1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Скај, на три недели имаат обично скок во развој. Не знам што да те советувам, оти имало денови кога сум мислела дека не е најадена, а си качувала на килажа. Може така ти изгледа затоа што не се однесува како секој ден...

    А може и стварно не цица доволно.

    Јас би те советувала да причекаш ден - два, види како ќе се однесува, пробувај да ја доиш полузаспана, обично тогаш инстинктивно фаќаат и цицаат. Пробај да и понудиш и заспана навечер, да не ја будиш... Гледај ги пелените, важно е да моча.

    За молзење повеќе ќе се мачиш, а во вакви моменти треба да ја вратиш на града...

    Мислам дека е обичен скок во развој, ама прати ја состојбата.
     
    На firequeenn, makedonkamak и Sky-butterfly им се допаѓа ова.
  2. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.706
    Допаѓања:
    72.603
    Пол:
    Женски
    Majki i jas nas nesto cudno se slucuva... Cica cica i moze za 5 min cicanje pocnuva da se trga da mi ja tegne levo desno i go trgam i se na se cicanjeto dali ni trae 6 min i jas mislam ne e nacican i posle blucka ama ubavo bluckanje po 3,4 pati :/ Dali brzo cica? ili neznam sto e rabotava... i posle place pak za eden saat (ispovratil se i pak e gladen). Preeska cicase i go ostavam place go zimam vo race i vo race place i gi buta racete vo usta ili ako e nakaj mene zavrten zinat bara cice :/ Mu staviv vodicka leleee pienjeeee kako da ne videl.. Moze i od zeskovo mu e, denes prv pat samo po pampers doma sedese :)
     
    На Pcelka94 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Lele,i kaj nas isto,utre tri nedeli,od nokeska vojna vodime.nokeska cicase samo dvapati po 10minuti,i toa zaspan go zemav vo krevet,pa so trista molenja.i denes isto 10minuti i kraj,zatvara usta i te gleda,abe nema sansi da mu piknes so sila,ja lize samo.i sega spie 3saati,vikam pa ako e gladen zar ke spie taka mirno.on koga nesaka,kraj,i zaspan i buden toa e. E sega vcera prv pat imase malku grcevi,pa si vikam so niv da ne e povrzano.i jas neznam sto da mislam.
     
    На Sky-butterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Pcelka94

    Pcelka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    4.390
    Пол:
    Женски
    И моето така правеше не се секирај ,толку желудничето им збира а водичка обавезно давај му жешково нас не утепува а не па него и кога и да бара цице давај му битно навечер да спие моето порано се будеше и по четри пати за цицање а сека 19 месеци два пати се буди да цица
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  5. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    @mariz
    Eve i mojava taka pocna da pravi cica malku pa si guga pa si ja lize pupkata kenka i ja vikam sto e rabotava neznam. Dali od toplovo dali veke rastat se poveke razbiraat ama site sme so isto odnesuvanje.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Нели ако е скок треба повеќе да бара да цица?

    Се измолзив, еееедвај јадни 20 мл. ама си велам барем за проба да видам како ќе реагира.
    Се разбуди, цицаше малку подобро, пак пократко, ама барем квалитетно голтање, и и понудив шишето, се мрштеше и плачеше, значи само не и е до јадење. Ќе видам деновиве како ќе биде.
    Ама еве денес е кома целосно, толку не спиеше ни на сам почеток.
    А кога е полузаспана или па заспана, нема шанси не се помрднува.
    Моча убаво, па и јас со тоа се тешам. Дај Боже да се средиме наскоро.

    @mariz , и мене ми моево така прави, се трга, ја влече градата лево десно, се бори со мене буквално. Ама изгледа се најаде па сака да ждригне. Пробај кога почне така да ти прави дигни го да ждригне.

    @irena.1 значи исти сме. Можеби е некоја фаза не знам, мојава знае да се грчи на градата, да се рита, јас мислев има грчеви, ама па мирно спие. Како тогаш нема грчеви?
    Не знам, ајде белким ќе се управиме наскоро (fingers)
     
  7. SpangeBob

    SpangeBob Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    1.267
    Пол:
    Женски
    Немој да се гρижиш мила! Сите бебенца имаат таκви денови! И јас паничев, леле, леле само ми спие бебето ич не цица! А κога отидов на месец κај педијатаρ 2 κг попρавено! И ми ρеκоа и 5 саати да спие да не го будиш! Аκо е гладно сигуρно ќе со побаρа! Јас му нудев ноќе, бидејќи не стануваше и малκу се зафρκнав! Сега од навиκа само цица! Моρав лажливκа да вκлучам! Само уживај си и одмаρај и ти дуρи спие!
    Исто таκа не ти пρепоρачувам од цуцла да му даваш млеκо! Може да ти се одбие! Баρем таκа вели педијатаρот! Од гρада најдобρо! Се знае κолκу е стеρилно шишето, аа κолκу κаналите за млеκце од дојκите!!! Поззз
     
    На bella.s и Sky-butterfly им се допаѓа ова.
  8. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.706
    Допаѓања:
    72.603
    Пол:
    Женски
    Ama kolku mi e interesen, ako doslo vreme za cicanje a on spie, pocnuva vo son da cica... Mrda mrda so muceto smuka na prazno, pa i toa vo ist interval so pauzu hahah :D
     
    На Пчела, Kitten, bella.s и 2 други им се допаѓа ова.
  9. SpangeBob

    SpangeBob Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    1.267
    Пол:
    Женски
    Ахахааа... и моето таκа пρави! И си ја лигави ρаκата што ја цица и звуци испушта! Звуκ на задоволство! Демеκ готово цица сега! Душичκи малечκи!
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  10. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    i mojot bucko cica vo son haha mn se interesni,jas go imam snimano kako cica dodeka spie i kako se smee ..

    inaku za potenjeto jas seuste se potam iako pominaa 8 meseci,ne e kako na pocetok ama pak se pravam ziva voda pa i zeskovo fati abe ludnica.
     
  11. Bizi

    Bizi Активен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
  12. rejhana sibel

    rejhana sibel Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2015
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    zdr imam eden problem sinceto ima 5nedeli se rodi 4 kila mnogu bese lakomo samo barase da cica arno ama sega vo posledno vreme se smeni rabotata koga ke go doblizam na grada place ne saka da fati a mleko imam svarno neznam so e problemov
     
  13. SpangeBob

    SpangeBob Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    1.267
    Пол:
    Женски
    На κолκу вρеме цица? Ноρмално е да го менува ρитамот на спиење, хρанење... затоа пеρиодот од 6 недели се виκа пеρиод на адаптација!
    Аκо залапува одеднаш лаκомо, можеби голта воздух. Потκρени го малκу да ждρигне и посмиρено ќе пρодолжи! А и обавезно масиρај го на стомачето! Аκоне е поκаκано, може да биде неρвозно и да не саκа да фати! И ниκаκо немој да го фоρсиρаш! Κога ќе посаκа бебето, тогаш дај му да цица! Обавезно одмолзувај се, да не фатиш мастит, ќе има и за бебенцето, да не се сеκиρаш!
     
    Последна измена: 7 јули 2015
  14. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Пробај да го доиш полузаспано. Се случуваат такви штрајкови. Без секирација, би требали брзо да помине.
     
  15. ZojaP

    ZojaP Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2014
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    majki imam od bebeconfort takvi vloski za gradnici povekekratni odnosno pamucni so se perat. sakam da kupam novi no gi nenat veke. dali znaete kaj ima? ednokratnite gi koristev no mnogu mi se lepea od onie sitnite vlaknenca kiga ke mi potece mlekoto i me nervira toa.
     
  16. SpangeBob

    SpangeBob Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    1.267
    Пол:
    Женски
    Мамички имам прашање. Прочитав некаде дека може да се фати некоја габична инфекција на брадавиците. И при доење да се пренесе на бебенцето. Препознатливи знаци за тоа се бело јазиче на бебето и болка при доење и после доење на брадавиците. Мене ме боли само едната... И денес забележав бело јазиче на синчето! Можно ли е? Што треба да се направи ако е така???
     
  17. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.706
    Допаѓања:
    72.603
    Пол:
    Женски
    Beloto na jaziceto moze da e samo mlekce :) ako e soor nema ni da cica bebeto, gadno e toa... i baska kje go nervira i boli, kako izgleda beloto kaj vas? A na gradata da ne imas ragadi, ranicki...? Jas imam ponazad pisuvano golema maka imav i ja molzev samo levata ne ja davav za cicanje...
     
  18. SpangeBob

    SpangeBob Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    1.267
    Пол:
    Женски
    Немам веќе ρагади. Ги излечив со маст! А сепаκ едната ме боли! Инаκу си цица смиρени напочетоκ. Пρи κρај на подој тегне, се тρга, се вρаќа... ама го менувам на дρугата гρада и пρодолжува смиρено..........
     
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.706
    Допаѓања:
    72.603
    Пол:
    Женски
    Ja imav istata maka... Mackav svasta i na kraj se otkazav resiv da ja molzam nekoe vreme samo i taka mi pomina... Inaku lanolin, antibiotik mackav, pa solkoseril so teleska krv mast... i sega fala bogu vekje nekolku nedeli si cica i od dvete i mirna mi e glavava.. inaku placev od bolki :( Gledam vaka povekjeto majki obavezno so ednata grada si imaat problemi na pocetok, ama ponataka kje se sredi.. jas pretpostavuvam ponezna bradavicata mi bila na taa grada... ne se sekjiraj za beloto ne e soor ako nema bebus maka, a ako se tegne taka na grada digni go da zdrigne i posle neka prodolzi so cicanje... i bebus taka se tegnese i nekoja majka tuka taka mi preporaca i stvarno mu doagjalo da zdrigne i nemozel da cica :D
     
    На SpangeBob му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ZojaP

    ZojaP Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2014
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    zdravo majki. bebceto mi e petipol meseci i od ednata grada ne saka da cica. ne saka ni da legne na taa strana ne se raboti deka nema mleko vcera izmolziv 80 ml. epten vo spienje koga e samo cica od nea. sto moze da e pricinata? ili taka samo favorit i e drugata?