1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    I najglavno od se dodeka se cica maloto bidete opusteni i bez napnatost nervoza i stres. Uzivajte vo toj mig za i maloto da uživa toa oseka se preku mlekoto.. i srce bienjeto na majkata.
     
    На joy1 и НаталиЛили им се допаѓа ова.
  2. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Ние денес полниме 9 месеци а цица 3 пати во 24 часа, отприлика во 17 00 по ручек, па во 04 сабајле и во 7 00 сабајле, како е кај вас, инаку многу добро напрадувавме до сега и само на цице сакаше ама од пред недела некако несака да цица почесто помош?
     
  3. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Јас одам на работа па цица околу 6 пати. Нуди почесто, обавезно пред заспивање, или давај помалку течности ( мислам сок/чај) ќе ожедни па ќе цица. Или му е период. А зошто до 17 часот не цица, на работа си?
     
    На Cacuvche му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    741
  5. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Не сака ич дома сум.Бега од цице оваа недела цела.
     
  6. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Ај може е период...
     
  7. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    денес читаше ок изгледа 6 дена му беа лоши па несакаше ич.
     
    На leona83 и zuto им се допаѓа ова.
  8. SnowWhite91

    SnowWhite91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    1.153
    Допаѓања:
    1.398
    Јас имав проблеми со млекото првите денови. И еден бабински лек ми помогна највеќе.
    Од тиква, кога ќе се пресече на половина и тоа мекото што е околу семките се остава на градите (јас не го ставав на брадавиците) и се остава да отстои барем 20мин.
    Верувајте јас кога ставив првиот пат по 10мин одма ги осетив како ми се стврднаа и како ми отежнаа. И одма кога му дадов на синко после тоа да цица, дете си се најаде сласно. Така направив 2-3 пати и од тогаш се до сега немам никаков проблем.
    Си пијам млеко, јогурт, боза, пивце по малку одвреме-навреме (работи кои викаат помагаат за млеко) и еве полека-полека правиме месец дена без вештачко млеко, без вода, чај или било што др.
     
    На Bajaderka, Kitten и TIGARCE86 им се допаѓа ова.
  9. Anacid

    Anacid Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2014
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    2.429
    Пол:
    Женски
    moeto nemoze uste da go fati ciceto , grepki nemam a mleko imam .. imame 3nedeli i si cicame od sise a na ciceto faca i se lizga i pusta ... kako da gi napravime gepkite ima li nekoj iskustvo ?:?:
     
  10. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Мислиш на брадавици, вовлечени ти се?
    Зачлени се во соба за доење на фб, докторката ќе ти даде совет. Знам дека мораш одма да реагираш и темелно да се измолзуваш зошто без стимулација ќе секне млекото.
    Користат силиконски брадавици, некако со шприц имало финта...
    Прашај обавезно.
     
    На Anacid му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Мајки, има ли некоја искуство со доење во комбинација со ставање вагиналети против кандида?
    Уште на почетокот матичниот гинеколог ми дозволи два пати неделно Гинодактарин, но јас гледам дека не ми е доволно за тотално да се повлече. Постојано се повторува и не сум раат :(
     
  12. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Мислам дека може вагиналети ама баш дали гинодактарин не знам. Пиши на др.од соба за доење во инбокс, ќе ти одговори.
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  13. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Китен мене најмногу за кандида ми помагаат вагиналетите кантарион 85-90 ден.и кога бев трудна ги користев и сега,кога имам проблем топло ти ги препорачувам и што е најбитно на природна база се :)
     
    На Kitten и joy1 им се допаѓа ова.
  14. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Мала помош од некоја со слично искуство....... Пред отприлика еден месец почна да ме боли едната брадавица, само при доење, онака како печење, пецкање...неможам убаво да опишам. Приметив имам како бело ситно зрнце, но само ако загледам убаво. Денес почна да ме пецка и другата и кога гледам и на неа исто топче. Почнав пак да се мачкам со ланолин кој го користев само на почетокот.
    Дали можеби е нешто за на лекар и за некои лекови, стварно ме замислува и загрижува :?:
     
  15. SnowWhite91

    SnowWhite91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    1.153
    Допаѓања:
    1.398
    Дали бебето има бело на јазичето? Често пати, ако ги има тие габички на јазичето (кои најчесто се предизвикани од кандида во текот на бременоста) се пренесуваат при цицање и на брадавиците.
    Домашен лек за тоа ти е 100мл превриена вода со 1 мало лажиче сода бикарбона и со газа да ги пребришуваш, да ги чистиш.
    Но, вака никој не може со сигурност да ти потврди дека е тоа. Консултирај си се со лекар доколку си во можност уште одма. Сигурно не сакаш нешто и на бебето да му бидне ако е нешто преносливо.
     
  16. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Не, не е Соор. Башка веќе големки сме, не сме само на доење.
    Вчера малце чепкав низ интернет и изгледа се работи за блистери, запушено млечно каналче. Се третира така што пред подој се брише брадавицата со топла и мокра фротирска крпа за да се отпуши каналот и да се отстрани засиреното млеко, а после подој се мачкаат со стандардните масти за болни брадавици, пример Ланолинот. Ќе пробам вака па се надевам ќе биде ок.

    А ако треба да одам на лекар, да одам на општ, гинеколог, или...?:?:
     
  17. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Китен поубаво да си прашаш во соба за доење на фб,ќе ти каже докторката Јулија дали е сериозно и ако е нешто посериозно на општ треба да одиш мислам...
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  18. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Точно, блистер е, сега го видов постот. Пробај така да го извадиш, а сум читала и дека ако не бива така мора и со игла некако ама за сигурно прашај во соба за доење, а за лекар не знам кој....
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Ма веќе ја потеков докторкава, до сега барем пет пати имам прашувано таму, веќе срам ми е :D
    Ќе пробам да ги средам сама. Фала @leona83 ;)
     
  20. baby2014

    baby2014 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2014
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    125
    Јас имав на два пати milk blister...ми стоеше шо 3-4 дена. Првиот пат го тргнав со тетра...погрубо го триев и се отпуши, а вториот пат по препорака на педијатар намачкав нистатин и само од себе...веројатно со доењето исчезна...Инаку многу боли додека цица бебе...посебно на почетокот.
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.