1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Samo zaboravam da prasam, a kollu vreme taka tece od drugata? Nie sme 3m i seuste taka mi tece :) inaku neli ja prasav Julija vo soba za doenje (mislam ti prasuvase) deka gradite ti bea pak tvrdi... i mi odgovori toa moze da se sluci ako bebus cica pak povekje ili pms. Moze i sega e od istoto, deka e toplo da ne cica bebe povekje pa si gi stimulirala gradite pak da pravat povekje mleko :D
     
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  2. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Тврди ми беа од циклусот најверојатно, фала што праша.
    Инаку лани ова време синко имаше 2-3 месеци и секогаш ми течеше и кога доев и кога не доев т.е. кога ми надоаѓаше млеко. После се стабилизира и не ми течеше воопшто. Сега пак тече а синко исто цица - многу. Не ни бројам колку подои има во текот на едно деноноќие.
    Може нема врска и тресам зелени ама можно ли е од жешково да се прошируваат жлездите па затоа да тече...хахаха не ми се смејте на прашањево.
     
    На *цветче* и Kaetana им се допаѓа ова.
  3. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.252
    Допаѓања:
    45.678
    Пол:
    Женски
    Мене цело време додека дојам (13 мес.) кога цица малата од едната града од другата ми тече млеко. И кога ја дојам секогаш ставам тетра пелена.
     
  4. mila25ve

    mila25ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    аман луѓе јас веќе незнам што да правам, синко има 14месеци ама нонстоп цица, секаква друга храна одбива и само ме тегне за блуза. Почнаа да ме болат брадавиците ептен ми се осетливи, сабајле стана во 8 а еве досега веќе 4пати цицаше, и плус ако не му дадам плаче на цел глас, вришти. Попладне кога е маж ми дома му го оставам на него за да не ме бара за цицање, а кога е со мене нонстоп на цицка дреме. Мене почнаа модрици да ми излеваат по нозете и рацете маж ми вика дека од што цица нонстоп и затоа може сум станала слабокрвна, аман веќе незнам што да правам дури нервоза ме фаќа кога ме цица цел ден
     
  5. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    И мене ми нема течено не знам колку време... вчера прв пат од едната во седење ми протече. И јас мислам дека е од жешкото, се прошируваат каналите и протекува млеко. Не е за смеење, баш ти е точна констатацијата. Совет за тврди гради е топол туш баш заради тоа... да се прошират каналите и да може да се измолзи полесно млекото. Совет за сопирање на млеко е ладни облоги, соодветно.
     
    На *цветче* и zuto им се допаѓа ова.
  6. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    @Kaetana експерт во темата доење. ;)
     
    На ZojaP и Kaetana им се допаѓа ова.
  7. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    аахахахахахаха... неее.... само во соба за доење редовно читам совети по она правило - „да ми се најдат“... :D
     
    На Kaffe и ZojaP им се допаѓа ова.
  8. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Епа пошто јас немам фејсбук да знаеш дека мене и те како ми се наоѓаат советите што редовно ги пренесуваш.
     
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  9. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    И кај мене е истото.
    Кај мене откако се породив отприлика 2 недели кога синко цицаше од едната од другата ќе капнеше некоја капка.И тоа беше све потоа си го фативме редот.Ама еве 2-3 дена и јас тоа го заприметив цица од едната а од другата страна капе.Може да е од топлото. :D
     
  10. bruno.com

    bruno.com Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2014
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    254
    Пол:
    Женски
    Jas sum non stop so vloski na gradite sekogas mi tece osobeno navecer ako ne stane za cicanje najmalku tri casa i pizamata ja mokram mozebi od sto ima mnogu mleko ili pa arno vika zuto od zeskoto.
     
    Последна измена: 21 јули 2015
  11. Mekuska

    Mekuska Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    2.301
    Пол:
    Женски
    мајки незнам кај да го поставам прашањето па ај тука,, ужасно ме боли умникот, на долната вилица, не ми е целосно излезен и има како месце испакнато што треба да се пресече и ке треба да се стави анестезија, е сега бебе има неполни два месеца, до 29 јули два месеца, и сме само на доење, прашањето ми е дали анестезијата нешто ке ми смета на тоа што го дојам синко, ако има некој искуство некакво со заби, нека сподели тука... и ужасно ме боли сега ставав аналгин на местото за болката да помине но нема никаков ефект,,
     
  12. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Од што имам читано во соба за доење, може да се дои без проблем ако се прима стоматолошка анестезија. Така да, трк на забар и не се мачи...

    Едит: аналгин не се препорачува со доење. Земи парацетамол или ибупрофен.
     
    На makedonkamak, Mekuska и ZojaP им се допаѓа ова.
  13. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Smee smee ne steti taa anestezija, jas kje pravam zab na 10ti Avgust so anestezija.. :) samo znam ne smee snimanje na zab, poradi zracenjeto valjda, a treba i da snimam gorna vilica zatoa sto imam mlecen :lol:
     
    На Mekuska му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Нема да штети анестезијата јас пред две недели вадев заб нормално со анестезија, а доам.
     
    На Mekuska му/ѝ се допаѓа ова.
  15. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.585
    Пол:
    Женски
    Јас снимив заб дур доев.
    Не ми рекоа дека штети :/
     
    На Mekuska му/ѝ се допаѓа ова.
  16. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Pa neznam zabarot rece da ne rizikuvame, ne snimame, a kolku mnogu steti neznam... Sigurno ne steti na bebeto sto cica, po moja pretpostavka... tuku zracenjeto da ne napravi mlekoto da de namali ili da go izgubis, vrska neam :D ete cim e dobro se kaj tebe, sigurno ne e tolku mnogu stetnoo...
     
    На Mekuska и joy1 им се допаѓа ова.
  17. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    Слободно можеш да примаш анестезија, снимаш заби додека доиш. За болка парацетамил или бруфен се безбедни со доење.
     
    На Mekuska и victoria им се допаѓа ова.
  18. Iri bebe

    Iri bebe Нов член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    мамички ме интересира како правите ноќе со млекцето,бидејќи сакам да престанам да го дојам моето бебе,а таа се буди ноќе и малку цицне па продолжи да спие :) ...па како да се справам со времето додека да го земам млекцето и стоплам во флаша ,а таа да не се расони .. благодарам однапред за совети :*
     
  19. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.585
    Пол:
    Женски
    Зошто би се малтретирала со миење шишиња ноке,станување и слично кога можеш цицето во уста и мирна глава :)
     
  20. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Син ми уште цица, ама малку му е тоа млекце. Денски нема шанса да се напие млеко, затоа навечер кога цица ме исцицува и плус добива шишенце, пие околу 150-200 мл млеко покрај цицањето. Се буди уште еднаш или двапати за цицање и исто, прво цица па си пивнува околу 100мл млеко и продолжува да спие. Ние сме 12+ месеци и почнав да му давам кравјо затоа што адаптираното не го сака. Земав и козјо па ќе видиме како ќе го прифати. Инаку навечер го зовривам млекото го делам во две шишенца, едното шише одма го пие на заспивање, а другото го ставам во едно футролче како термос и го пие после 3-4 саати на второто будење.
     
    На Iri bebe му/ѝ се допаѓа ова.