1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Мене па ништо ми немаат кажано околу чувањето, а читав мислам во соба за доење дека не е проблем колку пати и да смени агрегатна состојба, не менува состав и не се губат корисните својства....

    Инаку и јас истото го користам.
     
    На Bufi му/ѝ се допаѓа ова.
  2. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Mamicki ajde malku pomos za novata mama:),moze e hlupo prasanjeyo,no kako dase organiziram za doenje,na kolku vreme,da ja budam li koga spie poveke,koga ke se razbudi vednad li treba da jade,???:^)
     
  3. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Se budi li samata nokje? Ako se budi na 3-4 casa nemoj specijalno da ja budis ti, ako spie mnogu podolgo prviot mesec ke moras. Inaku sega na pocetok bebeto samo cica I spie - znaci koga ke se razbudI treba da ja dois :)
     
    На leona83 и Kaetana им се допаѓа ова.
  4. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    Prvo cestitki za kerkickata da e ziva i zdrava. Stom ste na doenje beba treba na dva do dva ipol saati da cica Xosto tolku mu treba na majcinoto mleko da se svari. E sega ako e spanka ke moras da ja budis i preku den ne smee poveke od 4 saati da spie moras da ja budis da cica. Da koga ke stane ja presoblekuvas i i davas da cica. Za navecer prvite dve tri nedeli jas ja budev od pusti strav od zoltica.
     
    На bella.s му/ѝ се допаѓа ова.
  5. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Nokjeska nese razbudi nitu ednas,mnogu sme mali uste sme me vo bolnica,utre ke si odime,i malku mefaka strav kako kese snajdam,inaku preku den po sekoe budenje cica,neznam dali i mnogu dali e malku,epten mi e komplicirano,ovde edna doktorka mi vika rsni ja nondtop i budi ja navecer,a nekako nemie logicno toa
     
  6. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Fala ti mila,ednas da ne pustat ke fakame red doma,mora dase snaogame,a i sugurna sum i ovde ke najdeme korisni soveti
     
  7. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Убаво е навечер што спие, но тоа не знам колку чини за лактацијата. Јас не би ризикувала. Така нема стимулирање и може да испадне после - немам доволно млеко! Внимавај.

    Патем, welcome нова мама!
    Само смирено! ;)
     
    На bella.s, Sky-butterfly и joy1 им се допаѓа ова.
  8. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Sekako deka ke se snajdes, site sme pominale niz toa :) Stom spie po cela nokj mislam deka ke moras da ja budis, barem dodeka se vospostavi dobra laktacija I si fati red. Posle prviot mesec vekje I ne mora, ama veruvam deka I samata ke pocne da se budi barem ednas - dva pati.
     
    На bella.s и Sky-butterfly им се допаѓа ова.
  9. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    http://www.femina.mk/новости/занимливости/52-годишна-мајка-се-уште-ја-дои-својата-6-годишна-ќерка

    Што ќе кажете на ова? :)
    Ги гледав во една емисија на ТЛС и буквално се запрепастив. Девојчево си игра со брадавицата и ја лиже, мајкава без пардон ја дои било каде. И самото девојче кажува дека веќе и е срам да цица млеко бидејќи другарчињата нејзини не го правеле тоа.
     
  10. IveBrajan

    IveBrajan Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2014
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    593
    Јас се извинувам ако некој мисли дека ова е ок ама мене ми е одвратно! Мајчиното млеко е најкорисно за детето до година, после тоа може да внесе се преку храна а и имунитетот му е зајакнат доволно. Па така доење до 2 години доколку сака детето (и мајката) мислам е сосема доволно :)
     
    На menelele и Пчела им се допаѓа ова.
  11. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.582
    Пол:
    Женски
    Мене педијатарката ме советуваше до 24 месеци да дојам.Сметам дека е прифатливо.После тоа не би повеке.
     
    На leona83, Пчела и IveBrajan им се допаѓа ова.
  12. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Јас до година, година и пол максимално да го дојам бебето, ќе бидам презадоволна.
    Се повеќе од две години, две и нешто ај да речам, не гледам смисла, а не па на 6 години, дури ми е морничаво и нездраво, толкаво дете. (facepalm) Не гледам ниту една доволно издржива, оправдана причина да се дои дете на таа возраст.
     
    На Eli23, victoria, Пчела и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    И јас сакам до година да го дојам, ако можам и нешто плус, а ова до 6 е и повеќе од претерано.
     
  14. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Мене денес педијатарот ме советуваше да го одбијам веќе. И што ли уште не. Повеќе ќе пишам во темата совети од 6-12.
     
  15. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Два пати се размислив дали да ја ставам со цело име и презиме :
    ..........................
    15 мај во 17:05 ·
    Мoментoт кoгa ќе видиш кaкo женa дoи дете нa првo удaрнo седиште у aвтoбус е мoментoт кoгa пoчнувaш сo штедење зa кола
    Like · Коментирај · Сподели
    Ми се преврте во желудникот, ми се повраќа од вакви личности замислете си ова е статус на фб...
     
    На Eli23, mariz, Kaetana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Kiflicka05

    Kiflicka05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2015
    Пораки:
    310
    Допаѓања:
    670
    Пол:
    Женски
    Да бидам искрена - доев повеќе од година дена, Боже здравје планирам повторно да дојам толку...Но, никогаш не ми било убаво ниту да дојам така јавно, ниту пак да гледам како дојат. За мене доењето е интимен чин, посебна врска на мајката со детето и не би го споделувала тоа со јавноста. На статусов не би ставила like, малку е дрзок. Ама пак ќе повторам - како мајка која доела, не поддржувам онакво јавно вадење на градите - дои го бебето да, но сепак нека е малку поинтимно и подзатскриено (да додадам - има мајки кои дури во јавност им даваат на децата да си играат со градите...строго сум против тоа!).
     
    На Eli23, IveBrajan, zuto и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Navistina e nevkusno da ja izvadis cickata I da dois vo bus. I jas dojam , no ne bi se osudila na takvo nesto ,ednostavno glupavo bi se osetila. Da ne ideme of ima posebna tema za doenje vo javnost.
     
    На IveBrajan му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Точно можеби требаше таму да постирам, но мајки да погледнеме и од друга страна таа мајка можеби со последните пари со тој автобус го носи детето на болница. Или пак е подобро детето да се убие од плачење од глад, само затоа што на некој му е гнасно? И јас доам и јас никогаш немам доено во јавнос али баш поради таа причина на секое излегување од дома сум ограничена со време. Не доам во јавност само поради нашиов прост народ, само поради коментарите како на дотичнава, штета огромна штета.
     
    На НаталиЛили, TIGARCE86, Kitten и 3 други им се допаѓа ова.
  19. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Постирај таму Кафе, оти имам и јас што да кажам. Не е невкусно некој да си брца во нос, не е невкусно да ти смрди некој до тебе на мишка и што не, да во гужвите те фаќа за задник... Ама ако мајката културно и затскриена морала да го надои детето во автобус е ужас на векот??

    Што направи, отиде и им влепи по некој шамар со цицката?

    Е заради вакви луѓе и јас се замарам со тоа доење во јавност.
     
    На TIGARCE86, mon4i91, Annath и 5 други им се допаѓа ова.
  20. IveBrajan

    IveBrajan Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2014
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    593
    Ама никој не рече дека брцкањето во нос и смрдењето не се невкусни. Зар ако речам не е убаво да се дои во јавност сум рекла слободно чепкај нос? И јас мислам дека доењето е интимен момент. Природен, апсолутно, не е нешто од што треба некој да се срами ама и сексот е природен, па ај во јавност сега да го правиме тоа. Доколку е соодветно подзатскриено, можам до некаде да го оправдам доењето во јавност ама ако не, што треба сите цицката да ми ја видат? Мене не би ми било пријатно да дојам во јавност :)
     
    На Eli23, bile1986 и darcy им се допаѓа ова.