 ден ми помина се. Мене едната пупка за малку не ми падна, ама тоа е пусто мајка, плачеш и пак бебуш да цица.