Домашни сокови за растварање

Дискусија во 'Рецепти' започната од Lella, 2 јули 2013.

 1. Lella

  Lella Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  2.823
  Допаѓања:
  10.527
  Пол:
  Женски
  Барав ваква тема, ама не најдов, сакав да споделам еден рецепт за сок за растварање... Мајка ми направи еден од вишни.

  Е не сум толку добра за пишување рецепти, ама ајде. :?:

  Потребни состојки (за кило вишни)
  - 1 кг шеќер
  - една ќесичка лимонус
  - 1 кг вишни

  Се тргаат гранчињата на вишните, а вишните се ставаат во поголем сад (без да се вадат семките) Се додава шеќерот и лимонтусот, потоа вишните се гмечат. :?: Па се оставаат да се цедат 24 часа. Откако ќе поминат 24 часа, сокот е веќе исцаден, а во цадката (или како и да се вика :lol: ) ќе останат само семките. Сокот се става во шише, се остава да се лади, откако ќе се излади треба во чаша да се стави 1 прст од него, а останатото вода. :D

  Не знам колку добро објаснив ама ајде. :D
  Ако не ви се допаѓа темата во канта. :D
   
  На macalavica и BeLLaDona23 им се допаѓа ова.
 2. TheKitty

  TheKitty Активен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2013
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  6
  Вчера направивме јас и татко ми, преубавв е! :inlove:
   
  На Lella му/ѝ се допаѓа ова.
 3. elena.mak

  elena.mak Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2012
  Пораки:
  1.336
  Допаѓања:
  2.733
  Мојот омилен лете сок/леден чај:

  три китки нане
  три кила шеќер
  три лесички лимонтус
  три литри вода

  Се зема едно огромно тенџере, се од горенаведеното се меша заедно и се остава да седи 24 часа, обавезно покриено со капак. После тоа се прецедува во друго тенџере, или пак мојата финта со лажица-решетка ги бркам големите парчиња што ќе ми паднат, и се става на шпорет да преврие 2 минути, буквално од првото меурче на вриење, 2 минути. Се трга од оган да се олади, се прецедува во шишиња (на инката ставам газа за да ги фати сите парталчиња инаку тешко мене не ми го сакаат), и се чува во фрижидер. Се раствора отприлика 1: 2 со вода или кисела вода, како сакате, може и кришки лимон. Наздравје! :*
   
  На macalavica и TheKitty им се допаѓа ова.
 4. Azzra

  Azzra Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 мај 2013
  Пораки:
  123
  Допаѓања:
  48
  0.5 kg. cveklo
  0,5 kg. morkov
  0,5 kg. limon
  se melat vo masina za melenje meso(mozi i rendani ama taka e potesko) mu se dodava 3 l voda i taka sedi 24 casa potoa se cedi ubavo so gaza i mu se dodava 3 kg. seker i 2 limotusi i pak sedi uste eden den za da se stopi ubavo sekerot se sobira vo sisinja .Ova e sirup za rastvoranje i ubavo e da se pie za imunitet, cirkulacija, anemija...
  [mod-kirilica:1x6apfnh][/mod-kirilica:1x6apfnh]
   
  На macalavica му/ѝ се допаѓа ова.
 5. doutzen

  doutzen Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2013
  Пораки:
  529
  Допаѓања:
  153
  абе овие на виталија врска немаат :puke:
   

Сподели ја оваа страница