1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Смееш но умерено, од цитрусно овошје може да се јави пеленски осип.
     
  2. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    3.494
    @ZojaP јас мислам дека како цица така истовремено има и грчеви и се нервира. Пробај да ја тргнеш неколку минути и кога ќе се смири пак стави ја на гради да се доцица, и мојата така прави, а се случува и брзо на се нацица зошто и надоаѓа многу млеко, па од една града да и е доволно и од другата веќе несака, а мене ми е тешко зошто ми е полна.
     
    На ZojaP му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    @ZojaP

    Навечер ја дојам на перница за доење седната, оти и мене ми паѓа главата. Така како што е заспано, скокоткај го детето со брадавицата по горната усна, би требало рефлексно да фати. На почетокот ја скокоткав и по 5-10 минути додека да фати, а сега веќе како да си знае.

    Инаку за нервозното цицање, мене ми се чини така ми правеше кога од градата не излегуваше млеко, пред да воспоставам асална лактација... Или па јас не знаев да се стиснам. Сега знае така да ми прави, и јас одма проверувам дали и тече млеко или не - може да е од што и тече премногу, а и може ако не и тече (оти за време на доење има и такви моменти, кога не тече, па после пак се отпушта наполнет канал) да нема трпение додека да и дојде млеко...

    Во секој случај ја тргам од града, ја шетнувам, ја смирувам и и нудам пак подоцна, за едно 5-10 минути. Ако пак не сака, тоа е тоа... Гледам отприлика колку време цицала за да видам дали овој подој може да се рачуна за продуктивен.

    Во секој случај гледај ги пелените. И контролирај према напредокот...

    Читни на интернет и за скокови во развој за да можеш да распознаеш ако некое несекојдневно однесување се должи на истите.
     
    На ZojaP му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ZojaP

    ZojaP Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2014
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    mleko tece sekogas proveruvam samo se grizam p osto ne mozam da raspoznaam od kade takvo odnesuvanje..fala za sovetite
     
  5. ZojaP

    ZojaP Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2014
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    da nekogas se slucuva da kaka grcevi nema mislam posto ne place samo kogakaka napnuva i rzi se nervira i ako se grcevi ke gi ima i koga ke ja krenam a taa e mirna koga ja krevam i po nekoe vreme pak bara i togas mnogu saka da cica celo vreme moze da trae i dva casa
     
    На pilenka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Bufi

    Bufi Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    647
    Koga imaat grcevi masirajte im gi nozinjata, legnete gi i podkrenete im gi nozinjata i pocnete od stapalata pa nagore, mene toa mnogu mi pomogna, eve imame mesec dena, mnogu se napaticme so tie grcevi ama sega sme podobro! inaku @ZojaP i jas imam problem kako tebe, ne si edinstvena, i mojata zaspiva i preku nok i preku den, a i koga cica posle odredeno vreme se tegni i ne mi ja pusta gradata, a toa boli, neznam zosto taka pravi!
    Inaku jas prasav vo soveti za majki....neznaev deka temava e aktivna tuka, i pak ke ve prasam sto mislite deka e podobro: koga ja dojam samo da ja dojam( a bara na sekoj saat recisi) i koga i davam vetsacko samo vestacko da i dadam bez cicanje, ili sekoj pat da i dava da cica pa potoa daja dohranuvam? so vtorava opcija bi vnesuvala poveke vetsacko sto ne sakam ama i bi cicala na 2-3 saati, a vaka ja hranam neznam kolku pati na den, znaci cica na sekoj saat, i koga cica, toa trae 5minuti vo prosek, zaspiva, pa za pet minuti pak se budi pa pak i davam i se taka na seckanje! I neznae da fati kako treba, otvora usta, se pruza, fati -ûsti se maci, zaplakuva, sekako probav i ne odi! Se namaciv, ama nesakam da se otkazam nikako! pozdrav
     
  7. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Втората опција ти е подобра. Од мое искуство. Подобро давај и дохрана. Штом бара да цица на секој саат, значи дека твоето млеко не и е доволно.
     
    На Bufi му/ѝ се допаѓа ова.
  8. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.537
    Пол:
    Женски
    Бре мајката.Најлесно ви е да се фатите за ад.Мојата е 7 месеци и цица на час и пол плус има два оброка.И има 8 кг а родена е 2900.И ад немам дадено .Плус ова е бебче од едвај месец дена.Може и на 30 мин да цица.Нема тоа капацитет да исцица мн наеднаш затоа почесто бара.Дали е малку млекото или не се гледа по пелените,тежината,дали е весело преку ден или не.А не по тоа дали цица на саат или два.
     
    На pilenka, НаталиЛили, Kaetana и 8 други им се допаѓа ова.
  9. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Јас пишав од мое искуство. Поголемиот син беше на дохрана затоа што моето млеко не му беше доволно и не добиваше на килажа. Помалиот син цица од самиот почеток. Цица на секои 2,5-3 часа, во траење од 10 минути. Со килажата е супер. Од пред 2 месеци почнав да му давам кашички.
     
    На Bufi му/ѝ се допаѓа ова.
  10. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.537
    Пол:
    Женски
    Тоа е во ред.Но ,ние сме компетентни да било која мајка ја советуваме да почне со ад.
     
    На pilenka, Kaetana и TIGARCE86 им се допаѓа ова.
  11. Bufi

    Bufi Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    647
    se obrativ na poveke mesta i ako veruvate site mi davaat razlicni soveti, duri i doktorite.Nekoi velat da dohranuvam, nekoi pak da ne mesam vestacko so moe mleko, jas koga ja dojam ne i davam vestacko, a koga i davam vestacko togas e samo na nego i ubavo spie i dolgo e zasitena! Dodeka so moeto mleko, iako go imam mnogu i tece na sekade, za nepoln saat e gladna, a cica po saat vreme vo prosek,, eve ja place
     
  12. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.537
    Пол:
    Женски
    Ама бебе не плаче само ради глад :).Може грчеви има.А знај дека комбинации на ад и млеко дава исто грчеви.
     
    На Bufi му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Вештачкото млеко потешко се вари, па затоа бебето е подолго време сито, убаво спие и е мирно.
    Мајчиното млеко побрзо се вари, затоа бебето побрзо огладнува и почесто се буди.
    И како што веќе ти кажа @joy1 комбинацијата од мајчино млеко и ад млеко создава многу грчеви.
    Ако имаш млеко и бебето добро ти напредува немој да даваш ад млеко, нема потреба.
    Нека не те секира што бебето често бара да цица, нормално е, причината за тоа веќе ти ја кажав.
    Син ми има 12 месеци три цврсти оброци и една ужина во денот и повторно се буди и бара да цица на час-час ипол за време на ноќта и на три до четири часа преку ден.
     
    На Bufi, Kaetana, Annath и 4 други им се допаѓа ова.
  14. ZojaP

    ZojaP Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2014
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    jas iskreno da ti kazam poveke ne gledam na kolku saati bara i kolku vreme cica. ima denovi koga moevo devojce po cel den cica i ne sum pomislila na ad tuku i davam postojano . vcera na primer duri se istostiv od premnogu cicanje no na bebceto mu treba toa. mislam deka se uste mali i deka treba vreme no i ne baraat i radi uteha ne samo radi glad. toa sto gledam e pelenite i da kaciva na kilaza bidejki e rodena vo 36ta nedela so 2600 a izlegovme 2400. prviot mesec kacivme 850 gr no na tri saati ja doev pa se molzev i i go davav moeto mleko od sise bidejki nemase sila sama da se najade so cicanje i postojano spieae no povtorno ne pomisliv na ad a toj period bese navistina naporen dodeka da zavrsam so dienje molzenje molenje so siseto ponekogas i po saat steriliziranje na pumpa doslo vreme za nareden obrok i ne spiev recisi ic. jas navivam za doenje..i samo doenje. bas go procitav tekstot" Zosto afrikanskite bebinja ne placat" i mislam deka e stvarno inspirativen
     
    На pilenka, Bufi, Kaetana и 4 други им се допаѓа ова.
  15. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Буфи, спреми се да добиваш различни мислења и од доктори, покрај пријатели и блиски.

    Само ти си таа што може да утврди како е најдобро за детето. Биди малку похрабра во одлуките, иако знам дека не е лесно на почетокот.


    Ако млеко ти тече како што викаш, греота е да даваш адаптирано. И самата знаеш кој е бенефитот на мајчино млеко во споредба со адаптирано.

    Убаво пиша Јагода, адаптираното се вари подолго, затоа детето делува задоволно и најадено. Мајчиното се вари многу побрзо, и затоа може да ти бара почесто.

    Давање адаптирано, во случај кога мајката има доволно млеко, пред се го буни детето, намалува лактација кај мајката, и најчесто води кон порано одбивање на детето од доење.

    Привремено додека да се воспостави лактација е прифатливо, ама ако мајката има млеко, греота е.

    Важно внимавај на пелените и гледај го напредокот во килажа. Тоа е главното мерило дали на детето му е доста млекото.

    И уште една напомена, да не те лажел некој дека млекото ти е слабо. Не постои слабо млеко.

    Мајчиното млеко е толку магично што менува состав на сред цицање према потребите на детето!
     
    На pilenka, Rabbit, leona83 и 6 други им се допаѓа ова.
  16. ZojaP

    ZojaP Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2014
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    zdravo majki...ve molam ako nekoj moze da mi prati pokana za Soba za doenje na fb da mi pise privatna poraka.fala odnapred
     
  17. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Pisi mi lp poraka so ime i prezime i ke te dodadam na fb.za friend i ke te stavam vo soba za doenje mora da sme prijateli na fb.za toa ...
     
  18. Bufi

    Bufi Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    647
    Blagodaram mila, tokmu taka , naidov na mnogu razlicni mislenja i soveti, i toa od doktori i sestri, i svativ deka najdobro e da se rakovodam po svoj instinkt edna rabota, i druga najdobro da slusame majki sto pominale niz ova, a doktorite neznaat kako e da se bide vo ovaa situacija! neli teorija i praksa se sosema razlicni! veke nekolku dena ja dojam po celi denovi, mi se smaci, oti nemame nikakov red, postojano bara da cica, i se toa i e ko uz pat, nikogas ne cica dolgo, vednas zaspiva , i spie 5-10minuti i pak saka da cica i se taka, se nerviram sto nemame red, pa i ja i ona da bideme barem saat vreme mirni! neznam dali e ispravno ovaka da ja dojam postojano i mi se slucuva isto da zaspie na grada i niti cica niti pusta cicka! ama toa e, ke pomine verojatno ovoj tezok period i ke iame nekakov ritam! i davam dva do tri pati vestacko, i toa e, pozdrav
     
  19. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    @Bufi stom si imas mleko oti da go dohranuvas so ad?? probaj samo so tvoeto mleko pa ke vidis kako ke odi pa ako ima potreba togas davaj ad.
    nie sme skoro 5 meseci pa ima denovi koga na saat vreme pa nekogas i pomalku bara da cica,a koga bese mesec mislam deka mi bese 24 so 24 na grada.

    jas nee bi dala ad da sum na tvoe mesto.
     
    На Kiflicka05, pilenka, TIGARCE86 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    mila ke pomine ovoj period ne se sekiraj,uste e malo zatoa saka sekogas na grada da bide... more staj si go v krevet do tebe i uzivaj vo ovoj period,posle kako raste se menuva i spienje i jadenje i se. i jas panicev lele nema nikakov red lele ova lele ona ama svativ deka se e so vreme eve poleka poleka si fakame red na spienje i jadenje
     
    На Bufi и pilenka им се допаѓа ова.