1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.670
    Пол:
    Женски
    Pa jas edna grada vo eden podoj davam, drugata vo sledniot... imam mnogu mleko, a i koga kje fati nemozam da go odlepam :D Patronaznata taka mi kaza, deka prvoto mleko sto go vlece sodrzi edni vitamini, masti tamu neznam sto i ponataka vo istiot podoj drugi da dojde do ona "posledno mleko" sto ima dosta masti i kalorii... :) Vazno on napreduva, srekjen, zadovolen e :D
     
    На menelele и Kiflicka05 им се допаѓа ова.
  2. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    И јас така дојам мариз, ретко во еден подој да цица од двете.
     
    На menelele и mariz им се допаѓа ова.
  3. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    I jas od pocetok samo od edna strana na podoj mu davam da cica, I super si napreduva.
     
    На menelele и mariz им се допаѓа ова.
  4. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.228
    Допаѓања:
    30.386
    Пол:
    Женски
    Е моето дете,отκаκо се ρоди цица од двете гρади,гоооолем цицач е,ми ги пρазни двете и цица доолго вρеме,јас не знсм што значи 5мин цицање,моρеее над 30мин и тоа аκтивно. Е малκу незгодно,κога се има гости κога сме на гости,но κога него му одговаρа,тогаш му дозволувам.
     
    На galapce, TIGARCE86 и zuto им се допаѓа ова.
  5. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Син ми на почетокот беше 24/7 на цице и кога беше плачлив и нервозен само цице го смируваше. На почетокот имав ужасни болки рана ми беа градите и само еден мелем ме спаси.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  6. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.670
    Пол:
    Женски
    Abe toa melemot cudo e, jas na gazeto mu staviv in mu pomina skroz crveniloto, nemame ic sega crveno gaze... :) a gledas na gradi ne mi teknalo da stavam... :)
     
    На Kaffe му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Јас од овој мелем ставав и на него си пишува дека може да се става на гради и немора да се измива. Внимавајте со што ги мачкате градите 10934053_416686218485890_619164119298390796_n.jpg
     
    На biljana77eva, TIGARCE86 и mariz им се допаѓа ова.
  8. Kiflicka05

    Kiflicka05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2015
    Пораки:
    310
    Допаѓања:
    670
    Пол:
    Женски
    @mariz, Purelan-от ти е супер. Мене тој само ми помогна за градите, премногу мака видов. Толку големи рани имав што мојата бебушка крв цицаше и буквално крв и повраќаше... Ама мора да се надмине, после супер ќе биде.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  9. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Пред некој ден пишав за одбивањето на син ми на градите. Ние продолживме да цицаме ама со потешкотии. Значи нема шанса од прва да ја фати...се молиме едно 5 минути, понекогаш и повеќе. Некогаш е и безуспешно. Проблемот е додека ја фати градата да цица, а кога ќе почне после веќе немаме проблем. Од што може да е вака, од што ли му се гади?
    Многу ми е чудно што ова се случува по цели 11 месеци и сега советите од страна се: па голем е веќе не му се свиѓа млекото, ете време е да го одбиеш...
    Јас не сакам пред година да го одбијам, би сакала уште некој месец барем да цица. Млеко имам.
     
  10. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.670
    Пол:
    Женски
    Jas moram i ova da prasam, znaci imame 11 dena i bebus mnogu mi spie, abe koga kje pominat dva saati se macime da go razbudime... ne sekogas e taka, no ednas vo denot, nokjta znae da bide taka uspan. E sega dali da go ostavam da pospie uste malku ili da go budam na 2h? :/
     
  11. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.591
    Пол:
    Женски
    Нека спие колку сака.Сам си го одредува ритамот.Да е гладен ке се разбуди.
    Од другарка ми малиот е 7 дена стар и тој по 4 часа сврзува а 4 е после буден.
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  12. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    MAjki kupiv pumpica za odmolzuvanje, racna na chicco, e segga vo upatstvoto pisuva mlekoto da se frla,da ne se davalo na bebeto. Nekoja so vakvo iskustvo?
     
  13. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.670
    Пол:
    Женски
    Pa vcera vecerta vo 1 cicase i jas deka temperatura imav sum se uspala i jas stanuvam vo 5ipol koga me fati panika deka ne sum stanala nokjeska... Go nadoiv ubavo i pak zaspavi pak vo 10 stanavme... A pteku den znae i na saat da se budi da bara cice :)
     
  14. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.670
    Пол:
    Женски
    Na chicco ima i samo za odmolzuvanje na visok mleko koe treba da se frli i takva racna so sise cucla vo nea (pa valjda ne staile cucla a da go frlas mlekoto).. kakva imas ti??
     
  15. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    @mariz more ostaj go neka spie,posle nekoj mesec ke go baras periodov i mojot bese spanko prvite denovi,mesec spiese po 6-7 saat ama sega na dva p se budi,nekogas i pocesto,retko da svrze 4-5 saati spienje.
    za sreka dobro si napreduvase i jas ne ni pomisluvav da go budam

    koga se gladni se budat sami,sledi go bebeto,koga bara togas davaj mu da cica..koristi go periodov,posle ke nema vaka hehhe
     
    На mariz, joy1 и zuto им се допаѓа ова.
  16. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    Pa ne e so sise. Znaci sepak treba da go frlam mlekoto, a ne razbiram zasto. Jas se odmolzuvam koga ke mi nadojde mnogu mleko, do preeska so race, sega ja zemav pumpicata, zasto so race tesko i bolno bese, a vo apteka ne mi rekoa deka e zs frlanje mlekceto. Ok ke go frlam.
     
  17. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.670
    Пол:
    Женски
    Jas imam isto od chicco ama ima sise i koga cedis direkno cedis vo siseto i posle si ja stavas cuclata isto sto doagja so taa pumpa, 1700 den nekade bese, a 500, 600 den imase bas pumpa za isceduvanje na preostanato mleko...
     
  18. Bibi 88

    Bibi 88 Активен член

    Се зачлени на:
    6 март 2015
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    54
    Пол:
    Женски
    Ако си напредува добро и не е предвреме родено нема потреба да го будиш.и керка ми на почеток спиеше повеке
    Потоа смени
    OTE="mariz, post: 2388644, member: 86577"]Pa vcera vecerta vo 1 cicase i jas deka temperatura imav sum se uspala i jas stanuvam vo 5ipol koga me fati panika deka ne sum stanala nokjeska... Go nadoiv ubavo i pak zaspavi pak vo 10 stanavme... A pteku den znae i na saat da se budi da bara cice :)[/QUOTE]
    Акп
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  19. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.591
    Пол:
    Женски
    image.jpg

    Ако она може,верувајте сите можат да дојат.Респект.
     
    На leona83, Kiflicka05, bambusce и 13 други им се допаѓа ова.
  20. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Во моментот сум кај моите во Бт.имавме роденден за внук ми имаше нормално мајки деца во игротека,незнате каков одговор добив од мајка која имала млеко,а не го дои бебето вика поубаво и полесно ми е вака за две минути,ми е готово млекото цццц бебето има 4 месеци,на ад е плус сите врсти манџи,леб плазма јас останав без зборови,се запрепастив искрено,можам да разберам да нема млеко ама да има,и да избере ад.тоа е за мене како да не сакаш да му пружиш љубов, нежност на детето и нега, јас и одговорив ти си знаеш ама од мајчиното млеко нема поздраво,какво сакаш ад давај тој прашок нема да го замени мајчиното,и го лепнав епа неможев ме налути слушајќи ја како се декларира како добра мајка...
     
    На Kiflicka05, joy1, Kitten и 3 други им се допаѓа ова.