1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.252
    Допаѓања:
    45.678
    Пол:
    Женски
    Не знам дали јас сум единствената мајка која ниту еднаш нема помислено дека немам млеко или дека ми е слабо, а за АД и да не зборувам?!
    А можеби сум имала и среќа што ниту еден близок, мајка, свекрва, маж ми, педијатар и итн. не ми спомнале немаш млеко, а бебето плаче или нон стоп цица, дај АД. И моето бебе како и сите бебиња како што кажав плачело или нон стоп барало да цица (до 5,5 месеци беше само на доење) па еве го сега на скоро 9 месеци има над 8,5кг. а имало и месеци кога качувало и по 300-400 грама.
    Мајки цицкај те си ги бебињата и изфрлете го АД зошто тоа мало душиче не заслужува да го пие тој прашак кога мама може да му ја даде најубавата храна-мајчиното млеко.
     
    На ZojaP, Bufi, pilenka и 8 други им се допаѓа ова.
  2. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Не е точно. Син ми од рагање бараше да цица на пола саат еве дури сега кога веќе е 4 месеци се регулира и цица на 2 часа а екстра напедува родилна тежина е 3300, а сега веќе е 8 килограми. Нека си цица бебето кога сака и по колку сака, напредокот ќе каже дали млекотот му е доволно или не.
     
    На TIGARCE86, Domakica, pilenka и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    И моето е скоро 4 и сега се регулира дури и да нејќе да цица на 2 саати. Мое е да нудам а тоа кога ќе сака ќе побара, имајте трпение!
     
    На TIGARCE86, pilenka и joy1 им се допаѓа ова.
  4. SkarletOHara

    SkarletOHara Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    1.224
    Допаѓања:
    2.881
    Каков ред бе на толку мали бебиња, давајте им да цицаат кога сакаат и колку сакаат, сега сте дома за целосно да се посветите на бебињата и да ги задоволите нивните потреби, месеците брзо минуваат и нема секогаш да биде така.
     
    На Kiflicka05, heppymom и Mrs.Bass им се допаѓа ова.
  5. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Не секогаш бебето кога бара да цица е гладно, понекогаш сака да цицне само како да ја осети топлината на мајката така да не се чудете што некојаш и на пола саат, некогаш и на помалку бараат цице, битно е само бебе да е среќно и добро да напредува. Среќно бебе = уште посреќна мајка
     
    На AlchinovaR1979, heppymom, TIGARCE86 и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Bufi

    Bufi Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    647
    fala vi na site eve se doime:)pozdrav
     
    На heppymom, TIGARCE86 и joy1 им се допаѓа ова.
  7. Virgo123

    Virgo123 Нов член

    Се зачлени на:
    24 март 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Дали тетовирањето за време на доење може да му наштети на бебето ?
     
  8. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Мајки се осеќам малаксано и настинато, многу ме боли грло, дали смеам септолете или нешто слично?
     
  9. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.582
    Пол:
    Женски
    Само парацентамол
     
    На Kaffe му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Enamena

    Enamena Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    107
    Nikako paracetamol. Samo vitamin c. Jas piev I mu napraviv problem na bebusot da go boli meseto. Pedijatarot mi kaza da koristam samo vo slucaj na pokacena temperatura, vo sprotivno nikako.
     
  11. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.582
    Пол:
    Женски
    Можеби.Јас имам 3 пиено но проблеми бебето немаше.Најдобро е консултација со лекар.
     
    На Kaffe му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Пред два месеци исто бев настината и пиев парацетамол немаше никаков проблем, а и доктоката Јулија препорачува само парацетамол. Сметам дека не сум за парацетамол ти
     
  13. Gordana988

    Gordana988 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Majka sum na 3 mesecno bebe, bebeto cica i na pocetokot imav premnogu mleko taka da imav potreba da se izmozluvam so cel da nemam problemi so gradite. Sega bebto ima poveke sila i nemam potreba da se izmolzuvam,no ednas probav eden cas posle cicanje da se izmolzam i nemav vooposto mleko. Me interesira dali e mozno da nemam dovolno mleko bidejki deteto dobiva normalna tezina kako za nejzina vozrast no mnogu e nervozno.
     
  14. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Ако бебето добро напредува и полни пелени нема зошто да се сомневаш дали имаш млеко
     
  15. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.252
    Допаѓања:
    45.678
    Пол:
    Женски
    Бебето колку што може да исцица ти никогаш не можеш толку да измолзиш млеко. Така да не се секирај, имаш доволно млеко чим бебето добро си напредува.
     
  16. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Гладно бебе ќе плаче, пелените ќе бидат суви, ќа заостанува со килажа....
    Кај тебе конечно се воспоставушила лактацијата како што треба, нормално е,
    Јас второ дете дојам веќе 13 месеци а никогаш не сум успеала ни 10 мг да измолзам.
     
    На Kaetana, heppymom, LaDyDoLl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Bufi

    Bufi Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    647
    Majki sakam da ve prasam, dali osven svoe mleko davate i dohrana na vaseto bebe? moeto bebe e mesec i polovina, go dojam ama cesto zaspiva i neznam ni kolku pie ni koga pie! i davam za sekoj slucaj uste 2 do 3 pati vestacko po 90ml, no se prasuvam dali i drugite majki taka pravat i dali ovaka ke ostane i ponataka ili ke premineme posle nekoe vreme samo na moe mleko.Cuvstvuvam deka bebeto se buni medju grada i vetsacko mleko, zasto ponekogas nema oset da fati kako treba pa se vlece nanazad , saka da place a gladna e , i mislam deka seto toa mu e sto pie i od sise mleko! iskustva i sovet?! pozdrav
     
  18. Kiflicka05

    Kiflicka05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2015
    Пораки:
    310
    Допаѓања:
    670
    Пол:
    Женски
    @Bufi, зошто и даваш дохрана? Плаче? Ги цица прстите? Покажува на некој начин дека и покрај цицањето е гладна? Сте биле ли досега на контрола (на мерење) откако е родена? Најважно е да следите како напредува во тежина. Ако си напредува нормално тогаш не е потребна дохрана. Со самото цицање всушност се регулира количината на млеко што се лачи кај тебе. Колку повеќе цица, толку повеќе и ќе те стимулира. Мислам дека грешиш со дохранава, потоа тешко дека ќе можеш да се откажеш. Уште еднаш ќе кажам - најважно е дали си напредува само со твоето млеко! Поздрав
     
    На Kaetana, Bufi, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.582
    Пол:
    Женски
    Мн е дури 3 пати дневно ад ако ти имаш доволно свое.Самата го буниш бебето со тоа што комбинираш.И ризикуваш скроз да ти се одбие од доење,а тек после следува маката.Полни пелени,накачување кг,весело бебе..по тоа ке цениш дали е гладна или не.А не по тоа колку често бара.
     
    На Kaetana, Kiflicka05 и Bufi им се допаѓа ова.
  20. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    @Bufi , mojot sin ako moze po cel den bi cical (I stvarno mnogu vreme taka pominuva), ama dobro napreduva I pretpostavuvam deka mu e dovolno pa ne pomisluvam na dohrana. Inaku so sise sekako povekje sakaat, direktno im tece mleko, nema potreba da se potrudat I da vlecat. Mislam deka e najdobro da probas samo so doenje, pa I da pomines mnogu vreme taka - ke se pojaca laktacijata, a I bebusot ke se nauci deka taka treba.
     
    На Kaetana, Kiflicka05, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.