1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.736
    Допаѓања:
    72.642
    Пол:
    Женски
    Vo Cair nikoj ni za Ad ne spomnuvase, ni za doenje... Taka edna dve sestri me imaa prasano imas mleko majka? Nemam kje im recev, a nemav ic prvite 2 dena i oni so spricot kje mi go napunea bebevo za 5 sekundi i posle mi pravese fontani povrakjase i sama pocnav da go stavam da vlece a toj mrtov gladen, zatoa sto povrakjase od Ad me vlecese mnogu! Bradavicite crni modri mi bea, koa mi dojde mleko odednas tretiot den i toa TON mleko se cudev sto da pravam i nikoj ne mi pokaza kako da go odmolzam, tek doma patronazna koga mi dojde ubavo mi pokaza... i fala bogu se nauciv i sega uspesno si fakja bebus si cica :)
     
    На menelele му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    А уште ова да пишам и не досаѓам веќе :)
    Апропо мојов муабет за неосудување... Сакам да спомнам и уште нешто што ми се случи и мислам тоа толку ме здоболе што буквално онака осетлива и изморена, немав сили ништо да одговорам.
    Наиме, после толку напорен ден, нели под притисок а имав желба бебето да го дојам, се потресов дека е гладно, малку од малку плачев, не сакав ни посети, баш бев емотивно даун. И си легнав, ја свртев главата кон ѕид и плачев, другите цимерки беа позади мојот грб и една од нив, мислејќи дека спијам, прокоментираа за мене: а оваа ладно си спие, наместо бебето да си го дои (facepalm):(
    А не се понудеше да ми помогне во ништо, ама толку лесно можеше да ме осуди, за жал. Ме дотепа во поим до крај.!Е затоа не си давам за право да зборувам за некоја друга што и како прави.
     
    На ilyan, IveBrajan, mariz и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Не знам за вас, ама мене ме испишаа од болница со препорака за слободно доење колку сака и кога сака бебето и ад на секои 3 часа по 30 мл. При тоа никој не ме провери ни колку млеко имам.

    Ексклузивно доење е општо прифатена терминологија која се користи за да се објасни дека детето само цица, не пие ни од шише, не пие ни чај, ни вода.


    Видете, далеку од тоа дека сме тука да си судиме. Напротив, јас сум тука за да дадам поддршка на оние кои на самиот почеток се уплашени, мајки кои имаат доволно млеко и сакаат да дојат, но на кои им треба барем малце самодоверба за да издржат на почетокот кој за мене лично беше страшен и фрустрирачки.

    За оние кои не можат а сакаат, поддршка дека се обиделе!

    За оние кои одбираат да не дојат, нивна работа. Греота за детето. Не дека нема да порасне да е здраво и право, ама греота сепак, да не дискутираме состојки на мајчино млеко и ад.

    За тоа дека доењето не ја прави мајката мајка, фала богу. Па и раѓањето не не прави не знам си какви мајки.
    И мајките што посвоиле деца се прекрасни родители иако не родиле и не доеле.

    Отидов малце оф топик, ама баш оти не сакам да ја користиме темата за оф топици.

    Поздрав жени! ;)
     
    На zuto, tincemajmunce, menelele и 9 други им се допаѓа ова.
  4. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Mozebi ke zvucam smesno, no ke prasam. Skoro site sme del od sobata za doenje, pa sakav da prasam Dali doktorkata Julija ima ordinacija ili pak samo deli besplatni soveti na fb ?
     
  5. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Докторката е специјалист за лактација, но не живее во Македонија туку мислам во Австралија
     
  6. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Во соба за доење се две докторки. Д-р Јулија мислам дека живее во Канада, а д-р Љупка е од Скопје.
     
    На Kaffe и mariz им се допаѓа ова.
  7. Bufi

    Bufi Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    647
    Koga gi mackate bradavcite so kokosovo maslo? vo koi slucai?Malava cicase super, go ostavivme ad-to veke pred nekolku nedeli, ama sega pocna mnogu da grize, koga ke fati prvpat abe mi se vristi na cel glas, za losa polozba ne bi rekla deka e problemot, bidejki taktikata na doenje mi e ista kako i koga ne grizese! bradavicite me bolat mnogu i neznam dali e dbro kokosovo maslo da gi mackam?
     
  8. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Слободно Буфи мачкај ги. И мене така ми ги тегне при цицање, па ме болат целите баш како што опишуваш. Не е лош фат ни кај мене, туку тегнење кога сака да ја пушти брадавицата.

    Мене ми помага кокосовото масло, а последно мачкав и ланолин и кокосово во исто време!

    Не мора да се измива пред цицање, па не се секирај!
    Браво мама што се избори да сте само на доење! :*
     
    На Bufi му/ѝ се допаѓа ова.
  9. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.736
    Допаѓања:
    72.642
    Пол:
    Женски
    A rascvetana bradavica od sto moze da bide? Mnogu me boli od sam pocetok, koga povekje koga pomalku ama pri sekoe doenje psihicki i fizicki se spremam za taa grada. Eve od zavcera mi e najloso do sega i samo ja izmolzuvam i mu go davam toa mlekce, pa sleden podoj od drugata grada normalno si cica... Sakam da ja oporavam ovaa levava grada i zatoa taka pravam. Nemozam da opisam kakva mi e, no kje se obidam: cel del napred na bradavicata e kako raspukana i razdvoena karpa :D duri imam edna dupka kade pri cicanje tece krv... Nemozam ni so pumpa da se molzam, pa racno po pola saat rakava posle ne ja osekjam... Mackam od Medela Purelan 100 sto e na baza na lanolin... Vikaat epten pomagala ovaa krema, ama nekako kaj mene kako da ne pomaga :/
     
  10. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    @mariz да пробаш со чист ланолин, не е штетен за бебуш
     
  11. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Исто и кај мене на левата. Ама после болките изгледот остана таков. Десната ми е малтене ко претходно, ама левата ми е расцветана ама ептен расцветана.

    Јас давав да цица од страв да не ја нарушам лактацијата, и нормално си вриштев од болка.

    Инаку мачкам Mum Care сега се вика Sensils, поефтино е, а исто е чист ланолин.
    И кокосово.

    Ставам и влошки за да не се измацам, оти тој ланолинот што ќе допре, останува.

    Биди упорна, ќе ти биде подобро.

    Може не ќе е лошо и педијатарот да те види да не треба антибиотска крема да мачкаш.
     
  12. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.736
    Допаѓања:
    72.642
    Пол:
    Женски
    Ovaa ne e cist lanolin? :/ Eve staviv i vestacka bradavicka da ne se maltretiram da se molzam, pa pomalku boli... Da ja opravam sakam... Pa da si cica od bradavickata moja ubavo.. 1431353367433-1986764114.jpg
     
  13. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.736
    Допаѓања:
    72.642
    Пол:
    Женски
    Mene vo glava me mava bolkata duri, vcera ama me bolese glavava mislam kje mi puknese... Uste od sam pocetok me boli ama trpev, ama od zavcera stana ogromna bolkata... Predtoa na pocetok na cicanje kje me bolese i posle vekje ne, ama sega celo cicanje me boli :/
     
  14. Bufi

    Bufi Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    647
    a kokosovoto maslo isto li se koristi kako i lanolinot? mene koga cica non stop e fati-pusti , po stopati i se tegne, i koga ke fati strasno me griznuva, se prasuvam kako li ke bide koga ke pocnat zabcinjata da izleguvaat?! bradavicite mi se crveni posle cicanje a ponekogas kako beli....i kako da mi nadojde mleko, porano koga se budev preku nok pizamata cela mokra krugovi od mleko, a sega toa veke ne se slucuva! se plasam deka mi e namaleno mlekoto, pijam caj za doenje....pozdrav
     
  15. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.736
    Допаѓања:
    72.642
    Пол:
    Женски
    Bufi jas imam dosta mlekce, a isto ne pretekuvam kako porano... Toa znaci ni se regulira laktacijata, si se laci mleko kolku za eden podoj i posle sekoj podoj pak si se laci, znaci nema prevuse kako porano... A i bebusite rastat, mozat da iscicaat ubavo... Jas ednas pretekov od levata, ama zatoa bebus zaspa vo 11h navecer a mi stana vo 5ipol i povekje saati pominale sum se prepunila :) za kokosovo prv pat slusam... Da ne pomaga povekje od lanolinot?
     
    На Bufi му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    @Bufi

    Тоа што не протекуваш е затоа што ти се регулира рефлексот на испуштање. Не значи дека ти снемува млеко. После цицање белите брадавици ти се затоа што веројатно имаш вазоспазам... Тоа е како грчење и печење во тој момент. Ништо страшно. Мене исто ми се случува после долг подој или подој кај што малата се тегне на брадавица.

    Од денес пробувам таквите подои да ги прекинам, ќе ја подржам во раце, па за 10 минути пак ќе понудам. Мора некако да се смири. Некако ја гледам дека е таква кога и се спие а мака и е да заспие...

    @mariz

    Тој е ланолинот на медела, би требало да помогне. Можеш да пробаш и кокосово масло, го има во аптеките.



    Мачкајте се особено навечер, до сабајлето ќе осетите разлика. Навечер мачкам ланолин, а преку ден кокосово. Мрсам маици, ама тоа е тоа... Мора некако да се среди ова со брадавиците!
     
    На leona83, Bufi и mariz им се допаѓа ова.
  17. virgo25

    virgo25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    27
    Здраво Феминки, имам еден проблем. После 40 дена од породување добив циклус. Траеше скоро десет дена потоа немаше нисто три дена и повторно од почеток еве 4 ден имам обилно крварење. Инаку го дојам бебето. Докторот вика нема место за паника ама мене ми е страв дане дојде до губење на млеко и дали е нормално ваква ситуација бидејки откако сум породена нон стоп со влошки. На ехо се е нормално и матката ми е вратена во нормала. Инаку правев ин витро, па си мислам да не се хормоните пореметени па ако има некој слично искуство нека ми пише , веќе немам поим што да правам и мислам страв ми е и за мене и за бебето , ве молам за одговор поззз
     
  18. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    Doenjeto i ciklusot se nezavisni. Nekoj krvari 40 dena posle poroduvanje nekoj posle ne dobiva so meseci toa se zavisi od organizmot. Ona sto go davas kako info deka se e ok so matka togas nemas mesto za panika sepak e samo cistenje na organizmot. Pravi si redovni kontroli i ipak sledi go kolicestvoto na krv. Sega nemam nekoe iskustvo no smetam deka nemas mesto za panika
     
    На zuto и virgo25 им се допаѓа ова.
  19. Bufi

    Bufi Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    647
    Devojki kolku cini kokosovoto maslo? tuka e 25e malo sisence pa me cudi!!!
    inaku eve skoro sme tri meseci i duri sega primetuvam deka bebuska pocnuva da cica kako treba posnazno, osven sto me grize koga pocnuva, pozdrav
     
    На Kiflicka05 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. *цветче*

    *цветче* Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2015
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    1.249
    Пол:
    Женски
    Јас кокосовото, органско, ладно цедено и нерафинирано, тегличка од 200мл ја купувам 300 денари. Во аптека ми предочија дека мора да се чува во фрижидер за да ги зачува сите корисни својства, и во тој случај е во форма на путер. Си вадиш колкава количина ти треба и на собна температура за кратко се растечува и е ок за мачкање. Позз ;)
     
    На Bufi и joy1 им се допаѓа ова.