1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    I jas sum ist slucaj kako drugarka ti , malava pisti li pisti na cice,dojam samo koga e poluzaspana inaky nema sansi da ja nadojam.
     
  2. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    Da ve prasam vo vrska so jadenje blago koga dojam. Jas voopsto ne sum po blagoto ama otkako se porodiv mn mi se jade. Mi rekoa nikako cokolado a smeam li da jadam urmi i brusnica, ili puding i sutlijas so malku seker?
    Isto smeam li da jadam seme od kopriva so med za da ja podobram krvta?
    I za jatkasti plodovi mi reko moze osven ako nekoj vo familijata imal teska alergija?
     
  3. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Како активен јадач на чоколадо, морам да прашам зошто ти рекле дека не смее???

    И јаткасти си јадам!! Баш ги препорачуваат!!
     
    На TIGARCE86, ZojaP, Sky-butterfly и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. baby2014

    baby2014 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2014
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    125
    Не се препорачуваат заради тоа што се алергени, ама ако нема проблем кај бебе може слободно да се јадат. Инаку јас исто не јадам јаткасти, ниту мед, чоколадо само дорина стевиа темна...не јадам ниту млеко, млечни производи заради можна алергија на млеко кај бебушот.
     
    На menelele и Sky-butterfly им се допаѓа ова.
  5. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.418
    Пол:
    Женски
    Тогаш не треба ни јагоди ни цитруси.Ни нане ради можност од намалување на млекото.Ни конзервирана храна а уште помалку грав,зелка-заради грчеви кај бебе :D
    Тешко нас :)
     
    На menelele, baby2014 и Kaetana им се допаѓа ова.
  6. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Последно што имам читано е дека е најубаво се да се јаде!
    Ептен сега храна што намалува лактација не, ама демек да не се јаде зелена и мешункаста храна да нема грчеви детето, или зачини, или алергии, тоа врска нема!

    Детето ако има грчеви, ќе има. Дали мајката јадела не знам што, тоа е тоа. За зачини, читав дека баш е пријатно да се внесуваат и дека ретки се тие што ептен го менуваат вкусот на млекото, а и кога ќе го сменат, повеќето бебиња позитивно реагираат на различен вкус.

    За алергии... По некоја логика, ако детето е алергично на некоја храна, нели е пофино да се увиди преку млекото од мајката отколку кога директно ќе ја проба таа храна?
    Башка не сум баш сигурна дека било што од храната се пренесува на тој начин во млекото, ама баш ме заинтересиравте со муабетот.

    Никој никогаш ништо не ми кажал од аспект на храната, освен оние "не јади грав" совети. Се јадам уште од прв ден, особено чоколади (со доењево едноставно не можам без благо), а и јадам доста јаткасти плодови заради есенцијалните масни киселини...

    Затоа што сум вегетаријанец, протеините ги внесувам преку млечни производи, и ама баш прв пат сега читам за рестрикции заради алергија.

    Да не зборувам предвреме, ќе се распрашам за темава подетално.
     
    На menelele, Sky-butterfly и joy1 им се допаѓа ова.
  7. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Охх премногу оптеретување бре женички. Ако бебчето има јаки грчеви тогаш внимавајте на храната што создава гасови и грчеви...Се останато според мене е непотребно да се замарате. Шансите да пројави алергија зашто сте јаделе јаткасти е колкава?... Една на 100000? Јадете си нормално и умерено.
     
    На menelele, darcy, Kaetana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. SnowWhite91

    SnowWhite91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    1.153
    Допаѓања:
    1.398
    Јас искрено само првите 2 месеци не јадев грав и зелка. Се друго што ќе ми се најде си јадам: јаткасти плодови, цитрусни овошја, секакви видови на чоколади и благи, секакви видови на зачини, пијам млеко тетрапак, а ми се најде еднаш и тазе домашно, газирани сокови, овошни сокови и чаеви, понекогаш и по една чаша црвено вино или малку пиво. Имам приметено дека само од Газоза сокот има многу гасови, друго ништо.
    И мене и матичниот педијатар и докторката каде што примаме вакцини ми препорача се да си јадам и да не се замарам воопшто за храната и пијалоците (освен за алкохол). Поубаво било додека цица да се примети дали детето појавува некаква реакција на одредена храна, за после кога ќе се почна со цврстата храна да се внимава со таа намирница.
     
    На menelele и Kaetana им се допаѓа ова.
  9. baby2014

    baby2014 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2014
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    125
    Моето бебе има алергија на храна, но многу е мало за да се испита на што е. Од тие причини се препорачува елиминациона диета на мајката (бидејќи бевме на ексклузивно доење до пред два дена). Сите препораки во случај на алергиски проктоколитис се такви, да се избегнува храна која е најчест алерген. Како ќе расте детето така постепено ќе се воведува храна.
     
  10. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.688
    Допаѓања:
    72.586
    Пол:
    Женски
    Jas majki desnava grada povekje mu ja davam na bebus zatoa sto so levava maka imam. Abe ne da me boli bradavickata, koga kje se odlucam da go stavam na taa grada abe fizicki i psihicki se podgotvuvam... Dali ako dva, tri dena se izmolzuvam na taa samo da mi podpomine malku kje imam problem ponataka? Uste od bolnica nemozam da si ja opravam, uste koga nemav mleko koga me vlecese na prazno mi ja razrani, a golem bebus sakase da cica i vlecese mnogu... :/
     
  11. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски

    Денес цело време ме има некако! Ај, не гњавам веќе. :)

    Јас би ти препорачала да не ја штедиш колку и болно да ти изгледа. Молзењето не е како цицањето, да не ти се направи дисбаланс со млекото. Релативно брзо си породена.

    Знам како е буквално да се поттргнуваш во моментот кога треба бебето да фати, заради буквално папсани брадавици од тегнење, дури и до викање бев кога ќе фатеше.... До солзи на очи.

    Ама некако ризик ми беше да ја тргнам... Спас најдов во мачкање со кокосово масло и со ланолин. Особено ланолинот за распукани брадавици е одличен.

    Пробај намачкај се навечер кога ќе заспие бебчо, и 2 саати да ти поседи ќе имаш страшно голем бенефит.
     
    На mariz и joy1 им се допаѓа ова.
  12. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Jas go imav istiot problem, posebno so levata strana. Bas psihicka podgotovka koga trebase da go stavam. Se mackav so lanolin sto mi go preporacaa vo Sistina sto ne mora da se izmiva pred cicanje, I postepeno se popravi sostojbata.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    @mariz преку еден подој на таа града. Ќе мора да стиснеш заби, но нели бидејќи на почеток не советуваат на еден подој да цица од двете гради, ти прави пауза на едната и нуди ја таа секој втор подој.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  14. veselotobebe

    veselotobebe Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2012
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Istiot problem i jas go imav i toa so dvete gradi, maka si macev toj cica jas placi , no si bev kaj maticniot pedijatar i mi dade mast DAKTARIN i da si stavam oblogi so ACIDI BORICI... ti gi preporacuvam ovie zasto koga gi staviv odma posle den si pocustvuvav podobruvanje... sega nie imame 2 meseci i super ni e cicanjeto :)
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  15. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.688
    Допаѓања:
    72.586
    Пол:
    Женски
    Fala na sovetite, sepak pokraj taa bolka pak si go stavam i na taa grada... Lanolin pocnav da mackam pred nekoj den i moze i od nego mi pomina i ranata, korupki mi padnaa od taa grada, crna bradavicata mi bese... Sega nemam nisto, no sepak dusava me zaboluva na prvoto povlekuvanje... :D
     
    На danichap и Kitten им се допаѓа ова.
  16. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    A da ve prasam do koga treba vo eden podoj dvete gradi da gi davame a od koga edna grada vo eden podoj pa drugata vo sledniot? Leleee cela sum so prasalnici za mn raboti, ko padnata od mars :(
     
  17. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Не се тплку оптеретувај нека си цица бебе кога сака, колку сака и како сака. Инаку според доктотката Јулија во млекото влегува само алкохолот, одредени лекарства лутото и може да прима мирис од одредена храна.
     
    На Kaetana и menelele им се допаѓа ова.
  18. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Не постои правилен начин, секоја мајка прави како и одговара а и спрема тоа колку млеко има, јас претпочитав на секој подој од двете гради да им давам и пример ако последно цицале од десната на наредниот подој прво да им дадам од левата града.

    @mariz да пробаш со силиконските брадавици, мене тие ме спасија со помалиот син и мачкање со маст против рагади.
     
    На menelele и mariz им се допаѓа ова.
  19. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    Ergenot moj si cicase do 1god i 8 meseci.Na pocetokot koga se rodi 3 meseci ne jadev grav,grasok,zelka..luto.Vnimavav sto jadam za da nema grcevi.Inaku si cicase na 2-3h poveke od desnata,levata grada ne ja sakase tolku.Od 6 meseci pocnav da mu davam kasicki, voda i sokce.No sepak najmnogu si go sakase ciceto na mama a mene toa mi bese zadovolstvo zatoa sto poubavo custvo nemam doziveano na ovoj svet koga bebusot si cica i si nane na mamicka :l:
     
    На Kaetana и menelele им се допаѓа ова.
  20. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.688
    Допаѓања:
    72.586
    Пол:
    Женски
    Imam silikonski, ama patronaznata mi rece nikako da ne gi koristam dokolku gi fakja moite bradavicki, istito i dr Julija na facebook mi kaza... Izgleda jas ne go mestam ubavo i zatoa me boli, ama pa mleko si vlece... a krema stavam od Medela Purelan100, malku imam podobruvanje ja nemam ranata, no pak boli mnogu! :/