1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Донираме средства за оние на кои им се потребни

Дискусија во 'Хуманитарни акции' започната од Offspring, 30 мај 2011.

  1. izabela.nik

    izabela.nik Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2013
    Пораки:
    718
    Допаѓања:
    5.947
    Пол:
    Женски
  2. izabela.nik

    izabela.nik Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2013
    Пораки:
    718
    Допаѓања:
    5.947
    Пол:
    Женски
    Паричните средства собрани за време на настанот ќе бидат наменети за децата од улица кои одат во Дневниот Центар за Деца од улиците на Шутка. За повеќе информации на следниот линк:
     
  3. westt

    westt Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2015
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    163
    Ve molam ako nekoj Ima zenska garderoba dobro socuvana velicina s i m i cevli so golemina 36,37 i 38 da mi pise inboh. Itno mi e. Blagodaram unapred.
     
  4. Milica Chelsea

    Milica Chelsea Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2015
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Neznam kolku ste zapoznaeni so novi kontenjeri na obleka na crven krst. ZNam ima dva pred dare dzzambas i na uste nekolku lokacii niz skopje. Tamu samo vnatre se stava oblekata i oni posle si ja sortiraat, peglaat i perat >)
     
  5. Milica Chelsea

    Milica Chelsea Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2015
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    westt, odi vo crven krst na grad Skopje , oni mozat da ti pomognat, od oblekata sto se donira vo kontenjerite za obleka.
     
  6. guguence

    guguence Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    291
    Допаѓања:
    320
    Пол:
    Женски
  7. moneni

    moneni Активен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    zdravo, dragi clenki se zacleniv samo zatoa sto mi e potrebna pomos
    sama sum so malo dete momentalno nemam rabota ostanav i bez dom prestojuvam kaj prijatelka no kaj nea
    nema uslovi za malo dete mestoto e staro ima vlaga i mov a deteto ima problem so alergii od takov vid, ve molam
    ako nekoj moze da mi pomogne mi treba finansiska podrska barem da pocnam od negde potoa sama ke se snaogam vi blagodaram odnapred
     
  8. moneni

    moneni Активен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Зошто душо некој би се срамел би барал а да има? Позади изгледот на човекот може да има една болна вистина една болна реалност а не па позади профил на фб. и ние таквите имаме гордост и достоинство јас имам таков профил зошто несакам роднините и пријателите да сватат колку сум несреќна.Не е тешко да изгледаш нормално и никој да непримети дека дома немаш леб да јадеш, гардероба да се средиш секој ке ти даде ама пари никој недава така да позади тие профили може да постои една јадна болна вистина како во мојов случај имам таков профил несакам никој што ме познава да знае бидејки никој нема да ми помогне само ке ми се ситат имам роднини кој можат да ми помогнат за работа ама несакаат
    три ипол години барам работа имам аплицирано на повеке од 100 работни места ама немам среќа. Чистам по куки понекогаш ама ретко се наоѓа и не е доволно ни за сметки а не за друго.Еве во моментов сега сме јас син ми малечок самотијата и гладот, ова не е е секој ден али вакви денови имаме често во месецот некогаш се снаоѓаме со работа па едно два месеци живееме ко нормални луѓе потоа пак разоџарување глад, така да сакам да речам профилите од фејзбук не ја зборуваат нашата вистинска приказна, колку е човек поразочаран толку е поискомплексиран и толку повеќе слики става на фејзбук со што поширок осмех на лице и подлабока рана во срцето
     
    На Zorica76 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.535
    Пол:
    Женски
    Можеби ти не си таква но сепак постојат луѓе од тој тип.
    Кажи ми како ке позајмиш бвм кола?Ајде облека некој и дал и се сликала?
    Но бмв можеш да возиш без пари,гориво на вересија ли става,прошетки до Велес,на Водно,седење по кафичи м?
    Тоа кошта и некој што нема леб да јаде не би можел сето тоа да си го приушти.

    Жал ми е за твојата ситуација.Ако можам некако да помогнам обрати ми се во лп.
     
    На fairy88 и imelda им се допаѓа ова.
  10. moneni

    moneni Активен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Јас не ја разбирам сомничавоста на луѓето кој сакаат да помогнат, кој сака нека помогне а ако се двоуми дали на право место дава подобро нека недава. Си одам така по улица со некојси 230 денари во џеб и си мислам што попрво да купам дома нема ништо за јадење, нема прашак за перење нема ова нема она и кога една стара жена ми се приближува и ме моли за 20 денари и недостасувале лек да купи и и дадов што да правам и сеа што требаше да одам понеа да гледам кај ке ги потроши, ми побара имав опција да дадам или да одбијам јас одбрав да дадам отука натаму не е мој проблем што ке прави она со 20 денари ни јас посиромашна ни таа побогата. Сигурно разбирате што сакам да кажам.Тој што има сигурно нема по сајтови да се брука и да се моли за носена облека би отишол и би избрал што му се свиѓа.Жал ми е но неверувам многу во хуманоста на луѓето многу се ретки и тие што имаат недаваат дава само тој што ја осетил мизеријата или тие што имаат скриена желба за херојство
     
    На macovska и Zorica76 им се допаѓа ова.
  11. Zorica76

    Zorica76 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2015
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Predobro kazano.. Ne bi da menuvam nisto... Se slozuvam... Zalno.. No vistinito... Humani.. Se pomalku... No sekoja cest na isklucoci.. Mnogu ima da se komentira na temava... No moeto mislenje nema da go smeni mislenjeto na drugite... Pozdrav Moneni.. Sekoja so svoja maka.. :)
     
    На moneni му/ѝ се допаѓа ова.
  12. moneni

    moneni Активен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    И ние душо сиромашните имаме желби и ние некогаш сакаме да прошетаме како и сите други зарем ти нас не замислуваш цели искинати распарталени неизмиени сосмрдени како циганине па на нив им даваш алишта и уште не ти се тргнале од видик те пцујат што не си им дал пари туку алишта и ги фрлаат во првиот контењер што ке го видат, они намерно идат што поискинати за да предизвикаат жал бидејки просат, но и за нив ми е жал, ми беше зборот нема врска како изгледам тоа некажува дали имам и како живеам. На мојот фб профил сликана сум во незнам ни што кола е али така поубава на моја пријателка е она ме сликаше на возачко ха па и јас се смеам кога се гледам ни знам да возам ни се фклапа со мојов мизерен живот ама си реков ке ја ставам на фб нека видат тие што ме повредија нека мислат дека уживам во животот, нема везе душо како и да е да знаеш дека фб профилите немаат врска со она што ние го преживуваме поздрав и секое добро
     
    На Zorica76 и mimi**** им се допаѓа ова.
  13. moneni

    moneni Активен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    @joy1 душо во врска со моиве постови никако несакам погрешно да бидам сватена јас и погоре гледам дека се нудиш да помагаш гледам дека си една хумана и добра личност прочитав некои твои постови од кој заклучив дека си прекрасна личност посебно прекрасна мајка, но да подариш некому нешто и потоа заради едни слики од фб профил да кажеш тоа што си го подарила да му служи на чест е многу тежок збор кој може многу да ја повреди личноста ако се пронајде некаде тука. Би ти рекла ако така мислиш колку што сватив претпоставивам ја имаш во фб пријатели пишии прашај ја сигурна сум дека таа особа има објаснување, нема причина некој да бара а да има таа сигурно недошла кај тебе и од твојот плакар да бира што сака и било пратено што не тие потребно повеке и тоа се цени ама тој што може да си купи ке си купи ново по негов избор. Јас многу те поздравувам ова го пишав без лоша намера.
     
    На Zorica76 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    И тој што дава има гордост и сака да помогне но не сака да биде искористен. Секој што подава рака редовно наидел на таков случај, оти има доволно такви, за жал, кои со своите постапки крадат баш од устите и од здравјето на оние што навистина им треба.
     
    На eloves, kjukli, crimson и 4 други им се допаѓа ова.
  15. bubamara77

    bubamara77 Нов член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2015
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    @moneni zosto ne mi odgovarate na porakata vi ponudiv rabota ili ne sakate da rabotite
     
  16. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Од темата што отиде во канта, не можеше апелот тука да се префрли?
    Девојката рече не сака да споделува јавно, понуди на приватно и слики кој го интересира и би размислувал дали да помогне. Не е работа на нас овде да нагаѓаме чив апел би бил одговорен. Некој дава за деца, некој за стари, некој за болни, некој за мачки...
     
    На Zorica76 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Temata sto bese za sto sakaa da i pomognat na drugarka koja zivee vo losi uslovi , prefrleteja ovde , i neka kaze ziro smetka da donirame pari :)
     
  18. jupiter1

    jupiter1 Активен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2015
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    пред околу една недела се регистрирав на форумот и отворив тема која ми отиде под клуч од незнам кои причини, имено барав помош во пари за да и на другарка ми направиме плакар (не е само работата за плакар им фалат многу работи но тој беше стварно приоритет зошто облеката и седесе на отворени полици и во кутии и стално бесе како нечисто иако секој дн си чисти а и срам и беше многу ) .
    мекои ме критикуваа, некои ме нарекоа несериозна и незнам што друго имаше но сепак милам дека не згрешив.
    имено барав ни фалеа усте 3600 денари (ние само 1000 денари собравме) но само една членка ме сфати сериозно и ни го прати целиот износ што ни фалеше но ми рече да не ја објавувам јавно која е и така ке направам. но огромна и бескрајна благодарност до членката а на другарка ми наскоро и е роденден и ова и е најубавиот поклон што воопшто го добила и пресрекна е. само заради членката што помогна и тоа многу еве слики како и што направивме пред околу еден час го донесоа јас само го сликав и дојдов да го покажам од сонцето малку лошо ми излегоа сликитее но се гледа дека е нов вратицките се шарени бело со крем а покрајот црно и тоа другото со полиците но на сликите не е бас добро во живо е преубаво. УСТЕ ЕДНАШ МНОГУ МНОГУ И БЛАГОДАРАМ и се најубаво и посакувам.
    еве слики и ако некоја сеуште сумња ке отворам фб колку да ставам слики како беше порано и лесно се гледа дека е истата соба. и да бидам искрена како што секогашсум ако некпја членка има столици, теписон и кревет им фали или тросед, двосед или работи за по дома кои не ви се потребни нека ми пише, подот не е обложен затоа некој поголем теписон или тепих. благодарам уште еднаш на членката која многу помогна.
     

    Прикачени фајлови:

    • DSC_0001.jpg
      DSC_0001.jpg
      Големина на фајлот:
      206,1 KB
      Прегледи:
      72
    • DSC_0002.jpg
      DSC_0002.jpg
      Големина на фајлот:
      155,3 KB
      Прегледи:
      68
    • DSC_0001 (2).jpg
      DSC_0001 (2).jpg
      Големина на фајлот:
      242,7 KB
      Прегледи:
      65
    На Srce01, anaja1, eloves и 4 други им се допаѓа ова.
  19. Пчела

    Пчела Популарен член

    Се зачлени на:
    3 мај 2015
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    1.437
    Пол:
    Женски
  20. bubamara77

    bubamara77 Нов член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2015
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    da ve predupredam za clenkata @moneni se angazirav gubev vreme i i najdov rabota vo prodavnica a taa ne sakase da i pise na zenata koja se soglasi da ja vraboti i se soglasi i da j cuva nekoe vreme neprijavena deka @moneni taka sakase da ne izgubela socijalna pomos sto primale i ke aplicirala za socijalen stan, dve nedeli ja cekase zenata a od ovaa ni traga ni glas. bravo zenska no taka nemoze gledam na zborovi si mnogu silna za se naogas opravduvanje no koga nekoj ke ti pruzi 'raka za sama da si zarabotuvas odbivas.
    sigurno ti e polesno da zivees na "tug grb'
    zasrami se!(hollest)
     
    На Mishela, SuperGirl24 и joy1 им се допаѓа ова.